Úvod > Aktuality > Ústecký kraj: hornické památky Krušných hor, lázně a romantika Českého Švýcarska
Památky

Ústecký kraj: hornické památky Krušných hor, lázně a romantika Českého Švýcarska

  • Vydáno12. prosince 2022
Putování za tradicemi Ústeckého kraje vede po stopách dávných i současných horníků, k technickým památkám zapsaným v UNESCO i do míst, která před staletími prozkoumávali první turisté a horolezci v Evropě. Líbit se tu bude všem a v každí roční době, protože severozápad Čech dokáže nabídnout mnohem víc, než byste očekávali.
Poznejte Ústecký kraj a jeho hory a skalní města plné rozhleden, vyhlídek a přírodních zajímavostí! K objevování lákají Krušné hory s hornickou krajinou Krušnohoří, která je památkou světového dědictví UNESCO, pohádková krajina Českého Švýcarska i Klášterec nad Ohří, Kadaň, Žatec a Louny, čtyři nádherná královská města v Dolním Poohří. Navštívit byste měli i Litoměřice spojené s vinařskými tradicemi, České středohoří s památnou horou Říp a údolí Labe zvané Porta Bohemica. Na portálu Kudy z nudy vás provedeme industriální i nedotčenou krajinou, zastavíme se v lázních Teplice a představíme vám všechny pozoruhodné tradice Ústeckého kraje!
 

Hornický region Krušnohoří, památka UNESCO

V roce 2019 byl Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako společné dědictví České republiky a Německa. Celkem dvaadvacet míst na obou stranách hranic dokumentuje 800 let dlouhou historii těžby drahých a obecných kovů, která ovlivnila vývoj Krušných hor i život obou zemí. Do celé Evropy i dalších částí světa se ze zdejších dolů a měst rozšířila řada významných vynálezů a inovací v hornictví a hutnictví. Minulost dnes dokumentují technické památky, podzemní štoly, hornická města i zajímavé urbanistické celky. Z míst zapsaných v UNESCO je sedmnáct na saské straně a pět na české straně pohoří, z toho dvě v Ústeckém kraji: Hornická kulturní krajina Krupka a Hornická kulturní krajina Mědník.
 

Zážitky: cesty industriální i nedotčenou krajinou

S krajinou povrchových dolů a zaniklých obcí i s místy, která se po revitalizaci probouzejí k novému životu, se seznámíte při výletech off-roady a návštěvě Uhelného safari. Povrchové uhelné doly a těžbu hnědého uhlí z bezprostřední blízkosti za plného provozu jinde v České republice nenavštívíte. Úchvatná je i vyhlídka na zámek Jezeří nad okrajem hnědouhelného lomu, vyprávění o hornické tradici i budoucnosti, a off-road přejezdy výsypkami i lomy.

Další pohled do historie dobývání a zpracování uhlí v centrální části severočeské hnědouhelné pánve nabízí Podkrušnohorské technické muzeum. Vzniklo v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III v Kopistech u Mostu a autentickou atmosféru doplňuje fárání do umělých štol.
 

Teplice, nejstarší lázně ve střední Evropě

Poznejte Teplice, nejstarší lázně ve střední Evropě s tradicí od 12. století! Navštívila je řada slavných osobností, jako například J. W. Goethe, L. van Beethoven, bratři Humboldtové nebo císař František Josef I. Město, jemuž se díky výstavné reprezentativní architektuře říkalo Malá Paříž, se pyšní jedinečnou termální vodou s bohatým obsahem minerálů a příměsí radonu, která je ideální při léčbě pohybového aparátu a oběhového systému. Její blahodárné účinky a léčivou sílu teplických pramenů poznáte při relaxaci v termálním centru Thermalium v lázeňském domě Beethoven anebo v bazénech s termální vodou v teplickém Aquacentru.
 

České Švýcarsko, evropská kolébka turistiky a skalního lezení

Kolébkou evropské turistiky je Českosaské Švýcarsko, tedy národní park České Švýcarsko, na něj navazující německý národní park Saské Švýcarsko a chráněná krajinná oblast Labské pískovce. Divoce romantická krajina plná tajemství vždy lákala umělce i turisty. Začala zde vznikat první turistická infrastruktura v Evropě, právě v Českém Švýcarsku byla vyznačena první část takzvané Modré hřebenovky a Köglerova stezka u Krásné Lípy je nejstarší naučná stezka u nás: první výletníci se po ní prošli v roce 1941.

