ÚvodAktualityPoznejte podzemí Krušných hor a téměř neznámé skvosty UNESCO
Památky

Poznejte podzemí Krušných hor a téměř neznámé skvosty UNESCO

  • 2. července 2024
Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Víte, že krušnohorský hornický region slaví již pět let od zápisu na seznam kulturního dědictví UNESCO? Hornické památky Erzgebirge v saském a českém Krušnohoří byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO 6. července 2019. Kam se vydat za zážitky na výlet, a která místa si prohlédnout na vlastní oči?
S prohlídkou podzemních klenotů Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří, zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO, můžete začít třeba v Jáchymově. Město nedávno oslavilo 500 let od založení a kromě řady dalších zajímavostí tu najdete třeba přístupnou podzemní štolu nebo mincovnu, kde se od roku 1519 razily stříbrné jáchymovské tolary.
 

Štola č. 1 v Jáchymově

Mezi zpřístupněné památky na těžbu stříbrných i uranových rud patří štola č. 1, kde jedna z bočních chodeb protíná stříbronosnou žílu Evangelist. Štola je součástí naučné stezky Jáchymovské peklo, věnované politickým vězňům komunistického režimu. Nedaleko můžete navštívit areál bývalého vězeňského pracovního tábora Svornost a zvenčí si prohlédnout stejnojmenný důl.
 

Důl Mauritius v Abertamech

Pár kilometrů od Jáchymova se rozkládá cínové ložisko u Hřebečné, dříve samostatné obce a dnešní části Abertam. V jednom z nejbohatších cínových ložisek v české části Krušných hor, téměř na dohled od fotogenické propadliny dolu Červená jáma, najdete vstup do starého cínového dolu Mauritius. Od parkoviště u silnice je třeba vystoupat po červeně značené cestě k ústí štoly Kryštof a dál k malému domku; tady dostanete helmy se svítilnami, pláště a holínky (samozřejmě si můžete přivézt vlastní a pro jistotu přibalit i teplé ponožky) a sestoupíte kovovým schodištěm zabudovaným do jámy dolu Mauritius po 66 stupních na úroveň štoly. Trasa měří přibližně 400 metrů a vede převážně po rovině, hlavní atrakcí je ohromná podzemní komora na konci štoly, 65 metrů dlouhá, 4–9 metrů široká a v průměru patnáct, ale místy i 25 metrů vysoká. Otevřeno je denně od začátku května do konce září, prohlídky je třeba rezervovat předem.  Ve štole je teplota kolem 7 °C, vlhko a po stěnách i po zemi teče voda, a protože se v podzemí zdržíte přibližně hodinu, bude se hodit teplé outdoorové oblečení.
 

Tip na výlet k památníku zbořeného kostela na Ryžovně

Když se Hřebečné vydáte směrem do Božího Daru, dojedete do míst, kde stojí částečně zaniklá osada Ryžovna. Vznikl tu stejnojmenný pivovar (a protože se v okolí natáčel televizní seriál Rapl, stejně se jmenuje i jedno ze zdejších piv), starší časy připomíná památník bývalého kostela sv. Václava. Pozdně barokní kostel ze začátku 19. století byl společně se hřbitovem zbořen v roce 1968.
 

Štola Johannes na Zlatém Kopci

Rudní revír Zlatý Kopec leží téměř na česko-německých hranicích; vede k němu úzká silnička, která odbočuje z hlavní trasy mezi Božím Darem a Horní Blatnou. Hlavním magnetem je Důl Johannes, který byl v provozu bez výraznějších přestávek od 16. století do 70. let 19. století. Prohlídky tu probíhají podobně jako v dolu Mauritius: nutná je rezervace předem, otevřeno je od začátku května do konce září a před prohlídkou vyfasujete přílby, pláště, rukavice a holínky, pokud si nepřivezete vlastní. Vybrat si můžete ze dvou okruhů. Ovšem pozor, trasy jsou fyzicky náročné (zahrnují například stoupání 40 metrů hlubokou šachtou přímo z komory po dřevěném žebříku až na povrch) a kvůli úzkým chodbám se nedoporučují silnějším osobám.
 

Štola Lehnschafter v Mikulově

Také štola Lehnschafter, která leží severně od náměstí v Mikulově asi 400 metrů od vlakové zastávky Moldavské horské dráhy, nabízí několik typů prohlídek různé délky a náročnosti. Na jejích stěnách uvidíte řadu vytesaných letopočtů, ten nejstarší pochází z roku 1553. Z té doby pochází i velká část chodeb. Občas se sice budete muset trochu přikrčit, ale žádný náročný výkon vás nečeká. Většinou budete potřebovat jen pevnou obuv a teplé, nejlépe pracovní oblečení, které se může ušpinit (ve štole je teplota kolem 9 °C), pouze na prohlídku C jsou vhodné holínky a pracovní oděv.
 

