Řeka Svratka, Kudy z nudy
Příroda

Řeka Svratka

Řeka Svratka pramení pod Žákovou horou v nadmořské výšce 772 m. Jedná se o největší přítok Dyje a zároveň též největší řeka procházející městem Brnem. Pro vodáky je řeka sjízdná několikrát za rok, pořádají se na ní i turistická splutí a hobby závody.
Řeka Svratka protéká Moravou a tvoří největší přítok Dyje. Protéká okresy Žďár nad Sázavou na Vysočině, Brno-venkov, Brno-město a Břeclav v Jihomoravském kraji. Je dlouhá 173,9 km, plocha povodí činí 7112,79 km². Na Vysočině mezi Cikhájí a Jimramovem tvoří řeka nebo její břehy části historické zemské hranice Čech a Moravy.
 
Svratka pramení ve Žďárských vrších, směrem po proudu se postupně zahlubuje, na Tišnovsku protéká hlubokými údolími obklopenými strmými vrchy a vytváří peřeje. K nejkrásnějším přírodním scenériím, jež se staly inspirací umělců, patří úsek mezi Boračí, Podolím, Prudkou, Černvírem a Doubravníkem. V Černvíru přes Svratku vede krytý dřevěný most z roku 1718. Je nejstarším mostem tohoto typu na Moravě. 
 
Voda ve Svratce je tmavá – její temnou barvu popisuje i Vítězslav Nezval ve slavné básni „Na břehu řeky Svratky“. Stálými obyvateli řeky jsou pstruzi a lipani. Na Svratce byly postaveny 2 vyšší přehrady, a to Vír a brněnský Prýgl. Největšími přítoky řeky Svratky jsou Svitava a Jihlava. Svoji pouť končí Svratka zhruba po 174 km v řece Dyji, ve vodní nádrži Nové Mlýny.

V Brně vzniká u řeky nová náplavka, její první část má být hotová v roce 2025 a celkově nová kolonáda by měla být hotová v roce 2028. Za projektem revitalizace a rozdělení nábřeží Svratky na různé části stojí tým architekta Ivana Rullera, který zemřel v roce 2018. Řeka dostane více prostoru a obyvatelé Brna zase místo u vody, kam mohou vyrazit na procházky, za sportem i odpočinkem.
 

Informace pro vodáky:

Svratka je vodáky velmi oblíbena – nejpopulárnější je úsek mezi vodní nádrží Vír II. a Doubravníkem, pod kterým pak řeka protéká malebným údolím a skalami. Obtížnost vody je ZW–WW II (klidná voda až mírně těžké peřeje). Za vyššího stavu vody je možné řeku sjet už z Milov, kde je řeka rychle tekoucí a úzká. Mezi vodními nádržemi Vír I. a II. je vybudován krátký slalomový kanál, sjízdný pouze, když je v chodu vodní elektrárna.
 
Na třech místech Svratku přehrazují vodná nádrže: Vír I. (říční km 114,9), Vír II. (říční km 111,6) a Brněnská přehrada (říční km 56,2). Na Víru I je plavba zakázána (zásobárna pitné vody). Několikrát za rok se na řece pořádají turistická splutí a závody všeho druhu.
 

Nejoblíbenější úseky

Horní úsek (České Milovy – Dalečín – Vír I) je sjízdný pouze za jarního tání a po vydatných deších. Obtížnost: České Milovy – Dalečín WW II-I; Dalečín – Vír I ZWA. Celkem 37 km. Minimum je 100 cmMilov. Voda zde bývá na jaře anebo po  vydatných deštích.
 
Dolní úsek je závislý na vypouštění přehrad Vír I a Vír II. Úsek mezi přehradami měří 4 km, obtížnost je zde WW II až II+. Úsek Vír II – Doubravník nepřesahuje WW I (21 km). Úsek Doubravník – Borač má obtížnost WW II až II+ (5 km). Minimální průtok pro úsek z Víru II je stanoven na 10 m3/s na vodočtu Vír.
 
Řeka je sjízdná i pod koncem dolního úseku, vodácky je však na zbylém toku už méně zajímavá. Ukončit splutí je pak možné téměř kdekoli. Běžně se končí v Nedvědicích, Doubravníku, Borači a Štěpánovicích.

Provozovatel

Povodí Moravy, s.p.

Dřevařská 11
602 00 Brno
Email:
info@pmo.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.pmo.cz/cz/o-p...
GPS:
49,400729 16,364431
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality

Týden pro krajinu v Kutinách

Vyrazte s námi pomáhat přírodě vlastníma rukama! Zažijte letní týden plný dobrodružství v pestrých lesích poblíž Tišnova. Na vlastní kůži si vyzkoušíte péči o les i kosení a hrabání voňavých luk.
Kuřimská Nová Ves, Jihomoravský kraj

Tišnovské Kozy 2024

Tišnovské Kozy jsou akce pro celou rodinu. Veškerý výdělek jde na rozvoj pohybu dětí v mateřských školách – spolek Lokomoce – pohyb jako prevence, který školí učitele mateřských škol po celé republice a v tomto roce slaví 10. výročí založení.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Mineralogická burza Tišnov

Mineralogická burza s nejdelší tradicí v České republice. Již více jak 40 let. Unikátní místo setkávání pro sběratele a milovníky kamenů a minerálů.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Železo v Železném

