Úvod > Co chcete dělat? > Zámecká věž Karla IV. v Karlových Varech
Památky

Zámecká věž Karla IV. v Karlových Varech

Zámecká věž na skále nad Tržištěm v historickém centru města je posledním pozůstatkem malého gotického hrádku, který nechal vystavět císař Karel IV. patrně již v době kolem roku 1358.
Zámecká věž se nalézá nad Zámeckou kolonádou. Původní gotická stavba pocházela z období kolem roku 1358 a byla postavena na příkaz Karla IV. Při zničujícím požáru v roce 1604 budova shořela. Rekonstrukce v barokním stylu se dočkala už jen věž. Dnes je zde restaurace Karla IV. s nejkrásnějším výhledem na lázeňské centrum Karlových Varů a galerie Na ochozu.

V roce 1766 byla věž po dalším požáru doplněna arkádovým ochozem, ze kterého byli slavnostně vítáni fanfárami významní hosté lázeňského města. Později se odtud každoročně slavnostně zahajovala lázeňská sezóna. V roce 1911 byl ke skále pod Zámeckou věží přistavěn mohutný výtah podle projektu Friedricha Ohmanna, autora secesní Zámecké kolonády.


Otevření Zámeclé věže 2022

Na přelomu června a července 2022 by se měla Zámecká věž otevřít návštěvníkům. V prostorách věže má být umístěna výstava představující všechna města, která byla vloni zapsaná v rámci společné nominace na seznam UNESCO jako Velká lázeňská města Evropy.
 

Sklepení Zámecké věže

Sklepení zámecké věže je téměř jedinou středověkou památkou, která se v Karlových Varech dochovala. Může za to jednak katastrofální povodeň z roku 1582 a pak zejména ničivý požár, který vypukl v roce 1604. Dvě dcery Apolonie Rutendunstové se dne 13. srpna 1604 dívaly z okna na pochodující vojáky. Dívčiny zapomněly, že se na kamenech přetavuje máslo a vznikl požár. Ten byl tak hrozivý, že ze 102 domů, které tehdy tvořily celé město, zůstaly pouhé 3. Vyhořela i radnice – ta byla obnovena až v roce 1875.
 
Část podzemí byla podzemím věže, zbytek zasahoval do nádvoří hrádku. Podzemní prostora měla navíc i niku, dlouhou 4 – 5 metrů a neví se, přesně k čemu sloužila. Podle odborníků se může jednat o prostor hladomorny. Je známo, že toto sklepení navštívil při svých pobytech v lázních i sám Karel IV.
 
K Zámecké věži dojdete z lázeňského centra města od Vřídla přes Jánský most až na Tržiště, odkud vystoupáte na Zámecký vrch k objektu. Krátká procházka je dlouhá asi 200 metrů a zabere vám zhruba pět minut.

Ubytování a restaurace v okolí