Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci
Hlavní budova muzea
Kultura

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Hlasujte pro toto muzeum v soutěži Muzeum roku.

Expozice a výstavy Regionálního muzea v Žatci jsou umístěny ve třech budovách – v Husově ulici, v ulici Zeyerově a v ulici Volyňských Čechů. Všechny se nacházejí mimo městské centrum.
Muzeum najdete vedle evangelického kostela na okraji městského parku. Největším lákadlem je od ledna 2023 otevřená expozice o žateckém pokladu. Prohlídku tohoto jedinečného nálezu by si rozhodně neměl nechat ujít žádný z návštěvníků, neboť je nejtěžším a co do škály předmětů nejbohatším stříbrným depotem, uloženým do země před rokem 1050 u nás. Kromě mincí obsahuje také kaptorgy, křížky, unikátní toaletní soupravu a zlaté prsteny.

Pozornosti si zaslouží rovněž Kabinet chmelových známek, nejobsáhlejší vystavená sbírka v Evropě, zajímavá je kolekce žatecké ikonografie nebo funkční věžní orloj z r. 1768, jehož tvůrcem byl Ferdinand Lontensperger, pocházející z významné pražské hodinářské rodiny. V muzeu lze zažít i napínavou cestu za poznáním v interaktivní expozici Žatecký stroj času.
 

Stálé expozice muzea

  • Žatecký poklad
  • Menhir
  • Žatecký stroj času
  • Hodinový stroj
  • Žatecké obrázky
  • Historický a urbanistický vývoj města Žatce
  • Pravěk středního Poohří
  • Kabinet chmelových známek
 

Žatecký poklad

Unikátní poklad obsahuje nejširší škálu předmětů z raného středověku. Ve své době představoval pro jeho vlastníka pohádkové bohatství. Jeho součástí jsou například stříbrné hřivny, dva zlaté prsteny, přičemž jeden je zcela prestižní a unikátní, osazený almandinem a pravými perlami. Jako jediný z pokladů raného středověku obsahuje takzvané kaptorgy, což jsou miniaturní duté taštičky, do kterých ukládaly předměty, kterým se přikládal magický význam. Poklad byl nalezen roku 1937 při hloubení základů pro stavbu skladu chmele na dnešním Chmelařském náměstí. Od té doby byl vystaven pouze pětkrát ale nikdy v kompletní sestavě. V expozici se dozvíte o okolnostech jeho objevu a další informace, které se podařilo získat při podrobném vědeckém zkoumání a vyhodnocení nálezu. Expozici je možno navštívit od úterý do pátku v čase 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 a o víkendu v čase 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 hodin. K objednání lze využít rezervační systém muzea, protože kapacita místnosti je pouze 12 lidí. Přednost budou mít objednaní návštěvníci!
 

Menhir Zakletá panna

Odedávna jitřil fantazii obyvatel Lounska velký křemencový kámen vztyčený při polní cestě z Března do Malnic. Venkované jej nazývali „Zakletá panna" a běda prý tomu, kdo by se pokusil o jeho přemístění či poničení. Dnes už „Zakletou pannu", mnohými považovanou za menhir, budete na původním místě hledat marně. Při rozšiřování silnice v roce 1985 jí hrozila zkáza, a tak, navzdory kletbě, byla přemístěna podruhé. Na požádání si můžete menhir prohlédnout v zahradě.
 

Žatecký stroj času

Nechte se vtáhnout do interaktivní expozice plné historických fotografií Žatce. Tablet s připravenou hrou o Žateckém stroji času vás provede městem v průběhu 19. a 20. století. Jaké tajemství skrývá Žatecká historie? A kdo to byl Hans Joachim Egertaal? To vám prozradí poutavá expozice.
 

Hodinový stroj

Hodinový stroj z dílny královské hodinářské rodiny Lontenspergerů odpočítává čas od 16. září 2006 v žateckém muzeu, kde byl po celkovém zrestaurování a zprovoznění slavnostně zpřístupněn veřejnosti. Měří neúprosně běžící čas s přesností dvou vteřin denní odchylky!
 

Žatecké obrázky

Expozice žatecké ikonografie přibližuje historický vzhled města a dnes již neexistujících ulic a staveb v unikátní kolekci fotografií, obrazů a pohlednic.


Historický a urbanistický vývoj města Žatce

Poznejte město Žatec jako centrum přemyslovského státu, nedobyté centru husitství (v roce 1421 nedokázala obrovská přesila křižáků po několik týdnů dobýt městské hradby a odtáhla s nepořízenou), literární dílo 15. století Oráč a smrt nebo Kroniku českou Václava Hájka z Libočan.


Pravěk středního Poohří

Archeologie je tradičním tématem žateckého muzea již od 1. poloviny 20. století. Jedná se o jednu z nejucelenějších výstav o pravěku v severozápadních Čechách. Expozice je členěna do jednotlivých období od starší doby kamenné až do raného středověku. Mezi velmi zajímavé exponáty patří ukázky hrobů např. hrob muže pocházející z pozdní doby kamenné. Bohatě vybavený hrob germánské ženy je vystaven ve stejné podobě, jak byl objeven při vykopávkách.
 