Tradiční festival řemesel se koná v sobotu 3. srpna na hřišti Horka v Železném.
Železné, Jihomoravský kraj

Akvarelový plenér v okolí Tišnova

Na léto jsme pro vás připravili dva akvarelové plenéry. V prvním termínu se vydáme malovat do kláštera Porta Coeli v Předklášteří. V srpnu bychom zamířili do Lomnice.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Výstava Facelifts – Jiří Kuděla, Petr Lysáček

Malíř Jiří Kuděla a multižánrový umělec Petr Lysáček dlouhodobě pedagogicky působí na Fakultě umění OU v Ostravě a ve vlastní tvorbě se věnují tématu figury a portrétu.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Akvarelový plenér v okolí Tišnova

Na léto jsme pro vás připravili akvarelový plenér v městečku Lomnice, nedaleko Tišnova.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Letní výtvarný příměstský tábor – Za oponou

Artcamp.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Dřevěná krytá lávka Prudká

Lávka zapadá do celkového rámce četnějších roubených staveb ve svém okolí.
Doubravník, Jihomoravský kraj

Kaplička sv. Máří Magdaleny na Bozince u Doubravníku

Na okraji lesa na kopci Bozinka nad Doubravníkem se ukrývá nenápadná, ale pozoruhodná kaplička sv. Máří Magdaleny.
Doubravník, Jihomoravský kraj

Kostel Povýšení sv. Kříže se sarkofágy

Celkem 19 litinových sarkofágů je nyní kulturní památkou a nachází se v kostele Povýšení sv. Kříže v Doubravníku na Brněnsku. Hřbitovní kaple není obvykle veřejnosti přístupná.
Doubravník, Jihomoravský kraj

Kaple sv. Antonína Paduánského v Lomnici

Drobná stavba z roku 1670 s kruhovou dispozicí a zvonicí přistavěnou k východní straně stojí na bývalém hřbitově v Lomnici u Tišnova. Raně barokní stavba je dominantou městyse.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Židovská synagoga a hřbitov v Lomnici

Na místě dnešní synagogy stále dřevěná budova s kamennou podezdívkou, která po rozšíření obce a emancipaci Židů v souvislosti s josefínskými patenty přestala vyhovovat. Synagoga je jednopatrová budova obdélníkového půdorysu se zaobleným nárožím a nízkým přístavkem na jihozápadní straně.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Kostel Navštívení Panny Marie v Lomnici

Architektonicky velmi cenná stavba významného raně barokního architekta Giovanniho Pietra Tencally z let 1669 – 1683 je významným dokladem vývoje moravské barokní architektury. Lomnický farní kostel patří k nejvýznamnějším církevním raně barokním památkám na Moravě.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Budova radnice v Lomnici

Stavba radnice pochází z 2. poloviny 17. století. Objekt radnice je dvoupatrová řadová budova obdélníkového půdorysu v jejímž průčelí je na osu vestavěná věž o třech patrech. Vznikla mezi lety 1669 – 1680.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Obora Lomnice v Lomnici u Tišnova

Na trase naučné stezky Obora Lomnice dlouhé 2 km můžete navštívit celkem 9 zastávek, kde se dozvíte něco o historii obory, lesním porostu, fauně a flóře, ale i o hospodaření ve zdejších lesích. Jednotlivé informační tabule jsou doplněny o pěkné fotografie, které přibližují dané téma zastávky.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Doubravník

V pivovaru Doubravník vaří nepasterizovaný a nefiltrovaný ležák podle tradičního postupu.
Doubravník, Jihomoravský kraj

Pivovar Genius Noci v Lomnici u Tišnova

V Lomnici se pivo vařilo už koncem 16. století a přestalo vařit v roce 1922. Nově obnovili tradici potomci jednoho z majitelů.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří

Pivovar při klášteře Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova vznikl již ve středověku a zanikl v roce 1942. V současné době se pracuje na obnovení tradice.
Předklášteří, Jihomoravský kraj

Hotel Nedvědice

Ubytování v prostorných pokojích stylového hotelu s historií a výhledem na hrad Pernštejn.
Nedvědice, Jihomoravský kraj

Tišnovská rychta

Martin Klouda řediteloval velkým masokombinátům, rozjížděl staření vepřového masa u nás a po letech si otevřel se svou ženou Zuzanou vlastní provoz. Maso Klouda dodává pro skvělé podniky, od streetfoodu po fine dining.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Tišnovská pivní stezka

Jižní Morava se po vínu stává i regionem piva. Kromě velkého množství nových minipivovarů, pivních festivalů nebo pivních lázní, vznikla na Tišnovsku u Brna první pivní stezka, za kterou stojí spojení místních pivovarů a Destinace Brněnsko.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Pivovar Tišnov

Tišnovské pivo se skládá pouze z tišnovské vody, kvalitních českých sladů, mechanicky upraveného chmele a pivovarských kvasnic. Historie vaření piva v Tišnově sahá až do 13. století a výroba piva zde skončila v roce 1915. V roce 2015 byla po 100 letech tradice vaření piva obnovena.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Na Humpolce

Tradiční hospoda Na Humpolce v Tišnově píše historii již od roku 1491.
Tišnov, Jihomoravský kraj