ÚvodAktualityTradice: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO
Gurmánská turistika

Tradice: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

Poslechněte si audio verzi článku
České pivo patří mezi naše národní poklady. I když město Žatec a okolní chmelařská krajina byly v září 2023 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO, samotná pivní kultura na seznamu UNESCO zatím není. Český svaz pivovarů a sladoven se to rozhodl změnit a podnikl první kroky na dlouhé cestě. Jejím výsledkem by měl být zápis české pivní kultury na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Nebude to ale hned, úspěch se dá čekat až za několik let.
V roce 2023 se město Žatec s unikátním souborem skladů a sušáren, kde probíhalo zpracování chmele, a chmelařská krajina v okolí staly v pořadí sedmnáctou památkou hmotného kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jsou vůbec prvním chmelařským dědictvím se světovou značkou UNESCO. Příběh o českém pivu a pěstování, zpracování a obchodování s chmelem, který je základem vaření piva po celém světě, ale bude mít pokračování, a to v podobě zápisu české pivní kultury do seznamů nehmotného dědictví UNESCO.
 

Česká pivní kultura

Na žádost Českého svazu pivovarů a sladoven byla v roce 2023 Pivní kultura zapsána do seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Plzeňského kraje. Proč právě tam? Za prvé proto, že národnímu a mezinárodnímu uznání české pivní kultury a jejímu zapsání na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO musí předcházet úroveň krajská. Za druhé právě Plzeňský kraj je kolébkou slavného spodně kvašeného ležáku, který v pivovaru Plzeňský Prazdroj poprvé uvařili v roce 1842. Plzeňské pivo se záhy stalo prototypem nového pivního druhu a dnes je pod názvem Pilsner Urquell zná celý svět.
 

Kdy se česká pivní kultura objeví v UNESCO?

Svaz pivovarů a sladoven v přihlášce uvádí, že české pivo je symbolem národní hrdosti. Ve světě je známá jak unikátní tradice výroby českého ležáku, tak používání českého sladu a žateckého chmele. Pověstný je rovněž um našich sládků i pivovarské profese jako takové. To vše spolu s českou hospodou definuje českou pivní kulturu.

Svaz v přihlášce popsal pivní kulturu také jako turistický cíl. „Pivo totiž již dávno není pouze nápoj. České hospody jsou odjakživa centry kulturního a společenského života. Zde se psaly dějiny. Zde se slaví výročí, navazují vztahy, fandí se fotbalu a hokeji nebo hledají řemeslníci. Představují naši minulost, současnost i budoucnost. Potvrdil to i průzkum agentury Nielsen Admosphere, kdy 97 procent všech respondentů považuje českou pivní kulturu za součást naší historie a tradice,“ říká předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal.

Optimistický odhad zní, že české pivo by se na seznamu UNESCO mohlo objevit přibližně za čtyři roky. A nebude tam samo, protože například už v roce 2016 byla na seznam nehmotného dědictví UNESCO zapsána belgická pivní kultura.
 

Zlatá pivní pečeť

Legendární ležák Pilsner Urquell samozřejmě není jediným nositelem české pivní kultury, stačí se podívat na množství pivních festivalů a nejrůznějších pivních soutěží.

Jednou z nejprestižnějších českých pivovarnických cen je Zlatá pivní pečeť, certifikované ocenění piva v největší a nejstarší degustační soutěži v České republice udělované na Mezinárodním pivním festivalu. Ceny se udělují každoročně v několika desítkách kategorií, soutěží se účastní pravidelně kolem 200 pivovarů a více než 1000 piv. Ocenění medailisté z jednotlivých kategorií pak soutěží ve finálovém kole o Zlatou pivní pečeť, která určí absolutního vítěze.

Mezi vítězi se pravidelně objevuje pivovar Zubr z Přerova, který byl rovněž vyhlášen vítězem Zlatého superpoháru Pivex 1992 až 2022, tedy pivovarem třicetiletí.

Úspěšnými účastníky klání bývají pravidelně Rodinný pivovar Bernard z Humpolce, pražský pivovar Cobolis, pivovar Holba z Hanušovic, pivovar Kácov, Pivovar Svijany, Pivovar Chodovar z Chodové Plané, Pivovar Platan z Protivína, Jelínkova vila – pivovar Velké Meziříčí, Pivovar Volt z Jablonce nad Nisou nebo Pivovar Trojan z Telče.
 

Pivní degustační soutěž České pivo

Každý rok vyhlašuje výsledky také odborná degustační soutěž České pivo. Zpočátku existovaly jen dvě kategorie, světlá výčepní piva a světlé ležáky, nyní se soutěží v kategoriích světlé ležáky, 11% světlé ležáky, světlá výčepní piva a tmavá piva, speciální kategorie pak mají ochucená i neochucená nealkoholická piva.

Královskou kategorii ležáků opakovaně ovládají moravské pivovary Zubr, Holba a Litovel, mezi úspěšné účastníky patří i Rodinný pivovar Bernard, Pivovar Velké PopovicePivovary Staropramen, Pivovar Černá Hora nebo Pivovar Nymburk.
 

České pivo ve statistikách a číslech

  • Český svaz pivovarů a sladoven sdružuje pivovary, sladovny a další instituce, které se přímo či nepřímo podílejí na výrobě piva v České republice. Mezi členy jsou rovněž chmelaři, výrobci pivního skla, etiket, technologických a technických zařízení pro pivovarský sektor, vzdělávací instituce a další subjekty. Svaz navazuje na tradici, která sahá až do druhé poloviny 19. století, a jeho hlavním cílem je prosazování a obhajování práv a společných zájmů všech členů.
  • K iniciativě zápisu na seznam nehmotného kulturního dědictví se připojil také Českomoravský svaz minipivovarů. Ten sdružuje nejmenší pivovary celé České republiky.
  • V oboru pivovarnictví je zaměstnáno asi 60 000 lidí.
  • Pokud jde o spotřebu piva na osobu, nemá Česko ve světě konkurenci: podle údajů z roku 2022 každý Čech v průměru vypije 136 litrů piva za rok.
  • Objem výroby piva se sice po pandemii koronaviru zvedl, stále je ale o zhruba milion hektolitrů nižší než v roce 2019 před jejím vypuknutím.
  • Z dat Českého svazu pivovarů a sladoven vyplývá, že stabilně mírně roste především spotřeba ležáků, tedy spodně kvašených piv se stupňovitostí 11° až 12°. Z celkové produkce tvoří ležáky přes 56 procent.
  • Už deset let roste výroba nealkoholických piv a jejich ochucených variant, které jsou vyhledávané jako vítané osvěžení nejen v teplých měsících.
  • Prodej piva v hospodách se však podle svazu drží na nejnižší úrovni za poslední desítky let. Zatímco v roce 2009 se v hospodách a restauracích vypila téměř polovina piva, v roce 2022 to bylo 31 procent.
  • Export českého piva v roce 2022 meziročně vzrostl o dvě procenta na 5,4 milionu hektolitrů. Nejvíc piva se vyváží na Slovensko, do Polska a Německa. Podíl zahraničních piv podle svazu tvoří jen 3,4 procenta české spotřeby.
Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Že je české pivo nejlepší na světě je celkem známá věc, ale skvělé jméno mají i čeští sládci. Možná z historie znáte jména František Ondřej Poupě nebo Josef Groll, ale stojí za to seznámit se i s jejich následovníky, tedy sládky, kteří nyní dávají nezaměnitelný rukopis pivům z pivovarů Pilsner Urquell, Proud či Raven z Plzně, pivovaru Libertas v Úvalech, Pivovaru Litovel, pražskému pivovaru Cobolis či pivovaru Budvar z Českých Budějovic. Nabídneme vám i pár tipů, kde si práci sládka vyzkoušet a kam se vypravit na prohlídku.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: dobré pivo z dobrých minipivovarů anebo kde a na čem si pochutnáte

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: dobré pivo z dobrých minipivovarů anebo kde a na čem si pochutnáte

Hledáte pivovary, které vaří opravdu kvalitní pivo? Kde si vyberete z mnoha pivních druhů a stylů a téměř se stoprocentní jistotou najdete něco, co vám zachutná? Nechali jsme si poradit od odborníků a připravili pro vás výběr podniků, kde nebudete vědět, co ochutnat dřív.

Přerovský pivovar Zubr Gurmánská turistika

Přerovský pivovar Zubr

Moravský pivovar se zubří hlavou ve znaku vaří jedno z nejlepších piv v naší republice, o čemž svědčí množství ocenění z odborných i laických degustačních soutěží. Důvod je zřejmý – Zubr totiž k jeho přípravě používá opravdu kvalitní suroviny a zachovává tradiční výrobní postupy.