Štola Starý Martin nad Krupkou

Zápisu mezi památky UNESCO se dočkala také nejstarší cínová hornická oblast v Krušných horách kolem Krupky se štolou Starý Martin. Ručně tesanými chodbami půjdete více než kilometr dlouhou trasu; čekají vás zajímavé pohledy jak na žílu Lukáš, tak do hlubin na známé úseky hluboké dědičné štoly Dürrholz, místně zvané Duršlovka, která leží několik desítek metrů pod štolou Martin. Na prostranství před štolou je k vidění venkovní výstava minerálů a hornin a expozice důlní techniky. Nepotřebujete rezervaci předem a kromě pevných bot a teplejšího oblečení ani speciální vybavení, otevřeno je navíc celoročně.
 

Štoly na Měděnci

Poslední zastávkou je Měděnec a hornická krajina na vrchu Mědník s pozůstatky asi osmdesáti větších i menších štol a jam z 15. až 19. století a především se štolami Země zaslíbená a Marie Pomocná. Vstupenky do štoly se kupují v infocentru, které je v restauraci Mědník. Tam také objevíte minimuzeum hornictví a minerálů.
 

Magické, známé i tajné podzemí

  • Držitelem několika rekordů je důl Svornost: ve dvanácti patrech je vyraženo přes sto kilometrů chodeb. Jde o nejstarší důl v Jáchymově, nejdéle fungující důl ve střední Evropě a první důl na světě na těžbu radia. Těžilo se tu stříbro, později kobalt, arsen, nikl, bismut a v nedávné době uran. Nyní se v něm nachází zdroj léčivých radonových vod pro Léčebné lázně Jáchymov, které příležitostně nabízejí prohlídky nejvyššího patra podzemí.
  • Za návštěvu stojí i Horní Blatná, kde v historickém hrázděném domě sídlí muzeum s expozicí těžby cínu, modely důlní techniky, mineralogickými sbírkami nebo kolekcí cínového nádobí. Otevřeno je od května do září.
Muzeum Karlovy Vary Kultura

Muzeum Karlovy Vary

Ve zcela nové podobě se představuje od dubna 2017, kdy muzeum oslavilo 150 let své existence. Součástí nové expozice je i příroda, kde návštěvníci spatří čtyři biotopy. Krušné hory, Doupovské hory, Sokolovskou pánev, Slavkovský les, ale i řeku Ohři.

Prohlídková štola Astoria v Lázních Jáchymov Zážitky

Prohlídková štola Astoria v Lázních Jáchymov

Výztuhy, výdřevy, šachetní zdviže, potrubí s uranovou rudou i zateklá půdní voda a krápníky…toto vše nabízí návštěvníkům malebného údolí Lázní Jáchymov prohlídková štola Astoria.

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci Památky

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Unikátní muzeum, nacházející se v bývalém dole v Kopistech, bylo založeno za účelem provozování jedinečného hornického skanzenu. Jak se cítili muži hluboko pod zemí? Jak se uhlí v hlubině těžilo a dosud ještě na několika málo místech těží?

Muzeum Jáchymov Kultura

Muzeum Jáchymov

Jáchymovské muzeum se nachází v historické budově mincovny z 1. poloviny 16. století, která je situované nad místní radnicí, nedaleko kostela sv. Jáchyma.

Věda a historie není nuda: stříbrné pokladnice českého království, doly, štoly, mincovny a rekordy

Věda a historie není nuda: stříbrné pokladnice českého království, doly, štoly, mincovny a rekordy

Není všechno zlato, co se třpytí – někdy to může být stříbro. A i když se jako o stříbrných pokladnicích českého království nejčastěji mluví o Jihlavě a Kutné Hoře, ve skutečnosti se většina českého stříbra vytěžila jinde: na Březových Horách v Příbrami. Ve všech městech najdete expozice a zajímavá místa, která připomínají jejich stříbrnou minulost: mezi ty hlavní patří Muzeum českého stříbra v Kutné Hoře, Hornické muzeum v Příbrami a Muzeum Vysočiny v Jihlavě.

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

Hnusná, špinavá, černá a zničená: do některých míst se na výlet, prodloužený víkend ani na dovolenou zkrátka nejezdí. Ale není to náhodou jen naše zažitá představa? Špatná pověst řady takových měst, čtvrtí a oblastí je mnohem horší než skutečnost. Na Kudy z nudy vám to dokážeme na sedmi jednoduchých příkladech. Nechte se překvapit a okouzlit někdejšími periferiemi, kde nikdo nechtěl bydlet, jezerní krajinou, horami, strašidelným lesem a znovuzrozenými průmyslovými areály.

Objevte skryté skvosty Ústeckého kraje: Podkrušnohoří už není jen měsíční krajina

Objevte skryté skvosty Ústeckého kraje: Podkrušnohoří už není jen měsíční krajina

Když se řekne Ústecký kraj, každý si vybaví zcela určitě Hřensko, Labské pískovce, Děčín, prostě krajinu kolem Labe. Vydejte se však s námi na cesty a objevte krásy Podkrušnohoří. Budete žasnout, jak může být krajina považovaná za zdevastovanou povrchovými doly nečekaně krásná a jaké skryté skvosty nabízí.

Muzeum v Krupce – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Kultura

Muzeum v Krupce – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum v Krupce se od 31. ledna 2018 uzavřelo kvůli rozsáhlé rekonstrukci. Z muzea zmizí expozice věnovaná přírodě severozápadních Čech, nová bude patřit pouze historii hornického města a těžbě cínu. Budova by mohla být opět otevřena na konci roku 2024.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Naučná stezka Blatenský vrch – Vlčí jámy Příroda

Naučná stezka Blatenský vrch – Vlčí jámy

Naučná stezka seznamuje s okolím starého hornického města Horní Blatná v Krušných horách. Provede vás územím jam a propadlin, s podzemím protkaným sítí šachet a štol. Navštívíte umělé vodní dílo Blatenský příkop a vrchol Blatenského vrchu s rozhlednou.

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku Příroda

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku

Cílem geoparku je představit široké veřejnosti kouzlo místní krajiny, spoluvytvářené geomorfologickými procesy a následným působením člověka, zachyceném v pozůstatcích po hornické a důlní činnosti, ve využití místních hornin ve stavitelství a v umění nebo ve stopách dějinných událostí.

Vrch Mědník v Krušných horách Příroda

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge Příroda

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Městská památková zóna Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické město Příroda

Městská památková zóna Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické město

Na úpatí Krušných hor, asi 10 km od nejvyššího vrcholu Klínovce (1.244 m n.m.), leží město Jáchymov. Městská památková zóna zde byla vyhlášena v roce 1992. Zahrnuje historické jádro bývalého těžebního města, proslulého těžbou stříbra dalších rud od 16. století.

Prohlídková štola Starý Martin v Krupce na Teplicku Památky

Prohlídková štola Starý Martin v Krupce na Teplicku

Krupka je městem cínu, který se v tamních dolech po dlouhá léta těžil. Prohlídková štola Starý Martin je jedním z nejvýznamnějších starých důlních děl krupského revíru.

Štola Marie Pomocné na Mědníku Památky

Štola Marie Pomocné na Mědníku

Štola v blízkosti Měděnce byla využívána od 17. století. Těžila se zde hlavně měď, která dala místu jméno – v kopci Mědník vzniklo velké množství šachet a štol.

Prohlídky kostela sv. Anny na Božím Daru Památky

Prohlídky kostela sv. Anny na Božím Daru

Komentované prohlídky kostela sv. Anny na Božím Daru.

Štola č. 1 v Jáchymově Památky

Štola č. 1 v Jáchymově

Ve Štole č. 1 se nachází jáchymovské hornické muzeum. Štola dlouhá 260 m připomíná nejen způsob dobývání nerostů v minulém století, ale také utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v této a podobných štolách těžce pracovat.

Prohlídková štola Lehnschafter v Mikulově u Teplic Památky

Prohlídková štola Lehnschafter v Mikulově u Teplic

Štola Lehnschafter je jedno z nejrozsálejších a nejstarších důlních děl ve starém rudném revíru v Mikulově u Teplic. Ve štole Lehnschafter se těžila stříbrná ruda již od 13. století a skončila zde kolem roku 1851. Důl má celkem 12 pater a je bezmála 250 metrů hluboký.

Štola Milá paní v Mikulově Památky

Štola Milá paní v Mikulově

Štola Liebefrauen čili štola Milá paní láká k prohlídce v krušnohorském Mikulově. Jedná o velice zajímavé místo z hlediska technického vybavení dolu. V dobách provozu na tomto dole sloužila zejména jako dopravní a odvodňovací chodba.

