ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: tradice vánočního plavání ve Vltavě a více než 100 let otužování
Životní styl

Věda a historie není nuda: tradice vánočního plavání ve Vltavě a více než 100 let otužování

Poslechněte si audio verzi článku
Otužování a plavání v ledové vodě je pro někoho peklo na zemi, pro jiné báječný způsob relaxace. A také skvělý tip, co podniknout v Praze na Štěpána. Druhý vánoční svátek pravidelně vyláká k Vltavě tisíce lidí, aby u Národního divadla sledovali Memoriál Alfreda Nikodéma, nejstarší a nejznámější českou otužileckou soutěž.
První veřejné vánoční vystoupení otužilců ve Vltavě se konalo v roce 1923. Vedl je Alfred Nikodém, zakladatel zimního plavání v našich zemích. I díky němu je zimní plavání v České republice řádnou sportovní disciplínou, která má svá pravidla a soutěžní řád. Soutěže se konají skoro každý týden od října do začátku dubna na různých místech republiky. Nejpopulárnější je Memoriál Alfreda Nikodéma, pořádaný ve Vltavě v Praze mezi Střeleckým a Slovanským ostrovem u Národního divadla vždy 26. prosince na Štěpána. Pojďte se s Kudy z nudy seznámit s mužem, který se stal průkopníkem otužování a zimního plavání!
 

Alfréd Nikodém, zakladatel tradičního vánočního plavání

Alfred Nikodém (1864–1949) byl zlatník ze Starého Města a sportovec tělem i duší. Nadšený pěší turista, běžec a jezdec na koni se proslavil především jako plavec: bylo mu téměř šedesát, když o Vánocích v roce 1923 zorganizoval první veřejné zimní plavání v Praze ve Vltavě. Zvyk se ujal, o pět let později se ve vánoční ledové vodě koupalo už 63 plavců. Přeborník České obce sokolské a zakladatel sportovního otužování v Československu Nikodém také založil sekci Zimní záchrany tonoucích při Amatérském plaveckém klubu Praha a s úspěchem se účastnil sportovních soutěží u nás i v zahraničí. Například v roce 1925, kdy u příležitosti 75. narozenin prezidenta T. G. Masaryka absolvoval 305 kilometrů dlouhý štafetový běh z Hodonína do Prahy, zároveň vyhrál první cenu v plavání na 300metrové trati ve Švýcarsku; dodejme, že se plavalo v srpnu. O pár měsíců později, 25. prosince 1928 pak vyhrál pařížský pohár Napříč Seinou v kategorii starších pánů. Voda tehdy měla +7 °C, vzduch +9 °C. 

Nikodém byl za první republiky nesmírně populární, k narozeninám mu chodili gratulovat ministři a další slavné osobnosti. Když se v roce 1930 otvíral plavecký bazén pod Barrandovem, Nikodém u toho nemohl chybět: zvlášť když ho jiný sportovec a šoumen, populární herec Vlasta Burian, vyzval k plaveckému závodu na 100 metrů.

Tím to ale nekončilo: pozornost diváků Nikodém přilákal také v září 1932, kdy plaval na 200metrové trati v uniformě a s puškou a na 500metrové trati s nohama v pytli. Bylo mu sedmdesát, když v létě 1934 plaval závod Napříč Brnem v řece Svratce, a trať dlouhou 2600 metrů zvládl v čase 38 minut a 59 vteřin.
 

Memoriál Alfreda Nikodéma a Vltavská kaskáda

Alfred Nikodém se dožil i prvního veřejného vystoupení otužilců po skončení druhé světové války u Občanské plovárny v Praze. Bylo mu 82 let a tehdy zřejmě ve Vltavě plaval před veřejností naposled, rok nato předal vedení pražských otužilců Oldřichu Liškovi.

Otužilecká vystoupení dlouho neměla stálé datum ani místo – plavalo se třeba mezi Holešovicemi a Štvanicí u dnešní Pražské tržnice, u Trojského mostu anebo u Čechova mostu. Vánoční plavání se u Národního divadla koná pravidelně od roku 1947. Před Vánocemi 21. prosince se tehdy sešlo celkem šest otužilců a tato akce je považována za první ročník dnešního Memoriálu Alfreda Nikodéma. Protože ale předtím byl silný mráz a řeka zamrzla, bylo potřeby ve Vltavě vylámat „bazén“. Podle vzpomínek dalších otužilců se nakonec plavalo v koridoru dlouhém 135 a širokém 10 metrů. Plavci sice museli při plavání vyhazovat zbytky ledu, o který se navíc pořezali do krve, ale diváci byli spokojeni. Rozhodně víc než o rok dřív, kdy se kvůli více než dvacetistupňovému mrazu u Železničního mostu nepodařilo prosekat plaveckou dráhu, voda okamžitě zamrzala a plavat se nedalo.

Problémy s ledem ale netrvaly dlouho: po dokončení Vltavské kaskádyVltavaPraze nezamrzá a led konání tradičního Nikodémova memoriálu už dlouhá léta neohrožuje. Start a cíl jsou na severním cípu Slovanského ostrova, akce se každý rok účastní stovky otužilců z různých zemí světa.
 

Otužování a tipy jak začít se zimním plaváním

Pokud Memoriál Alfreda Nikodéma nechcete sledovat jen z mostu Legií nebo nábřeží a rádi byste se připojili k plavcům, není nic jednoduššího než začít s otužováním. Počítejte ale s tím, že letos se rozhodně u Národního divadla ve Vltavě koupat nebudete, proces proměny teplomilce v otužilce trvá asi dva roky.

Otužování je nejen trendy, ale také zdraví velmi prospěšné. Utužuje a posiluje imunitní systém i psychickou odolnost. Otužilcům se vyhýbají virová onemocnění, snižuje se riziko vysokého krevního tlaku a zlepšuje se dokonce stav alergií. Podle webu zimni-plavani.info může být otužování rekreační, tedy sprchování studenou vodou, saunování a sportování po celý rok – i v zimě – ve volné přírodě, například běhání nebo jízda na kole v lehkém oblečení.

Sportovní otužování, tedy plavání ve studené vodě pod 10 °C za každého počasí, začíná běžným plaváním v jezerech a řekách (vyhněte se ale řekám se silným proudem), a to za každého počasí, tedy i když prší nebo fouká vítr, a nejlépe denně. Na Kudy z nudy najdete tipy na koupání pro otužilé pro celý rok i tipy na koupání pro otužilce v Praze.
 

Tipy pro otužování

Řadu nových otužilců vylákaly do ledové vody metody „ledového muže“ Nizozemce Wima Hofa, který vydržel téměř dvě hodiny v nádrži s ledem, anebo film Bohdana Slámy Bába z ledu (2017). V otužování pokračovala po natáčení i jeho hlavní hrdinka, herečka Zuzana Kronerová, na plátně se objevila i řada pražských otužilců.

Otužovat se může každý zdravý člověk, ale se zimním plaváním je nejlepší začít do 40 let. Pokud jste starší, se zimním plaváním začněte jen po důkladné lékařské prohlídce a se souhlasem lékaře. Doporučuje se plavat ve skupinkách a s čepicí: v létě pomůže proti úpalu, v zimě proti nadměrnému prochladnutí hlavy a zátylku. V jezerech a řekách se také hodí lehká plavecká obuv, abyste si neporanili chodidla o skleněné střepy nebo odpadky.

Zimní plavání samozřejmě má svá pravidla. Délka pobytu ve vodě je limitovaná její teplotou, například otužilci začátečníci nebo otužilci starší 50 let se nemají zdržovat ve vodě chladnější než 15 °C déle než 20 minut, při teplotě vody pod 10 °C více než 10 minut a při teplotě vody do 4 °C více než 5 minut. Když teplota vody klesne pod 12 °C, stačí plavat dvakrát nebo třikrát týdně, protože tělo potřebuje víc času na regeneraci.
 

