ÚvodČeská nejHistorickéSokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice
Historické

Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Tělocvičný spolek Sokol je největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice. Byl založen 16. února 1862 a na jeho začátku byl ideál člověka tělesně zdatného, duševně a sociálně vyspělého, připraveného pracovat a bránit svůj národ. To je dodnes základní myšlenka sokolského programu, který se zaměřuje na pohyb a radost z něj pro všechny.
Program České obci sokolské vtiskli Miroslav Tyrš, profesor Univerzity Karlovy, a podnikatel Jindřich Fügner. Hlavní heslo znělo „Tužme se! “ a „V zdravém těle zdravý duch!“, sokolským pozdravem se stalo „Nazdar! “, první prapor a skicu prvních krojů navrhl Josef Mánes a pravidelné cvičení bylo zahájeno již v březnu 1862.

K Sokolu patří rovněž tradice sokolských sletů, která začala v roce 1882 první jubilejní slavností na Střeleckém ostrově v Praze. Během 160 let své existence se Sokol v řadě měst a obcí zasloužil o výstavbu závodních drah, sportovních hřišť a tělocvičen neboli sokoloven. Sokolové se angažovali v Československých legiích, v obou světových válkách se zapojili do domácího odboje a jeho členové stáli u zrodu Československé armády. Díky českým emigrantům a sokolským učitelům tělocviku se sokolské hnutí rozšířilo do zemí západní Evropy, USA a ostatních slovanských zemí.

Sídlem České obce sokolské je Tyršův dům na Malé StraněPraze, který obec koupila v roce 1921. Jeho slavnostní otevření v květnu 1925 se odehrálo za účasti prezidenta T. G. Masaryka a řady členů československé vlády. Během své historie byla Česká obec sokolská třikrát zrušena. Pokaždé se ale znovu obnovila, naposled v roce 1990 po pádu komunismu.

Dnes patří Sokol patří k nejpočetnějším občanským sdružením České republiky. Má přibližně 160 000 členů, působí v tisícovce měst a obcí, a nabízí sportovní vyžití pro každého, bez rozdílu věku a příjmu. Vede své členy ke spravedlivému a čestnému jednání, k aktivitě, samostatnosti a schopnosti pomáhat, k lásce k rodné zemi a k úctě k duchovnímu dědictví našeho národa.
 
Tyršův dům – Michnův palác v Praze Památky

Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Komplex budov obklopující bývalý Michnův palác s malou kašnou a atriem slouží v současné době nejen tělesné výchově, ale je také pronajímán k pořádání konferencí, školení, reprezentačních a společenských akcí.

Český Sokol letos slaví 160 let od svého vzniku

Český Sokol letos slaví 160 let od svého vzniku

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky, si letos připomíná 160 let od svého vzniku. Dne 16. února 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner český spolek Tělocvičná jednota pražská se znakem sokola v letu. Asi nikdo z nich netušil, jak velká organizace na jejich základech vyroste. Nejviditelnější součástí oslav bude rozsvícení významných staveb napříč republikou, které se rozzáří v sokolských barvách.

Keramické trhy na Kampě 2024

O víkendu 31. srpna a 1. září 2024 se promění malebná Kampa v centrum umění a chutí. Objevte originální keramiku od předních českých umělců, pochutnejte si na lokálních delikatesách od sociálního podniku Café Therapy a těšte se na skvělé kulturní zážitky.
Praha 1, Praha

Flašinet žije

Flašinety rozezní centrum Prahy už pojedenácté. V sobotu 17. srpna 2024 se bude konat 11. ročník mezinárodního festivalu Flašinet žije!
Praha, Praha

Výlety po objektech Českého muzea hudby

Minivýstavka v expozici Českého muzea hudby.
Praha 1, Praha

Pohádková hudba Luboše Fišera

V červnu uplynulo 25 let od úmrtí osobitého skladatele 20. století Luboše Fišera. Svou tvorbu rozděloval už od studijních let mezi hudbu koncertní a hudbu pro film, televizi a divadlo. V obou těchto oblastech dosáhl významných úspěchů.
Praha 1, Praha

Letní jóga na Kampě

Zveme vás na letní cvičení hathajógy!
Praha 1, Praha

Letní jóga na Kampě

Zveme vás na letní cvičení hathajógy!
Praha 1, Praha

Letní jóga na Kampě

Zveme vás na letní cvičení hathajógy!
Praha 1, Praha

Letní jóga na Kampě

Zveme vás na letní cvičení hathajógy!
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Galerie Sokol – výstavní síň České obce sokolské