Velmi populární v Českém Švýcarsku je skalní lezení. Nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska Gabrielina stezka spojující Mezní LoukuPravčickou bránou vede kolem skalní věže Beckstein / Pevnost. Právě tady se v roce 1888 uskutečnil první sportovně motivovaný výstup na pískovcovou věž v Čechách. Věž dostala jméno po propagátorovi čistého lezení Carlu Beckovi, který se tehdy akce účastnil.
Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Karavanem od jara do zimy: do Krušných hor na Klínovec a Boží Dar

Karavanem od jara do zimy: do Krušných hor na Klínovec a Boží Dar

Krušné hory jsou pro karavanisty mimořádně přitažlivé: 160 kilometrů dlouhé pohoří nabízí spousty zážitků, krásných míst a odlehlých silniček. Zcela zvláštní místo má mezi všemi zajímavostmi vyhrazený nejvyšší vrchol Krušných hor Klínovec a blízké městečko Boží Dar. Vydejte se sem a uvidíte sami.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro zimní výlet na Klínovec

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro zimní výlet na Klínovec

Míříte za zimními zážitky do Krušných hor? Pak rozhodně nesmíte vynechat Klínovec, s 1244 metry nejvyšší vrchol Krušných hor. Je oblíbeným cílem výletů v každém ročním období a kromě perfektního výhledu do okolí nabízí výborné sportovní vyžití. Užijte si báječný den s pohybem na čerstvém vzduchu, deset nejlepších zimních zastavení na české straně a k tomu jako bonus výlet za hranice do Německa, do lázní Oberwiesenthal a na horu Fichtelberg.

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

Nedávno Jáchymov oslavil 500 let od svého založení města. Právě tady také získala Marie Curie-Skłodowská radioaktivní rudu pro svůj světoznámý výzkum a v roce 2019 se město společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Navíc sem už více než sto let jezdí lidé z celého světa do slavných radonových lázní.

#světovéČesko a Ústecký kraj

#světovéČesko a Ústecký kraj

Když se vydáte na severozápad, už zdálky vás přivítá snové údolí Labe zvané Porta Bohemica a okolní hory, kopce a skály. Při pohledu na špičaté vrcholky vyhaslých sopek s jejich nekorunovanou královnou Milešovkou se ani #světovéČesko neubránilo všetečné myšlence, zda se v jejím nitru přece jenom dosud neukrývají poslední plamínky života – třeba jako ve vulkánu Pico de Teide na Kanárských ostrovech, který se nejvyšší hoře Českého středohoří v mnohém podobá: sopečným původem, oslňujícím výhledem i svým tvarem.

Objevte skryté skvosty Ústeckého kraje: Podkrušnohoří už není jen měsíční krajina

Objevte skryté skvosty Ústeckého kraje: Podkrušnohoří už není jen měsíční krajina

Když se řekne Ústecký kraj, každý si vybaví zcela určitě Hřensko, Labské pískovce, Děčín, prostě krajinu kolem Labe. Vydejte se však s námi na cesty a objevte krásy Podkrušnohoří. Budete žasnout, jak může být krajina považovaná za zdevastovanou povrchovými doly nečekaně krásná a jaké skryté skvosty nabízí.

Johann Wolfgang Goethe: setkání pod sopkou a další cestovatelské pikanterie

Johann Wolfgang Goethe: setkání pod sopkou a další cestovatelské pikanterie

Johann Wolfgang Goethe (28. 8. 1749 – 22. 3. 1832), německý spisovatel, básník, dramatik a tvůrce legendárního Fausta, miloval české lázně: do Karlových Varů se vracel celý život, zamiloval si i Mariánské a Františkovy Lázně. Víte, že v Karlových Varech začal i jeho vůbec nejdelší výlet v životě?

#světovéČesko a retro lanovka – rekordmanka na Komáří vížku

#světovéČesko a retro lanovka – rekordmanka na Komáří vížku

Lanovka na Komáří hůrku v Krušných horách toho pamatuje opravdu hodně: poprvé se rozjela 25. května 1952. Jezdí dodnes a jako jediná svého druhu na světě se dokonce se dočkala zařazení mezi chráněné technické památky. Čeká vás jízda v jedinečném retro stylu, krásné výhledy a také spousta zajímavostí v nejbližším okolí.

