Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO
#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

  • Vydáno27. ledna 2021
Dočká se Žatec a krajina žateckého chmele zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO? Šance je velká, město na řece Ohři s řadou chmelařských památek nabízí unikátní spojení s regionální a celosvětově známou zemědělskou plodinou. V elitní společnosti UNESCO zatím takové spojení chybí, a tak by Žatec mohl získat cenné body za originalitu.
Mezi památky světového dědictví ale nemíří jen historické centrum Žatce a soubor památek, historicky spojených s pěstováním, skladováním a zpracováním chmele, ale také místa, kde se s chmelem obchodovalo, chmelnice kolem řeky Ohře, Trnovany se zachovalými sušárnami chmele a také chmelnice u obce Stekník. Stekník možná znáte díky krásnému rokokovému zámku obklopenému italskou terasovitou zahradou: v krajině plné chmelnic vytváří jedinečnou a monumentální kompozici.
 

Chmelová metropole

Chloubou dvacetitisícového Žatce je chrám Nanebevzetí Panny Marie, renesanční domy, barokní sloup Nejsvětější Trojice a radnice. Kousek od ní objevíte maličkou chmelnici: prý je nejmenší na světě. Pěkně zblízka si tu můžete prohlédnout zdejší celebritu: světově proslulý chmel žatecký poloraný červeňák neboli odrůdu Saaz, nazvanou podle německé verze jména města Žatec. Dnes se dnes používá pro výrobu nejkvalitnějších piv po celém světě.

Kromě chmele a piva ohromuje Žatec i souborem historických a technických památek, které sloužily ke zpracování a skladování chmele. Například v měšťanském domě v těsném sousedství Žateckého pivovaru sídlí Muzeum pivovarnictví Žatecka, nabízející pohled do historie zaniklých i existujících pivovarů ve chmelařském regionu. O způsobu vaření piva se dozvíte z několika filmů, pivo samotné se ale v muzeu nečepuje: pro zájemce je připravená prohlídková trasa spojující muzeum s pivovarem, jejíž součástí je degustace.
 

Chmelařské památky: ojedinělé v celosvětovém měřítku

Zajímavých míst a památek, v jejichž historii chmel hrál či hraje hlavní roli, najdete po celém Žatci víc. Patří k nim třeba Chrám Chmele a piva, zábavný i poučný komplex, který vám představí tradice světoznámého chmelařského regionu. Kdo chce vidět město z výšky, může vystoupat na Chmelový maják, netradiční vyhlídkovou věž; komu se nechce šplhat po schodech, ten může použít výtah s 3D projekcí. Za vidění stojí také chmelový orloj, hodinový kotouč s dvanácti znameními zvěrokruhu a s vyobrazením chmelařského roku, renesanční sladovna s expozicí sladovnictví a galerií anebo Chmelařské muzeum, největší expozice svého druhu vůbec. Zajímavý je i bývalý Dreherův pivovar, který patřil k největším u nás a pivo se v něm vařilo až do poloviny 20. století. 

Žatec na rytině Václava Hollara (1607–1677) a současný pohled na město: tehdy i nyní bylo město vyhlášenou chmelařskou lokalitou

Žatec jako filmová kulisa

Starobylé náměstí, úzké uličky a další místa Žatce díky své atmosféře lákají filmaře: Liam Neeson tu natáčel Bídníky, natáčely se tu filmy a seriály Oliver Twist, Edith Piaf či Červený Bedrník, z českých pak seriály Já, Mattoni, Nemocnice na kraji města a Náměstíčko či filmy Tatínek, Pusinky a Holky z porcelánu. Ukázky z řady filmů představuje Galerie Sladovna ve stálé expozici Žatec ve filmu. A proč si filmové štáby Žatec tak oblíbily? Město nabízí stavby z mnoha období, takže filmaři nemusí přejíždět z místa na místo a hodně záběrů zvládnou na jediném místě. Žatec tak má jednou podobu zanedbaného židovského ghetta, jindy revoluční Paříže, starobylého Londýna anebo města okupovaného za druhé světové války. Projděte se třeba po Chelčického náměstí a náměstí 5. května, Dlouhou ulicí anebo uličkou kolem synagogy, možná vám některý snímek připomenou.

Mimochodem, když tu v roce 1982 Barbra Streisandová natáčela svůj režijní debut Yentl, romantický hudební film, v němž si sama zahrála hlavní roli, nebyla to tak docela náhoda: ze Žatce totiž pocházela její babička a dokonce prý bydlela v ulici, kde se natáčely scény s filmovými krámky, nedaleko synagogy.
 

