Úvod > Aktuality > Tradice: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO
Tradice: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Tradice: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

  • Vydáno6. dubna 2022
Česká pivní kultura patří mezi naše národní poklady, přesto na seznamu světového dědictví UNESCO zatím chybí. Český svaz pivovarů a sladoven se to rozhodl změnit a podnikl první kroky na dlouhé cestě. Jejím výsledkem by měl být zápis české pivní kultury na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Nebude to ale hned, úspěch se dá čekat až za několik let.
Národnímu a mezinárodnímu uznání české pivní kultury a jejímu zapsání na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO musí předcházet úroveň krajská. Proto Český svaz pivovarů a sladoven podal žádost o zápis Pivní kultury jako fenoménu české lidové kultury do seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Plzeňského kraje – právě ten je kolébkou slavného spodně kvašeného ležáku, který v pivovaru Plzeňský Prazdroj poprvé uvařili před 180 lety. Plzeňské pivo se záhy stalo prototypem nového pivního druhu a dnes je pod názvem Pilsner Urquell zná celý svět.
 

Kdy se česká pivní kultura objeví v UNESCO?

Svaz pivovarů a sladoven v přihlášce uvádí, že české pivo je symbolem národní hrdosti. Ve světě je známá jak unikátní tradice výroby českého ležáku, tak používání českého sladu a žateckého chmele. Pověstný je rovněž um našich sládků i pivovarské profese jako takové. To vše spolu s českou hospodou definuje českou pivní kulturu.

Svaz v přihlášce popsal pivní kulturu také jako turistický cíl. „Pivo totiž již dávno není pouze nápoj. České hospody jsou odjakživa centry kulturního a společenského života. Zde se psaly dějiny. Zde se slaví výročí, navazují vztahy, fandí se fotbalu a hokeji nebo hledají řemeslníci. Představují naši minulost, současnost i budoucnost. Potvrdil to i průzkum agentury Nielsen Admosphere z loňského prosince, kdy 97 procent všech respondentů považuje českou pivní kulturu za součást naší historie a tradice,“ říká předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal.

Optimistický odhad zní, že české pivo by se na seznamu UNESCO mohlo objevit přibližně za čtyři roky. A nebude tam samo, protože například už v roce 2016 byla na seznam nehmotného dědictví UNESCO zapsána belgická pivní kultura.
 

Zlatá pivní pečeť 2021 a Pivex 2022

Legendární ležák Pilsner Urquell samozřejmě není jediným nositelem české pivní kultury, stačí se podívat na množství pivních festivalů a nejrůznějších pivních soutěží. Která piva a ze kterých pivovarů byste měli ochutnat?

V první řadě je to Zubr Gold, šampion soutěže lahvových piv Zlatý pohár Pivex 2022. Zubr Gold zvítězil i mezi světlými výčepními pivy a kromě toho pivovar Zubr z Přerova byl vyhlášen vítězem Zlatého superpoháru Pivex 1992 až 2022, tedy pivovarem třicetiletí.

Současně proběhla také soutěž sudových piv a speciálů. Zlatý soudek Pivex 2022 mezi světlými ležáky získala Gambrinus Nepasterizovaná 12, mezi světlými výčepními pivy Braník Světlý. Zvláštní cenu pro minipivovar získal Medlánecký Kluzák 11 z pivovaru Moravia Brno. Mezi speciály zvítězila Soutock-žitná IPA z minipivovaru Proud, který patří do skupiny Plzeňský Prazdroj.

Jednou z nejprestižnějších českých pivovarnických cen je Zlatá pivní pečeť, udělovaná na Mezinárodním pivním festivaluČeských Budějovicích. Loňský ročník kvůli pandemii koronaviru proběhl netradičně až na podzim, ale zájem pivovarů to výrazně neovlivnilo. O vítězství v 36 kategoriích se utkalo 180 pivovarů a 1080 piv.

Absolutním vítězem se stal Rodinný pivovar Bernard z Humpolce, který uspěl hned v několika kategoriích (Bernard Lokální 11% III. Říčanská, Bernard Světlý ležák 11%, Bernard Sváteční ležák 12%, nealkoholické pivo Bernard Free a Bernard Free Jantar) a jehož Bernard Kvasnicové pivo 10% zvítězilo v klání o hlavní cenu World Beer Seal 2021 / Světová

pivní pečeť 2021. Celkově druhé místo si za Hostivar 13% odvezl pivovar HostivarPrahy, třetí místo pak patřilo Topolskému pivovaruBrna za Topolské výčepní pivo 10.
 

