Úvod > Aktuality > Podzemí Krušných hor aneb téměř neznámé skvosty UNESCO
Podzemí Krušných hor aneb téměř neznámé skvosty UNESCO
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Podzemí Krušných hor aneb téměř neznámé skvosty UNESCO

  • Vydáno15. září 2019
Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Do kterých můžete vstoupit a prohlédnout si je na vlastní oči?
S prohlídkou podzemních klenotů Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří, zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO, můžete začít třeba v Jáchymově. Město v roce 2016 oslavilo 500 let od založení a kromě řady dalších zajímavostí tu najdete třeba přístupnou podzemní štolu nebo mincovnu, kde se od roku 1519 razily stříbrné jáchymovské tolary.
 

Štola č. 1 v Jáchymově

Mezi zpřístupněné památky na těžbu stříbrných i uranových rud patří štola č. 1, kde jedna z bočních chodeb protíná stříbronosnou žílu Evangelist. Štola je součástí naučné stezky Jáchymovské peklo, věnované politickým vězňům komunistického režimu. Nedaleko můžete navštívit areál bývalého vězeňského pracovního tábora Svornost a zvenčí si prohlédnout stejnojmenný důl. Štola je otevřená od začátku května do konce října denně mimo pondělí. Vstupné stojí 60/40 Kč, rodinné 140 Kč a počítejte s tím, že se vám podobně jako v dalších podzemních prostorách budou hodit svetry, mikiny a bundy – je tu opravdu zima.
 

Důl Mauritius v Abertamech

Pár kilometrů od Jáchymova se rozkládá cínové ložisko u Hřebečné, dříve samostatné obce a dnešní části Abertam. V jednom z nejbohatších cínových ložisek v české části Krušných hor, téměř na dohled od fotogenické propadliny dolu Červená jáma, najdete vstup do starého cínového dolu Mauritius. Od parkoviště u silnice je třeba vystoupat po červeně značené cestě k ústí štoly Kryštof a dál k malému domku; tady dostanete helmy se svítilnami, pláště a holínky (samozřejmě si můžete přivézt vlastní a pro jistotu přibalit i teplé ponožky) a sestoupíte kovovým schodištěm zabudovaným do jámy dolu Mauritius po 66 stupních na úroveň štoly. Trasa měří přibližně 400 metrů a vede převážně po rovině, hlavní atrakcí je ohromná podzemní komora na konci štoly, 65 metrů dlouhá, 4–9 metrů široká a v průměru patnáct, ale místy i 25 metrů vysoká. Otevřeno je denně od začátku května do konce září, prohlídky je lepší rezervovat předem. Vstupné stojí 150/100 Kč, rodinné 350 Kč. Ve štole je teplota kolem 7 °C, vlhko a po stěnách i po zemi teče voda, a protože se v podzemí zdržíte přibližně hodinu, bude se hodit teplé outdoorové oblečení.
 

Tip na výlet k památníku zbořeného kostela na Ryžovně

Když se Hřebečné vydáte směrem do Božího Daru, dojedete do míst, kde stojí částečně zaniklá osada Ryžovna. Vznikl tu stejnojmenný pivovar (a protože se v okolí natáčel televizní seriál Rapl, stejně se jmenuje i jedno ze zdejších piv), starší časy připomíná památník bývalého kostela sv. Václava. Pozdně barokní kostel ze začátku 19. století byl společně se hřbitovem zbořen v roce 1968. V sobotu 21. září se tu chystá Svatováclavské setkání se mší, krušnohorskou hudbou, tradičními řemesly a cyklistickým výletem.
 

Štola Johannes na Zlatém Kopci

Rudní revír Zlatý Kopec leží téměř na česko-německých hranicích; vede k němu úzká silnička, která odbočuje z hlavní trasy mezi Božím Darem a Horní Blatnou. Hlavním magnetem je Důl Johannes, který byl v provozu bez výraznějších přestávek od 16. století do 70. let 19. století. Prohlídky tu probíhají podobně jako v dolu Mauritius: nutná je rezervace předem, otevřeno je od začátku května do konce září a před prohlídkou vyfasujete přílby, pláště, rukavice a holínky, pokud si nepřivezete vlastní. Vybrat si můžete ze tří okruhů, kdy nejkratší zabere necelé dvě hodiny, nejdelší trasa trvá až tři a půl hodiny. Ovšem pozor, trasy jsou fyzicky náročné (zahrnují například stoupání 40 metrů hlubokou šachtou přímo z komory po dřevěném žebříku až na povrch) a kvůli úzkým chodbám se nedoporučují silnějším osobám. Otevřeno je denně do konce září, vstupné stojí 350/250 Kč základní trasa a 490/350 Kč velká trasa, rodinné vstupné vás vyjde na 800/1 120 Kč.
 

