!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Jezero Most se letos konečně otevře veřejnosti
Jezero Most se letos konečně otevře veřejnosti
"> "> ">
Příroda

Jezero Most se letos konečně otevře veřejnosti

Vydáno 22. června 2020
V Mostě by se letos měl otevřít dlouho očekávaný rekreační areál u jezera Most, které vzniklo zatopením bývalé šachty v místě, kde stálo staré město. Poprvé se veřejnost bude moci do lokality vypravit 12. září 2020, až bude dokončena výstavba pláží, mol a dalších zařízení pro rekreační a volnočasové aktivity.
Jezero MostJezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Vodou se naplnilo v září 2014 a od té doby zde vzniká nová rekreační zóna. Ta by se měla otevřít tento rok, dne 12. září 2020.

Zatopená plocha činí 311 hektarů, obvod jezera je přes 9 kilometrů, maximální hloubka 75 metrů. Rozlohou jde o druhé největší jezero v ČR, největší je Medard u Sokolova s 493,4 hektary; jezero Milada u Ústí je s plochou 252,2 hektaru třetí, Máchovo jezero má pro srovnání 284 hektarů. Lidé se mohou těšit na pláže, mola, cyklostezku či chodníky pro pěší, hřiště na plážový volejbal, dětské hřiště i přístaviště pro lodě.

mostKvalitu vidy v jezeře pomáhají udržovat dravé ryby. Jezero se stalo domovem pro štiky, candáty, sumce nebo okouny. Vodní plocha tak kraji přináší nejen prostor pro rekreaci obyvatel, ale především má i pozitivní vliv na klima okolní krajiny. Jezero, zatopené vodou z Ohře, vzniklo na místě bývalého hnědouhelného lomu Ležáky. Dříve měsíční krajina, kde byla těžba ukončena roku 1999, je po letech rekultivace místem, jenž se stalo přírodní památkou. Hlavní slovo tu má příroda. Je zde evidováno na 136 druhů ptactva včetně 36 ohrožených druhů, spousta živočichů i těch vzácných i rozmanité druhy rostlin. Na území nyní rostou listnaté i jehličnaté stromy a menší keře, ze zvěře tu žijí především srnci, zajíci, lišky či divoká prasata. Oblast je velmi oblíbeným zimovištěm vodních ptáků a stala se domovem mnohých obojživelníků a plazů.
Jezero Most

Jezero Most

Jezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Vodou se naplnilo v září 2014 a vznikla zde nová rekreační zóna. Otevřeno je od září 2020.

Dominantní Hněvín nabízí výhled na město Most

Dominantní Hněvín nabízí výhled na město Most

Jednou z největších dominant Mostecka a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Součástí komplexu je i vyhlídková věž, ze které si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie je známý kvůli svému přesunu. Byl přemístěn o celých 841 metrů. Díky tomu je kostel dodnes považován za raritu světového formátu.

Další aktuality

20.12.
2020
Ve Skiareálu Klínovec se už lyžuje

Ve Skiareálu Klínovec se už lyžuje

Severozápadní Čechy | Zimní sporty
13.12.
2020
Pravčickou bránu můžete navštívit i v zimním období

Pravčickou bránu můžete navštívit i v zimním období

Severozápadní Čechy | Příroda