Mezinárodní a významné dny

Svátek Tří králů

Tři krále neboli svátek Zjevení Páně slavíme každý rok 6. ledna. Končí vánoční období a ve většině domácnosti se odstrojuje vánoční stromeček. V Česku každý rok probíhá dobročinná Tříkrálová sbírka, kdy koledníci v kostýmech tři králů chodí od domu k domu a koledují i v ulicích. Vybrané peníze pak pomáhají těm, kteří potřebují naši pomoc.
Svátek Tří králů připomíná starou legendu o mudrcích z východu, kteří prý z hvězd vyčetli, že se v Betlémě má narodit židovský král. Přišli právě v den, kdy se Ježíšek narodil, dítěti se poklonili a k nohám mu složili nejvzácnější dary, které lidé v té době znali, myrhu, zlato a kadidlo. Zlato bylo symbolem bohatství. Myrha je keř, jehož voňavá pryskyřice se používá při výrobě léků, olejů, pleťových vod a parfémů. Byla nesmírně drahá, a tak ji časem vystřídalo levnější kadidlo, vonná pryskyřice z kadidlovníku. Když se pálí na rozžhaveném dřevěném uhlí, vzniká voňavý kouř. Dnes se používá hlavně při bohoslužbách a obřadech v kostelech k navození slavnostní atmosféry, dřív se ale hojně používalo při morových epidemiích, kde se s ním vykuřovaly domy a dezinfikoval se tak vzduch.

Figurky tří králů najdete téměř v každém vánočním betlémě. Když ale koledníci na dveře domů křídou píšou písmena K+M+B a letopočet, nejde o počáteční písmena jejich jmen Kašpar, Melichar a Baltazar. Jde o zkratku latinského Christus mansionem benedicat, Kristus požehnej tomuto domu. Písmena se nemažou, ale zůstávají na domech až do dalšího roku. Někde ale hned po odchodu koledníků lidé utíkali smazat Kašpara aneb písmeno K: věřili totiž, že když to neudělají, slepice nebudou snášet dost vajec.

Svátkem Tři králů začíná více než osm týdnů dlouhá doba masopustu, radovánek, zabijaček, hostin, svateb a namlouvání, tancovaček a bálů. Lidé hodují, jedí, pijí a radují se. Užívají si až do Popeleční středy: tehdy začíná čtyřicetidenní půst, končící Velikonocemi.
7 věcí, které nevíte o… jízdách králů

7 věcí, které nevíte o… jízdách králů

Lidový obyčej, zapsaný v roce 2011 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, fascinuje svým tajemným poselstvím. Obřady provázející svátek zvaný letnice se dřív odehrávaly na mnoha místech, dnes se zvyk udržuje už jen v několika vesnicích na Slovácku a na střední Moravě.

Tradice: spiritualita a srdce křesťanské Evropy anebo čas masopustů a karnevalů

Tradice: spiritualita a srdce křesťanské Evropy anebo čas masopustů a karnevalů

Je čas masopustu! Čas veselí a dobrého jídla, tancovaček a bláznivých maškar, čas magických lidových obřadů a starodávných pověr. Zkrátka čas tradic, které po staletí provázely životy našich předků a nepochybně si je užijí i naše děti, vnoučata a další generace. V časech se sice obyčeje mění, ale to nejlepší zůstává. A právě to máme na tradicích rádi!

My tři králové jdeme k vám: rozlučte se s Vánoci za účasti Kašpara, Melichara a Baltazara

My tři králové jdeme k vám: rozlučte se s Vánoci za účasti Kašpara, Melichara a Baltazara

Průvody Tří králů, turistické pochody, tříkrálové koledy a novoroční koncerty, takový bude tříkrálový program v novém roce 2024. Rozlučte se s vánočním časem a vydejte se s portálem Kudy z nudy za Kašparem, Melicharem a Baltazarem do Prahy, Kouřimi či Českého Krumlova. Většina akcí se koná v pátek 5. a v sobotu 6. ledna.

Nastává svátek Tří králů – konec oslav Kristova zrození

Nastává svátek Tří králů – konec oslav Kristova zrození

Víte, proč Tři králové obchází domy a přejí krásný nový rok? Co se skrývá za touto tradicí? Nahlédněte s námi více do hloubky tradice Tří králů, která připadá na 6. ledna. Objevíte nejen význam písmen K, M, B, ale i čarování se svíčkami nebo tradici ledové koupele.

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

Když se řekne relikviář, většina z nás si představí relikviář sv. Maura, uložený na zámku v Bečově nad Teplou: nádherně zdobenou truhlu, která tvarem připomíná domeček. Schrány na relikvie ale mohou vypadat docela jinak, ostatně i samotné relikvie bývají různě velké. Pojďme společně prozkoumat tajemný svět relikvií a relikviářů a poodhalit tak tajemství předmětů, které lidem pomáhaly překonávat bolesti a strasti pozemského života.

Znáte české svaté patrony?

Znáte české svaté patrony?

Víte, kolik máme českých svatých patronů? Všichni bychom nejspíš vyjmenovali sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Anežku Českou nebo sv. Ludmilu. Celkem je jich sedmnáct – znáte například sv. Radima nebo sv. Kosmu? Vydejte se spolu s námi po místech spojených historií i legendami s českými svatými patrony, známými i neznámými.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

#světovéČesko a Lidový rok: zimní svátky a tradice od Tří králů přes Hromnice až po masopust

#světovéČesko a Lidový rok: zimní svátky a tradice od Tří králů přes Hromnice až po masopust

Jednou z českých lidových tradic oceněných značkou UNESCO jsou masopusty. Nejsme v tom sami, zimní slavnosti plné bujaré hudby, masek, tance a dobrého jídla zdaleka nejsou jen výsadou Čech, Moravy a Slezska. Masopustní obchůzky z východních Čech, zapsané na seznamu nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO, tak mají leccos společného například se slavným benátským karnevalem.

Turistický vlak Český ráj z Prahy do Jičína a Turnova

Turistický vlak Český ráj vyráží o sobotách a nedělích a ve svátky na trasu: Praha hl. n. – Nymburk-město – Jičín – Kopidlno – Turnov a zpět. Ve vlaku je možná úschova během přepravy, převoz kol do vyčerpání kapacity.
Praha 1, Praha

Rakovnický rychlík

Rakovnický rychlík jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka v trase z Prahy přes Beroun a Křivoklát do Rakovníka a zpět a to každou sobotu od konce března do konce října.
Praha 2, Praha

Lekce o podmořském světě ve Foyer Café

Nenechte ujít přednášku mexického mořského biologa a instruktora potápění MSc. Lucia Lomana Ramose a jeho ženy výtvarnice Markéty Loman Vogelové
Praha 2, Praha

Kralovický rychlík

Kralovický rychlík je nejrychlejším železničním spojením Prahy se západním Rakovnickem a se severním Plzeňskem. Rychlík jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka v trase z Prahy přes Beroun a Rakovník do Kralovic a zpět, a to vybrané dny.
Praha, Praha

Brdský motoráček

Brdský motoráček jezdí z Prahy po trati přes Vrané nad Vltavou a Mníšek pod Brdy do Dobříše a zpět. Vlak jede každou sobotu od konce března konce října.
Praha, Praha

30 let orchestru Šarbilach v Jeruzalémské synagoze

Přijďte s námi oslavit 30 let orchestru Šarbilach. A kam jinam patří tradiční židovská hudba než do krásné Jeruzalémské synagogy.
Praha 1, Praha

Vize Kafkova stínu

Výstava v Jeruzalémské synagoze k 100. výročí úmrtí Franze Kafky přináší reflexi jeho díla prostřednictvím tvorby jedenácti vybraných českých fotografů a výtvarníků.
Praha 1, Praha

Cyklovlak Cyklo Brdy – z Prahy přes Příbram do Blatné

Víkendový turistický vlak „Cyklo Brdy“ jezdí každý víkend a o státních svátcích z Prahy do Blatné po trase Praha hl. n. – Beroun – Zdice – Příbram – Březnice –– Blatná a zpět.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Náměstí Václava Havla – piazzetta Národního divadla

Prostor mezi Národním divadlem a Novou scénou Národního divadla v Praze se od roku 2016 jmenuje náměstí Václava Havla. Náměstí oživuje instalace sochaře Kurta Gebauera v podobě 160 cm velkého žulového srdce.
Praha, Praha

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.
Praha 1, Praha

Buďte řiditelem hotelu – pronájem obytného auta

Poznejte jiný způsob jízdy. Pronajměte si obytný vůz pro 2 – 4 osoby a poznávejte krásy Česka. Ráno vstanete do probouzející se přírody, klidně radostí uděláte pár kotoulů v chladné rose, zažijete noční oblohu mimo civilizaci.
Praha 1, Praha

Půjčovna tříkolek

Pro řidiče osobních aut je možné cestovat za krásami Česka i na motorce (tedy stačí běžný ŘP sk.B). Tříkolka CAN-AM se pocitům motorky blíží. Vysoký standard pohodlí, klidná jízda, extravagance, pocity a emoce.
Praha 1, Praha

Fantova budova na Hlavním nádraží v Praze

Výpravní budova od architekta Josefa Fanty je dominantou největšího osobního nádraží v České republice a vznikla v letech 1901-1909. K odbavování cestujících sloužila do otevření nové podzemní haly v roce 1977. Od roku 2012 probíhá postupná rekonstrukce, v objektu se konají komentované prohlídky.
Praha 2, Praha

Harmony Dance

Taneční a pohybové studio v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček jezdí z Prahy po trati tzv. Posázavského pacifiku přes Vrané nad Vltavou a Jílové u Prahy do Týnce nad Sázavou a zpět. Vlak jede každou sobotu, neděli a svátek od posledního březnového víkendu do 28. září.
Praha 2, Praha

Místo k zastavení – U Džoudyho na Praze 2

Čajovna U Džoudyho a knihkupectví U Džoudyho zahrnují prvky čínského feng šuej (feng shui), tedy učení o harmonickém uspořádání prostoru.
Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace

Foyer Café na Hlavním nádraží

Secesní prostory ve Fantově budově na Hlavním nádraží v Praze se otevírají veřejnosti. V nově zrestaurovaném křídle budovy zahajuje provoz Foyer Café. Podnik láká na exkluzivní výběr z 50 druhů šampaňských a vín, vybrané kanapky i sendviče, čerstvé pečivo typu viennoiseries a rituál Čaj o Páté.
Praha, Praha

The Monkey Bar Prague

Originální The Monkey Bar Prague nabízí kombinaci butikového šarmu a městského vkusu. V laissez-faire atmosféře si užijete luxusní koktejly, víkendový brunch, obědy během týdne i vytříbené jídelní menu.
Praha 1, Praha

Falkensteiner Hotel Prague – městský boutique hotel

Renovované moderní pokoje & Suite v nadčasovém designu, tradiční pohostinnost a prvotřídní služby, to je Falkensteiner Hotel Prague v Opletalově ulici, v samém srdci Prahy.
Praha 1, Praha

MeetMe23 – víc než jen ho(?)tel

MeetMe23, to je originální designové ubytování v srdci Prahy, odkud můžete pěšky vyrážet za krásami Starého Města i objevovat čtvrtě, kde to opravdu žije.
Praha 1, Praha

Edison film hub

Moderní komorní kino s kavárnou a barem v samotném srdci Prahy vzniklo v objektu bývalé trafo stanice, jen pár kroků od Hlavního nádraží.
Praha 1, Praha

Hotel Esplanade Praha

Pětihvězdičkový Hotel Esplanade Praha byl otevřen 19. července roku 1927 a od té doby nabízí všem hostům jen ty nejlepší služby. Budova hotelu se nachází v těsné blízkosti Státní opery a Václavského náměstí. Součástí hotelu je i vynikající restaurace.
Praha 1, Praha

Vinograf Senovážné

Vinograf ja vinný bar a restaurace na Senovážném náměstí v Praze. Pohodový přátelský vinný bar nabízí téměř 800 až 1000 druhů vín z celého světa a jídla z teplé kuchyně, která jsou napárovaná k vínům.
Praha 1, Praha

987 Design hotel Praha

V historické budově v úplném centru metropole se nachází 987 Design hotel Praha . V pěší vzdálenosti naleznete Staroměstské náměstí, Karlův most a Václavské náměstí i nákupní možnosti Pařížské ulice, či Na Příkopě. Domácí mazlíčci jsou vítáni v celém objektu včetně pokojů.
Praha 1, Praha