Karavanem od jara do zimy: do Krušných hor na Klínovec a Boží Dar

Karavanem od jara do zimy: do Krušných hor na Klínovec a Boží Dar

Krušné hory jsou pro karavanisty mimořádně přitažlivé: 160 kilometrů dlouhé pohoří nabízí spousty zážitků, krásných míst a odlehlých silniček. Zcela zvláštní místo má mezi všemi zajímavostmi vyhrazený nejvyšší vrchol Krušných hor Klínovec a blízké městečko Boží Dar. Vydejte se sem a uvidíte sami.

Štola Svatého Mikuláše v Hoře Svaté Kateřiny – štola, kde hledali Jantarovou komnatu Památky

Štola Svatého Mikuláše v Hoře Svaté Kateřiny – štola, kde hledali Jantarovou komnatu

Mikulášská štola v obci Hora Svaté Kateřiny je největší a nejznámější štolou v oblasti české části Krušnohoří. Ve středověku se zde těžilo stříbro a měď. Celkově dosahují chodby hloubky až 157 m pod zem. V 90. letech tu hledači pokladů pátrali po Jantarové komnatě.

Štola Johannes u Božího Daru Příroda

Štola Johannes u Božího Daru

Štola Johannes byla vyhloubená v 16. století v lesích na Zlatém Kopci u Božího Daru. Jedná se o zachovalý komplex historických důlních děl. Jsou zde podzemní komory velkých rozměrů.

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

Nedávno Jáchymov oslavil 500 let od svého založení města. Právě tady také získala Marie Curie-Skłodowská radioaktivní rudu pro svůj světoznámý výzkum a v roce 2019 se město společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Navíc sem už více než sto let jezdí lidé z celého světa do slavných radonových lázní.

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

Dočká se Žatec a krajina žateckého chmele zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO? Šance je velká, město na řece Ohři s řadou chmelařských památek nabízí unikátní spojení s regionální a celosvětově známou zemědělskou plodinou. V elitní společnosti UNESCO zatím takové spojení chybí, a tak by Žatec mohl získat cenné body za originalitu.

Hornický region Erzgebirge – Krušnohoří je nově zapsán na seznam UNESCO

Hornický region Erzgebirge – Krušnohoří je nově zapsán na seznam UNESCO

Česká republika dosáhla zapsání Krušnohoří na seznam UNESCO! O zápisu rozhodl výbor pro světové dědictví UNESCO na svém zasedání v ázerbájdžánském Baku v sobotu 6. 7. 2019. Na české straně tato oblast zahrnuje pět lokalit – Hornickou kulturní krajinu Jáchymov, Hornickou kulturní krajinu Abertamy-Boží Dar-Horní Blatná, Hornickou kulturní krajinu Krupka, vrch Mědník a Rudou věž smrti u Ostrova. Na německé straně dosáhlo zápisu 17 lokalit.

Z Jáchymova až do Ameriky: 500 let od vzniku nejslavnější české mince

Z Jáchymova až do Ameriky: 500 let od vzniku nejslavnější české mince

Jáchymovský tolar, který dal jméno slavným dolarům, zanedlouho oslaví 500 let. K výročí dostal hezký dárek: město, kde se začal razit, se společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

Fandové technických památek, starých dolů, štol, hornických muzeí a plavebních kanálů míří do Krušných hor! Zájem probudil zápis Krušnohorské hornické krajiny mezi památky UNESCO. A protože šlo o společný projekt dvou zemí, pět hornických lokalit na české straně Krušných hor doplňuje sedmnáct dalších v Německu.

Mariánská v Krušných horách Příroda

Mariánská v Krušných horách

Výletní místo Mariánská je oblíbeným a vyhledávaným místem pro celoroční rekreaci v Krušných horách. Leží nedaleko města Boží Dar, lázní Jáchymov a lázní Karlovy Vary.

Štola Země zaslíbená na Mědníku Památky

Štola Země zaslíbená na Mědníku

Důl Země zaslíbená se nachází ve vrchu Mědník, kde se kutalo pravděpodobně již v 10. století. Dochované záznamy pocházejí ale až z 15. století. Těžily se zde hlavně stříbronosné měděné rudy, a to až v 27 štolách.

Důl Svornost v Jáchymově Památky

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost pochází z roku 1518 a od roku 1530 je nejdéle pracujícím dolem ve střední Evropě. Nejprve se zde těžilo stříbro, později smutně proslul těžbou uranu politickými vězni. Důl je aktuálně uzavřen.

