Úvod > Aktuality > Spilka, šnyt a červeňák aneb šest největších zimních a jarních pivních akcí
Gurmánská turistika

Spilka, šnyt a červeňák aneb šest největších zimních a jarních pivních akcí

  • Vydáno18. února 2020
Už se vám stýská po báječných letních pivních slavnostech s muzikou, zábavou, soutěžemi a hlavně se spoustou piva? Ani v zimě nepřijdete zkrátka, na zimu a jaro se chystá řada pivních akcí a přehlídek. Čekání můžete vyplnit také nejrůznějšími programy s pivem v hlavní roli – školou čepování či kurzy vaření piva.
Pivo je zkrátka v Česku populární a pivovary nabízejí kromě akcí i řadu dalších aktivit, od exkurzí a kurzů vaření piva přes seznámení s kompletním výrobním procesem, správným čepováním piva, až po relaxačně poznávací víkendy.

Na nich se dozvíte řadu pro milovníky piva zcela nezbytných informací. Manuál pivního znalce nezahrnuje jen základní informace, například že základními ingrediencemi pro výrobu piva jsou ječmen, chmel, voda a kvasnice nebo že stupňovitost piva neoznačuje množství alkoholu, ale obsah všech extraktivních látek v mladině, ale měl by z vás udělat opravdové fajnšmekry. Po absolvování takových kurzů budete spolehlivě sypat z rukávu, čím se ležáky liší od stoutů, k čemu slouží sladovna, hvozd, varna nebo spilka anebo že nejrozšířenější odrůdou chmele v Česku je Žatecký poloraný červeňák.

Dozvíte se také, jak se vytáčí hladinka, šnyt, mlíko a čochtan. Základem umění každého hospodského je hladinka, velké pivo s pěnou až po okraj sklenice, ovšem pozor: čepované na jeden zátah a nikoli nadvakrát. Mlíko skutečně vypadá jako sklenice plná mléka, ale jde o krémovou pivní pěnu, jemnější a sladší než pouhé pivo. Protikladem mlíka je čochtan, který naopak nemá pěnu žádnou a sklenice je až po okraj plná piva. Každé chutná jinak, každé má své příznivce a odpůrce. Na pivních akademiích a kurzech se je můžete naučit čepovat i vy, ovšem není to hračka, vyžaduje to trpělivost a cvik – daleko jednodušší je zkrátka pivo pít.
 

Pivní festival v Českých Budějovicích

PivoJe naprosto nezbytné ověřit si teorii v praxi. První ideální příležitost máte v Českých Budějovicích na Mezinárodním pivním festivalu, který se zde právě koná. Veřejná část programu probíhá od čtvrtka 17. do soboty 22. února na českobudějovickém výstavišti, a denně od 16:00 do 01:00 hodin zde můžete ochutnat piva nejen evropských pivních velmocí, ale i piva nepříliš známá a neméně zajímavá z různých koutů světa.

V centru pozornosti je soutěž o Zlatou pivní pečeť, certifikované ocenění piva v největší a nejstarší degustační soutěži v Česku. Vstupné na festival stojí 100 Kč.

prohlídka budvarV Českých Budějovicích lze samozřejmě navštívit zdejší Mekku pivovarnictví, pivovar Budvar, kde vám odhalí příběh piva v rámci prohlídky i multimediální expozice, která vykresluje dějiny pivovarnictví v Českých Budějovicích. Za zlatavým mokem se pak určitě zastavte ve zrekonstruované Budvarce, legendární pivnici, která nabízí výtečně ošetřená piva z produkce Budějovického Budvaru, tradiční českou i mezinárodní kuchyni a příjemnou obsluhu, která splní každé vaše přání.
 

Další pivní festivaly, slavnosti a přehlídky

Pivo s pěnouNapadá váš často, jaké to asi je, postavit se za výčep? Tak co si takhle rozšířit obzory na Kozlově škole čepování piva? Individuálním návštěvníkům se v pivovaru Velké Popovice otevírá kurz čepování vždy první sobotu v měsíci od 14:15 hodin. Skupinky čítající 10 a více zvídavých nadšenců si mohou rezervovat libovolný termín.

Den otevřených dveří v Kostelci nad Černými lesy, proběhne v sobotu 14. března 2020. V prostorách pivováru v Kostelci nad Černými lesy se bude konat Den otevřených dveří v rámci 19. výročí místního pivováru. Pořadatelé si pro návštěvníky připravili prohlídky a živou hudbu.

PivoVe dnech 26. až 28. března budou v hotelu Palcát v Táboře probíhat Pivní slavnosti Tábor 2020. Stejně jako v minulých letech proběhne v husitském městě soutěž o Zlatý pivní pohár 2020, která je rozdělena do pěti kategorií: nealkoholické pivo, desítka, jedenáctka, dvanáctka, a pivní speciál. Jednotlivé pivní vzorky hodnotí sami návštěvníci po dobu čtyř dnů a to přímo u výstavních stánků pivovarů, kde mohou odevzdat kartičku s označením kategorie. Při slavnostním zakončení jsou pak vyhlášena vítězná piva. Celý festival doprovází různorodý hudební program, který minulý rok čítal takové hvězdy jako Blue Effect, Keks nebo skupinu No Name.


Zahájení sezóny v Chodovaru a Pražské Pivní Slavnosti

PivovarPro milovníky piva a kuriózních soutěží je tím pravým místem Slavnostní zahájení pivní sezony 2020 a 22. ročník unikátní barmanské soutěže Chodovar Cup 2020. Pokud chcete vidět, jak dopadne štafetový běh s dubovým pivním sudem z Bavorska do Chodovaru, stačí v sobotu 25. dubna přijít na nádvoří před restauraci Stará Sladovna v areálu Rodinného pivovaru ChodovarChodové Plané.

