Jednou z významných památek v Žatci je i židovská synagoga v Dlouhé ulici, pár minut chůze od náměstí Svobody v historickém centru města. Jedná se o druhou největší stavbu svého druhu v Čechách.
První židovští obyvatelé se v Žatci začali usazovat od 14. století, kdy se zabývali především obchodováním s chmelem. Na konci 19. století žila v Žatci již početná židovská komunita, která v letech 1871 až 1872 postavila synagogu v maurském stylu podle plánů architekta Johanna Staňka. V roce 1882 byla synagoga doplněna dvěma věžemi, které dnes dokreslují charakteristické východní panorama města.
Synagoga je jednolodní budova s apsidou, strop interiéru tvoří valená klenba. V roce 1911 došlo k renovaci synagogy, při níž byly vytvořeny vnitřní nástěnné malby. Konec židovské komunity i synagogy je spojen s připojením bývalých Sudet k Třetí říši a následným holocaustem.V průběhu Křišťálové noci 9. listopadu 1938 bylo vnitřní vybavení synagogy do základů vypáleno a od té doby již budova nikdy nesloužila původnímu účelu. Během druhé světové války se stavba využívala jako vojenská nemocnice a po roce 1949 sloužila jako sklad. V 50. letech byla v jejích prostorách dokonce i tržnice.
Rekonstrukce památky 2020 – 2022
Od roku 1958 je budova státem vedena jako památka. S rekonstrukcí se však začalo až roku 1997, kdy bylo provedeno statické zajištění, oprava krovů, vzácná budova získala novou fasádu a střešní krytinu. Nový majitel Ing. Daniel Černý z Chomutova koupil zchátralou budovu před nedávnem v exekuční dražbě. Ze synagogy chce vybudovat veřejný prostor s všestranným kulturním a společenským využitím. Kromě synagogy stavebníci opravují i sousední rabinát.
Vnější část bude odpovídat původní stavbě z 19. století, vnitřní prostory budou modernější. V části interiérů bude expozice o historii židovské komunity v Žatci.