Úvod > Co chcete dělat? > Radniční věž v Žatci s expozicí Žatec v proměnách času
Památky

Radniční věž v Žatci s expozicí Žatec v proměnách času

Radniční věž v Žatci nabízí procházku žateckou historií, kterou doprovází tlukot hodin, pomyslného srdce města. A na konci je vyhlídka na současný Žatec. Zábavu i poučení ve věži skýtá expozice Žatec v proměnách času.
Náměstí Svobody v Žatci dominuje budova městské radnice a její věž vysoká 47 metrů. Pochází ze 14. století. Infocentrum, které zajišťuje výstup na ochoz radniční věže s expozicí o historii města, sídlí v budově čp. 149 (vedle chmelničky).
 
Základem výstavy je časová osa, která prochází celou věží a ukazuje, jak se město proměňovalo během staletí. Výstava v radniční věži je rozdělena do sedmi částí. Nechybí v ní základní historická data, představuje zajímavé osobnosti, které v Žatci žily, ale i ty, které sem zavítaly, jako třeba krále a císaře, popraveného primátora Hošťálka nebo písaře Jana, a také další události a zajímavosti.

Výstava se také věnuje radničním hodinám, válečným událostem, a shrnuje vše, co stálo nebo mělo stát na místě dnešní chmelničky – kde býval, kostel, strážnice a mohla tam být i budova divadla. Autorem expozice je akademický architekt Miloslav Čejka, který vytvořil i oblíbenou výstavu Lovci mamutů v pražském Národním muzeu.


Z historie žatecké radnice

Radnici v Žatci založili bohatí měšťané, kteří získali rozhodující vliv ve městě a potřebovali sídlo městské samosprávy. Vznikla v roce 1362 původně jako tržnice pro obchod se suknem, ale část využívala městská rada. Dnešní radniční věž stála na svém místě pravděpodobně již předtím a byla patrně součástí staršího opevnění. V roce 1559 přikročila městská rada k rozsáhlé přestavbě radnice v renesančním stylu. V druhé polovině 16. století bylo na radnici zřízeno městské vězení. K dalším proměnám došlo v 18. století, kdy se Žatec stal sídlem krajského úřadu. V říjnu 1767 zachvátil město požár a radnice vyhořela. V roce 1769 byla zahájena J. P. Loschym přestavba budovy, která trvala deset let. Barokní obnova výrazně změnila věž. Ta byla zvýšena o dvě podlaží a získala současný vzhled.

V polovině 19. století prošla radnice klasicistní úpravou a byla výrazně rozšířena pro sídlo okresního úřadu. V 90. letech 20. století proběhla rekonstrukce budovy včetně radniční věže, která byla veřejnosti zpřístupněna jako vyhlídková. Nově vybudované interiéry slouží dnes potřebám městského úřadu. Po další rekonstrukci v roce 2021 se v radniční věži nachází expozice.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Žatec, Ústecký kraj
Hotel Zlatý lev v Žatci

Hotel Zlatý lev v Žatci

Žatec, Ústecký kraj
Bývalý pivovar Žatec

Bývalý pivovar Žatec

Žatec, Ústecký kraj