Úvod > Co chcete dělat? > Mederův dům Mederhaus v Žatci
Památky

Mederův dům Mederhaus v Žatci

Dům zvaný „Mederhaus" (podle posledních německých majitelů) stával na náměstí 5. května. Patřil mezi nejhodnotnější ukázky pozdně gotického obydlí v Žatci, již za první republiky byly do jeho útrob pořádány exkurze pro zvídavé návštěvníky města. V současné době zde vzniká historická expozice.
Přízemek má dosud prosté trámové stropy, dva gotické sklepy jsou pod předním traktem, do ulice s původním širokým schodištěm ploše zaklenutým. Budova je v jádru gotická i v prvním poschodí, přestavěná zejména po žateckých požárech v 18. století.

Pro veřejnost by se dům mohl otevřít koncem roku 2021 nebo v sezóně 2022. Muzeum má připomínat stavební historii objektu, ale i Mederovu rodinu, která ho koupila v roce 1919. Zahrnuje jak dobové dokumenty, tak interaktivní prvky. Nachází se ve sklepení domu a v jeho přízemí. V gotickém sklepení bude světelná expozice. Připomene středověký příběh Oráče a Smrt od Jana ze Žatce. Podkroví má zase podle něj patřit žatecké rodačce, světoznámé bylinkářce Marii Treben.
 

Z historie domu:

Jeden z nejstarších domů v Žatci pochází ze 14. století. Původně se jednalo o pozdně gotický měšťanský dům, jenž v 18. století prošel barokní přestavbou. Dům postupem času ale často měnil majitele od bohatých měšťanů po běžné žatecké obyvatele, kteří již neměli dostatek potřebných prostředků pro jeho rekonstrukci. I díky tomu se zachovala kompletní gotická dispozice. Za první republiky byly do jeho útrob pořádané exkurze pro zvídavé návštěvníky. Za druhé světové války začalo do domu zatékat a válečná nouze dovolila pouze jeho provizorní opravy. V roce 1959 byl kvůli tomu objekt značně zchátralý.

Záchrana domu přišla roku 2016 díky místním patriotům. Nutno říci, že stavba již měla namále – chyběla střecha a z kdysi krásného domu zbyly jen obvodové zdi. Uvnitř rostly náletové dřeviny a povaloval se nejrůznější odpad. Následná rekonstrukce stavbě vtiskla podobu z počátku 20. století. Vycházela z nejstarších dobových fotografií, které byly k dispozici. Část střechy je šindelová, část z bobrovek – tak se to kdysi dělalo.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Žatec, Severozápadní Čechy
Pivovar Žatec

Pivovar Žatec

Žatec, Severozápadní Čechy
Hotel Zlatý lev v Žatci

Hotel Zlatý lev v Žatci

Žatec, Severozápadní Čechy
Pizzeria Panamera

Pizzeria Panamera

Žatec, Severozápadní Čechy