Největší expozici chmele na světě najdete v severočeském Žatci. Místní Chmelařské Muzeum představuje na ploše 4.000 m² vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti.
Ve městě proslulém nejkvalitnějším chmelem na světě se dále dozvíte, proč se nejlepší chmel na světě sklízí právě na Žatecku a proč se musel již od středověku chránit před nekvalitními napodobeninami. Prohlédnout si můžete dobové fotografie a písemné doklady o pěstování chmele a o vaření piva. Najdete zde i zajímavé nářadí, mechanizační prostředky a historické stroje. Kromě zajímavých sbírek muzea se seznámíte s vlastním objektem, který je technickou památkou a příkladem industriální účelové architektury z konce 19. století.
Vstupní místnost Chmelařského muzea slouží jako kinosál, kde může každý návštěvník zhlédnout animovaný film o chmelovém skřítkovi Hopovi, který ho provede všemi fázemi růstu, sběru a zpracování chmele. Místnost je také vybavena informačním kioskem s dotykovou obrazovkou. Expozice na stěnách připomíná některé osobnosti českého chmelařství a naznačuje dění spjaté s pěstováním této pozoruhodné kulturní plodiny.
Na dvoře muzea je osazena část konstrukce chmelnice a je tady vysazena nejrozšířenější odrůda žateckého chmele – žatecký poloraný červeňák, který je zastoupen nejznámějšími Osvaldovými klony 31, 72 a 114. Pokud chce návštěvník také ochutnat žatecký chmel, může svou žízeň uhasit vychlazeným žateckým pivem v prostorách Chmelařského muzea. Může si rovněž vyzkoušet svou chuťovou paměť při degustaci piv, vařených ze žateckého chmele.
Obdivovat můžete také renovovanou expozici, která představíuje např. česací stroj z filmu Starci na chmelu. Před budovou slouží k odpočinku pěší zóna s vodotrysky.
Gotický hrad, přestavěný na městský pivovar, a další chmelařské budovy včetně muzea jsou v rámci Žatce a krajiny žateckého chmele od září 2023 zapsány mezi památky UNESCO.
Pro děti je připravena hra „Cesta chmelového skřítka Hopa“ na jejímž konci účastník obdrží drobný dárek.