!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Jezero Most chystá na letošní sezónu řadu novinek
Jezero Most chystá na letošní sezónu řadu novinek
"> "> "> ">
Příroda

Jezero Most chystá na letošní sezónu řadu novinek

Vydáno 12. května 2021
V Mostě se loni v září otevřel dlouho očekávaný rekreační areál u jezera Most, které vzniklo zatopením bývalé šachty v místě, kde stávalo staré město. Letos si návštěvníci u jezera užijí řadu novinek - nové zázemí, odpočinkovou terasu, upravené pláže a dokonce mohou za koupáním přijet i autobusovou linkou.
Jezero MostJezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Vodou se naplnilo v září 2014 a od té doby zde vzniká nová rekreační zóna. Ta se otevřela 12. září 2020. 

Letošní rok přinese rekreantům řadu novinek. Od léta 2021 budou k dispozici dva stánky s terasou a venkovním posezením, které nabídne příjemný výhled na jezero a okolí. Zázemí pro turisty doplní nejen nové toalety, ale i možnost pronajmout si slunečník či lehátko na dolní části pláže. Nezatravněné plochy byly oseté trávou, takže lze předpokládat, že zde vzniknou travnaté pláže. K jezeru pojede z Mostu i nová autobusová linka s číslem 16.

jezeroOhromná jezerní hladina je rozdělena do tří zón, aby si pobyt užili milovníci koupání i bezmotorových vodních sportů. Třetí zóna je klidová a má poskytovat prostor pro místní faunu a flóru. Jezero se výborně hodí i k potápění. Zdejší voda je neobyčejně čistá s vysokou průhledností, až do hloubky 8 metrů. Pro čtyřnohé kamarády byly vyhrazeny speciální psí pláže. Koho by zajímala revitalizace dnes rekreačního prostoru, určitě ocení naučnou stezku na jižním svahu jezera, k procházce či projížďce zce i 9 kilometrů dlouhý jezerní okruh
 

Druhé největší jezero České republiky

mostZatopená plocha činí 311 hektarů, obvod jezera je přes 9 kilometrů, maximální hloubka 75 metrů. Rozlohou jde o druhé největší jezero v ČR, největší je Medard u Sokolova s 493,4 hektary; jezero Milada u Ústí je s plochou 252,2 hektaru třetí, Máchovo jezero má pro srovnání 284 hektarů. 

Kvalitu vidy v jezeře pomáhají udržovat dravé ryby. Jezero se stalo domovem pro štiky, candáty, sumce nebo okouny. Vodní plocha tak kraji přináší nejen prostor pro rekreaci obyvatel, ale především má i pozitivní vliv na klima okolní krajiny. Jezero, zatopené vodou z Ohře, vzniklo na místě bývalého hnědouhelného lomu Ležáky. Dříve měsíční krajina, kde byla těžba ukončena roku 1999, je po letech rekultivace místem, jenž se stalo přírodní památkou. Hlavní slovo tu má příroda. Je zde evidováno na 136 druhů ptactva včetně 36 ohrožených druhů, spousta živočichů i těch vzácných i rozmanité druhy rostlin. Na území nyní rostou listnaté i jehličnaté stromy a menší keře, ze zvěře tu žijí především srnci, zajíci, lišky či divoká prasata. Oblast je velmi oblíbeným zimovištěm vodních ptáků a stala se domovem mnohých obojživelníků a plazů.
Jezero Most

Jezero Most

Jezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Vodou se naplnilo v září 2014 a vznikla zde nová rekreační zóna. Otevřeno je od září 2020.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie je známý kvůli svému přesunu. Byl přemístěn o celých 841 metrů. Díky tomu je kostel dodnes považován za raritu světového formátu.

Dominantní Hněvín nabízí výhled na město Most

Dominantní Hněvín nabízí výhled na město Most

Jednou z největších dominant Mostecka a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Součástí komplexu je i vyhlídková věž, ze které si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří.