Úvod > Aktuality > Slavné lázně Evropy: výročí zápisu tří českých lázeňských měst na seznam UNESCO
Lázně a wellness

Slavné lázně Evropy: výročí zápisu tří českých lázeňských měst na seznam UNESCO

  • Vydáno16. července 2022
Před rokem, 24. července 2021, získalo titul světového dědictví UNESCO jedenáct lázeňských měst Evropy. V mezinárodním projektu Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe jsou i tři známá města západočeského lázeňského trojúhelníku, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Co jim přinesl zápis do prestižního seznamu a co se od té doby změnilo?
Tradice trvá: Karlovarský kraj je ráj lázeňství a přírodních léčivých vod, které navracejí životní energii, posilují imunitu a omlazují tělo i ducha. Za zdravím a odpočinkem sem lidé jezdí celý rok, lázeňská města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně  jsou krásná v každé roční době. Lákavé jsou jak jedinečné přírodní zdroje a léčebné procedury, tak široká nabídka historických památek a krásná příroda v okolí. A samozřejmě se nabízí nepřeberné množství aktivit, od poznávacích výletů na hrady a zámky přes cyklistiku a zimní sporty v Krušných horách až po vodáctví na řece Ohři.
 

Expozice věnovaná UNESCO v Zámecké věži

Nejenom jménem Karlovy Vary připomínají, že je podle legendy založil král a císař Karel IV. Pozůstatkem středověkého Karlova hradu je Zámecká věž nad Tržní kolonádou. Pro veřejnost se otevřela v roce 2022 a k prvnímu výročí zápisu Karlových Varů do UNESCO tu město připravilo zajímavou interaktivní expozici. Představuje jedenáct Slavných lázní Evropy, které byly v červenci 2021 společně zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. K vidění je například atraktivní model Karlových Varů s dynamickým podsvícením významných míst, prohlédnout si můžete i sklepní prostor a arkádový ochoz, ze kterého byli fanfárami vítáni významní hosté lázeňského města. Malebný výhled na lázeňské centrum si nyní můžete vychutnat i vy. Zámecká věž je přístupná výtahem z Tržiště nebo se k ní dostanete pěšky, otevřeno je denně od 10 do 18 hodin.
 

Lázeňské novinky: obnovené Vřídlo a hotel Thermal

Karlových Varech se po rozsáhlé rekonstrukci Vřídelní kolonády vrátil na původní místo jeden z místních symbolů, Vřídlo. Šest let byl výtrysk dočasně přemístěn před kolonádu, kde tryskal v regulované síle. Nyní můžete nejteplejší pramen v Česku opět pít přímo v místě jeho vývěru a hlavně vidět, jak tryská až do výšky 12 metrů. Léčivý je i samotný interiér kolonády a prostor výtrysku, kam se vypařuje horká minerální voda.
Po opravách se také znovu otevřel lázeňský hotel Thermalbazénovým centrem. Ze střešního venkovního bazénu s vřídelní vodou s teplotou až 38 °C se otvírá jeden z nejhezčích pohledů na Karlovy Vary, navíc je vhodný i pro koupele v zimních měsících a má blahodárné zdravotní účinky. Dá se do něj vstoupit také z vnitřních prostor hotelu.

Třetí novinkou je zatím probíhající rekonstrukce Císařských lázní, kdysi nejmodernějších lázní v Rakousku-Uhersku. Budovu ve stylu francouzské neorenesance navrhli architekti slavné vídeňské kanceláře Fellner & Helmer, autoři divadel a dalších impozantních staveb v řadě evropských měst.

Mariánských Lázních sladili povrchy na kolonádě mezi Zpívající fontánou a pavilonem Křížového pramene. Ve Františkových Lázních se chystá nové infocentrum, a to v budově bývalé polikliniky vedle Františkova pramene. K vidění tu bude expozice věnovaná Františkovým Lázním. Lidé, kteří do lázní přijedou, se tak přímo v infocentru seznámí s městem i s tím, co nabízí.
 

Karlovarský kraj a výhody cestování s Karlovy Vary Region Card

V celém Karlovarském kraji můžete navštívit nejrůznější kulturní památky a zajímavá místa zcela zdarma či se slevou díky slevové kartě Karlovy Vary Region Card. Pořiďte si kartu na dva, čtyři nebo sedm dní pro sebe nebo celou rodinu a objevte více než osmdesát atraktivních míst. V ceně je rovněž městská hromadná doprava v Karlových Varech a Mariánských Lázních, lanová dráha na rozhlednu Diana nebo vyhlídková jízda po řece Ohři v Lokti. S kartou můžete využít také slevu na cyklobusy a dopravu po železniční trati č. 149, Karlovy Vary – Dolní nádraží – BečovTepláMariánské Lázně.
 

TOP zážitky Karlovarského kraje 2022

Když milujete Západočeské lázně: relikviář ze zlata, sklo, Mattoni a ztracený kostel

Když milujete Západočeské lázně: relikviář ze zlata, sklo, Mattoni a ztracený kostel

Víte, že v nejzápadnějším cípu Česka objevíte vzácný poklad, který leckdo přirovnává ke korunovačním klenotům? Seznamte se s relikviářem svatého Maura! Provedeme vás také zdejšími lázněmi, které byly zapsány na Seznam UNESCO, podíváme se do podzemí i na vrcholky hor a poradíme vám, kam se vydat s dětmi. Co byste řekli třeba parku s modely hradů a zámků anebo místu, kam můžete zajít po celý rok?

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Co mají společného Křišťálový glob, Becherovka a Mezinárodní filmový festival? Všichni jsou doma v Karlových Varech a těší se na vaši návštěvu. Nenechte je čekat!

Tradice: znáte slavné osobnosti, které si oblíbily české lázně?

Tradice: znáte slavné osobnosti, které si oblíbily české lázně?

Rádi cestujete ve stopách slavných? Pak by vaší pozornosti neměla uniknout lázeňská města. Během minulých staletí si tu panovníci, spisovatelé, hudební skladatelé a další velikáni doslova podávali kliky. Při ranní zdravotní procházce jste tak snadno mohli potkat třeba Františka Josefa I. a pyšnit se tím, že s císařem dýcháte stejný vzduch.

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Chcete s dětmi procestovat nejzápadnější výběžek České republiky? Najdete tu půvabná malá městečka, ochutnáte minerální prameny, můžete objevovat středověké hrady, romantické skály a podnikat nekonečné procházky do upravených lázeňských lesů plných rozhleden, vyhlídek a dalších zajímavostí.

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Altánků, glorietů a pavilonků jsou u nás stovky. Z některých jsou krásné vyhlídky, jiné vás uchvátí příběhem, tvarem nebo použitým materiálem. Možná v našich tipech nenajdete svou nejoblíbenější stavbičku, ale určitě objevíte takovou, kterou jste dosud neznali. Berte je třeba jako zajímavý tip pro příští rande, výlet s rodinou nebo s kamarády.

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Jaký bude rok 2022? Plný zajímavých výročí a oslav, akcí, výstav a festivalů, koncertů a novinek. Připomeňte si s portálem Kudy z nudy co se bude dít, měsíc po měsíci a namíchejte si vlastní koktejl zážitků!

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

Jedenáct lázeňských měst, sedm evropských zemí a společné úsilí o zápis na Seznam UNESCO: to je mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe. Objeví se slavné lázně včetně těch ze západočeského lázeňského trojúhelníku na prestižním seznamu už letos v létě? To byla otázka, kolem níž se v posledních měsících točil celý lázeňský svět. A jak to dopadlo? Stručně řečeno: Jsou tam!