Štola Lehnschafter v Mikulově

Také štola Lehnschafter, která leží severně od náměstí v Mikulově asi 400 metrů od vlakové zastávky Moldavské horské dráhy, nabízí několik typů prohlídek různé délky a náročnosti. Na jejích stěnách uvidíte řadu vytesaných letopočtů, ten nejstarší pochází z roku 1553. Z té doby pochází i velká část chodeb. Občas se sice budete muset trochu přikrčit, ale žádný náročný výkon vás nečeká. Většinou budete potřebovat jen pevnou obuv a teplé, nejlépe pracovní oblečení, které se může ušpinit (ve štole je teplota kolem 9 °C), pouze na prohlídku C jsou vhodné holínky. Otevřeno tu bývá od středy do neděle, a pokud chcete míst jistotu, je dobře si konkrétní čas objednat předem. Vstupné na jednotlivé trasy stojí od 100 do 150 Kč za osobu.
 

Štola Starý Martin nad Krupkou

Zápisu mezi památky UNESCO se dočkala také nejstarší cínová hornická oblast v Krušných horách kolem Krupky se štolou Starý Martin. Ručně tesanými chodbami půjdete více než kilometr dlouhou trasu; čekají vás zajímavé pohledy jak na žílu Lukáš, tak do hlubin na známé úseky hluboké dědičné štoly Dürrholz, místně zvané Duršlovka, která leží několik desítek metrů pod štolou Martin. Na prostranství před štolou je k vidění venkovní výstava minerálů a hornin a expozice důlní techniky. Nepotřebujete rezervaci předem a kromě pevných bot a teplejšího oblečení ani speciální vybavení, otevřeno je navíc celoročně: od května do října denně, zbytek roku od čtvrtka do neděle. Vstupné stojí 70/30 Kč.
 

Štoly na Měděnci

Poslední zastávkou je Měděnec a hornická krajina na vrchu Mědník s pozůstatky asi osmdesáti větších i menších štol a jam z 15. až 19. století a především se štolami Země zaslíbená a Marie Pomocná. Do podzemí se podíváte pouze při večerní prohlídce celého revíru po telefonickém objednání nejméně dva dny předem, vstupné stojí 100 Kč.
 

Magické, známé i tajné podzemí

  • Držitelem několika rekordů je důl Svornost: ve dvanácti patrech je vyraženo přes sto kilometrů chodeb. Jde o nejstarší důl v Jáchymově, nejdéle fungující důl ve střední Evropě a první důl na světě na těžbu radia. Těžilo se tu stříbro, později kobalt, arsen, nikl, bismut a v nedávné době uran. Nyní se v něm nachází zdroj léčivých radonových vod pro Léčebné lázně Jáchymov, které příležitostně nabízejí prohlídky nejvyššího patra podzemí.
  • Za návštěvu stojí i Horní Blatná, kde v historickém hrázděném domě sídlí muzeum s expozicí těžby cínu, modely důlní techniky, mineralogickými sbírkami nebo kolekcí cínového nádobí. Otevřeno je od května do září. Krátkou procházkou pak dojdete za město k celoročně volně přístupné přírodní památce Vlčí jámy. Rozsedliny vznikly propadnutím stropů podzemních vytěžených komor a na jejich dně se tvoří jeskynní led, což je velká atrakce především v létě.
Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Krajské muzeum Karlovarského kraje – Muzeum Karlovy Vary na Nové louce

Krajské muzeum Karlovarského kraje – Muzeum Karlovy Vary na Nové louce

Ve zcela nové podobě se představuje od dubna 2017, kdy muzeum oslavilo 150 let své existence. Součástí nové expozice je i příroda, kde návštěvníci spatří čtyři biotopy. Krušné hory, Doupovské hory, Sokolovskou pánev, Slavkovský les, ale i řeku Ohři.