Další aktuality

Kam za nejhezčími výhledy na Ohři? Objevte známé i neznámé vyhlídky

Jaké jsou vyhlídky na Ohři? Objevujte nejen romantické údolí řeky Ohře mezi Karlovými Vary a Loktem, které je součástí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Jaké další možnosti nabízí Ohře těm, co chodí pěšky nebo jezdí na kole a hledají místa s nejhezčími výhledy?
6. červenec 2024 12:34
Příroda, Karlovarský kraj

Poznejte nejkrásnější hrady a zámky Karlovarského kraje

Na území Karlovarského kraje najdete celou řadu významných architektonických památek. K těm nejvýznamnějším patří hrad Bečov s unikátním relikviářem svatého Maura, hrad Loket, klášter v Teplé, jediná císařská falc v ČR – hrad Cheb a mnoho dalších.
30. červen 2024 8:13
Památky, Karlovarský kraj

Filmový festival v Karlových Varech je tady!

Každoročně se na začátku léta koná nejslavnější český filmový festival v Karlových Varech. Letošní 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary odstartuje 28. června 2024 a přehlídka filmů bude pokračovat dalších devět dnů, tedy do 6. července. Kromě řady vynikajících filmů představí také světovou premiéru dokumentu Janžurka. Cenu za mimořádný přínos české kinematografii převezme Ivan Trojan.
24. červen 2024 16:00
Kultura, Karlovarský kraj

Když milujete západočeské lázně: relikviář ze zlata, sklo, Mattoni a ztracený kostel

Víte, že v nejzápadnějším cípu Česka objevíte vzácný poklad, který leckdo přirovnává ke korunovačním klenotům? Seznamte se s relikviářem svatého Maura! Provedeme vás také zdejšími lázněmi, které byly zapsány na Seznam UNESCO, podíváme se do podzemí i na vrcholky hor a poradíme vám, kam se vydat s dětmi. Co byste řekli třeba parku s modely hradů a zámků anebo místu, kam můžete zajít po celý rok?
17. červen 2024 16:00
Životní styl, Karlovarský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Karlovarského kraje: hrad Loket, Motýlí dům Karlovy Vary a Boheminium Mariánské Lázně

Deseti nejnavštěvovanějším místům Karlovarského kraje kraluje hrad Loket, následovaný zážitkovými areály Boheminium Mariánské Lázně a Motýlí dům Karlovy Vary. Při svých cestách na západ Čech nevynechejte rezervaci Soos a hrad Bečov nad Teplou, kde si prohlédnete unikátní relikviář sv. Maura. Společně s korunovačními klenoty je nejcennější zlatnickou památkou České republiky.
6. červen 2024 13:51
Kultura, Karlovarský kraj

Dechberoucí turistické oblasti: 50 známých i neznámých míst Krušných hor, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Hory a hluboké lesy daly Krušným horám a jejich podhůří nezaměnitelný ráz. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec. Zatoulejte se do krajiny močálů a rašelinišť, hlubokých lesů i na místa zaniklých obcí a osad. Pěší a cyklistické toulky po odlehlých náhorních pláních se dají spojit s návštěvami pozoruhodných technických památek, hradů a zámků či lázeňskými městy.
30. květen 2024 6:52
Příroda, Karlovarský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Karlovarském kraji

Jste ze západních Čech a nevíte, kam s dětmi vyrazit na výlet? Anebo se chystáte na příjemnou rodinnou dovolenou v našem lázeňském trojúhelníku a hledáte tipy, kde si to společně užít? Ať tak či onak, vždy se můžete inspirovat našimi tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo stará řemesla, výlet do pohádky anebo bublající "studené sopky"? Vyberte si z tipů portálu Kudy z nudy.
29. květen 2024 7:17
Zážitky, Karlovarský kraj

Jak poznat Loket za jeden den

O Lokti, městečku s překrásným hradem se říká, že je srdcem Karlovarského kraje. Není to ale jediný kousek loketské „anatomie“: název prý Loket dostal podle řeky Ohře, která hrad a město obtéká, a skutečně připomíná ohnutou paži. Pokud byste Loket rádi navštívili, ale tlačí vás čas a máte na něj jediný den anebo dokonce jen pár hodin, na Kudy z nudy jsme s mnoha loketských zajímavostí vybrali ty nejlepší.
29. květen 2024 6:41
Památky, Karlovarský kraj