22 dobrých zpráv pro rok 2022 aneb v čem jsme skvělí

22 dobrých zpráv pro rok 2022 aneb v čem jsme skvělí

Svět není temný a zlý. I v době, kdy se na vás ze všech stran valí vysoká inflace, rostoucí ceny energií a nedostatek surovin, se dají najít světlejší místa a zářivé okraje mraků. Našich dvaadvacet největších, nejstarších a nejkrásnějších tipů z celé České republiky vás sice nezvedne ze židle a nepřiměje protančit den, ale svět možná díky nim uvidíte méně černě. Zábavněji a laskavěji, s trochou optimismu a naděje. Ať vám naše dvaadvacítka zlepší výhled do roku 2022!

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

Na začátku bylo jen pár vtipných fotek, které porovnávaly podobná místa v Česku a ve světě. Inspirovaly nás k seriálu #světovéČesko, který aktuálně nabízí víc než tři stovky článků. Někdy jen pátráme po dvojčatech známých destinací, jindy souznění nacházíme v historii anebo v lidských osudech.

Města lázeňského trojúhelníku míří na Seznam UNESCO, zapsány by mohly být letos v létě

Města lázeňského trojúhelníku míří na Seznam UNESCO, zapsány by mohly být letos v létě

Jedenáct předních lázeňských měst Evropy, mezi nimiž jsou i Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, se výrazně přiblížilo získání titulu světového dědictví UNESCO. V dokumentu, který byl zveřejněn 4. června 2021, poradní organizace ICOMOS doporučila mezinárodní sériovou nominaci Slavné lázně Evropy/Great Spas of Europe k zápisu na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví. Toto doporučení je důležitým podkladem pro jednání Výboru pro světové dědictví, který na svém 44. zasedání ve dnech 16. až 31. července 2021 bude rozhodovat právě i o této nominaci. Pokud by rozhodnutí Výboru bylo v souladu s doporučením ICOMOS, lze oficiální potvrzení zápisu Slavných lázní Evropy na prestižní Seznam světového dědictví UNESCO očekávat koncem července 2021.

Objevte 17 českých památek UNESCO!

Objevte 17 českých památek UNESCO!

Znáte všechny památky, které jsou za Českou republiku zapsané na seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO? Nejnovější přírůstek je Žatec a chmelařská krajina, které byly zapsané 18. září 2023. Předtím české dědictví UNESCO rozšířily v červenci 2021 Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe a Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. Doplnily Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří a Národní hřebčín Kladruby nad Labem zapsané na seznam v roce 2019. Mimo nich byl již dříve na Seznamu Český Krumlov, Telč, Praha – centrum a Průhonický park, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Kutná Hora, Lednicko-valtický areál, Holašovice, zahrady a zámek v Kroměříži, zámek Litomyšl, brněnská Vila Tugendhat, Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a v Třebíči židovská čtvrť a bazilika. Další kapitolou světového dědictví jsou „památky nehmotné“ – k nim se za Česko řadí tanec slovácký verbuňk, tradice sokolnictví, masopust, jízda králů, loutkářství a modrotisk.

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

Fandové technických památek, starých dolů, štol, hornických muzeí a plavebních kanálů míří do Krušných hor! Zájem probudil zápis Krušnohorské hornické krajiny mezi památky UNESCO. A protože šlo o společný projekt dvou zemí, pět hornických lokalit na české straně Krušných hor doplňuje sedmnáct dalších v Německu.

České značky: cestovní kancelář Čedok

České značky: cestovní kancelář Čedok

Značka, kterou zná každý cestovatel, se jmenuje Čedok: nejstarší česká cestovní kancelář působí na trhu od roku 1920. Kde měla první kancelář, co svým klientům nabízela, která neznámá místa pro nás objevila a kdy vyšel první katalog? A kam můžete s Čedokem cestovat dnes? Vydejte se s portálem Kudy z nudy za hranice všedních dní!

