Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO
Památky

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

  • Vydáno27. ledna 2021
Dočká se Žatec a krajina žateckého chmele zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO? Šance je velká, město na řece Ohři s řadou chmelařských památek nabízí unikátní spojení s regionální a celosvětově známou zemědělskou plodinou. V elitní společnosti UNESCO zatím takové spojení chybí, a tak by Žatec mohl získat cenné body za originalitu.
Mezi památky světového dědictví ale nemíří jen historické centrum Žatce a soubor památek, historicky spojených s pěstováním, skladováním a zpracováním chmele, ale také místa, kde se s chmelem obchodovalo, chmelnice kolem řeky Ohře, Trnovany se zachovalými sušárnami chmele a také chmelnice u obce Stekník. Stekník možná znáte díky krásnému rokokovému zámku obklopenému italskou terasovitou zahradou: v krajině plné chmelnic vytváří jedinečnou a monumentální kompozici.
 

Chmelová metropole

Chloubou dvacetitisícového Žatce je chrám Nanebevzetí Panny Marie, renesanční domy, barokní sloup Nejsvětější Trojice a radnice. Kousek od ní objevíte maličkou chmelnici: prý je nejmenší na světě. Pěkně zblízka si tu můžete prohlédnout zdejší celebritu: světově proslulý chmel žatecký poloraný červeňák neboli odrůdu Saaz, nazvanou podle německé verze jména města Žatec. Dnes se dnes používá pro výrobu nejkvalitnějších piv po celém světě.

Kromě chmele a piva ohromuje Žatec i souborem historických a technických památek, které sloužily ke zpracování a skladování chmele. Například v měšťanském domě v těsném sousedství Žateckého pivovaru sídlí Muzeum pivovarnictví Žatecka, nabízející pohled do historie zaniklých i existujících pivovarů ve chmelařském regionu. O způsobu vaření piva se dozvíte z několika filmů, pivo samotné se ale v muzeu nečepuje: pro zájemce je připravená prohlídková trasa spojující muzeum s pivovarem, jejíž součástí je degustace.
 

Chmelařské památky: ojedinělé v celosvětovém měřítku

Zajímavých míst a památek, v jejichž historii chmel hrál či hraje hlavní roli, najdete po celém Žatci víc. Patří k nim třeba Chrám Chmele a piva, zábavný i poučný komplex, který vám představí tradice světoznámého chmelařského regionu. Kdo chce vidět město z výšky, může vystoupat na Chmelový maják, netradiční vyhlídkovou věž; komu se nechce šplhat po schodech, ten může použít výtah s 3D projekcí. Za vidění stojí také chmelový orloj, hodinový kotouč s dvanácti znameními zvěrokruhu a s vyobrazením chmelařského roku, renesanční sladovna s expozicí sladovnictví a galerií anebo Chmelařské muzeum, největší expozice svého druhu vůbec. Zajímavý je i bývalý Dreherův pivovar, který patřil k největším u nás a pivo se v něm vařilo až do poloviny 20. století. 

Žatec na rytině Václava Hollara (1607–1677) a současný pohled na město: tehdy i nyní bylo město vyhlášenou chmelařskou lokalitou

Žatec jako filmová kulisa

Starobylé náměstí, úzké uličky a další místa Žatce díky své atmosféře lákají filmaře: Liam Neeson tu natáčel Bídníky, natáčely se tu filmy a seriály Oliver Twist, Edith Piaf či Červený Bedrník, z českých pak seriály Já, Mattoni, Nemocnice na kraji města a Náměstíčko či filmy Tatínek, Pusinky a Holky z porcelánu. Ukázky z řady filmů představuje Galerie Sladovna ve stálé expozici Žatec ve filmu. A proč si filmové štáby Žatec tak oblíbily? Město nabízí stavby z mnoha období, takže filmaři nemusí přejíždět z místa na místo a hodně záběrů zvládnou na jediném místě. Žatec tak má jednou podobu zanedbaného židovského ghetta, jindy revoluční Paříže, starobylého Londýna anebo města okupovaného za druhé světové války. Projděte se třeba po Chelčického náměstí a náměstí 5. května, Dlouhou ulicí anebo uličkou kolem synagogy, možná vám některý snímek připomenou.

Mimochodem, když tu v roce 1982 Barbra Streisandová natáčela svůj režijní debut Yentl, romantický hudební film, v němž si sama zahrála hlavní roli, nebyla to tak docela náhoda: ze Žatce totiž pocházela její babička a dokonce prý bydlela v ulici, kde se natáčely scény s filmovými krámky, nedaleko synagogy.
 

Víte, že…?

Na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO nyní najdete 1 121 míst z celého světa. Česká republika je co do počtu zapsaných památek mezi prvními pětadvaceti státy. Na našem seznamu je čtrnáct památek, naposledy přibyly hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří a Národní hřebčín a krajina v okolí Kladrub nad Labem, po staletí kultivovaná pro chov ušlechtilých koní. O zápis kromě Žatce usilují třeba Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně, které jsou součástí společné nominace evropských lázeňských měst.
Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Zpřístupněny jsou prostory zámecké kaple, sala terreny, chodby prvního patra a jižního křídla zámku s výstavou historických hraček a kočárků z konce 19. a začátku 20. století. Zajímavá je i zámecká terasovitá zahrada.

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Expozice a výstavy Regionálního muzea v Žatci jsou umístěny ve třech budovách – v Husově ulici, v ulici Zeyerově a v ulici Volyňských Čechů. Všechny se nacházejí mimo městské centrum.

Chmelařské muzeum Žatec

Chmelařské muzeum Žatec

Největší expozici chmele na světě najdete v severočeském Žatci. Místní Chmelařské Muzeum představuje na ploše 4.000 m² vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti.

Městem Žatec po stopách natáčení slavných filmů

Městem Žatec po stopách natáčení slavných filmů

Procházka historickou částí města Žatce, kde se točilo více než 100 českých i zahraničních filmů a reklam. Navštivte místa v historickém jádru Žatce, kde se natáčely filmy jako Bídníci, Oliver Twist, Červený Bedrník, seriál Náměstíčko, Náves, Příkopy, starší film – Holky z porcelánu a mnoho dalších.

Expozice sladovnictví v Žatci

Expozice sladovnictví v Žatci

Vznik sladovny v Žatci sahá už do 70. let 16. století. Jaká je skutečná minulost této budovy? Proč je sladovnictví tak významnou součástí historie Žatce, města chmele a piva? Jak se vlastně slad vyráběl? Pojďte s námi prozkoumat dějiny sladovny, upomínající věhlas žateckého chmelařství.

Žatecký pivovar a Muzeum pivovarnictví Žatecka

Žatecký pivovar a Muzeum pivovarnictví Žatecka

Žatecký pivovar má za sebou více než 200 let historie. Stavět se začal v roce 1798. V roce 1801 uvařil první várku piva. Po ukončení velkovýroby v roce 2022 v jeho prostorách vznikl minipivovar.

Chmelový maják v Žatci

Chmelový maják v Žatci

Chmelový maják je dominantou Chrámu chmele a Piva. Nachází se v srdci celého areálu chmelařských technických památek. Pokud navštívíte Žatec pouze na skok a nestihli byste celou prohlídku Chrámu chmele a piva, pak zvolte pouze Chmelový maják a na vrchol jeďte výtahem.

Galerie Sladovna Žatec

Galerie Sladovna Žatec

Galerie moderního umění nacházející se v unikátní historické budově bývalé Sladovny, která je nejstarší v Evropě.

Židovská synagoga v Žatci

Židovská synagoga v Žatci

Jednou z významných památek v Žatci je i židovská synagoga v Dlouhé ulici, pár minut chůze od náměstí Svobody v historickém centru města. Jedná se o druhou největší stavbu svého druhu v Čechách.

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou kandidátem na seznam UNESCO. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961 pro svůj soubor významných historických staveb.

Dreherův pivovar v Žatci

Dreherův pivovar v Žatci

Ve 20. století patřil Dreherův vývozní pivovar v Žatci k největším Evropě. V současné době má několik majitelů a chátrá. Město se snaží o záchranu této architektonické památky. Pivo se tam vařilo do roku 1948. Poté byl areál využíván ke konzervování.

Depozitář Regionálního muzea K. A. Polánka – bývalé žatecké papírny

Depozitář Regionálního muzea K. A. Polánka – bývalé žatecké papírny

V roce 2015 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce části budov bývalých papíren v Žatci. Prostory někdejší slavné kartonážky Moritze Lüderdorfa (pozdější pobočky Severočeských papíren SEPAP) budou Regionálnímu muzeu K. A. Polánka sloužit jako depozitář.

