Úvod > Česká nej > Historické > Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice
Historické

Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Tělocvičný spolek Sokol je největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice. Byl založen 16. února 1862 a na jeho začátku byl ideál člověka tělesně zdatného, duševně a sociálně vyspělého, připraveného pracovat a bránit svůj národ. To je dodnes základní myšlenka sokolského programu, který se zaměřuje na pohyb a radost z něj pro všechny.
Program České obci sokolské vtiskli Miroslav Tyrš, profesor Univerzity Karlovy, a podnikatel Jindřich Fügner. Hlavní heslo znělo „Tužme se! “ a „V zdravém těle zdravý duch!“, sokolským pozdravem se stalo „Nazdar! “, první prapor a skicu prvních krojů navrhl Josef Mánes a pravidelné cvičení bylo zahájeno již v březnu 1862.

K Sokolu patří rovněž tradice sokolských sletů, která začala v roce 1882 první jubilejní slavností na Střeleckém ostrově v Praze. Během 160 let své existence se Sokol v řadě měst a obcí zasloužil o výstavbu závodních drah, sportovních hřišť a tělocvičen neboli sokoloven. Sokolové se angažovali v Československých legiích, v obou světových válkách se zapojili do domácího odboje a jeho členové stáli u zrodu Československé armády. Díky českým emigrantům a sokolským učitelům tělocviku se sokolské hnutí rozšířilo do zemí západní Evropy, USA a ostatních slovanských zemí.

Sídlem České obce sokolské je Tyršův dům na Malé StraněPraze, který obec koupila v roce 1921. Jeho slavnostní otevření v květnu 1925 se odehrálo za účasti prezidenta T. G. Masaryka a řady členů československé vlády. Během své historie byla Česká obec sokolská třikrát zrušena. Pokaždé se ale znovu obnovila, naposled v roce 1990 po pádu komunismu.

Dnes patří Sokol patří k nejpočetnějším občanským sdružením České republiky. Má přibližně 160 000 členů, působí v tisícovce měst a obcí, a nabízí sportovní vyžití pro každého, bez rozdílu věku a příjmu. Vede své členy ke spravedlivému a čestnému jednání, k aktivitě, samostatnosti a schopnosti pomáhat, k lásce k rodné zemi a k úctě k duchovnímu dědictví našeho národa.
 
Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Komplex budov obklopující bývalý Michnův palác s malou kašnou a atriem slouží v současné době nejen tělesné výchově, ale je také pronajímán k pořádání konferencí, školení, reprezentačních a společenských akcí.

Český Sokol letos slaví 160 let od svého vzniku

Český Sokol letos slaví 160 let od svého vzniku

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky, si letos připomíná 160 let od svého vzniku. Dne 16. února 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner český spolek Tělocvičná jednota pražská se znakem sokola v letu. Asi nikdo z nich netušil, jak velká organizace na jejich základech vyroste. Nejviditelnější součástí oslav bude rozsvícení významných staveb napříč republikou, které se rozzáří v sokolských barvách.

Nábřežní bojovka na Kampě

Zábavná akce pro rodiče a školní děti – o Praze hravou formou. Zlaťáky a drahokamy v průběhu celé trasy.
Praha 1, Praha

Kateřina Černá – Sny zaznamenané

První výstavou zahajovanou v roce 2023 bude výstava obrazů a textilních koláží Kateřiny Černé. Umělkyně, která v průběhu výstavy oslaví 86. narozeniny, na výtvarnou scénu vstoupila na začátku 60. let.
Praha, Praha

United Islands of Prague 2023

Praha se stane dějištěm oslavy kulturního dění v Česku a tradičního svátku muziky v jednom. Střelecký ostrov a přilehlé lokace ožijí hudebními objevy a Ostrovy Inspirace. United Islands of Europe proběhne v termínu 5. a 6. května na ostrovech v historickém centru Prahy.
Praha 1, Praha

Turistická tramvaj 42 v Praze

Prohlédněte si krásy metropole z okna historické tramvaje, na trase linky 42. Turistická tramvaj propojuje městské památky formou okružní jízdy a staví na všech zastávkách na trase s možností opakovaného výstupu a nástupu cestujících.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Komplex budov obklopující bývalý Michnův palác s malou kašnou a atriem slouží v současné době nejen tělesné výchově, ale je také pronajímán k pořádání konferencí, školení, reprezentačních a společenských akcí.
Praha 1, Praha

Trampolína na Kampě v Praze – Tyršův dům

Skákání, stejně jako chůze, je jednou z přirozených lidských vlastností. U nás můžete vyzkoušet trénink s instruktorem na objednávku pro skupinu 1-10 lidí nebo kurzy skoků na trampolíně pro děti i dospělé. Nabízíme i exhibiční vystoupení a zábavná čísla.
Praha 1, Praha

Dělej co tě baví

Nabídka smysluplného trávení volného času dětí a mládeže prostřednictvím kurzů, workshopů, festivalů, příměstských táborů a konferencí.
Praha 1, Praha

Studio Fascinace v Praze na Újezdě

Studio Fascinace se orientuje na pohybové aktivity pro všechny věkové skupiny. Nabízí jak populární aktivity jako jsou Zumba, yoga, Pilates, ale i flowtonic, ftiball a třeba i balet pro děti. Věnuje se také cvičení pro seniory.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Luka Lu

Rodinnou restauraci Luka Lu manželů Tijany a Vesa Djoremových najdou hosté v Praze na malostranském Újezdě. Design interiéru je opravdu netradiční: kdyby se místo rušné ulice nacházela před restaurací přímořská kolonáda, bylo by všem hostů jasné, jaký zážitek mají čekat.
Praha 1, Praha

Restaurace Noi

Restauraci najdete na Malé Straně jen pár kroků od stanice lanové dráhy na Petřín. NOI nabízí hostům autentickou thajskou kuchyni v krásném prostředí a s kvalitním servisem.
Praha 1, Praha

Barbar Restaurant na Malé Straně

Klidné místo na Malé Straně s výbornou kuchyní, kávou, širokou nabídkou vín a příjemnou obsluhou. Barbar Restaurant to je gurmánská česká a evropská kuchyně za přiznivou cenu.
Praha 1, Praha

Hotel William

Útulný hotel s jedinečnou polohou v malebném prostředí Malé Strany, v blízkosti pražského Starého Města, obklopen nejkrásnějšími historickými památkami.
Praha 1, Praha