Úvod > Aktuality > Užijte si filmové léto a vydejte se na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
Kultura

Užijte si filmové léto a vydejte se na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

  • Vydáno3. července 2015
Česká republika ožije v létě filmem! Největší setkání filmových odborníků i nadšenců v Česku se uskuteční od 3. do 11. července v prostředí krásných západočeských lázní! Letošní jubilejní 50. ročník karlovarského festivalu slavnostně zahájí snímek Time Out of Mind s Richardem Gerem v hlavní roli. Uvedení filmu herec doprovodí spolu s režisérem Orenem Movermanem a herečkou Jenou Malone.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je jedinečný filmový svátek v prostředí lázeňského města. Filmy z celého světa soutěží v několika kategoriích a jsou hodnoceny jak odbornou, tak i diváckou porotou. Ten nejlepší je na slavnostním zakončení festivalu odměněn hlavní cenou festivalu - Křišťálovým glóbem.

Pokud chcete vidět největší a nejznámější lázeňské město České republiky v úplně jiném světle než po zbytek roku, tak si vyberte právě Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Čeká Vás tu bohatý doprovodný program, koncerty, party a vystoupení.

Spojení léta, lázní a magického stříbrného plátna činí z karlovarského filmového festivalu, což je jeden z festivalů A kategorie, vskutku ojedinělý zážitek. Díky jeho neopakovatelné atmosféře na něj každoročně proudí tisícovky filmových fanoušků, aby zde shlédly zajímavé české i světové snímky, a svým nadšením rozproudily život na kolonádě v centru města. Ne nadarmo je festival ceněn díky své atmosféře  – potkáte zde největší hvězdy červeného koberce, ale také i studenty s batohy a spacáky.

Letošní jubilejní 50. ročník opět přinese plejádu pozoruhodných filmových novinek. Festivalovým hostem bude i George A. Romero, mistr dnes již kultovních zombie filmů (Noc oživlých mrtvol, Úsvit mrtvých, Den mrtvých), uvede projekci svého akčního sci-fi hororu The Crazies (1973). Vyprávění sleduje bezmocné obyvatele paranoiou ochromeného města, jímž se šíří zhoubná nákaza šílenství. Film se bude promítat za osobní účasti režiséra v sobotu 4. 7. od 21:30 v Městském divadle.

Osobní účast při uvedení svého filmu Waves’ 98 přislíbil také mladý libanonský režisér Ely Dagher letošní vítěz Zlaté palmy pro nejlepší krátký film na festivalu v Cannes. Částečně animovaný návrat do depresivní poválečné atmosféry Libanonu konce 90. let doplní sekci Týden libanonského filmu a bude promítnut jako předfilm k snímku Úžasný denúterý 7. 7. ve 12:30 v Malém sále.

Z Cannes přichází také dlouho očekávaný film LOVE Gaspara Noého (Zvrácený, Vejdi do prázdna),  Argentince usazeného ve Francii a enfant terrible světového filmu. Trojrozměrné putování vzpomínkami na nejžhavější vztah, co kdy hlavní hrdina navázal, je dráždivě erotickou podívanou i melancholickou love story. Provází ho pověst nejskandálnějšího filmu, který byl letos v Cannes uveden a karlovarští festivaloví diváci budou moci jeho 3D verzi zhlédnout v exkluzivní distribuční předpremiéře v pátek 10. 7. ve 24:00 v kině Čas.

Dlouhá historie filmového festivalu Karlovy Vary

Karlovarský filmový festival je jedním z nejstarších svého druhu na světě. Poprvé se konal již v roce 1946. V době komunistického Československa byl po dobu čtyř dekád pod tlakem tehdejší politické situace a musel plnit ideologické zadání od vedoucích představitelů režimu.

Po pádu komunismu hledal festival několik let svou tvář a musel bojovat i s nezájmem veřejnosti. Pozitivní obrat se povedl s nástupem nového organizačního týmu (od roku 1994), v jehož vedení stanul český herec Jiří Bartoška a zkušená filmová kritička Eva Zaoralová. Stagnující filmovou přehlídku přetvořili ve významné kulturní a společenské fórum mezinárodního významu, které svým dynamickým pojetím dokázalo přitáhnout i filmovou mládež, pro kterou se stal festival doslova kultovní záležitostí.

Výšina Petra Velikého v Karlových Varech

Výšina Petra Velikého v Karlových Varech

V listopadu 1712 vyjel, v rámci sázky, na tehdy bezejmennou skalku nad městem car Petr I. Na vrchol kopce nevedla ještě žádná cesta a panovník musel údajně šplhat od Vřídla skalnatým terénem. Na důkaz svého úspěchu vyryl tehdy car do dřevěného kříže, který zde stával, vlastní iniciály.

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary – Mayerův gloriet

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary – Mayerův gloriet

Jelení skok je nejstarší vyhlídkovou stavbou v Karlových Varech. Dřevěný altánek na skalním ostrohu nechal postavit v roce 1804 karlovarský rodák, bohatý vídeňský obchodník Mayer, podle něhož se stavba někdy také nazývá Mayerův gloriet.

Rozhledna Diana v Karlových Varech

Rozhledna Diana v Karlových Varech

Věž z roku 1914 najdete na Výšině přátelství nad Grandhotelem Pupp. Dostanete se k ní pěšky po lesních stezkách nebo lanovkou od Grandhotelu Pupp. Na ochoz rozhledny Diana, do výšky 25 m, vyjedete buď výtahem, nebo protáhnete nohy na 150 schodech.

Grandhotel Pupp – komfort, který si zasloužíte!

Grandhotel Pupp – komfort, který si zasloužíte!

Exkluzivní pobyt dle vašich představ v srdci Karlových Varů, v klidném lázeňském městě s unikátní atmosférou v té nejvyšší kvalitě. Každý pokoj si díky unikátní architektuře hotelu zachovává svůj osobitý vzhled. Na recepci Grandhotelu si určitě všimnete unikátních nástěnných hodin.

Hotel Thermal Karlovy Vary

Hotel Thermal Karlovy Vary

Hotel Thermal se nachází v srdci Karlových Varů. Nabízí ubytování na pokojích s krásným výhledem do lázeňského centra a především prvotřídní lázeňskou a wellness péči. V hotelu se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.