Ocenění v dalších kategoriích

Při expertních degustacích za účasti odborníků v oblasti pivovarnictví, potravinářství a certifikace kvality v soutěži Zlatá pivní pečeť 2021 opakovaně uspěly například pražský pivovar Cobolis, (stolní pivo Cobolis Ďábelská šestka, Cobolis Nevada – APA 11°), pivovar Holba z Hanušovic (světlé výčepní pivo Holba Horská 10%, Holba Polotmavá 11%), pivovar Kácov (Hubertus Světlé výčepní, Hubertus Tmavý ležák, Hubertus světlý ležák Premium kvasnicový), Pardubický pivovar Pernštejn (Pernštejn Hořká 12 Ze Sklepa, Pardubický Taxis 14), Pivovar Svijany (Svijanská Kněžna 13%, Svijanská "20" speciální výroční pivo, ochucené pivo Svijanský Vozka Yuzu & Bergamot, Dux 13 %, hutné silné pivo s výraznou jantarovou barvou a 5,5 procenty alkoholu, které se vaří jen jednou do roka pro zářijové Dny českého piva) či Pivovar Chodovar z Chodové Plané (Zámecké Černé, Borůvkové pivo). Uspěly i Pivovar Platan z Protivína (tmavý ležák Lobkowicz Černý, Lobkowicz Premium Nealko), Jelínkova vila – pivovar Velké Meziříčí (Pšeničné pivo Harrach, Harrach – Vídeňský speciál), Pivovar Kunratice z Prahy (IPA Muflon 14° Amore Mio, Muflon 13° Red Ale), Pivovar Volt z Jablonce nad Nisou (18° Zkrat, 13° Nabíječ) a Pivovar Trojan z Telče (nefiltrované pivo Klein Haus, Vídeňský ležák).
 

Další oceněné pivovary

Některé pivovary se sice ve výsledkové listině objevily jen s jediným pivem, ale možná právě to patří mezi vaše oblíbené. Zámecký pivovar Frýdlant bodoval se stolním pivem Albrecht, pivovar Samson se světlým výčepním Samson 10%, pivovar Zubr z Přerova se světlým ležákem Zubr Grand, pelhřimovský pivovar Poutník se světlým ležákem Premium, Budějovický Budvar s prémiovým světlým ležákem Budweiser Budvar B-ORIGINAL a Pivovar Koníček z Vojkovic s polotmavým pivem Grošák 14%. Uspěl i Tradiční pivovar v Rakovníku (Bakalář Řezaná desítka), Měšťanský pivovar v Poličce (Hradební tmavé výčepní pivo 10%), Pivovar Rohozec (tmavé výčepní Rohozec "X"), Pivovar Nymburk (Postřižinské Tmavé), Žatecký pivovar (silné tmavé pivo Žatec Dark), Pivovar Primátor z Náchoda (extra silné pivo Primátor 21 Imperial), pivovar Rožnovské pivní lázně z Rožnova pod Radhoštěm (pšeničné pivo Žerotín 12), Řemeslný pivovar Nachmelená Opice z Krnova (IPA 14%), Pivovar Spojovna z Prahy (Roztylský R.I.P.A.K.), Beskydský pivovárek z Ostravice (Red Ale), Pivovar Zlatá Kráva (Black IPA 14°), pivovar Mayzus z Chotovin (Black Sabre IPA), Pivovar Proud (stout Cotel Proud), Pivovar Máša z Řevničova (Stout 11%), Albrechtický pivovar (porter Baltic Storm), Pivovar Hulvát z Truskovic (Hulvát Opitý Vlk 18 baltický porter), Pivovar Zobak z Bílovce (sour Zobak Tropický kyseláč), Pivovar Trilobit z Prahy (sour Berliner Weisse Maracuja), Rodinný pivovar Zichovec (Juicy Lucy 15), Akciový pivovar Dalešice (Hořká 12%), Pivovar Studánky z Vyššího Brodu (nefiltrované pivo Špála 12°) a Záhlinický pivovar z Hulína (Procházka 11%).