Pražáci se mohou těšit na Pražské Pivní Slavnosti, které se letos uskuteční 8. až 9. května 2020 na výstavišti PVA Expo Praha v Letňanech. Zábava plná hudby, ochutnávek a soutěží bude připravena pro všechny. Kromě většího areálu se letos dočkáte i rozšíření o americkou zónu s vybranými specialitami. Program počítá s účastníky všech věkových kategorií stejně jako s milovníky piva, ciderů i pivních speciálů.
Pivovar ve Velkých Popovicích zve na školu čepování piva

Pivovar ve Velkých Popovicích zve na školu čepování piva

Napadá váš často, jaké to asi je, postavit se za výčep? Tak co si takhle rozšířit obzory na Kozlově škole čepování piva? Individuálním návštěvníkům se v pivovaru Velké Popovice otevírá kurz čepování vždy první sobotu v měsíci od 14:15 hodin. Skupinky čítající 10 a více zvídavých nadšenců si mohou rezervovat libovolný termín.

Kozlí výprava do pivovaru Velké Popovice – kompletní prohlídka s ochutnávkou a posezením

Kozlí výprava do pivovaru Velké Popovice – kompletní prohlídka s ochutnávkou a posezením

Vypravte se s kamarády na Kozlí výpravu do Velkých Popovic! Seznámíte se s historií pivovaru, poznáte, jak se vaří pivo, a ochutnáte nefiltrovaného Kozla přímo v ležáckých sklepech.

Pivovar Velké Popovice – prohlídky s ochutnávkou

Pivovar Velké Popovice – prohlídky s ochutnávkou

Seznamte se na vlastní oči s Pivovarem Velké Popovice. Nahlédněte pod pokličku velkopopovických sládků při výrobě piva Velkopopovický Kozel. Zúčastněte se exkurze do pivovaru spojené s ochutnávkou piva na původní varně z roku 1928.

Kurzy vaření piva pro veřejnost na Jihočeské univerzitě

Kurzy vaření piva pro veřejnost na Jihočeské univerzitě

Jihočeská univerzita nabízí široké veřejnosti kurzy vaření piva. Zájemci se při nich dozvědí o postupech při výrobě i to, jaké suroviny jsou pro nápoj vhodné. Kurzy se uskuteční v minipivovaru zemědělské fakulty.

Pivnice Budvarka – první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích

Pivnice Budvarka – první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích

Zrekonstruovaná pivnice Budvarka nabízí výtečně ošetřená piva z produkce Budějovického Budvaru, tradiční českou i mezinárodní kuchyni a příjemnou obsluhu, která splní každé vaše přání. Na velké obrazovce můžete sledovat vybraná televizní sportovní utkání.

Černokostelecký zájezdní pivovár

Černokostelecký zájezdní pivovár

V prostorách pivováru v Kostelci nad Černými lesy se nachází i zcela ojedinělé a rozsáhlé muzeum historie pivovarství a sladovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V pivováru je v provozu pivovarská restaurace.

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

V Českých Budějovicích můžete obdivovat tradiční výrobu chmelového moku pivovarníky, kteří již více než 700 let připravují pivo podle originální receptury za použití nejkvalitnějších domácích surovin. Pro milovníky Budvaru je tu návštěvnické centrum.

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

V pivovaru Gambrinus se lidé dozvědí více o jeho historii i vaření piva Nahlédnou do původních i současných výrobních prostor a samozřejmě ochutnají, co se zde právě navařilo. Součástí trasy je i senzorická prezentace surovin nebo škola čepování piva.

Další aktuality

30 let od zápisu Českého Krumlova na Seznam UNESCO: připomeňte si výročí pěknou procházkou

Letos v neděli 4. prosince to bude právě 30 let od zápisu historického centra Českého Krumlova – spolu s historickými centry Prahy a Telče – na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO! Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických zákoutích města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
Jihočeský kraj | Památky

Znáte rekordy a kuriozity našich hor?

České hory nabízejí kvalitní podmínky pro lyžaře, snowboardisty i běžkaře a další zimní sporty. Pro vyznavače zimních aktivit jsou k dispozici špičkově vybavená horská střediska, nabízející kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i místa, kde si pěkně zabruslit. Mnohé lokality jsou proslulé pořádáním prestižních sportovních akcí jako je Světový pohár v biatlonu, běhu na lyžích, ve sjezdovém lyžování či obřím slalomu. Znáte však všechna "nej" našich hor? Přehled rekordů a kuriozit našich bílých svahů vám přináší Kudy z nudy.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Andělská Hluboká vás příjemně naladí

Do šestého ročníku vstoupila 20. listopadu 2022 Andělská Hluboká. Opět se koná festival desítek kulturních, charitativních a církevních akcí pro malé i velké, bez kterého si advent a Vánoce Hlubočtí už ani nedokážou představit. Vánočně laděný program, který připravují místní spolky i profesionálové z kulturních organizací ve městě, zaplní všechny adventní víkendy. Uskuteční se na několika místech ve městě, především na hlavním pódiu na náměstí, ale i na zámku, v kostele, v zoo nebo Alšově jihočeské galerii.
Jihočeský kraj | Zážitky

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Letošní ročník Českobudějovického adventu zve na pravou vánoční atmosféru a bohatý kulturní program. Začíná už v pátek 18. listopadu a potrvá až do 31. prosince 2022. Po dvou letech, kdy nebylo možné vánoční trhy pořádat, si mohou obyvatelé i návštěvníci krajské metropole znovu užít originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu dominuje unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Otevřeno bude denně od 10:00 do 22:00 hodin.
Jihočeský kraj | Zážitky