Úvod > Co chcete dělat? > Královské město Žatec - město, kde je pivo doma

Královské město Žatec - město, kde je pivo doma

Památky
Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou kandidátem na seznam UNESCO.
Žatec, ležící v severozápadních Čechách na řece Ohři, je jedním z nejstarších a zároveň nejlépe zachovaných královských měst. Rozkvět zažil v 16. století, kdy patřil mezi největší města v Čechách, jeho osídlení je však mnohem starší a vždy bylo svázáno s pěstováním chmele a výrobou piva, jak dokládá i nález hrobu "nejstaršího českého pivaře". Na pěstování chmele odkazuje i miniaturní chmelnice, která stojí přímo u náměstí. Uprostřed náměstí je radnice a za ní chrám Nanebevzetí Panny Marie, celé náměstí lemují renesanční měšťanské domy. Dochovaly se i úseky opevnění, Husitská bašta a také Kněžská brána.
 
Podle historických pramenů ve zdejší úrodné oblasti sídlili od 4 stol. př.n.l. Keltové a v polovině 6. století se tu usídlili Slované. V 10. století tu bylo vybudováno hradiště, které bylo sídlem knížat. V podhradí hradiště bylo založeno tržiště a kolem něj vznikla osada, která byla v roce 1265 povýšena na královské město. Již ve 14. století byly v okolí města založeny první chmelnice a rovněž vinohrady. A právě s chmelem je v Žatci svázána řada atraktivit - můžete zde navštívit zábavní areál Chrám chmele a piva (kde mimo jiné uvidíte chmelařský orloj) či Chmelařské muzeum s malou chmelnicí.
 
Každoročně probíhají v historickém centru města nejstarší slavnosti chmele a piva v ČRŽatecká Dočesná. První víkend v září čeká na návštěvníky Dočesné bohatý kulturní program na několika podiích, přehlídka velkých i malých pivovarů, rekordy, atrakce a spousta zábavy.
 
Přijďte objevovat zajímavosti historického Žatce pomocí informačního systému procházkových tras, který se skládá z informačních desek na významných žateckých objektech a brožury, která podává důležité informace o atraktivitě daných objektů a zároveň usnadňuje orientaci ve městě. Najdete zde celkem tři tématické procházkové trasy: malý, střední a velký okruh. Malý okruh vám zabere asi půl hodiny, střední okruh asi hodinu a velký okruh asi hodinu a půl procházky. Staňte se sami sobě průvodcem! Jednotlivé nabídky je možné kombinovat, v informačním centru vám rádi pomohou. Pro organizované skupiny lze objednat pivovůz na vlastní pohon „Šlapohyb“.
 

Městská památková rezervace:

  • Výstup na nejlépe přístupnou radniční věž v Čechách - start v infocentru
  • Prohlídka Chrámu Nanebevzetí Panny Marie - stavitel Petr Parléř
  • Návštěva Žateckého pivovaru - v Žatci se pěstuje chmel a vaří pivo již 800 let!
 

Zóna technických památek chmelařství - kandidát na seznam UNESCO

  • Chmelařské muzeum - největší muzeum chmele na světě - 4000m² expozic
  • Křížova vila - novorenesanční "zámeček"
  • Regionální muzeum - vše o městě s první zmínkou z roku 1004
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Houbové domečky v hotelu Jesenice

Houbové domečky v hotelu Jesenice

Jesenice, Střední Čechy
Hotel Sudety

Hotel Sudety

Chomutov, Severozápadní Čechy
Husitská bašta Bílina

Husitská bašta Bílina

Bílina, Severozápadní Čechy