Pivovar Havlíčkův Brod Gurmánská turistika

Pivovar Havlíčkův Brod

Várečné právo městu udělil Jan Lucemburský v roce 1333. Zdejší Czech Rebel Beer je značka piva, které se úspěšně prodává v USA.

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice Gurmánská turistika

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Dudák – Měšťanský pivovar Strakonice je posledním pivovarem v České republice, který je ve vlastnictví města. Tradice vaření piva je spojená s bohatou historií Pootaví a traduje se do roku 1649.

Pivovarská restaurace v Centru Pivovar Děčín Gurmánská turistika

Pivovarská restaurace v Centru Pivovar Děčín

Pivovarská restaurace v Děčíně představuje tradiční českou restauraci s nabídkou regionální kuchyně připravované z lokálních surovin, s širokým výběrem vždy výborného piva a pivních speciálů z minipivovaru Děčín.

Chmelový maják v Žatci Památky

Chmelový maják v Žatci

Chmelový maják je dominantou Chrámu chmele a Piva. Nachází se v srdci celého areálu chmelařských technických památek. Pokud navštívíte Žatec pouze na skok a nestihli byste celou prohlídku Chrámu chmele a piva, pak zvolte pouze Chmelový maják a na vrchol jeďte výtahem.

Pivovar Ogar v Kunčicích pod Ondřejníkem Gurmánská turistika

Pivovar Ogar v Kunčicích pod Ondřejníkem

Pokud zavítáte do malebné vesničky Kunčice pod Ondřejníkem, nenechte si ujít návštěvu místního minipivovaru. Najdete ho hned u železniční stanice a při posezení u zdejšího piva a lahodných pokrmů vám nabídne i příjemný bonus – krásný výhled na Ondřejník.

Pivovar Ládví Cobolis Gurmánská turistika

Pivovar Ládví Cobolis

Pivovar Ládví Cobolis vznikl v Kulturním domě Ládví na přelomu let 2017 a 2018. Původní restaurace je od základů přestavěna na moderní podnik kombinující industriální styl se dřevem.

Pivovar Jadrníček v Náměšti na Hané Gurmánská turistika

Pivovar Jadrníček v Náměšti na Hané

Na původní tradici pivovarnictví v Náměšti na Hané navazuje malý pivovar, který se zaměřuje na nepasterizované a nefiltrované pivo vařené podle tradičních receptur.

Muzeum a pivovar Vítek z Prčice Památky

Muzeum a pivovar Vítek z Prčice

Nejslavnější šlechtický rod, nový hrad a pivovarnictví. Na první „přečtení“ zdá se být tato kombinace trochu zvláštní. Opak je ale pravdou, vše se totiž pojí v Muzeu Vítek z Prčice v Sedlci-Prčici.

Pivovar Tambor ve Dvoře Králové nad Labem Gurmánská turistika

Pivovar Tambor ve Dvoře Králové nad Labem

Na dlouholetou pivovarnickou tradici ve Dvoře Králové nad Labem navázal Královédvorský pivovar Tambor.

Řemeslný pivovar Raven v Plzni Gurmánská turistika

Řemeslný pivovar Raven v Plzni

Pivovar Raven začal vařit pivo v roce 2015. Pivovar přichází každý měsíc s novými styly a kombinacemi, které v ČR dosud nikdo neuvařil. Chmel na pivo pochází z celého světa – od Čech po Austrálii. Pivovar se nachází v plzeňském Bolevci u zastávky tramvaje Mozartova.

Pivovar Továrna Slaný Gurmánská turistika

Pivovar Továrna Slaný

Hořkou novinkou roku 2016 se pro milovníky zlatavého moku stalo dlouho očekávané zprovoznění slánského minipivovaru Továrna.

Zelená Kočka Pivárium v Brně Gurmánská turistika

Zelená Kočka Pivárium v Brně

Pivárium – prostor, který je připraven servírovat pivo z nabídky těch nejlepších pivovarů v jeho nejvyšší kvalitě.

Žatec a krajina žateckého chmele Příroda

Žatec a krajina žateckého chmele

Žatecká chmelařská krajina obsahuje nejcennější a nejúrodnější chmelnice, na kterých je celosvětově uznávaný žatecký chmel po staletí pěstován a šlechtěn. Chmelařským centrem oblasti je město Žatec s unikátním souborem skladů a sušáren, kde probíhalo zpracování chmele.

Pivovar v Lobči získal cenu za nejlepší evropské dědictví 2023

Pivovar v Lobči získal cenu za nejlepší evropské dědictví 2023

Česko umí obnovovat památky. Potvrzuje to ocenění Europa Nostra Awards 2023, které získal parostrojní pivovar v Lobči. Pracovali na něm architekti Jana a Pavel Prouzovi. Historie vaření piva ve středočeské Lobči sahá až do roku 1586. Pivovar a sladovna byly dlouhou dobu v nepřetržitém provozu, v 90. letech 19. století došlo k modernizaci, v roce 1943 se však výroba zastavila a od 80. let 20. století byl pivovar opuštěný a chátral.

Pivní stezka Toulavou Gurmánská turistika

Pivní stezka Toulavou

Děvet regionálních pivovarů i restaurace, kde regionální piva čepují, propojuje Pivní stezka Toulavy. Stačí přitom ochutnat 7 různých místních piv a získáte speciální půllitr pivní stezky.

Parostrojní pivovar Lobeč u Mšena Památky

Parostrojní pivovar Lobeč u Mšena

Příběh půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku. Nechte se provést obnovenou technickou památkou, ochutnejte naši kuchyni a řemeslné pivo nebo se u nás ubytujte.

Minipivovar Energon a penzion Nový Rybník Gurmánská turistika

Minipivovar Energon a penzion Nový Rybník

Pivovar Energon nabízí prvotřídní výběr z nefiltrovaných a nepasterizovaných piv. Místní pivo s názvem Baštýř ochutnáte ve zdejší restauraci spolu s českými stálicemi i dobrotami k pivu, kde lze zakoupit rovněž originální pivní sklo.

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv Gurmánská turistika

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Chcete vyzkoušet chuť krkonošských piv a zároveň objevit krásy zdejších lesů a kopců? Potom se projděte po Krkonošské pivní stezce, která spojuje pět minipivovarů umístěných na samých vrcholcích České republiky.

Pivovar Kocour – objevte pestrý svět piva Zážitky

Pivovar Kocour – objevte pestrý svět piva

Vychutnat to pravé "O fous lepší pivo" můžete v prvním minipivovaru v Ústeckém kraji, v severočeském městě Varnsdorf, kde se pivo vaří teprve od roku 2008. Pivovar nabízí po celý rok kromě posezení v pivovarské restauraci také řadu akcí pro celé rodiny s dětmi.

10 tipů na tradiční české a moravské hospody aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na tradiční české a moravské hospody aneb ve stínu i na výsluní

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na návštěvu do některé ze starých hospod! Vychutnejte si podobnou atmosféru, jakou zažívali naši pradědečkové, v autentických interiérech s pivem jako křen a tradiční domácí kuchyní. Zkrátka hospody, které byste rozhodně neměli minout bez povšimnutí a kde se leckdy psala historie.

Příběhy starých hospod: zajímavá místa, hostince a další místa natáčení

Příběhy starých hospod: zajímavá místa, hostince a další místa natáčení

Televizní seriál Příběhy starých hospod vás zavede na zajímavá místa napříč Českem. Herec Josef Polášek ve dvou sériích osmidílného seriálu vyzpovídá štamgasty, pamětníky i historiky a představí nejzajímavější hostince na vesnicích, horských hřebenech i ve městech. Zazní také zajímavosti o pivu, které k tuzemské gastronomii neodmyslitelně patří. Vždyť vaření tohoto nápoje má u nás tisíciletou tradici. S pivem je spojená často unikátní architektura pivovarů, pivní stezky nebo specifická kultura českých hospod s jedinečnou atmosférou, kterou stojí za to zažít. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kde se natáčela první a druhá řada v roce 2022 a 2023.

Pivovar Ostravar Gurmánská turistika

Pivovar Ostravar

Pivovar Ostravar patří mezi deset největších pivovarů v České republice.

Pivovar Wild Creatures v Dolních Dunajovicích Gurmánská turistika

Pivovar Wild Creatures v Dolních Dunajovicích

Wild Creatures je experimentální pivovar v Dolních Dunajovicích, který se zabývá divokým kvašením a výrobou piv typu lambic. Všechna piva jsou tedy kvašená čistě přírodní cestou, bez přídavku kvasinek.

