Úvod > Aktuality > Ústecký kraj: romantika Českého Švýcarska, chmelařská krajina, lázně a hornické památky
Tradice a Ústecký kraj: romantika Českého Švýcarska, chmelařská krajina, lázně a hornické památky, Kudy z nudy
Památky

Ústecký kraj: romantika Českého Švýcarska, chmelařská krajina, lázně a hornické památky

Putování za tradicemi Ústeckého kraje vede do čarokrásné krajiny Českého Švýcarska, kterou už před stovkami let prozkoumávali první turisté a horolezci v Evropě. Vypravíme se také do krušných hor po stopách dávných i současných horníků, k technickým památkám zapsaným v UNESCO i do lázní. Líbit se tu bude všem a v každí roční době, protože severozápad Čech dokáže nabídnout mnohem víc, než byste očekávali.
Poznejte Ústecký kraj a jeho hory a skalní města plné rozhleden, vyhlídek a přírodních zajímavostí! K objevování láká pohádková krajina Českého Švýcarska, Krušné hory s hornickou krajinou Krušnohoří, která je památkou světového dědictví UNESCO, i Klášterec nad Ohří, Kadaň, Žatec a Louny, čtyři nádherná královská města v Dolním Poohří. Navštívit byste měli i Litoměřice spojené s vinařskými tradicemi, České středohoří s památnou horou Říp a údolí Labe zvané Porta Bohemica. Na portálu Kudy z nudy vás provedeme industriální i nedotčenou krajinou, zastavíme se v lázních Teplice a představíme vám všechny pozoruhodné tradice Ústeckého kraje!
 

České Švýcarsko, evropská kolébka turistiky a skalního lezení

Kolébkou evropské turistiky je Českosaské Švýcarsko, tedy národní park České Švýcarsko, na něj navazující německý národní park Saské Švýcarsko a chráněná krajinná oblast Labské pískovce. Divoce romantická krajina plná tajemství vždy lákala umělce i turisty. Začala zde vznikat první turistická infrastruktura v Evropě, právě v Českém Švýcarsku byla vyznačena první část takzvané Modré hřebenovky a Köglerova stezka u Krásné Lípy je nejstarší naučná stezka u nás: první výletníci se po ní prošli v roce 1941.

Velmi populární v Českém Švýcarsku je skalní lezení. Nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska Gabrielina stezka spojující Mezní LoukuPravčickou bránou vede kolem skalní věže Beckstein / Pevnost. Právě tady se v roce 1888 uskutečnil první sportovně motivovaný výstup na pískovcovou věž v Čechách. Věž dostala jméno po propagátorovi čistého lezení Carlu Beckovi, který se tehdy akce účastnil.
 

Teplice, nejstarší lázně ve střední Evropě

Poznejte Teplice, nejstarší lázně ve střední Evropě s tradicí od 12. století! Navštívila je řada slavných osobností, jako například J. W. Goethe, L. van Beethoven, bratři Humboldtové nebo císař František Josef I. Město, jemuž se díky výstavné reprezentativní architektuře říkalo Malá Paříž, se pyšní jedinečnou termální vodou s bohatým obsahem minerálů a příměsí radonu, která je ideální při léčbě pohybového aparátu a oběhového systému. Její blahodárné účinky a léčivou sílu teplických pramenů poznáte při relaxaci v termálním centru Thermalium v lázeňském domě Beethoven anebo v bazénech s termální vodou v teplickém Aquacentru.
 

Hornický region Krušnohoří, památka UNESCO

V roce 2019 byl Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako společné dědictví České republiky a Německa. Celkem dvaadvacet míst na obou stranách hranic dokumentuje 800 let dlouhou historii těžby drahých a obecných kovů, která ovlivnila vývoj Krušných hor i život obou zemí. Do celé Evropy i dalších částí světa se ze zdejších dolů a měst rozšířila řada významných vynálezů a inovací v hornictví a hutnictví. Minulost dnes dokumentují technické památky, podzemní štoly, hornická města i zajímavé urbanistické celky. Z míst zapsaných v UNESCO je sedmnáct na saské straně a pět na české straně pohoří, z toho dvě v Ústeckém kraji: Hornická kulturní krajina Krupka a Hornická kulturní krajina Mědník.
 