#světovéČesko a malý pařížský výlet do Teplic

#světovéČesko a malý pařížský výlet do Teplic

Proč se Teplicím až do druhé světové války říkalo Salon Evropy či malá Paříž? Bylo to kvůli atmosféře historického centra s elegantními domy, kulturní úrovni, působivé architektuře lázeňských sanatorií a hlavně zástupům lázeňských hostů z celé Evropy. Do nejstarších lázní v Česku zkrátka museli alespoň jednou v životě přijet všichni: králové, malíři, básníci a nejlepší umělci své doby.

Hornický region Erzgebirge – Krušnohoří je nově zapsán na seznam UNESCO

Hornický region Erzgebirge – Krušnohoří je nově zapsán na seznam UNESCO

Česká republika dosáhla zapsání Krušnohoří na seznam UNESCO! O zápisu rozhodl výbor pro světové dědictví UNESCO na svém zasedání v ázerbájdžánském Baku v sobotu 6. 7. 2019. Na české straně tato oblast zahrnuje pět lokalit – Hornickou kulturní krajinu Jáchymov, Hornickou kulturní krajinu Abertamy-Boží Dar-Horní Blatná, Hornickou kulturní krajinu Krupka, vrch Mědník a Rudou věž smrti u Ostrova. Na německé straně dosáhlo zápisu 17 lokalit.

Z Jáchymova až do Ameriky: 500 let od vzniku nejslavnější české mince

Z Jáchymova až do Ameriky: 500 let od vzniku nejslavnější české mince

Jáchymovský tolar, který dal jméno slavným dolarům, zanedlouho oslaví 500 let. K výročí dostal hezký dárek: město, kde se začal razit, se společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Podzemí Krušných hor aneb téměř neznámé skvosty UNESCO

Podzemí Krušných hor aneb téměř neznámé skvosty UNESCO

Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Do kterých můžete vstoupit a prohlédnout si je na vlastní oči?

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

Fandové technických památek, starých dolů, štol, hornických muzeí a plavebních kanálů míří do Krušných hor! Zájem probudil zápis Krušnohorské hornické krajiny mezi památky UNESCO. A protože šlo o společný projekt dvou zemí, pět hornických lokalit na české straně Krušných hor doplňuje sedmnáct dalších v Německu.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Další aktuality

Šermíři opět zkříží své meče v zimní bitvě u Podbořan

Stovky šermířů se po třech letech opět utkají poslední lednovou sobotu v Podbořanech nedaleko Žatce. Udatní rytíři se střetnou v klasické středověké bitvě. Jedná se o jediné zimní šermířské klání tak velkého rozsahu u nás. Před vlastní bitvou přichystali pořadatelé historický jarmark. Hlavní program se pak odehraje v areálu za podbořanským koupalištěm od 15 hodin.
Ústecký kraj | Zážitky

Zoopark v Chomutově otevřel medúzárium

Podkrušnohorský zoopark otevřel zcela novou a jedinečnou expozici – medúzárium. Jedná se o druhou největší expozici medúz v Česku a vůbec jediné medúzárium v rámci českých zoologických zahrad.
Ústecký kraj | Zážitky

Kouřící kopec Boreč je nejvíce atraktivní v mrazivém počasí

Vrch Boreč najdete nad stejnojmennou obcí v Českém středohoří, jen 4 kilometry západně od Lovosic. Jde o jedno z nejzajímavějších přírodních zákoutí Čech. Vnitřek Borečského vrchu je protkán sítí puklin, která v létě slouží jako tepelný akumulátor. Právě teď v zimě, když je venku chladno a mrzne, předvádí kopec své tajemné divadlo – kouří a hřeje!
Ústecký kraj | Příroda

Jarní prázdniny 2023 – Ústecký kraj

Ústecký kraj vás i vaše děti okouzlí nejen přírodními krásami. Užijte si jarní prázdniny trochu jinak! Naplánujte si dovolenou plnou skvělých zážitků.
Ústecký kraj | Zážitky