Kabinet chmelových známek

Jde o největší vystavovaný soubor účelových známek v České republice. Co se týče známek chmelových, je naše expozice bezesporu nejobsáhlejší veřejnou sbírkou tohoto druhu na evropském kontinentě. V deseti vitrínách je zdokumentován vývoj chmelové známky v Čechách od nejstarších svépomocí zhotovených známek z konce devatenáctého století přes odborně vyrobené chmelové známky první poloviny století dvacátého až po plastové a papírové známky z doby kolektivního hospodaření na českém venkově (od padesátých do osmdesátých let 20. století). Máme více než 1800 kusů vystavených známek.

KŘÍŽOVA VILA
Památkově chráněný dům je unikátním dokladem novorenesanční architektury a zároveň názornou ukázkou prosperity města Žatce na sklonku 19. století. Výzdobu fasády z čelní strany tvoří kuželková balustráda s atikou, doplněná keramickým obkladem a štuky. Interiéry vily v prvním patře jsou bohatě zdobeny štukovými a papírmašovými prvky. Ve třech sálech se dochovaly působivé nástropní malby od ústeckého malíře Josefa Reinera z roku 1898 s mytologickými a přírodními náměty. K původnímu vybavení patří také tři funkční kachlová kamna, plynový krb a lustr. Interiéry jsou doplněny nábytkem a obrazy z umělecko-historické sbírky muzea. V objektu nebo i v přilehlé zahradě je možné si dohodnout svatební obřad.


STARÁ PAPÍRNA
V letech 2014 – 2015 prošla jižní část bývalých papíren rozsáhlou rekonstrukcí, která byla financována z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Od listopadu 2015 slouží Regionálnímu muzeu v Žatci jako detašované pracoviště a depozitáře muzea. V prvním patře je možné navštívit expozici Z historie žateckého průmyslu, která přibližuje nebývalý rozmach průmyslového podnikání v Žatci, známém dosud především jako bohaté chmelařské centrum. Multifunkční sál slouží pro pořádání kulturních a vzdělávacích akcí, v přízemí muzeum připravuje výstavy a jarmarky. Ve vstupní části objektu jsou k vidění pamětní desky upomínající na zrušení roboty na Žatecku. Najdete zde i články z bývalého řetězového mostu přes řeku Ohři, který byl prvním železným mostem v Čechách a prvním rakouským mostem, přes který se dalo přejíždět vozy. Uveden do provozu byl r. 1827. Jeho model si můžete prohlédnout v hlavní budově muzea a původní desky z mostu najdete v průchodu domu č.p. 127 na náměstí 5. května, v centru Žatce.

Agaraton 2023

Sportovní seriál Ohřeckou Osmičku letos vystřídá nový šestidílný seriál výletů pro pěší, běžce i cyklisty s názvem Agaraton. Vydat se můžete napříč Poohřím po stopách Keltů.
Žatec, Ústecký kraj

Agaraton 2023

Sportovní seriál Ohřeckou Osmičku letos vystřídá nový šestidílný seriál výletů pro pěší, běžce i cyklisty s názvem Agaraton. Vydat se můžete napříč Poohřím po stopách Keltů.
Žatec, Ústecký kraj

Agaraton 2023

Sportovní seriál Ohřeckou Osmičku letos vystřídá nový šestidílný seriál výletů pro pěší, běžce i cyklisty s názvem Agaraton. Vydat se můžete napříč Poohřím po stopách Keltů.
Žatec, Ústecký kraj

Agaraton 2023

Sportovní seriál Ohřeckou Osmičku letos vystřídá nový šestidílný seriál výletů pro pěší, běžce i cyklisty s názvem Agaraton. Vydat se můžete napříč Poohřím po stopách Keltů.
Žatec, Ústecký kraj

Žatecká Dočesná 2023

Dočesná v Žatci, slavnost chmele a piva, je vrcholnou akcí královského města založeného v roce 1004. Letos se uskuteční již 66. ročník, 1. a 2. září. Vznikla původně jako oslava dočesání posledního chmelového štoku a v průběhu let doznávala mnoha proměn.
Žatec, Ústecký kraj

Den otců ve Staňkovicích u Žatce

K příležitosti mezinárodního Dne otců pořádáme 1. ročník Dne otců ve Staňkovicích u Žatce. Jde o půlden pro otce, tatínky, dědy i pradědy, prostě super chlapy a jejich rodiny a přátele. Během vás rocková hudba, mini sraz motorek, soutěže pro táty, fotokoutek, dobré jídlo a pití.
Staňkovice, Ústecký kraj

Víkend otevřených zahrad na zámku Stekník

Vůně, krása, tradice, historie, ale také setkávání a trendy jsou slova popisující Víkend otevřených zahrad.
Zálužice, Ústecký kraj

Kostýmované prohlídky pro děti na zámku Stekník

Kostýmovaní průvodci v rolích členů hraběcí rodiny Kulhánků z Klaudensteina zábavnou formou provedou děti zámkem.
Zálužice, Ústecký kraj

Menhir Zakletá panna

Odedávna jitřil fantazii obyvatel Lounska velký křemencový kámen vztyčený při polní cestě z Března do Malnic. Venkované jej nazývali „Zakletá panna" a běda prý tomu, kdo by se pokusil o jeho přemístění či poničení.
Žatec, Ústecký kraj

Evangelický kostel v Žatci

Kostel byl postaven v roce 1897 – 1898 v pseudorenesančním stylu v místě, kde v minulosti stávalo mýto. Křižovatka starých cest na Karlovy Vary a Kadaň je dodnes vyznačena kamenným rozcestníkem u vchodové branky do kostela.
Žatec, Ústecký kraj

Depozitář Regionálního muzea K. A. Polánka – bývalé žatecké papírny

V roce 2015 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce části budov bývalých papíren v Žatci. Prostory někdejší slavné kartonážky Moritze Lüderdorfa (pozdější pobočky Severočeských papíren SEPAP) budou Regionálnímu muzeu K. A. Polánka sloužit jako depozitář.
Žatec, Ústecký kraj

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.
Žatec, Ústecký kraj

Expozice sladovnictví v Žatci

Vznik sladovny v Žatci sahá už do 70. let 16. století. Jaká je skutečná minulost této budovy? Proč je sladovnictví tak významnou součástí historie Žatce, města chmele a piva? Jak se vlastně slad vyráběl? Pojďte s námi prozkoumat dějiny sladovny, upomínající věhlas žateckého chmelařství.
Žatec, Ústecký kraj

Galerie Sladovna Žatec

Galerie moderního umění nacházející se v unikátní historické budově bývalé Sladovny, která je nejstarší v Evropě.
Žatec, Ústecký kraj

Chmelový maják v Žatci

Chmelový maják je dominantou Chrámu chmele a Piva. Nachází se v srdci celého areálu chmelařských technických památek. Pokud navštívíte Žatec pouze na skok a nestihli byste celou prohlídku Chrámu chmele a piva, pak zvolte pouze Chmelový maják a na vrchol jeďte výtahem.
Žatec, Ústecký kraj

Přírodovědné centrum Věda na kouli a Digitárium v Žatci

V Žatci se nachází přírodovědecké centrum se dvěma prostory nazvanými Věda na kouli a Digitárium. Centrum má podpořit přírodovědné vzdělávání a přilákat děti k vědě, široké veřejnosti ukázat vesmír i přírodní zákonitosti a vědu popularizovat.
Žatec, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Zlatý lev v Žatci

Nechte se hýčkat komfortem hotelu Zlatý lev, který nabízí vlastní wellness centrum, restaurant a kongresový sál. Čtyřhvězdičkový hotel je situován v centru královského města Žatce. V hotelu na vás čeká pohodlné a stylové ubytování v pokojích i apartmánech a večer se můžete pobavit ve vinném sklípku.
Žatec, Ústecký kraj

Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Hotel a restaurace U Hada se nachází v centru města Žatec. Hotelový komplex tvoří jednu z dominant historického náměstí a vznikl pečlivou rekonstrukcí měšťanského domu se zachováním originálního zdiva včetně památkově chráněných trámových konstrukcí.
Žatec, Ústecký kraj

Hospůdka u nás v Žatci

Hospůdka se nachází kousek od autobusového nádraží v Žatci.
Žatec, Ústecký kraj

Žatecký pivovar a Muzeum pivovarnictví Žatecka

Žatecký pivovar má za sebou více než 200 let historie. Stavět se začal v roce 1798. V roce 1801 uvařil první várku piva. Po ukončení velkovýroby v roce 2022 v jeho prostorách vznikl minipivovar.
Žatec, Ústecký kraj

Vinařství Mikulášek Vičice

Vičické vinařství Mikulášek bylo založeno roku 2012 jako rodinná firma Aloisem Mikuláškem a jeho syny Robertem a Jakubem. Ačkoliv Březno u Chomutova (kam Vičice spadají) není milovníkům vína příliš známo, jedná se o historické místo spojené s pěstováním révy minimálně od 13. století.
Březno, Ústecký kraj

Vinařství Němeček

Vinařství Němeček reprezentuje rodina Karla Němečka, který se aktivně podílí na znovuobnovení vinařského umění ve vičickém údolí od roku 1987, kdy byly postupně vysazovány dnes již cca 30 leté vinice. Láska k vinné révě postupně zasáhla celou rodinu a vyústila k založení rodinné firmy.
Březno, Ústecký kraj

Wellness hotel Národní dům

Hotel se nachází v malebné obci Podbořany, malém městě v chmelařské oblasti, což z něj dělá perfektní východiště pro vaše cesty do nejkrásnějších míst v okolí.
Podbořany, Ústecký kraj

Ubytování na zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun nabízí ubytování v Zámeckém penzionu, který se nachází přímo na prvním nádvoří zámku. Ubytování je zajištěno ve třech pokojích umístěných v prvním poschodí Úřednického domu.
Jimlín, Ústecký kraj