Zážitky: cesty industriální i nedotčenou krajinou

S krajinou povrchových dolů a zaniklých obcí i s místy, která se po revitalizaci probouzejí k novému životu, se seznámíte při výletech off-roady a návštěvě Uhelného safari. Povrchové uhelné doly a těžbu hnědého uhlí z bezprostřední blízkosti za plného provozu jinde v České republice nenavštívíte. Úchvatná je i vyhlídka na zámek Jezeří nad okrajem hnědouhelného lomu, vyprávění o hornické tradici i budoucnosti, a off-road přejezdy výsypkami i lomy.

Další pohled do historie dobývání a zpracování uhlí v centrální části severočeské hnědouhelné pánve nabízí Podkrušnohorské technické muzeum. Vzniklo v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III v Kopistech u Mostu a autentickou atmosféru doplňuje fárání do umělých štol.
 

Žatec a chmelařská krajina – památky UNESCO

V roce 2023 se město Žatec s unikátním souborem skladů, sušáren a také s okolní chmelařskou krajinou dočkalo zápisu mezi památky UNESCO. Pro Českou republiku to byl v pořadí již sedmnáctý úspěšný zápis na seznam světového dědictví, Žatecko je ale vůbec první chmelařská krajina na světě, která tento prestižní status získala. S příběhem nejkvalitnějšího chmele na světě a tradicemi, které sahají hluboko do středověku, vás seznámí hlavně zážitkový Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem a chmelovým majákem, Chmelařské muzeum a Galerie Sladovna.
Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Objevte skryté skvosty Ústeckého kraje: Podkrušnohoří už není jen měsíční krajina

Objevte skryté skvosty Ústeckého kraje: Podkrušnohoří už není jen měsíční krajina

Když se řekne Ústecký kraj, každý si vybaví zcela určitě Hřensko, Labské pískovce, Děčín, prostě krajinu kolem Labe. Vydejte se však s námi na cesty a objevte krásy Podkrušnohoří. Budete žasnout, jak může být krajina považovaná za zdevastovanou povrchovými doly nečekaně krásná a jaké skryté skvosty nabízí.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Podzemí Krušných hor aneb téměř neznámé skvosty UNESCO

Podzemí Krušných hor aneb téměř neznámé skvosty UNESCO

Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Do kterých můžete vstoupit a prohlédnout si je na vlastní oči?

Johann Wolfgang Goethe: setkání pod sopkou a další cestovatelské pikanterie

Johann Wolfgang Goethe: setkání pod sopkou a další cestovatelské pikanterie

Johann Wolfgang Goethe (28. 8. 1749 – 22. 3. 1832), německý spisovatel, básník, dramatik a tvůrce legendárního Fausta, miloval české lázně: do Karlových Varů se vracel celý život, zamiloval si i Mariánské a Františkovy Lázně. Víte, že v Karlových Varech začal i jeho vůbec nejdelší výlet v životě?

Karavanem od jara do zimy: do Krušných hor na Klínovec a Boží Dar

Karavanem od jara do zimy: do Krušných hor na Klínovec a Boží Dar

Krušné hory jsou pro karavanisty mimořádně přitažlivé: 160 kilometrů dlouhé pohoří nabízí spousty zážitků, krásných míst a odlehlých silniček. Zcela zvláštní místo má mezi všemi zajímavostmi vyhrazený nejvyšší vrchol Krušných hor Klínovec a blízké městečko Boží Dar. Vydejte se sem a uvidíte sami.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro zimní výlet na Klínovec

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro zimní výlet na Klínovec

Míříte za zimními zážitky do Krušných hor? Pak rozhodně nesmíte vynechat Klínovec, s 1244 metry nejvyšší vrchol Krušných hor. Je oblíbeným cílem výletů v každém ročním období a kromě perfektního výhledu do okolí nabízí výborné sportovní vyžití. Užijte si báječný den s pohybem na čerstvém vzduchu, deset nejlepších zimních zastavení na české straně a k tomu jako bonus výlet za hranice do Německa, do lázní Oberwiesenthal a na horu Fichtelberg.