Muzeum Jáchymov

Muzeum Jáchymov

Jáchymovské muzeum se nachází v historické budově mincovny z 1. poloviny 16. století, která je situované nad místní radnicí, nedaleko kostela sv. Jáchyma.

Naučná stezka Blatenský vrch – Vlčí jámy

Naučná stezka Blatenský vrch – Vlčí jámy

Naučná stezka seznamuje s okolím starého hornického města Horní Blatná v Krušných horách. Provede vás územím jam a propadlin, s podzemím protkaným sítí šachet a štol. Navštívíte umělé vodní dílo Blatenský příkop a vrchol Blatenského vrchu s rozhlednou.

Štola Svatého Mikuláše v Hoře Svaté Kateřiny – štola, kde hledali Jantarovou komnatu

Štola Svatého Mikuláše v Hoře Svaté Kateřiny – štola, kde hledali Jantarovou komnatu

Mikulášská štola v obci Hora Svaté Kateřiny je největší a nejznámější štolou v oblasti české části Krušnohoří. Ve středověku se zde těžilo stříbro a měď. Celkově dosahují chodby hloubky až 157 m pod zem. V 90. letech tu hledači pokladů pátrali po Jantarové komnatě.

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku

Cílem geoparku je představit široké veřejnosti kouzlo místní krajiny, spoluvytvářené geomorfologickými procesy a následným působením člověka, zachyceném v pozůstatcích po hornické a důlní činnosti, ve využití místních hornin ve stavitelství a v umění nebo ve stopách dějinných událostí.

Muzeum v Krupce

Muzeum v Krupce

Muzeum v Krupce se od 31. ledna 2018 do roku 2021 uzavírá kvůli rozsáhlé rekonstrukci. Z muzea zmizí expozice věnovaná přírodě severozápadních Čech, nová bude patřit pouze historii hornického města a těžbě cínu.

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Unikátní muzeum, nacházející se v bývalém dole v Kopistech, bylo založeno za účelem provozování jedinečného hornického skanzenu. Jak se cítili muži hluboko pod zemí? Jak se uhlí v hlubině těžilo a dosud ještě na několika málo místech těží?

Štola Marie Pomocné na Mědníku

Štola Marie Pomocné na Mědníku

Štola v blízkosti Měděnce byla využívána od 17. století. Těžila se zde hlavně měď, která dala místu jméno – v kopci Mědník vzniklo velké množství šachet a štol.

Štola Země zaslíbená na Mědníku

Štola Země zaslíbená na Mědníku

Důl Země zaslíbená se nachází ve vrchu Mědník, kde se kutalo pravděpodobně již v 10. století. Dochované záznamy pocházejí ale až z 15. století. Těžily se zde hlavně stříbronosné měděné rudy, a to až v 27 štolách.

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost pochází z roku 1518 a od roku 1530 je nejdéle pracujícím dolem ve střední Evropě. Nejprve se zde těžilo stříbro, později smutně proslul těžbou uranu politickými vězni. Důl je aktuálně uzavřen.

Město Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické

Město Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické

Na úpatí Krušných hor, asi 10 km od nejvyššího vrcholu Klínovce (1.244 m n.m.), leží město Jáchymov. To je známé svými radonovými lázněmi, ale také hornickým muzeem a dalšími památkami. Místní nálezy stříbra zapříčinili počátek ražby předchůdce amerického dolaru – tolaru.

Štola č. 1 v Jáchymově

Štola č. 1 v Jáchymově

Ve Štole č. 1 se nachází jáchymovské hornické muzeum. Štola dlouhá 260 m připomíná nejen způsob dobývání nerostů v minulém století, ale také utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v této a podobných štolách těžce pracovat.

Další aktuality

11.8.
2022
Středověké slavnosti pana Půty lákají na hrad Loket

Středověké slavnosti pana Půty lákají na hrad Loket

Karlovarský kraj | Zážitky
22.7.
2022
Poznejte naše strážní hrady

Poznejte naše strážní hrady

Karlovarský kraj | Památky
17.7.
2022
Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Karlovarský kraj | Zážitky