Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Naučná stezka Olšanské hřbitovy
Zdroj foto: Správa pražských hřbitovů
Památky

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.
Olšanské hřbitovy jsou se svými padesáti hektary největším pohřebištěm v Praze. Skládají se z deseti zádušních hřbitovů a dvou obecních hřbitovů. Nejstarší z nich, jednička, byl založen po roce 1679 na místě velké zahrady, kterou její majitel z obce Olšany Jakub Štika prodal staroměstské obci, aby zde mohla pohřbívat oběti morové nákazy. Spolu s morovým hřbitovem zde byla vystavěna také kaple zasvěcená patronům proti moru, sv. Rochovi, sv. Šebestiánovi a sv. Rozálii. Morový hřbitov se stal posléze veřejným, a postupně se rozrostl až na dnešní plochu více než 50 hektarů.

Na Olšanských hřbitovech je krom běžných občanů pohřbeno i mnoho významných osobností společenského a kulturního života. Naučná stezka si klade za cíl postupně zmapovat celou plochu hřbitova (všechna oddělení), zinventarizovat jednotlivé, třeba již zapomenuté a těžko čitelné náhrobky, a upozornit na ně návštěvníky. Dosud byla takto zpracována oddělení I, II, III, IV, V a VI, a naučná stezka se průběžně dále rozšiřuje.

Navštívit zde můžete například hrob Josefa Jungmanna, Františka Čelakovského, dramatika Ladislava Stroupežnického, matematika Bernarda Bolzana, Josefa Lady, Jaroslava Ježka anebo Voskovce a Wericha.
 

Naučná stezka není značená

Naučná stezka nemá určenu pevnou trasu ani není značená, panely jsou rozmístěny podél cest mezi hroby. Číslovány jsou postupně podle toho, jak byly přidávány, nejsou tedy v terénu většinou číselně za sebou. Na naučnou trasu se dostanete spodní branou z Olšanského náměstí. Jako orientační bod můžete využít kostel sv. Rocha. Vchod se nachází nad tímto kostelem.
 

Olšanské hřbitovy a pohřbené osobnosti

Nejblíže od hlavního vchodu, v prvním oddílu hřbitova K, upoutá vaši pozornost originální hrob čtvercovou kamennou plastikou a dírou uprostřed. Patří slavnému herci a komikovi Vladimíru Menšíkovi. Nedaleko hlavního vchodu je také památník Josefa Lady. Tvoří jej pietní sloupek se stříškou. Až žertovným dojmem působí dva moderní hroby dua komiků a velkých herců Jana Wericha a Jiřího Voskovce. Originální pomníky působí, jako by se smály. Není bez zajímavosti, že na Olšanském hřbitově odpočívá také třetí z tria Osvobozeného divadla, Jaroslav Ježek. Nedaleko V+W leží hokejový trenér Ivan Hlinka. Jeho hrob je pravidelně ozdoben fanouškovskou šálou litvínovského klubu. V těsné blízkosti spí svůj věčný sen i zpěvák Jiří Schelinger. Dále je zde pohřben například Jan Palach.

Napravo od velkého dřevěného kříže spočívá herec Rudolf Hrušínský, ale na Olšanech najdete i další legendy českého filmu a divadla, například Michala Dlouhého a Svatopluka Beneše. Naleznete zde ale i hroby českých velikánů národního obrozeníJosefa Jungmanna, Františka Ladislava Čelakovského, Karla Havlíčka Borovského, Miroslava Tyrše.

Prague International Chess Festival

Pátý ročník Prague International Chess festivalu proběhne 20. – 30. června 2023 opět ve čtyřhvězdičkovém hotelu Don Giovanni.
Praha 3, Praha

Žižkovské pivobraní 2023

V termínu od 2. do 3. června se v parku Parukářka na přažském Žižkově uskuteční další ročník pivního festivalu Žižkovské pivobraní 2023. V areálu festivalu čeká na návštěvníky více než sto druhů pivního nápoje od českých výrobců piva a bohatý doprovodný program.
Praha 3, Praha

The Villa Summer Camp – Anglický příměstský tábor pro děti

The Villa Summer Camp je anglický tábor, který nabízí týden plný zábavy. Děti jsou tzv. ponořeny do angličtiny formou hry v menší skupince a aktivně se podílí na komunikaci v rámci celodenního programu.
Praha 10, Praha

Komentované prohlídky výstavy

Každý první čtvrtek v měsíci spolu se spřátelenými uměleckými institucemi prodlužujeme otevírací dobu a zveme vás na komentované prohlídky, autorská čtení nebo performance.
Praha 3, Praha

Filharmoniště v Atriu – Saxofonové kvarteto Lucie Dittrichové

Koncert, který vás i vaše nejmenší seznámí se saxofonem v klasických i jazzových rytmech. Dozvíte se, kdy saxofon vznikl, jaké skladby a žánry se bez něj neobejdou a také několik saxofonových pikantérií.
Praha 3, Praha

Dudù Kouate

Spojuje je touha objevovat nové hudební formy i propojení. Jejich virtuosita se naživo propojí v unikátním večeru v Atriu.
Praha 3, Praha