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

Nedávno Jáchymov oslavil 500 let od svého založení města. Právě tady také získala Marie Curie-Skłodowská radioaktivní rudu pro svůj světoznámý výzkum a v roce 2019 se město společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Navíc sem už více než sto let jezdí lidé z celého světa do slavných radonových lázní.

#světovéČesko a Ústecký kraj

#světovéČesko a Ústecký kraj

Když se vydáte na severozápad, už zdálky vás přivítá snové údolí Labe zvané Porta Bohemica a okolní hory, kopce a skály. Při pohledu na špičaté vrcholky vyhaslých sopek s jejich nekorunovanou královnou Milešovkou se ani #světovéČesko neubránilo všetečné myšlence, zda se v jejím nitru přece jenom dosud neukrývají poslední plamínky života – třeba jako ve vulkánu Pico de Teide na Kanárských ostrovech, který se nejvyšší hoře Českého středohoří v mnohém podobá: sopečným původem, oslňujícím výhledem i svým tvarem.

#světovéČesko a retro lanovka – rekordmanka na Komáří vížku

#světovéČesko a retro lanovka – rekordmanka na Komáří vížku

Lanovka na Komáří hůrku v Krušných horách toho pamatuje opravdu hodně: poprvé se rozjela 25. května 1952. Jezdí dodnes a jako jediná svého druhu na světě se dokonce se dočkala zařazení mezi chráněné technické památky. Čeká vás jízda v jedinečném retro stylu, krásné výhledy a také spousta zajímavostí v nejbližším okolí.

#světovéČesko a malý pařížský výlet do Teplic

#světovéČesko a malý pařížský výlet do Teplic

Proč se Teplicím až do druhé světové války říkalo Salon Evropy či malá Paříž? Bylo to kvůli atmosféře historického centra s elegantními domy, kulturní úrovni, působivé architektuře lázeňských sanatorií a hlavně zástupům lázeňských hostů z celé Evropy. Do nejstarších lázní v Česku zkrátka museli alespoň jednou v životě přijet všichni: králové, malíři, básníci a nejlepší umělci své doby.

Hornický region Erzgebirge – Krušnohoří je nově zapsán na seznam UNESCO

Hornický region Erzgebirge – Krušnohoří je nově zapsán na seznam UNESCO

Česká republika dosáhla zapsání Krušnohoří na seznam UNESCO! O zápisu rozhodl výbor pro světové dědictví UNESCO na svém zasedání v ázerbájdžánském Baku v sobotu 6. 7. 2019. Na české straně tato oblast zahrnuje pět lokalit – Hornickou kulturní krajinu Jáchymov, Hornickou kulturní krajinu Abertamy-Boží Dar-Horní Blatná, Hornickou kulturní krajinu Krupka, vrch Mědník a Rudou věž smrti u Ostrova. Na německé straně dosáhlo zápisu 17 lokalit.

Z Jáchymova až do Ameriky: 500 let od vzniku nejslavnější české mince

Z Jáchymova až do Ameriky: 500 let od vzniku nejslavnější české mince

Jáchymovský tolar, který dal jméno slavným dolarům, zanedlouho oslaví 500 let. K výročí dostal hezký dárek: město, kde se začal razit, se společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

Fandové technických památek, starých dolů, štol, hornických muzeí a plavebních kanálů míří do Krušných hor! Zájem probudil zápis Krušnohorské hornické krajiny mezi památky UNESCO. A protože šlo o společný projekt dvou zemí, pět hornických lokalit na české straně Krušných hor doplňuje sedmnáct dalších v Německu.

Další aktuality

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Ústecký kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Ústecký kraj | Památky

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Ústecký kraj | Příroda

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Ústecký kraj | Památky

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl