Úvod > Aktuality > V Žatci porovnáte pravěké a současné šperky
V Žatci porovnáte praveké a soucasné šperky
"> V Žatci porovnáte praveké a soucasné šperky "> V expozici je vystaveno asi 170 kusu pravekých šperku
Kultura

V Žatci porovnáte pravěké a současné šperky

  • Vydáno2. července 2013
V Regionálním muzeu v Žatci si prohlédnete neobvyklou výstavu šperků – vedle sebe jsou zde vystaveny stovky skvostů z pravěku i současnosti, rozeznat však jeden od druhého není na první pohled vůbec jednoduché. V jedné vitrině lze vidět šperky staré tisíce let i ty, které vznikly před pěti lety. K identifikaci mnohdy musí pomoci až popisky s letopočty.
Jantarový náramekJiž od pravěku vystupují mnohé ozdoby v roli, která spojuje funkci estetickou s funkcí praktickou (např. ozdobná spínadla oděvu). K jedněm z mnohotvárných významových rovin šperků patří i forma reprezentativní, kdy předmět je zároveň atributem moci, společenského postavení či příslušnosti k určité skupině lidí. V neposlední řadě lze zmínit i šperk jako magický či symbolický předmět, jemuž je jeho nositelem připisována zvláštní funkce či význam.

V expozici je vystaveno asi 170 kusů pravěkých šperků zapůjčených z teplického muzea a dvě stovky moderních šperků z Liberce. Můžete se pokochat pohledem na náramky, spony, náhrdelníky a daší předměty sloužící k ozdobě lidského těla, vlasů a oděvu. Kromě pravěkých šperků reprezentuje doby dávno minulé také prostorová rekonstrukce keltské rodiny při oslavě letního slunovratu. Šperky budou v hlavní budově žateckého muzea vystaveny až do 13. října.
Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Kabinet chmelových známek je největší vystavovaný soubor účelových známek v České republice. Co se týče známek chmelových, je expozice bezesporu nejobsáhlejší veřejnou sbírkou tohoto druhu na evropském kontinentě.