Chodovar – pivní pohoda, pivní lázně, pivní akce v pivovaru Chodová Planá Životní styl

Chodovar – pivní pohoda, pivní lázně, pivní akce v pivovaru Chodová Planá

Opravdovou raritou pro milovníky piva a odpočinku jsou pivní lázně v pivovaru Chodová Planá. Originální lázeňská terapie využívá kombinací blahodárných účinků teplé minerální vody, tmavého koupelového piva, sušených bylinek a klasické i speciální masáže.

Ossegg Praha Gurmánská turistika

Ossegg Praha

Pražské Vinohrady mají svůj vlastní pivovar. Tak by mohl znít titulek některého z večerníků. A skutečně, kousek od Vinohradského divadla najdou hosté restauraci s pivovarem Ossegg.

Pivovar Černý Orel Gurmánská turistika

Pivovar Černý Orel

Posezení s přáteli, pracovní schůzky, rodinné oslavy. To vše vám nabízí Černý Orel v samém srdci Kroměříže s výhledem na Arcibiskupský zámek a náměstí!

Minipivovar Tvarg ve Velké Bystřici Gurmánská turistika

Minipivovar Tvarg ve Velké Bystřici

Na místech bývalého zámeckého pivovaru ve Velké Bystřici se dnes zase vaří pivo, pivovarské sklepy mají za sebou zdařilou rekonstrukci, prvním Tvarg ležákem v listopadu 2020 byla tradice zase obnovená.

Krušnohorská pivní stezka Gurmánská turistika

Krušnohorská pivní stezka

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, pšeničná světlá piva podle starých německých receptur nebo osvěžující nízkoalkoholické limonády – to vše nabízí Krušnohorská pivní stezka na české i saské straně hor.

Exkurze v pivovaru Černý orel v Kroměříži Gurmánská turistika

Exkurze v pivovaru Černý orel v Kroměříži

Exkurze zahrnuje výklad o způsobu vaření piva v pivovaru, prohlídku všech technologických částí pivovaru, tedy varny, spilky, ležáckého sklepa a ostatních potřebných technologií.

Pivnice Hlávkův dvůr – staropražská pivnice skrytá v centrum Prahy Gurmánská turistika

Pivnice Hlávkův dvůr – staropražská pivnice skrytá v centrum Prahy

Staropražská pivnice Hlávkův dvůr (býv. Jedová chýše) se nachází ve skrytu v atria mezi ulicemi Vodičkova a Jungmannova. Pochutnáte si zde na vynikajícím pivu i typických jídlech staročeské kuchyně.

Pivovar Starobrno – pivo s moravským srdcem Gurmánská turistika

Pivovar Starobrno – pivo s moravským srdcem

Starobrno má v současnosti výsadní postavení na jižní Moravě a přestože opravdové začátky pivovaru je těžké určit, sahají zřejmě až do 14. století. Starobrněnské pivo je vyráběno z těch nejkvalitnějších surovin a sládci mu věnují maximální péči.

Cesta pivovarského tovaryše – zážitkový program v pivovaru Pilsner Urquell Zážitky

Cesta pivovarského tovaryše – zážitkový program v pivovaru Pilsner Urquell

Máte skupinu, pro kterou hledáte opravdu exkluzivní a nezapomenutelný zážitek? Nabídněte jim Cestu pivovarského tovaryše v Plzeňském Prazdroji!

Pivovar Malenovice – Zlínský švec Gurmánská turistika

Pivovar Malenovice – Zlínský švec

Pivovárek vznikl v obci Sazovice ležící asi 10 km od Zlína. S ohledem na blízkost Zlína a jeho dříve těsné spojení s obuvnickým průmyslem, zvolili místní sládkové název zdejšího piva. Pivovar se nachází v útrobách bývalého šternberského pivovaru pod hradem.

Pivovar Nomád Děčín – pivovar v podzámčí Gurmánská turistika

Pivovar Nomád Děčín – pivovar v podzámčí

Nomád vaří piva v rozličných pivních stylech, podle ročního období, nálady, surovin a spoluprací s kamarády z jiných pivovarů. Pivnice se nachází přímo v prostorách pivovaru Nomád pod zámkem.

Penzion Andula s minipivovarem Fries Ubytování

Penzion Andula s minipivovarem Fries

Zkuste na horách ubytování ve Strážném, kde máme 750 m dlouhou sjezdovku s vlekem hned vedle penzionu. Ubytování v Krkonoších v Penzionu Andula poskytne komfort, skvělé jídlo i zábavu všem. Navíc zde vaří výborné pivo Fries ve vlastním minipivovaru.