Další aktuality

Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

Karlovy Vary jsou našimi nejznámějšími lázněmi, které nabízí kromě blahodárných účinků zdejších minerálních pramenů také spoustu tipů na zajímavé výlety. I když se ve městě samotném nudit určitě nebudete, ale byla by škoda nepodívat se i po okolí.
Karlovarský kraj | Letní sporty

Vychutnejte si snovou podzimní procházku v zámeckém parku Kynžvart u Mariánských Lázní

Málokde v Česku najdete tak půvabný a zároveň dramatický anglický park jako právě okolo zámku knížete Metternicha v Kynžvartě na Karlovarsku. Ojedinělé spojení klasicistní architektury, romantických parkových staveb a kultivované krajiny vytváří neopakovatelný klidný dojem, který si návštěvník odnese s sebou domů, často do hektického města. Udělejte si hezkou procházku parkem, jenž na podzim dýchá klidem i romantickou atmosférou. Do zámku lze zavítat do konce října během týdne i o víkendech, v listopadu pak pouze v úterý a čtvrtek.
Karlovarský kraj | Příroda

Podzemí Krušných hor aneb téměř neznámé skvosty UNESCO

Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Do kterých můžete vstoupit a prohlédnout si je na vlastní oči?
Karlovarský kraj | Památky

Užijte si podzimní hrad Bečov: procházkou v zahradě, prohlídkami hradu či pozorováním kovářských mistrů

Podzimní čas si v Bečově nad Teplou užijete nejen zajímavými prohlídkami zámku, ale také třeba procházkou zdejší botanickou zahradou a o víkendu 9. a 10. září se můžete podívat pod ruce šikovným mistrům kovářského řemesla na Mezinárodním kovářském sympoziu, které se koná v areálu penzionu Hradní Bašta.
Karlovarský kraj | Zážitky

Společnost Thun 1794 zve na Porcelánové slavnosti do Karlových Varů

Na prostranství před Grandhotelem Ambassador (bývalý Národní dům) v Karlových Varech se v termínu 1. – 3. září 2023 konají Porcelánové slavnosti, které pořádá porcelánka Thun 1794 a.s. ve spolupráci s Grandhotelem Ambassador. V prostorách karlovarského grandhotelu bude instalována výstava Prostřené stoly, kde si lze prohlédnout současnou porcelánovou produkci porcelánky Thun 1794 vhodně doplněnou kolekcemi nápojového skla karlovarské sklárny Moser. V prodejních stáncích bude nabízen porcelán a sklo za mimořádně zvýhodněné ceny.
Karlovarský kraj | Kultura

Česko mezi řádky: Cejch, Krušné hory a Zdeněk Šmíd

Spisovatel Zdeněk Šmíd (1937–2011) je autorem řady populárních knížek, část své tvorby věnoval také kraji, kde se narodil a působil jako učitel a profesor na základních a středních školách. Do Krušných hor umístil svůj nejdiskutovanější román nazvaný Cejch, v němž se jako jeden z prvních českých autorů pustil do tématu soužití Čechů a Němců v západním pohraničí. Kde přesně se odehrává?
Karlovarský kraj | Životní styl

Vánoce v létě? Vezměte děti na Ježíškovu stezku

Dětem určitě udělá radost výlet po Ježíškově cestě, který můžete podniknout na kole, pěšky i na koloběžce. V infocentru na Božím Daru získáte plánek cesty a Ježíškův pas. Po celý rok tu též děti mohou zanechat svá přání na Ježíškově poště.
Karlovarský kraj | Zážitky

Mariánské lázně hostí již 64. ročník Chopinova festivalu

Od 12. do 19. srpna 2023 probíhá v Mariánských Lázních již 64. ročník mezinárodního hudebního svátku, Chopinova festivalu, který se svou tradicí řadí mezi deset nejstarších hudebních evropských festivalů. Festival pořádá Společnost Fryderyka Chopina v České republice a pro letošní rok vyhlásila jako hlavní téma "Chopin a jeho přátelé". Kromě hudby si návštěvníci festivalu mohou prohlédnout i dva zajímavé klavíry.
Karlovarský kraj | Kultura