Tipy kam za otužilci

  • Otužování v přírodě má velké kouzlo, navíc ledová voda bývá krásně čistá. Ověřit si to můžete na řadě akcí, stačí se podívat na přehled akcí zimního plavání a soutěží Českého poháru v zimním plavání. Zváni jsou nejen příznivci otužování, ale i všichni, kdo chtějí otužilce podpořit ze břehu.
  • Otužilci tradičně zahajují sezonu v Punkevních jeskyních, kdy se první říjnovou neděli při Memoriálu T. K. Divíška a akci Liškova Punkva plave v ponorné říčce Punkvě. Startuje se z lodi a otužilci proplavou jeskynní řekou s teplotou 8 °C až k jejímu ústí ven z podzemí, kde je také přístav loděk.
  • Česká otužilecká unie společně s Muzeem Karlova mostu tradičně vítají nový rok Tříkrálovou plavbou, kde se plave přímo pod Karlovým mostem. Svátek Tří králů připomínají tři symbolické panovnické koruny na hlavách tří plavců, v cíli na otužilce čeká převoznický punč, čočková polévka, volné vstupenky do muzea a poukaz na plavbu lodí Pražskými Benátkami.
  • Otužilecké akce a soutěže se pořádají například v Hradci Králové (Otužilecké Labe), Náchodě (Otužilci na Metuji), Chocni (Napříč Chocní), v Plzni (Slavnost slunovratu), v Pardubicích (Otužilci na Labi v Pardubicích), v Mladé Boleslavi (Zimní plavci na Jizeře), v Hrádku nad Nisou (Ledová Kristýna) a v Praze-Braníku (Branické ledy), pravidelně se plave v Sázavě, v řece Moravě, v Českých Budějovicích na soutoku Malše a Vltavy a v Brně (Memoriál Antonína Nolla).
  • Premiéru v roce 2024 měla soutěž otužilců na jezeře Most.
Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Kde začít s otužováním? Tipy na koupání pro otužilce v Praze!

Kde začít s otužováním? Tipy na koupání pro otužilce v Praze!

Otužování je nejen trendy, ale také zdraví velmi prospěšné. Utužuje a posiluje imunitní systém i psychickou odolnost. Otužilcům se vyhýbají virová onemocnění, snižuje se riziko vzniku vysokého krevního tlaku a zlepšuje se dokonce stav alergií. Aby se z teplomilce stal otužilec, musí projít dlouhodobým procesem, který tělu trvá asi 2 roky. Ať už jste skalním otužilcem, anebo s otužováním právě začínáte, budou se vám hodit naše tipy na pražské rybníky a místa u řeky Vltavy, kde se této aktivitě můžete věnovat.

Trojský most v Praze – elegantní architektonický unikát Památky

Trojský most v Praze – elegantní architektonický unikát

Jedním z nejplošších oblouků mezi ve světě realizovanými mosty vyniká nový Trojský most nad Vltavou, který i díky tomu dostojí pověsti technického unikátu, a to nejen v českém, ale i v evropském měřítku. Svým rozpětím se most řadí mezi největší mosty v ČR.

Střelecký ostrov – relaxační oáza v srdci Prahy Příroda

Střelecký ostrov – relaxační oáza v srdci Prahy

Střelecký ostrov leží na Vltavě v centru Prahy. Po rekonstrukci byl ostrov slavnostně otevřen 26. září 2013 a veřejnost zde opět může trávit příjemné chvíle. Pokud chcete prožít příjemné odpoledne, posedět si a zapomenout na každodenní shon, využijte tuto oázu klidu.

Slovanský ostrov – Žofín Příroda

Slovanský ostrov – Žofín

Slovanský ostrov, často také nazývaný Žofín, je pravobřežní vltavský ostrov, který se táhne podél Masarykova nábřeží mezi Jiráskovým mostem a mostem Legií. Ostrov se postupem času stal významným centrem společenského a kulturního života města.

Ostrov Štvanice v Praze Příroda

Ostrov Štvanice v Praze

Štvanice je pražský vltavský ostrov mezi Karlínem a Holešovicemi v katastru Holešovic, náležející však původně ke Karlínu. V těchto místech byla řeka mělká a vytvořila se zde řada říčních ostrovů, z nichž ostatní při regulacích říčního koryta postupem času zanikly.

15 tipů na koupání pro otužilé

15 tipů na koupání pro otužilé

Patříte k příznivcům otužování a koupání v osvěžující vodě? Právě pro vás jsme připravili dnešní tipy na místa, kde si užijete příjemné koupání v přírodě. Jarní počasí je k tréninku otužilosti přímo ideální – letní plovárny mají zatím zavřeno, ale teplota vzduchu je již velmi příjemná, a tak i začátečníci mohou vyzkoušet, co otužování znamená. Hlavní výhodou je také to, že mimo sezónu na známých místech nepotkáte ani nohu.

Muzeum Karlova mostu Kultura

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Plavby po Vltavě – Pražské Benátky Zážitky

Plavby po Vltavě – Pražské Benátky

Zhlédnětě tajemnou Prahu nejen z paluby vytápěných vyhlídkových lodí postavených v duchu tradice z konce 19. století, ale i z gotických prostor Muzea Karlova mostu. Projeďte se podzemním vodním tunelem pod Starým městem, proplujte tajemnými prostory vodního kanálu Čertovka.

Alfred Nikodém – zakladatel tradičního vánočního plavání v Praze

Alfred Nikodém – zakladatel tradičního vánočního plavání v Praze

První veřejné vánoční vystoupení otužilců ve Vltavě se konalo v roce 1923. Vedl je Alfred Nikodém (25. března 1864, Praha – 30. října 1949, Praha), zakladatel zimního plavání v našich zemích. I díky němu je zimní plavání v České republice řádnou sportovní disciplínou, která má svá pravidla a soutěžní řád. Soutěže se konají skoro každý týden od října do začátku dubna na různých místech republiky.

Vyšehradský železniční most v Praze na Výtoni Památky

Vyšehradský železniční most v Praze na Výtoni

Železniční most spojuje pražské čtvrti Vyšehrad (Výtoň) a Smíchov. Je určen pro železniční přepravu a svému účelu slouží od začátku 20. století. Kromě vlaků se po něm mohou projít i chodci díky lávkám pro pěší.

Most Legií – novobarokně secesní most Památky

Most Legií – novobarokně secesní most

Most Legií je sedmým pražským mostem. Stojí na místě původního řetězového mostu císaře Františka I. a spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Malou Stranou.

Čechův most – jedinečná mostní secese v Praze Památky

Čechův most – jedinečná mostní secese v Praze

Je desátým pražským mostem po proudu Vltavy. Jedná se o jedinou takto velkou secesní mostní konstrukci v České republice. Právě proto patří mezi státem chráněné technické památky.

Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Tělocvičný spolek Sokol je největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice. Byl založen 16. února 1862 a na jeho začátku byl ideál člověka tělesně zdatného, duševně a sociálně vyspělého, připraveného pracovat a bránit svůj národ. To je dodnes základní myšlenka sokolského programu, který se zaměřuje na pohyb a radost z něj pro všechny.