Další aktuality

Nejnavštěvovanější turistické cíle Ústeckého kraje: Podkrušnohorský zoopark, Památník Terezín a příroda Českého Švýcarska

Rodiny s dětmi tradičně láká rozlehlý zoopark v Chomutově. Památník Terezín připomíná období německé okupace, kdy se Terezín stal pro Židy z celé Evropy přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů. V Národním parku České Švýcarsko najdete unikátní přírodní skvosty Ústeckého kraje. Hřensko a jeho okolí se dočkalo nového začátku, nezapomenutelná místa Českého Švýcarska jsou opět přístupná – tak by se dala stručně charakterizovat obnova turistického ruchu po požáru v Národním parku České Švýcarsko. Někde se přírodní atraktivity již podařilo otevřít v plném rozsahu a některé oblasti na bezpečný pohyb turistů ještě čekají.
Ústecký kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Ústí nad Labem

Vyrazili jste do Ústí nad Labem na prázdniny, nebo ve městě žijete a rádi byste někam na výlet? Portál Kudy z nudy pro vás připravil výběr toho nejlepšího co v okolí krajské metropole najdete. Můžete navštívit hrady a zámky, projít se po naučných stezkách, nebo si pořádně zasportovat.
Ústecký kraj | Zážitky

Teplice zahajují lázeňskou sezónu

V pátek odpoledne a o víkendu 26. 5. až 28. 5. 2023 Teplice slavnostně zahajují již 869. lázeňskou sezónu. Všeobecně zvaná „Lázeňská“ je však v teplickém pojetí nenapodobitelným zážitkem, co do rozsahu i rozmanitosti. Obrovská párty pod širým nebem nenechá nikoho na pochybách, že je čas oslav a veselí. Místní, lázeňští hosté i turisté jako každý rok opět zaplní v tisících teplické ulice a parky, aby si užili nenapodobitelnou atmosféru.
Ústecký kraj | Lázně a wellness

Ve skanzenu Zubrnice si prohlédnete novou expozici o chmelařství

Chmel, který stavěl domy – tak zní název nové stálé expozice, kterou návštěvníci Muzea v přírodě Zubrnice mohou zhlédnout od letošní sezóny. Byla nainstalována na půdě zemědělské usedlosti čp. 61 a v autentickém prostoru tak představuje způsob práce s chmelem v okrajové části Úštěcké chmelařské oblasti.
Ústecký kraj | Životní styl

Sedm hradů a hrádků, kde žily tlupy loupeživých rytířů

Loupeživí rytíři bývají často hrdiny starých pověstí: většinou to s nimi nedopadne dobře, ale pro naše uši přes propast několika staletí jejich život plný dobrodružství a skrývání na osamělých hrádcích v hlubokých lesích vypadá velmi romanticky. Kde objevíte jejich doupata? Vybrali jsme volně přístupné hrady a hrádky, kam se můžete podívat kdykoliv. Někde by se prý daly najít poklady nedozírné ceny, po většině tlup ale zbyly jen pověsti.
Ústecký kraj | Památky

Romantické pískovcové skalní město Tiské stěny láká na jarní výlet

Tiské stěny vytváří ve výběžku CHKO Labské pískovce spolu s Rájeckými a Ostrovskými stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou oblast, která je také vyhlášeným rájem horolezců. Pokud nevíte, kam na výlet, navštivte malebnou krajinu Tiských skal a poznejte místo plné bizarních pískovcových útvarů, ve kterém se natáčel film Letopisy Narnie.
Ústecký kraj | Příroda

Věda a historie není nuda: Masarykova zdymadla u Ústí nad Labem, jedno ze stovkových výročí roku 2023

Právě před sto lety v roce 1923 se u Ústí nad Labem začala stavět Masarykova zdymadla. Stavba největšího a nejmodernějšího vodního díla předválečného Československa trvala třináct let, po dokončení dokonce šlo o největší stavbu svého druhu v Evropě. Zdymadlo si můžete prohlédnout shora, zdola z řeky, a dokonce přes něj vede i turistická trasa.
Ústecký kraj | Památky

Všechny podoby nového cirkusu ožijí v Praze a Chomutově na Cirkusu Base

Centrum pro nový cirkus postaví na pražské Ladronce a chomutovském hřišti u Městského parku cirkusovou vesničku Cirkus Base. Kulturně-vzdělávací projekt, který vzniká ve spolupráci s cirkusovou školou Trondheim kulturskole, představí nový cirkus a jeho disciplíny veřejnosti. Jedinečná akce tak nabídne ve veřejném prostoru dětem i dospělým široké spektrum zaměření – novocirkusová představení, workshopy žonglování, pozemní i vzdušné akrobacie, provazochodectví, parkouru i školní lekce projektu TěloCIRK, který zpestřuje hodiny tělocviku cirkusovými prvky. V průběhu tří týdnů se odehrají i čtyři premiéry českých novocirkusových souborů. Stožáry šapitó se vztyčí v Chomutově od 5. do 13. května a v Praze od 20. května do 2. června.
Ústecký kraj | Kultura