Rožnovský pivovar Gurmánská turistika

Rožnovský pivovar

Součástí areálu je nejen pivovar, ale zároveň pivovarská restaurace, pivní lázně a Málkova čokoládovna. Pivní lázně nabízejí pivní koupele, čokoládové zábaly či Tibetské masáže. Rožnovský pivovar organizuje také komentované prohlídky pivovarské technologie.

Další aktuality

Cukr, káva, čokoláda… a med – tipy na akce, které vás na podzim zahřejí a potěší

Pro tentokrát zveme na čaj, kávu, čokoládu, med a další pochoutky, které vás na podzim zahřejí a potěší. Ochutnáte nejenom novinky a osvědčené šlágry kavárenských stolků, ale také regionální dobroty. Kam se v říjnu vypravíte?
7. říjen 2024 14:12
Gurmánská turistika

Pivní stezky pěšky i na kole: tipy na pivní putování po Česku

V mapách je nenajdete, ale přilákají více návštěvníků než kdejaká turistická trasa: řeč je o pivních stezkách. Podobně jako minipivovary zažívají nebývalý rozkvět a milovníkům piva nabízí vedle chuťových zážitků také zdravý pohyb na čerstvém vzduchu a seznámení s místy, která na své objevení teprve čekají.
4. říjen 2024 14:00
Gurmánská turistika

Čtyři místa, na nichž vám budou mazat med kolem pusy

Nic nezahřeje v sychravé podzimní dny lépe než horký čaj s medem či medovina. Sladké speciality si v říjnu 2024 budete moci vychutnat na tradičních slavnostech či jarmarcích. Užijte si výlety na čtyři místa, které budou na podzim sladké jako med. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy.
2. říjen 2024 9:35
Gurmánská turistika

Kalendář 2024: Říjen i listopad bude ve znamení hubertských slavností a rozmanité úrody

Lov, hony ale i péče o zvěř byly pro šlechtické obyvatele hradů a zámků nutností, zábavou a postupem času i diplomatickou povinností. Proto není divu, že obnovená tradice oslav patrona lovu, svatého Huberta, oživí v říjnu nejedno panské sídlo. Kromě toho se na řadě míst budou oslavovat právě dozrávající plodiny.
1. říjen 2024 22:23
Gurmánská turistika

Kilometry chutí a vůní: nejlepší gastronomické slavnosti začátku října 2024

Na podzimních gastronomických slavnostech skutečně můžete nachodit pěkných pár kilometrů, třeba při gastrofestivalu v Malé Úpě anebo na Jablečném dni na zámku Krásný Dvůr. Na Břevnovském posvícení zase lákají vedle stánků s dobrotami k procházkám klášterní zahrady a při dalších food festivalech se podíváte třeba do Slaného nebo k rybníku Rožmberk.
29. září 2024 9:00
Gurmánská turistika

Svatý Martin 2024: tipy na slavnosti, kde ochutnáte první mladé víno a křehoučkou husičku

Ať už svatý Martin letos přijede na bílém nebo blátivém koni, opět s sebou přiveze svatomartinské víno, lampionové průvody, hody a slavnosti. Pozadu samozřejmě nesmí zůstat husy – svým kejháním prý světce kdysi natolik rušily při kázání, že za to dodnes končí na pekáčích. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy, kam můžete vyrazit.
29. září 2024 1:11
Gurmánská turistika

Oslavte svatého Václava ochutnávkou zajímavého piva

Od roku 2013 se v předvečer svátku sv. Václava slaví Den českého piva. Osoba svatého Václava je spjata nejen s českou historií, ale i s českým národním nápojem, proto jej v již roce 1357 jmenoval Karel IV. patronem českého piva. V průběhu svatováclavského víkendu se koná řada akcí, které by si milovníci zlatavého moku neměli nechat uniknout. Vypravíte se do Svijan, Plzně, na Mnichovický Oktoberfest nebo na pivobraní do Želivi?
27. září 2024 8:00
Gurmánská turistika

Podlehněte svodům vinných sklípků

Nechte se nalákat svůdnou chutí a vůní moravského i českého vína a vydejte se na výpravu do sklípku či na některá z podzimních jihomoravských vinobraní. Ať už budete plánovat romantiku ve dvou nad sklenkou vína či bujaré posezení s přáteli, inspirujte se našimi dnešními tipy a vydejte se na skvělou výpravu za vínem.
25. září 2024 8:00
Gurmánská turistika