Jevany

Zapadlou vísku v lesích, která si žila svým životem, proměnilo k nepoznání 20. století. Jevany zasáhl cestovní ruch a výstavba letních sídel; jednou z prvních celebrit byla spisovatelka Gabriela Preissová, která si roku 1906 nechala postavit vilu od věhlasného architekta Josefa Fanty.

Co musíte vidět v Jevanech

Genius loci místa, kde si na březích soustavy rybníků svá letní sídla v minulosti stavěly významné osobnosti podnikatelského, politického i uměleckého světa, malebnost okolní krajiny a především krásné lesy do Jevan lákají příznivce bydlení za městem. I nyní tu žije řada celebrit, jednu z předválečných vil tu vlastnil Karel Gott. Východně od Jevan v Aldašíně, osadě zaniklé za třicetileté války, se dochoval lesní hřbitov a nejvzácnější místní památka, kostel sv. Jiří gotického původu.
 

Voděradské bučiny a údolí Jevanského potoka

Na pravém břehu Jevanského potoka mezi Louňovicemi, Vyžlovkou a Jevanami objevíte rozsáhlý komplex bukových lesů. Územím s typickou flórou a faunou prochází osm kilometrů dlouhá naučná stezka Voděradské bučiny, projet se dá i na kole. Z Jevan se můžete vydat také na výlet kolem rybniční soustavy na Jevanském potoce až k místu, kde se u Stříbrné Skalice se vlévá do Sázavy. Rybníky jsou určeny zejména k chovu ryb, ale slouží také jako oblíbená přírodní koupaliště.
 

Arboretum, hvězdárna a pivo

Rozhledna Skalka u Vyžlovky, arboretum u Kostelce nad Černými lesy nebo Černokostelecký zájezdní pivovar, to je jen malá ochutnávka zážitků, které si můžete dopřát v okolí Jevan. Přes nejvyšší vrch v okolí, Pecný s nadmořskou výškou 546 metrů sice žádná značka nevede, ale podívat se můžete na jeho jižní svah zvaný Žalov. Tady stojí slavná Ondřejovská hvězdárna, komplex secesních budov, obklopený volně přístupným parkem se vzácnými dřevinami.

Jevanský rybník a soustava rybníků na Jevanském potoce

Jevanský rybník leží na kaskádě Jevanského potoka v obci Jevany. Je vzdálen cca 26 km od Prahy-Štěrbohol, 17 km od Sázavy, 12 km od Českého Brodu a 35 km od Kutné Hory. V létě láká ke koupání a vodním sportům, na podzim se zde konají oblíbené výlovy.
Jevany, Středočeský kraj

Lesní hřbitov Aldašín s kostelem sv. Jiří

Hřbitov se svatyní sv. Jiří se nachází poblíž Jevan u Kolína. Lesní samota Aldašín je od znovuvzkříšení kostela sv. Jiří na konci 18. století proslulým poutním místem. U kostelíku se nachází márnice.
Jevany, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Hotel Vila Olga Jevany

Zrenovovaný rodinný hotel Vila Olga v Jevanech , který nabízí 8 komfortních pokojů se nachází v přírodní rezervaci Voděradské bučiny.
Jevany, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: výlet s Thurn-Taxisy z Loučeně do Jabkenic

Tajuplný Svatojiřský les je místo, prodchnuté starobylými legendami, keltskou mystikou a mariánským kultem. Na jednom jeho okraji leží Jabkenice s Památníkem Bedřicha Smetany, na druhém kouzelný zámek Loučeň. Obě místa spojuje cyklistický výlet s nenáročným profilem.
výlet do Polabí, Výlety pro děti

Pěší výstup na Plešivec – brdský Olymp z Jinců do Lochovic

Na tenhle výlet se budete muset vydat vlakem. Začíná totiž na stanici Jince a končí na železniční zastávce Lochovice. A co vás čeká mezi nimi? Parádní vystup na brdský Olmyp, jak se přezdívá zdejší hoře Plešivec. Na vrcholu naleznete skalní vyhlídku Čertova kazatelna, která nabízí krásný výhled do širokého okolí Jinců, Hořovic a Hostomic.

S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem