Jevany
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Jevany

Zapadlou vísku v lesích, která si žila svým životem, proměnilo k nepoznání 20. století. Jevany zasáhl cestovní ruch a výstavba letních sídel; jednou z prvních celebrit byla spisovatelka Gabriela Preissová, která si roku 1906 nechala postavit vilu od věhlasného architekta Josefa Fanty.

Co musíte vidět v Jevanech

Genius loci místa, kde si na březích soustavy rybníků svá letní sídla v minulosti stavěly významné osobnosti podnikatelského, politického i uměleckého světa, malebnost okolní krajiny a především krásné lesy do Jevan lákají příznivce bydlení za městem. I nyní tu žije řada celebrit, jednu z předválečných vil tu vlastnil Karel Gott. Východně od Jevan v Aldašíně, osadě zaniklé za třicetileté války, se dochoval lesní hřbitov a nejvzácnější místní památka, kostel sv. Jiří gotického původu.
 

Voděradské bučiny a údolí Jevanského potoka

Na pravém břehu Jevanského potoka mezi Louňovicemi, Vyžlovkou a Jevanami objevíte rozsáhlý komplex bukových lesů. Územím s typickou flórou a faunou prochází osm kilometrů dlouhá naučná stezka Voděradské bučiny, projet se dá i na kole. Z Jevan se můžete vydat také na výlet kolem rybniční soustavy na Jevanském potoce až k místu, kde se u Stříbrné Skalice se vlévá do Sázavy. Rybníky jsou určeny zejména k chovu ryb, ale slouží také jako oblíbená přírodní koupaliště.
 

Arboretum, hvězdárna a pivo

Rozhledna Skalka u Vyžlovky, arboretum u Kostelce nad Černými lesy nebo Černokostelecký zájezdní pivovar, to je jen malá ochutnávka zážitků, které si můžete dopřát v okolí Jevan. Přes nejvyšší vrch v okolí, Pecný s nadmořskou výškou 546 metrů sice žádná značka nevede, ale podívat se můžete na jeho jižní svah zvaný Žalov. Tady stojí slavná Ondřejovská hvězdárna, komplex secesních budov, obklopený volně přístupným parkem se vzácnými dřevinami.

Ubytování a restaurace

Hotel Vila Olga Jevany

Hotel Vila Olga Jevany

Jevany, Středočeský kraj