ÚvodCo chcete dělat?PřírodaŽatec a krajina žateckého chmele
Příroda

Žatec a krajina žateckého chmele

Žatecká chmelařská krajina obsahuje nejcennější a nejúrodnější chmelnice, na kterých je celosvětově uznávaný žatecký chmel po staletí pěstován a šlechtěn. Chmelařským centrem oblasti je město Žatec s unikátním souborem skladů a sušáren, kde probíhalo zpracování chmele.
Venkovská část s názvem Žatecká chmelařská krajina obsahuje nejcennější a nejúrodnější chmelnice, kde se chmel po staletí pěstoval a šlechtil, dále historická sídla a objekty spojené zpracováním chmele ihned po sklizni. Lokalita usilující o zápis na Seznam UNESCO reprezentuje významné místo, kde se odehrává zcela unikátní příběh vývoje pěstování, zpracování a světového obchodu s chmelem, který je základem vaření piva po celém světě. O zápisu bylo rozhodnuto 18. září 2023. Žatec a chmelařská krajina na severozápadě Čech se stala 17. památkou hmotného kulturního a přírodního dědictví, které je z Česka na prestižním seznamu zapsáno.
 

Chmel je české zlato

Chmel, vytrvalá bylina, kterou lidé pěstují kvůli jeho hořkým květům, je tím magickým kořením, bez kterého se dnes neobejde žádný pivovar. A když se řekne chmel, sládkům snad z celého světa se vybaví ten nejkvalitnější, odrůda žatecký červeňák, Saaz, který má původ v krajině kolem města Žatce na rozhraní severních a západních Čech. Tuto odrůdu ochutnáte třeba nejen ve světoznámém českém plzeňském ležáku, ale také v irském tmavém ležáku Guiness nebo belgickém Stella Artois.

Tradiční umění pěstování chmele dovedené k dokonalosti Chmel se kolem Žatce pěstuje už zhruba 700 let a za tu dobu se zde díky němu vyvinula unikátní krajina přizpůsobená jeho pěstování, zrodily se zde ty nejkvalitnější odrůdy a lidé vybudovali města, která jsou doslova vystavěná kolem jeho zpracování. To všechno propůjčuje Žatecku specifický ráz, který bude možná v blízké době oceněn zápisem na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
 

Žatecké poklady s vůní chmele

Mezi památky světového dědictví ale nemíří jen historické centrum Žatce a soubor památek historicky spojených s pěstováním, skladováním a zpracováním chmele, ale také místa, kde se s chmelem obchodovalo, chmelnice kolem řeky Ohře, Trnovany se zachovalými sušárnami chmele a také chmelnice u obce Stekník, kde najdete i krásný čistě rokokový zámek s italskou terasovitou zahradou, která v krajině plné chmelnic vytváří jedinečnou kompozici.


Město Žatec má chmel ve své DNA!

Srdcem města Žatce je jeho historické jádro, jež si udrželo charakter a atmosféru minulých staletí. Střechy měšťanských domů se protkávají s komíny sušáren a dalších provozů, které souvisejí se zpracováním chmele. A kde se s chmelem seznámit? Například v měšťanském domě v těsném sousedství Žateckého pivovaru, kde sídlí Muzeum pivovarnictví Žatecka, které nabízí pohled do historie zaniklých i existujících pivovarů v tomto chmelařském regionu. O způsobu vaření piva se dozvíte z několika filmů, pivo samotné se ale v muzeu nečepuje: pro zájemce je připravená prohlídková trasa spojující muzeum s pivovarem, jejíž součástí je degustace.

Chcete chmel poznat zblízka?
Zajímavých míst a památek, v jejichž historii chmel hrál či hraje hlavní roli, najdete po celém Žatci víc. Patří k nim třeba Chrám Chmele a piva, zábavný i naučný komplex, který vám představí tradice světoznámého chmelařského regionu. Kdo chce vidět město z výšky, může vystoupat na Chmelový maják, netradiční vyhlídkovou věž. Za vidění stojí také chmelový orloj, což je hodinový kotouč s dvanácti znameními zvěrokruhu a s vyobrazením chmelařského roku. Za návštěvu rozhodně stojí i unikátní renesanční sladovna s expozicí sladovnictví a galerií a v neposlední řadě byste si neměli nechat ujít Chmelařské muzeum, které se pyšní atributem největší expozice chmele na světě.

Prožijte radost ze sklizně chmele během každoročního tradičního festivalu Dočesná, kdy se město slavnostně promění a oslaví sklizeň žateckého červeňáku. Prohlédnete si chmelnice, ochutnáte mnoho druhů piva a užijete si víkend plný zábavy!

Žatecko

Výlet po malebném regionu Dolního Poohří v jižní části Ústeckého kraje odkrývá místa netušená i místa, která byste při svých putováních neměli vynechat.

Provozovatel

Žatec a krajina žateckého chmele

Destinační agentura Dolní Poohří
Žatec a okolí
438 01 Žatec
Tel.:
+420 731 086 714
Email:
reditel@dolnipooh...
GPS:
50,325020 13,544873
 
Region:
Ústecký kraj
Oblast:
Dolní Poohří
Město:
Žatec
Tipy na výlet:
Žatec a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality

Zlaté poklady filmového Hollywoodu

Výstava originálních rekvizit z hollywoodských filmů.
Žatec, Ústecký kraj

Pes – věrný přítel člověka

Výstava o vývoji psa a jeho využití.
Žatec, Ústecký kraj

Žatecká Dočesná 2024

Dočesná v Žatci, slavnost chmele a piva, je vrcholnou akcí královského města založeného v roce 1004. Letos se uskuteční již 67. ročník, 6. a 7. září. Vznikla původně jako oslava dočesání posledního chmelového štoku a v průběhu let doznávala mnoha proměn.
Žatec, Ústecký kraj

Prezidentské návštěvy v Žatci

Výstava a křest stejnojmenné publikace přibližující prezidentské návštěvy v Žatci.
Žatec, Ústecký kraj

Hudební scéna v Žatci

Výstava mapující hudební kapely a tělesa v Žatci.
Žatec, Ústecký kraj

Víkend otevřených zahrad na zámku Stekník

Zámek Stekník vás srdečně zve na prohlídku italských terasovitých zahrad.
Zálužice, Ústecký kraj

Kostýmované prohlídky pro děti na zámku Stekník

Prohlídky pro děti.
Zálužice, Ústecký kraj

Hradozámecká noc 2024 na zámku Stekník

Akce v zámeckých interiérech napříč staletími historií zámku.
Zálužice, Ústecký kraj

Galerie Sladovna Žatec

Galerie moderního umění nacházející se v unikátní historické budově bývalé Sladovny, která je nejstarší v Evropě.
Žatec, Ústecký kraj

Chmelový maják v Žatci

Chmelový maják je dominantou Chrámu chmele a Piva. Nachází se v srdci celého areálu chmelařských technických památek. Pokud navštívíte Žatec pouze na skok a nestihli byste celou prohlídku Chrámu chmele a piva, pak zvolte pouze Chmelový maják a na vrchol jeďte výtahem.
Žatec, Ústecký kraj

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.
Žatec, Ústecký kraj

Expozice sladovnictví v Žatci

Vznik sladovny v Žatci sahá už do 70. let 16. století. Jaká je skutečná minulost této budovy? Proč je sladovnictví tak významnou součástí historie Žatce, města chmele a piva? Jak se vlastně slad vyráběl? Pojďte s námi prozkoumat dějiny sladovny, upomínající věhlas žateckého chmelařství.
Žatec, Ústecký kraj

Depozitář Regionálního muzea K. A. Polánka – bývalé žatecké papírny

V roce 2015 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce části budov bývalých papíren v Žatci. Prostory někdejší slavné kartonážky Moritze Lüderdorfa (pozdější pobočky Severočeských papíren SEPAP) budou Regionálnímu muzeu K. A. Polánka sloužit jako depozitář.
Žatec, Ústecký kraj

Chmelařské muzeum Žatec

Největší expozici chmele na světě najdete v severočeském Žatci. Místní Chmelařské Muzeum představuje na ploše 4.000 m² vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti.
Žatec, Ústecký kraj

Evangelický kostel v Žatci

Kostel byl postaven v roce 1897 – 1898 v pseudorenesančním stylu v místě, kde v minulosti stávalo mýto. Křižovatka starých cest na Karlovy Vary a Kadaň je dodnes vyznačena kamenným rozcestníkem u vchodové branky do kostela.
Žatec, Ústecký kraj

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Expozice a výstavy Regionálního muzea v Žatci jsou umístěny ve třech budovách – v Husově ulici, v ulici Zeyerově a v ulici Volyňských Čechů. Všechny se nacházejí mimo městské centrum.
Žatec, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Zlatý lev v Žatci

Nechte se hýčkat komfortem hotelu Zlatý lev, který nabízí vlastní wellness centrum, restaurant a kongresový sál. Čtyřhvězdičkový hotel je situován v centru královského města Žatce. V hotelu na vás čeká pohodlné a stylové ubytování v pokojích i apartmánech a večer se můžete pobavit ve vinném sklípku.
Žatec, Ústecký kraj

Restaurace U Medvěda v Žatci

V Žatci se nachází restaurace U Medvěda, která má bohatou historii.
Žatec, Ústecký kraj

Hospůdka u nás v Žatci

Hospůdka se nachází kousek od autobusového nádraží v Žatci.
Žatec, Ústecký kraj

Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Hotel a restaurace U Hada se nachází v centru města Žatec. Hotelový komplex tvoří jednu z dominant historického náměstí a vznikl pečlivou rekonstrukcí měšťanského domu se zachováním originálního zdiva včetně památkově chráněných trámových konstrukcí.
Žatec, Ústecký kraj

Žatecký pivovar a Muzeum pivovarnictví Žatecka

Žatecký pivovar má za sebou více než 200 let historie. Stavět se začal v roce 1798. V roce 1801 uvařil první várku piva. Po ukončení velkovýroby v roce 2022 v jeho prostorách vznikl minipivovar.
Žatec, Ústecký kraj

Vinařství Mikulášek Vičice

Vičické vinařství Mikulášek bylo založeno roku 2012 jako rodinná firma Aloisem Mikuláškem a jeho syny Robertem a Jakubem. Ačkoliv Březno u Chomutova (kam Vičice spadají) není milovníkům vína příliš známo, jedná se o historické místo spojené s pěstováním révy minimálně od 13. století.
Březno, Ústecký kraj

Autocamping Vikletice

Autocamping Vikletice na břehu Nechranické přehrady je skvělým místem pro letní koupání, pro milovníky vodních sportů, rybaření, cyklistiky a rekreačních sportů.
Chbany, Ústecký kraj

Vinařství Němeček

Vinařství Němeček reprezentuje rodina Karla Němečka, který se aktivně podílí na znovuobnovení vinařského umění ve vičickém údolí od roku 1987, kdy byly postupně vysazovány dnes již cca 30 leté vinice. Láska k vinné révě postupně zasáhla celou rodinu a vyústila k založení rodinné firmy.
Březno, Ústecký kraj