Úvod > Výlety > Cesty poznání > Výlet do kraje piva i vína na Žatecku
Výlet do kraje piva i vína na Žatecku
"> "> "> ">

Výlet do kraje piva i vína na Žatecku

Žatecko, mírně zvlněná krajina mezi řekami Ohří a Střelou, je v našem podvědomí zapsána hlavně jako oblast, kde se pěstuje nejlepší český chmel. Hlavním městem chmele, metropolí milovníků zlatavého moku a kolébkou tradic, která Čechy proslavila po celém světě, je město Žatec.

Hlavním městem chmele je Žatec

ŽateckoŽatci, kde se pěstuje chmel a vaří pivo již 800 let, vás zve k prohlídce největší muzeum chmelařství na světě, které mapuje historii pěstování chmele a vývoj technologií jeho zpracování. Zájemci se mohou vydat také na prohlídku Chrámu chmele a piva, kde je pro vás připravena prohlídka, jejíž náplň zaujme široké spektrum návštěvníků. Areál nabízí svým návštěvníkům program vhodný pro všechny věkové kategorie. Chcete-li odhalit tajemství pěstování chmele a vaření dobrého piva, pak chrám chmele je určen právě vám.
 

Vinná Mekka Čech – Velké Žernoseky

Zatímco na Žatecku pěstování chmele postupně nabývalo vrchu nad vinařstvím, vinné révě se dodnes daří na úrodných svazích v okolí Velkých Žernosek. Vinice společnosti Žernosecké vinařství leží ve viničních tratích na jižních, jihozápadních a jihovýchodních svazích Českého středohoří v katastrálním území tří vinařských obcí Litoměřické podoblasti vinařské oblasti Čechy: Velké Žernoseky, Lovosice – Pod Lovošem a Žalhostice – Nad školou. Vinice ve Velkých Žernosekách se tyčí nad klikatící se řekou Labe, která odráží na vinice sluneční paprsky a přispívá tím k výjimečnosti této lokality. Odrůdovou skladbu tvoří Müller-Thurgau, Mopr, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Modrý Portugal a Svatovavřinecké.

Společnost Žernosecké vinařství nabízí degustace vína, prohlídky historických vinných sklepů, které vybudovali kolem roku 1251 cisterciáci, anebo ochutnávky vín na Žernoseckém vinobraní, které se koná každoročně v září. Prohlídku sklepů je možné uskutečnit pro 12 – 48 osob. Zdejší vína si můžete zakoupit přímo v areálu vinařství.