V kategoriích piv z minipivovarů si ocenění odnesly Svitavský pivovárek Na Kopečku, Pivovar Choceň, Biskupský pivovar U sv. Štěpána z Litoměřic, Pivovar Lyer z Modravy, Hauskrecht parní pivovar z Brna, Pivovar Transformátor Hlavatce, Pivovar Hluboká, Slavkovský pivovar, Pivovar Modrá Hvězda z Dobřan, Vltavotýnský pivovar z Týna nad Vltavou, Pivovar Jadrníček z Náměště na Hané, pražský Pivovar Loď a Novosad & syn Microbrewery z Harrachova.
 

Pivní degustační soutěž České pivo 2021

Koncem září také tradičně vyhlašuje výsledky odborná degustační soutěž České pivo.  Zpočátku existovaly jen dvě kategorie, světlá výčepní piva a světlé ležáky, nyní se soutěží v kategoriích světlé ležáky, 11% světlé ležáky, světlá výčepní piva a tmavá piva, speciální kategorie pak mají ochucená i neochucená nealkoholická piva.

V roce 2021 pivovary přihlásily do soutěže celkem 83 vzorků, což byl rekordní počet za jednadvacet let existence celého klání. Královskou kategorii ležáků opakovaně ovládly moravské pivovary Zubr, Holba a Litovel, dvanáctistupňový Zubr Gradus zvítězil v této soutěži již podruhé. I tady se ocenění dočkal Bernard Kvasnicový ležák z Rodinného pivovaru Bernard, v kategorii světlých piv pak vedle zlatého Zubra Classic figuroval stříbrný Velkopopovický Kozel z Pivovaru Velké Popovice a bronzový Staropramen Smíchov z Pivovarů Staropramen.

Mezi vítězi v kategorii černých piv nechyběl kromě pivovaru Bernard (tentokrát za pivo Bernard Černý ležák 12) Pivovar Černá Hora za Granát Tmavý ležák a Pivovar Nymburk za Postřižinský tmavý ležák. Nejlepší nealkoholická ochucená i neochucená piva pak vyrábí Pivovary Lobkowicz, Tradiční pivovar v Rakovníku, Pivovar Litovel, Pivovar Gambrinus a opět Bernard, tentokrát oceněný za pivo Bernard s čistou hlavou – Švestka.
 

Víte, že…?

  • K iniciativě zápisu na seznam nehmotného kulturního dědictví se připojil také Českomoravský svaz minipivovarů. Ten sdružuje ty nejmenší pivovary, které jsou v regionech celé České republiky.
  • V oboru pivovarnictví je zaměstnáno asi 60 000 lidí, protiepidemická opatření v tuzemsku i zahraničí v roce 2020 a 2021 ovšem zavinila pokles výstavu. Také spotřeba piva na obyvatele se propadla o zhruba sedm litrů (14 velkých piv) na 135 litrů a byla nejnižší od 60. let minulého století.
  • Český svaz pivovarů a sladoven sdružuje pivovary, sladovny a další instituce, které se přímo či nepřímo podílejí na výrobě piva v České republice. Mezi členy jsou rovněž chmelaři, výrobci pivního skla, etiket, technologických a technických zařízení pro pivovarský sektor, vzdělávací instituce a další subjekty. Svaz navazuje na tradici, která sahá až do druhé poloviny 19. století, a jeho hlavním cílem je prosazování a obhajování práv a společných zájmů všech členů.
Festival malých pivovarů

25.6.
Festival malých pivovarů

7. ročník Festivalu malých pivovarů v roce 2022!

Kadaňské pivní slavnosti 2022

18.6.
Kadaňské pivní slavnosti 2022

V sobotu 18.6.2022 se v Kadani setká několik pivovarů. O přízeň diváků bude v soutěži „O Kadaňský korbel“ usilovat několik druhů piv.

Pivovar Ládví Cobolis

Pivovar Ládví Cobolis

Pivovar Ládví Cobolis vznikl v Kulturním domě Ládví na přelomu let 2017 a 2018. Původní restaurace je od základů přestavěna na moderní podnik kombinující industriální styl se dřevem.

Minipivovar Tvarg  ve Velké Bystřici u Olomouce

Minipivovar Tvarg ve Velké Bystřici u Olomouce

Na místech bývalého zámeckého pivovaru ve Velké Bystřici se dnes zase vaří pivo, pivovarské sklepy mají za sebou zdařilou rekonstrukci, prvním Tvarg ležákem v listopadu 2020 byla tradice zase obnovená.

