Úvod > Co chcete dělat? > Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci
Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci
"> "> "> "> Chrám Chmele & Piva "> "> "> "> Erbovní sín "> Chmelový orloj "> Labyrint "> Chmelový maják "> Klášterní zahrada "> Galerie Sladovna "> Restaurace U Orloje
Přidat foto
Zážitky

Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Chrám Chmele & Piva je zábavným, poučným komplexem nacházející se v zóně technických památek chmelařství, který svými kořeny sahá do tradice světoznámého chmelařského regionu na severu Čech – právem je tedy označován za "Mekku všech chmelařů a pivařů". Zároveň je čekajícím kandidátem na zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

V chrámu je pro vás připravena prohlídka, jejíž náplň zaujme široké spektrum návštěvníků. Areál nabízí svým návštěvníkům program vhodný pro všechny věkové kategorie. Chcete-li odhalit tajemství pěstování chmele a vaření dobrého piva, pak chrám chmele je určen právě vám.


Chmelový orloj

Plně funkční Chmelový orloj ukazuje čas, astrologické údaje, znamení zvěrokruhu a práce na chmelu v jednotlivých měsících. Každou celou hodinu se spustí odbíjení společně s pohybem objektů portálu a melodickým doprovodem.

Orloj tvoří ocelová konstrukce o rozměrech 4 krát 7 metrů potažená měděným reliéfem. Postavy na orloji znázorňují oslavu ukončení sklizně chmele, takzvanou dočesnou. Pohyblivé osoby si připíjejí půllitry piva. Pod nimi se otevírá peklo, jak si ho představují žatečtí pivaři, a latinský nápis Pamatuj piva z žateckého chmele. Nad postavami se rozprostírá pivařské nebe. A pohybující se figurky symbolizují práce, jaké se v tom kterém čase právě mají provádět na chmelnicích. Třeba zavádění, česání nebo balení chmele.
 

Co vše v Chrámu Chmele & Piva uvidíte

  • vyhlídková věž nesoucí název Chmelový maják s vnitřním výtahem.
  • v navazujícím objektu starého chmelového skladu se nachází temný Labyrint sestavený z originálních chmelových žoků, který skrývá poklad regionu. V dalším patře je umístěna expozice nesoucí název Erbovní síň. Tyto části tvoří základní část prohlídky v délce 45 minut.  
  • originální Minipivovar a nekuřácká Restaurace U Orloje pro 100 hostů, relaxační zahrada pro děti, terasa pro dospělé, dětská herna, dětská jízdárna ve které se děti mohou prohánět na šlapacích traktůrcích (v roce 2021 uzavřena).


Další objekty areálu

Chmelařské muzeum je kooperující součástí areálu s možností prohlídky největšího muzea tohoto typu. Prohlídka trvá cca 60 minut, přičemž po absolvování prohlídky si návštěvník uvědomí co znamená stručný výraz „dobré české pivo“.

Klášterní zahrada se nachází cca 200 metrů od samotného areálu. Obnovená zahrada je volně přístupná. Návštěvníci zde naleznou fontány, starobylou chmelnici, vinici, bylinkovou zahradu, ptactvo a zvířata.

Galerie Sladovna je objekt renesanční sladovny, která byla uvedena do provozu jako poslední z celého objektu. V architektonicky velice zajímavém prostoru je umístěna expozice Sladovnictví.
Zobrazit více

Chrám chmele a piva

Chrám chmele v Žatci

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Zlatý lev v Žatci

Hotel Zlatý lev v Žatci

Žatec, Ústecký kraj
Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Žatec, Ústecký kraj
Bývalý pivovar Žatec

Bývalý pivovar Žatec

Žatec, Ústecký kraj