Víte, že…?

Na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO nyní najdete 1 121 míst z celého světa. Česká republika je co do počtu zapsaných památek mezi prvními pětadvaceti státy. Na našem seznamu je čtrnáct památek, naposledy přibyly hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří a Národní hřebčín a krajina v okolí Kladrub nad Labem, po staletí kultivovaná pro chov ušlechtilých koní. O zápis kromě Žatce usilují třeba Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně, které jsou součástí společné nominace evropských lázeňských měst.
Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Zpřístupněny jsou prostory zámecké kaple, sala terreny, chodby prvního patra a jižního křídla zámku s výstavou historických hraček a kočárků z konce 19. a začátku 20. století. Zajímavá je i zámecká terasovitá zahrada.

Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci

Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Kabinet chmelových známek je největší vystavovaný soubor účelových známek v České republice. Co se týče známek chmelových, je expozice bezesporu nejobsáhlejší veřejnou sbírkou tohoto druhu na evropském kontinentě.

Chmelařské muzeum Žatec

Chmelařské muzeum Žatec

Největší expozici chmele na světě najdete v severočeském Žatci. Místní Chmelařské Muzeum představuje na ploše 4.000 m² vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti.

Městem Žatec po stopách natáčení slavných filmů

Městem Žatec po stopách natáčení slavných filmů

Procházka historickou částí města Žatce, kde se točilo více než 100 českých i zahraničních filmů a reklam. Navštivte místa v historickém jádru Žatce, kde se natáčely filmy jako Bídníci, Oliver Twist, Červený Bedrník, seriál Náměstíčko, Náves, Příkopy, starší film – Holky z porcelánu a mnoho dalších.

Expozice sladovnictví v Žatci

Expozice sladovnictví v Žatci

Vznik sladovny v Žatci sahá už do 70. let 16. století. Jaká je skutečná minulost této budovy? Proč je sladovnictví tak významnou součástí historie Žatce, města chmele a piva? Jak se vlastně slad vyráběl? Pojďte s námi prozkoumat dějiny sladovny, upomínající věhlas žateckého chmelařství.

Bývalý pivovar Žatec

Bývalý pivovar Žatec

Žatecký pivovar má za sebou více než 200 let historie. Stavět se začal v roce 1798. V roce 1801 uvařil první várku piva. Až do současnosti zůstával v provozu jako jediný z větších pivovarů na území okresu Louny. V roce 2022 zrušil výrobu podle dosud používaných tradičních postupů.

Chmelový maják v Žatci

Chmelový maják v Žatci

Chmelový maják je dominantou Chrámu chmele a Piva. Nachází se v srdci celého areálu chmelařských technických památek. Pokud navštívíte Žatec pouze na skok a nestihli byste celou prohlídku Chrámu chmele a piva, pak zvolte pouze Chmelový maják a na vrchol jeďte výtahem.

Galerie Sladovna Žatec

Galerie Sladovna Žatec

Galerie moderního umění nacházející se v unikátní historické budově bývalé Sladovny, která je nejstarší v Evropě.

Židovská synagoga v Žatci

Židovská synagoga v Žatci

Jednou z významných památek v Žatci je i židovská synagoga v Dlouhé ulici, pár minut chůze od náměstí Svobody v historickém centru města. Jedná se o druhou největší stavbu svého druhu v Čechách.

Královské město Žatec – město, kde je pivo doma

Královské město Žatec – město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou kandidátem na seznam UNESCO.

Dreherův pivovar v Žatci

Dreherův pivovar v Žatci

Ve 20. století patřil Dreherův vývozní pivovar v Žatci k největším Evropě. V současné době má několik majitelů a chátrá. Město se snaží o záchranu této architektonické památky. Pivo se tam vařilo do roku 1948. Poté byl areál využíván ke konzervování.

Depozitář Regionálního muzea K. A. Polánka – bývalé žatecké papírny

Depozitář Regionálního muzea K. A. Polánka – bývalé žatecké papírny

V roce 2015 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce části budov bývalých papíren v Žatci. Prostory někdejší slavné kartonážky Moritze Lüderdorfa (pozdější pobočky Severočeských papíren SEPAP) budou Regionálnímu muzeu K. A. Polánka sloužit jako depozitář.