V rámci otevírání Tyršova domu veřejnosti a vize Tyršův dům 2030 se slavnostně probudila k životu nová Galerie Sokol.
Praha 1, Praha

Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Komplex budov obklopující bývalý Michnův palác s malou kašnou a atriem slouží v současné době nejen tělesné výchově, ale je také pronajímán k pořádání konferencí, školení, reprezentačních a společenských akcí.
Praha 1, Praha

Trampolína na Kampě v Praze – Tyršův dům

Skákání, stejně jako chůze, je jednou z přirozených lidských vlastností. U nás můžete vyzkoušet trénink s instruktorem na objednávku pro skupinu 1-10 lidí nebo kurzy skoků na trampolíně pro děti i dospělé. Nabízíme i exhibiční vystoupení a zábavná čísla.
Praha 1, Praha

Plavecký bazén České obce sokolské v Tyršově domě na Újezdě

Nejstarší fungující plavecký bazén v Praze byl postaven v roce 1925 a plní jej pramenitá voda z Petřína. Najdete ho v Tyršově domě na Újezdu. Měří 25 metrů a v nejhlubším místě dosahuje do hloubky až 2,5 m. Je otevřen jak sokolům, tak široké veřejnosti.
Praha 1, Praha

Kurzy aqua aerobicu v Praze

Organizace se zaměřuje na kurzy aqua aerobicu, které kombinují různé prvky cvičení ve vodě. Probíhají na různých místech v Praze. Dále pořádá víkendové pobyty s aqua aerobicem.
Praha 1, Praha

Dělej co tě baví

Nabídka smysluplného trávení volného času dětí a mládeže prostřednictvím kurzů, workshopů, festivalů, příměstských táborů a konferencí.
Praha 1, Praha

Studio Fascinace v Praze na Újezdě

Studio Fascinace se orientuje na pohybové aktivity pro všechny věkové skupiny. Nabízí jak populární aktivity jako jsou Zumba, yoga, Pilates, ale i flowtonic, ftiball a třeba i balet pro děti. Věnuje se také cvičení pro seniory.
Praha 1, Praha

Sport Training Center – výuka plavání pro dospělé

Komplexní systém výuky plavání pro začínající sportovce, rekreační a příležitostné plavce. Trénujete poctivě a často, přesto se zlepšujete velice pomalu, nebo vůbec ne? Líbilo by se vám cítit se při plavání dobře?
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Luka Lu

Rodinnou restauraci Luka Lu manželů Tijany a Vesa Djoremových najdou hosté v Praze na malostranském Újezdě. Design interiéru je opravdu netradiční: kdyby se místo rušné ulice nacházela před restaurací přímořská kolonáda, bylo by všem hostů jasné, jaký zážitek mají čekat.
Praha 1, Praha

Restaurace Noi

Restauraci najdete na Malé Straně jen pár kroků od stanice lanové dráhy na Petřín. NOI nabízí hostům autentickou thajskou kuchyni v krásném prostředí a s kvalitním servisem.
Praha 1, Praha

Barbar Restaurant na Malé Straně

Klidné místo na Malé Straně s výbornou kuchyní, kávou, širokou nabídkou vín a příjemnou obsluhou. Barbar Restaurant to je gurmánská česká a evropská kuchyně za přiznivou cenu.
Praha 1, Praha

Hotel William

Útulný hotel s jedinečnou polohou v malebném prostředí Malé Strany, v blízkosti pražského Starého Města, obklopen nejkrásnějšími historickými památkami.
Praha 1, Praha

Cukrárna U Knoflíčků

Cukrárna, kavárna a výrobna nebesky sladkých dobrot U Knoflíčků se nachází na Malé Straně nedaleko lanovky na Petřín. Nabízí domácí výrobu dortů a dezertů.
Praha, Praha

Old Armoury Prague – Pytloun Stará Zbrojnice Hotel Prague

Pytloun Stará Zbrojnice Hotel Prague je součástí sítě Pytloun Hotels. Hotel se nachází v budově ze 17. století a všechny pokoje jsou světlé a vzdušné.
Praha 1, Praha

Mandarin Oriental

V budově bývalého kláštera na Malé Straně naleznete jeden z luxusních pětihvězdičkových hotelů, který vám umožní zažít jak Prahu historickou, tak Prahu moderní. V tomto duchu jsou navržené pokoje a suity hotelu – moderní designový nábytek vyplňuje historické místnosti s klenutými stropy.
Praha 1, Praha

Spices Restaurant and Bar

Spices Restaurant and Bar se stal vítězem nejvýznamější české gastronomické ankety Mauerův výběr Grand restaurant 2016. Nabízí asijskou kuchyni a najdete jej na Malé Straně.
Praha, Praha