Incontro musicale

Hudební setkání čtyř výrazných hudebních osobností, v jehož pozadí se splétá několik generací rodinných vazeb violisty Jakuba Zichy a mezzosopranistky Ivany Milek.
Praha 3, Praha

Tisíce Sluncí

Zkusili jste se za letního podvečera projít ulicí pod korunami stromů? A zahlédli jste světelnou hru nekonečných mihotajících koleček? Pojďme ji společně zaznamenat.
Praha 3, Praha

Aktivity v okolí

Hrob Jana Palacha na Olšanech

Náhrobek Jana Palacha na Olšanských hřbitovech tvoří bronzová deska s reliéfem lidské postavy. Autorem náhrobku je sochař Olbram Zoubek. Prvotní náhrobek byl vytvořen 1. července 1970, zásahem StB v listopadu 1970 došlo k jeho odstranění a zničení. Opět byl na Olšany umístěn až v roce 1990.
Praha 3, Praha

Hit Fitness Flora Praha

HIT Fitness Flóra je sportovní centrum s vysokou společenskou úrovní, s motivační atmosférou a netradičním designem. Poskytuje širokou škálu sportovních aktivit i regeneračních a relaxačních služeb.
Praha 3, Praha

Atelier Pexeso

Jsme první pražská sdílená kancelář s hlídáním dětí, v podstatě jde o firemní školku, kam chodí lidé na volné noze, studenti, či zaměstnanci s homeoffice.
Praha 10, Praha

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Vila prochází rekonstrukcí.
Praha 10, Praha

Sousoší Rodina

Legendární sousoší Rodina autorů Bohumila Teplého a Vladimíra Navrátila se po 21 letech vrátilo na své původní místo. Je restaurované a osazené před obchodním centrem Atrium Flora.
Praha 3, Praha

Nový židovský hřbitov v Praze

Nový židovský hřbitov tvoří samostatnou část Olšanských hřbitovů. Naleznete jej mezi ulicemi Želivského a Izraelská. Rozlohou i počtem náhrobků je největším židovským hřbitovem u nás a je chráněn jako kulturní památka.
Praha 3, Praha

Potápění pro začátečníky i pokročilé v Dive Centru Praha

Škola potápění, výlety, zájezdy, expedice, potápění v řekách, jezerech. Již od roku 1996 poskytujeme služby v oblasti individuálních i skupinových kurzů potápění, potápěčských zájezdů, expedic a firemních akcí na zakázku.
Praha, Praha

Shutdown AI – technologická úniková hra v Praze

Originální úniková hra v Praze. Technologie, které vás vtáhnou do skvělého zážitku.
Praha, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Avocado Bistro & Bar na Vinohradech

Naše druhá pobočka Avocado Bistro zaměřená na krásné prostředí a navíc i koktejly a skvělé jídlo. Prostor o kapacitě 40 míst, obklopený květinovou džunglí. Zastavte se na poké bowl, avokádové toast, hovězí burrito s guacamole.
Praha 3, Praha

Hotel Don Giovanni

Moderní hotel postavený v roce 1995 je pojmenovaný podle slavné Mozartovy opery Don Giovanni. Jjediný hotel řetězce Great Hotels of The World v České republice.
Praha, Praha

Pražské řeznictví – tradice a kvalita

Pražské řeznictví si vzalo za cíl poskytovat rozmanitou nabídku kvalitního masa, uzenin, sýrů a dalších specialit, které se stanou základem pro úspěch v kuchyni.
Praha 3, Praha

Kurzy vaření Ola Kala – poznejte umění gastronomie

Chcete si sami vyzkoušet uvařit tradiční česká jídla i cizokrajné speciality? Naučte se připravovat chutné polévky, vynikající hlavní chody a lahodné dezerty jako opravdoví profesionálové. Navštivte kurzy vaření Ola Kala.
Praha 2, Praha

Congress & Wellness Hotel Olšanka

Hotel Olšanka leží v centru Prahy, ve čtvrti zvané Žižkov, ze které jste za pouhých 9 minut v historickém centru Prahy. Výborná dopravní dostupnost prostředky MHD v kteroukoliv denní i noční dobu.
Praha 3, Praha

Pension Domov mládeže Jana

Penzion se nachází na Vinohradech, asi 2 km od centra Prahy.
Praha, Praha

Žižkovská štrúdlárna – ochutnejte tradiční tažený štrúdl

V bývalé kočárkárně jednoho žižkovského paneláku se nachází vyhlášená výrobna a prodejna tradičního taženého štrúdlu s více jak dvacetiletou tradicí. Vyrábí zde denně čerstvý štrúdl již od roku 1993.
Praha 3, Praha

Restaurace Crêperie Mirakulum

Creperie Mirakulum nabízí francouzské palačinky, jak slané tak sladké. Dále si můžete u nás dát saláty nebo třeba nějakou sladkou tečku v podobě např. brownies. Každý všední den máme v naší nabídce polévku.
Praha 3, Praha