Další aktuality

Masopust, masopust, kobližky a masa kus: Jak si užít masopustní oslavy až do Popeleční středy

Zúčastněte se masopustních oslav, kde na vás čeká kromě tradičního průvodu masek také bohatý doprovodný program a ochutnávka tradičních masopustních specialit. Už víte, na který z letošních masopustů zavítáte? Máme pro vás tipy, až do Popeleční středy!
24. leden 2025 8:00
Životní styl

Trendy cestování v roce 2025: noční turistika, luxus a exkluzivní zážitky

Jak bude vypadat cestování v roce 2025? Stejně jako móda, kosmetika, gastronomie a chutě i cestování podléhá trendům udávaným dobou. Zdá se, že po letech plných ekologie, udržitelnosti a skromnosti si to cestovatelé chtějí užít ve velkém a pořádně se „rozšoupnout“. Podívejte se s Kudy z nudy na nejnovější trendy cestování ve stylu roku 2025!
23. leden 2025 8:14
Životní styl

Odpovědné a udržitelné cestování s Kudy z nudy: novinky a trendy 2025

Ekologie, udržitelnost a odpovědnost ke společnosti: to jsou témata, která hýbou společností i světem. Platí pro každodenní život i pro volný čas, a tedy i pro cestování. Podívejte se s Kudy z nudy, jaké jsou nejnovější trendy pro krátké výlety, prodloužené víkendy i delší dovolenou. Po čem tedy toužíme v roce 2025?
23. leden 2025 8:05
Životní styl

Blue Monday: jak zvládnout s radostí a spokojeností nejdepresivnější den roku? Zatočte s lednovým splínem!

Leden rozhodně není nejveselejší měsíc. Počasí nestojí za nic, slunečního světla je pramálo, asketická novoroční předsevzetí nás připraví o potěšení z vína a čokolády. Zkrátka leden je jedna dlouhá povánoční kocovina. Proč si ale právě třetí lednové pondělí vysloužilo nálepku nejdepresivnějšího dne v roce? A co dělat, aby kolem vás takzvané Blue Monday jen tak proletělo a nezpůsobilo boule a škrábance na duši? Najděte si čas na aktivity, které vás baví a naplňují!
19. leden 2025 13:56
Životní styl

Seznamte se: jaká jsou nejoblíbenější ženská jména?

Jaká jsou nejpopulárnější dívčí jména současnosti? Která dříve oblíbená jména mizí a která jsou naopak trendy? Jak na tom jsou nejčastější jména jako Jana, Marie nebo Eva, a komu v žebříčku nejoblíbenějších jmen pro novorozené holčičky musely uvolnit místo?
18. leden 2025 13:21
Životní styl

Tradice: veselé, zábavné i hodně divné mezinárodní dny

Každý den je důvod k oslavě. I když zrovna nemáte svátek nebo narozeniny, určitě si vyberete z neskutečně dlouhého seznamu mezinárodních či světových dnů. Své dny slaví potraviny, zelenina, příroda, zvířata, švihlá chůze, a dokonce i toaletní papír, orgasmus, suché zipy nebo Star Wars.
14. leden 2025 17:12
Životní styl

7 věcí, které nevíte… o Grónsku

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat Grónsko. Zelený ostrov Vikingů. Největší ostrov na světě, magický a pokrytý ledem. A také místo s přírodním i nerostným bohatstvím a strategickou polohou, které už stovky let přitahuje turisty, podnikatele i politiky. Vydejte se do Grónska s Kudy z nudy a podívejte se, kde objevíte zajímavé české stopy!
11. leden 2025 8:38
Životní styl

Lidové pranostiky, tradice i předsevzetí aneb jak ve zdraví přežít nový rok

Přelom starého a nového roku pokaždé přináší lavinu doporučení a rad. Radí nám všichni: meteorologové, politici, jasnovidci, kuchaři, výživoví poradci, milovníci tradic i fandové fitness. Psychologové doporučují, jak se z nového roku nezbláznit, od influencerů se zase dozvíte, jak si zajistit celoroční příval štěstí. Kudy z nudy nemůže zůstat pozadu: my totiž víme, jak se dá přežít nový rok vesele, s radostí a lehkou nadsázkou! Zkuste to třeba s lidovými pranostikami.
9. leden 2025 12:17
Životní styl