Úvod > Co chcete dělat? > Sklepení a zámecká věž Karla IV. v Karlových Varech
Památky

Sklepení a zámecká věž Karla IV. v Karlových Varech

Zámecká věž na skále nad Tržištěm v historickém centru města je posledním pozůstatkem malého gotického hrádku, který nechal vystavět císař Karel IV. patrně již v době kolem roku 1358.
Zámecká věž se nalézá nad Zámeckou kolonádou. Původní gotická stavba pocházela z období kolem roku 1358 a byla postavena na příkaz Karla IV. Při zničujícím požáru v roce 1604 budova shořela. Rekonstrukce v barokním stylu se dočkala už jen věž. Dnes je zde restaurace Karla IV. s nejkrásnějším výhledem na lázeňské centrum Karlových Varů a galerie Na ochozu.

V roce 1766 byla věž po dalším požáru doplněna arkádovým ochozem, ze kterého byli slavnostně vítáni fanfárami významní hosté lázeňského města. Později se odtud každoročně slavnostně zahajovala lázeňská sezóna. V roce 1911 byl ke skále pod Zámeckou věží přistavěn mohutný výtah podle projektu Friedricha Ohmanna, autora secesní Zámecké kolonády.
 

Sklepení Zámecké věže

Sklepení zámecké věže je téměř jedinou středověkou památkou, která se v Karlových Varech dochovala. Může za to jednak katastrofální povodeň z roku 1582 a pak zejména ničivý požár, který vypukl v roce 1604. Dvě dcery Apolonie Rutendunstové se dne 13. srpna 1604 dívaly z okna na pochodující vojáky. Dívčiny zapomněly, že se na kamenech přetavuje máslo a vznikl požár. Ten byl tak hrozivý, že ze 102 domů, které tehdy tvořily celé město, zůstaly pouhé 3. Vyhořela i radnice – ta byla obnovena až v roce 1875.
 
Část podzemí byla podzemím věže, zbytek zasahoval do nádvoří hrádku. Podzemní prostora měla navíc i niku, dlouhou 4 – 5 metrů a neví se, přesně k čemu sloužila. Podle odborníků se může jednat o prostor hladomorny. Je známo, že toto sklepení navštívil při svých pobytech v lázních i sám Karel IV.
 
K Zámecké věži dojdete z lázeňského centra města od Vřídla přes Jánský most až na Tržiště, odkud vystoupáte na Zámecký vrch k objektu. Krátká procházka je dlouhá asi 200 metrů a zabere vám zhruba pět minut.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Luxury Spa Hotel Atlantic Palace Karlovy Vary

Luxury Spa Hotel Atlantic Palace Karlovy Vary

Karlovy Vary, Západočeské lázně
Hotel Romance v Karlových Varech

Hotel Romance v Karlových Varech

Karlovy Vary, Západočeské lázně
Gourmet restaurant hotelu Promenáda Karlovy Vary

Gourmet restaurant hotelu Promenáda Karlovy Vary

Karlovy Vary, Západočeské lázně
Penzion Villa Rosa v Karlových Varech

Penzion Villa Rosa v Karlových Varech

Karlovy Vary, Západočeské lázně