Řemeslný pivovar Raven v Plzni

Řemeslný pivovar Raven v Plzni

Pivovar Raven začal vařit pivo v roce 2015. Pivovar přichází každý měsíc s novými styly a kombinacemi, které v ČR dosud nikdo neuvařil. Chmel na pivo pochází z celého světa – od Čech po Austrálii. Pivovar se nachází v plzeňském Bolevci u zastávky tramvaje Mozartova.

Přerovský pivovar Zubr

Přerovský pivovar Zubr

Moravský pivovar se zubří hlavou ve znaku vaří jedno z nejlepších piv v naší republice, o čemž svědčí množství ocenění z odborných i laických degustačních soutěží. Důvod je zřejmý – Zubr totiž k jeho přípravě používá opravdu kvalitní suroviny a zachovává tradiční výrobní postupy.

Pivní stezka Toulavy

Pivní stezka Toulavy

Sedm regionálních pivovarů i restaurace, kde regionální piva čepují, propojuje Pivní stezka Toulavy. Stačí přitom ochutnat 6 různých místních piv a získáte speciální půllitr pivní stezky.

Pivovar Tambor ve Dvoře Králové nad Labem

Pivovar Tambor ve Dvoře Králové nad Labem

Na dlouholetou pivovarnickou tradici ve Dvoře Králové nad Labem navázal Královédvorský pivovar Tambor.

Pivovar Továrna Slaný

Pivovar Továrna Slaný

Hořkou novinkou roku 2016 se pro milovníky zlatavého moku stalo dlouho očekávané zprovoznění slánského minipivovaru Továrna.

Pivovar Havlíčkův Brod

Pivovar Havlíčkův Brod

Várečné právo městu udělil Jan Lucemburský v roce 1333. Zdejší Czech Rebel Beer je značka piva, které se úspěšně prodává v USA.

Pivovarská restaurace v Centru Pivovar Děčín

Pivovarská restaurace v Centru Pivovar Děčín

Pivovarská restaurace v Děčíně představuje tradiční českou restauraci s nabídkou regionální kuchyně připravované z lokálních surovin, s širokým výběrem vždy výborného piva a pivních speciálů z minipivovaru Děčín.

Zelená Kočka Pivárium v Brně

Zelená Kočka Pivárium v Brně

Pivárium – prostor, který je připraven servírovat pivo z nabídky těch nejlepších pivovarů v jeho nejvyšší kvalitě.

Ossegg Praha

Ossegg Praha

Pražské Vinohrady mají svůj vlastní pivovar. Tak by mohl znít titulek některého z večerníků. A skutečně, kousek od Vinohradského divadla najdou hosté restauraci s pivovarem Ossegg.

Krušnohorská pivní stezka

Krušnohorská pivní stezka

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, pšeničná světlá piva podle starých německých receptur nebo osvěžující nízkoalkoholické limonády – to vše nabízí Krušnohorská pivní stezka na české i saské straně hor.

Pivovar Jadrníček v Náměšti na Hané

Pivovar Jadrníček v Náměšti na Hané

Na původní tradici pivovarnictví v Náměšti na Hané navazuje malý pivovar, který se zaměřuje na nepasterizované a nefiltrované pivo vařené podle tradičních receptur.

Pivovar Ostravar

Pivovar Ostravar

Pivovar Ostravar patří mezi deset největších pivovarů v České republice.

Minipivovar Energon a penzion Nový Rybník

Minipivovar Energon a penzion Nový Rybník

Pivovar Energon nabízí prvotřídní výběr z nefiltrovaných a nepasterizovaných piv. Místní pivo s názvem Baštýř ochutnáte ve zdejší restauraci spolu s českými stálicemi i dobrotami k pivu, kde lze zakoupit rovněž originální pivní sklo.

Muzeum a pivovar Vítek z Prčice

Muzeum a pivovar Vítek z Prčice

Nejslavnější šlechtický rod, nový hrad a pivovarnictví. Na první „přečtení“ zdá se být tato kombinace trochu zvláštní. Opak je ale pravdou, vše se totiž pojí v Muzeu Vítek z Prčice v Sedlci-Prčici.

Pivovar Černý Orel

Pivovar Černý Orel

Posezení s přáteli, pracovní schůzky, rodinné oslavy. To vše vám nabízí Černý Orel v samém srdci Kroměříže s výhledem na Arcibiskupský zámek a náměstí!

Pivovar Kocour – objevte pestrý svět piva

Pivovar Kocour – objevte pestrý svět piva

Vychutnat to pravé "O fous lepší pivo" můžete v prvním minipivovaru v Ústeckém kraji, v severočeském městě Varnsdorf, kde se pivo vaří teprve od roku 2008. Pivovar nabízí po celý rok kromě posezení v pivovarské restauraci také řadu akcí pro celé rodiny s dětmi.

Pivnice Hlávkův dvůr – staropražská pivnice skrytá v centrum Prahy

Pivnice Hlávkův dvůr – staropražská pivnice skrytá v centrum Prahy

Staropražská pivnice Hlávkův dvůr (býv. Jedová chýše) se nachází ve skrytu v atria mezi ulicemi Vodičkova a Jungmannova. Pochutnáte si zde na vynikajícím pivu i typických jídlech staročeské kuchyně.

Pivní pohoda, pivní lázně, pivní akce v pivovaru Chodová Planá

Pivní pohoda, pivní lázně, pivní akce v pivovaru Chodová Planá

Opravdovou raritou pro milovníky piva a odpočinku jsou pivní lázně v pivovaru Chodová Planá. Originální lázeňská terapie využívá kombinací blahodárných účinků teplé minerální vody, tmavého koupelového piva, sušených bylinek a klasické i speciální masáže.

Pivovar Starobrno – pivo s moravským srdcem

Pivovar Starobrno – pivo s moravským srdcem

Starobrno má v současnosti výsadní postavení na jižní Moravě a přestože opravdové začátky pivovaru je těžké určit, sahají zřejmě až do 14. století. Starobrněnské pivo je vyráběno z těch nejkvalitnějších surovin a sládci mu věnují maximální péči.

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Dudák – Měšťanský pivovar Strakonice je posledním pivovarem v České republice, který je ve vlastnictví města. Tradice vaření piva je spojená s bohatou historií Pootaví a traduje se do roku 1649.

Cesta pivovarského tovaryše – zážitkový program v pivovaru Pilsner Urquell

Cesta pivovarského tovaryše – zážitkový program v pivovaru Pilsner Urquell

Máte skupinu, pro kterou hledáte opravdu exkluzivní a nezapomenutelný zážitek? Nabídněte jim Cestu pivovarského tovaryše v Plzeňském Prazdroji!

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Chcete vyzkoušet chuť krkonošských piv a zároveň objevit krásy zdejších lesů a kopců? Potom se projděte po Krkonošské pivní stezce, která spojuje pět minipivovarů umístěných na samých vrcholcích České republiky.

Parostrojní pivovar v Lobči na Kokořínsku

Parostrojní pivovar v Lobči na Kokořínsku

Areál zapomenutého pivovaru v Lobči na Kokořínsku se znovu probudila k životu. Nedávno ještě na pospas osudu vydaná industriální chuťovka se proměnila v zajímavé místo.

Pivovar Malenovice – Zlínský švec

Pivovar Malenovice – Zlínský švec

Pivovárek vznikl v obci Sazovice ležící asi 10 km od Zlína. S ohledem na blízkost Zlína a jeho dříve těsné spojení s obuvnickým průmyslem, zvolili místní sládkové název zdejšího piva. Pivovar se nachází v útrobách bývalého šternberského pivovaru pod hradem.

Pivovar Ogar v Kunčicích pod Ondřejníkem

Pivovar Ogar v Kunčicích pod Ondřejníkem

Pokud zavítáte do malebné vesničky Kunčice pod Ondřejníkem, nenechte si ujít návštěvu místního minipivovaru. Najdete ho hned u železniční stanice a při posezení u zdejšího piva a lahodných pokrmů vám nabídne i příjemný bonus – krásný výhled na Ondřejník.

Pivovar Nomád Děčín – pivovar v podzámčí

Pivovar Nomád Děčín – pivovar v podzámčí

Nomád vaří piva v rozličných pivních stylech, podle ročního období, nálady, surovin a spoluprací s kamarády z jiných pivovarů. Pivnice se nachází přímo v prostorách pivovaru Nomád pod zámkem.

Rožnovský pivovar

Rožnovský pivovar

Součástí areálu je nejen pivovar, ale zároveň pivovarská restaurace, pivní lázně a Málkova čokoládovna. Pivní lázně nabízejí pivní koupele, čokoládové zábaly či Tibetské masáže. Rožnovský pivovar organizuje také komentované prohlídky pivovarské technologie.