Úvod > Aktuality > Podzemí Krušných hor aneb téměř neznámé skvosty UNESCO
Památky

Podzemí Krušných hor aneb téměř neznámé skvosty UNESCO

  • Vydáno14. září 2023
Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Do kterých můžete vstoupit a prohlédnout si je na vlastní oči?
S prohlídkou podzemních klenotů Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří, zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO, můžete začít třeba v Jáchymově. Město nedávno oslavilo 500 let od založení a kromě řady dalších zajímavostí tu najdete třeba přístupnou podzemní štolu nebo mincovnu, kde se od roku 1519 razily stříbrné jáchymovské tolary.
 

Štola č. 1 v Jáchymově

Mezi zpřístupněné památky na těžbu stříbrných i uranových rud patří štola č. 1, kde jedna z bočních chodeb protíná stříbronosnou žílu Evangelist. Štola je součástí naučné stezky Jáchymovské peklo, věnované politickým vězňům komunistického režimu. Nedaleko můžete navštívit areál bývalého vězeňského pracovního tábora Svornost a zvenčí si prohlédnout stejnojmenný důl.
 

Důl Mauritius v Abertamech

Pár kilometrů od Jáchymova se rozkládá cínové ložisko u Hřebečné, dříve samostatné obce a dnešní části Abertam. V jednom z nejbohatších cínových ložisek v české části Krušných hor, téměř na dohled od fotogenické propadliny dolu Červená jáma, najdete vstup do starého cínového dolu Mauritius. Od parkoviště u silnice je třeba vystoupat po červeně značené cestě k ústí štoly Kryštof a dál k malému domku; tady dostanete helmy se svítilnami, pláště a holínky (samozřejmě si můžete přivézt vlastní a pro jistotu přibalit i teplé ponožky) a sestoupíte kovovým schodištěm zabudovaným do jámy dolu Mauritius po 66 stupních na úroveň štoly. Trasa měří přibližně 400 metrů a vede převážně po rovině, hlavní atrakcí je ohromná podzemní komora na konci štoly, 65 metrů dlouhá, 4–9 metrů široká a v průměru patnáct, ale místy i 25 metrů vysoká. Otevřeno je denně od začátku května do konce září, prohlídky je třeba rezervovat předem.  Ve štole je teplota kolem 7 °C, vlhko a po stěnách i po zemi teče voda, a protože se v podzemí zdržíte přibližně hodinu, bude se hodit teplé outdoorové oblečení.
 

Tip na výlet k památníku zbořeného kostela na Ryžovně

Když se Hřebečné vydáte směrem do Božího Daru, dojedete do míst, kde stojí částečně zaniklá osada Ryžovna. Vznikl tu stejnojmenný pivovar (a protože se v okolí natáčel televizní seriál Rapl, stejně se jmenuje i jedno ze zdejších piv), starší časy připomíná památník bývalého kostela sv. Václava. Pozdně barokní kostel ze začátku 19. století byl společně se hřbitovem zbořen v roce 1968.
 

Štola Johannes na Zlatém Kopci

Rudní revír Zlatý Kopec leží téměř na česko-německých hranicích; vede k němu úzká silnička, která odbočuje z hlavní trasy mezi Božím Darem a Horní Blatnou. Hlavním magnetem je Důl Johannes, který byl v provozu bez výraznějších přestávek od 16. století do 70. let 19. století. Prohlídky tu probíhají podobně jako v dolu Mauritius: nutná je rezervace předem, otevřeno je od začátku května do konce září a před prohlídkou vyfasujete přílby, pláště, rukavice a holínky, pokud si nepřivezete vlastní. Vybrat si můžete ze dvou okruhů. Ovšem pozor, trasy jsou fyzicky náročné (zahrnují například stoupání 40 metrů hlubokou šachtou přímo z komory po dřevěném žebříku až na povrch) a kvůli úzkým chodbám se nedoporučují silnějším osobám.
 

Štola Lehnschafter v Mikulově

Také štola Lehnschafter, která leží severně od náměstí v Mikulově asi 400 metrů od vlakové zastávky Moldavské horské dráhy, nabízí několik typů prohlídek různé délky a náročnosti. Na jejích stěnách uvidíte řadu vytesaných letopočtů, ten nejstarší pochází z roku 1553. Z té doby pochází i velká část chodeb. Občas se sice budete muset trochu přikrčit, ale žádný náročný výkon vás nečeká. Většinou budete potřebovat jen pevnou obuv a teplé, nejlépe pracovní oblečení, které se může ušpinit (ve štole je teplota kolem 9 °C), pouze na prohlídku C jsou vhodné holínky a pracovní oděv.
 

Štola Starý Martin nad Krupkou

Zápisu mezi památky UNESCO se dočkala také nejstarší cínová hornická oblast v Krušných horách kolem Krupky se štolou Starý Martin. Ručně tesanými chodbami půjdete více než kilometr dlouhou trasu; čekají vás zajímavé pohledy jak na žílu Lukáš, tak do hlubin na známé úseky hluboké dědičné štoly Dürrholz, místně zvané Duršlovka, která leží několik desítek metrů pod štolou Martin. Na prostranství před štolou je k vidění venkovní výstava minerálů a hornin a expozice důlní techniky. Nepotřebujete rezervaci předem a kromě pevných bot a teplejšího oblečení ani speciální vybavení, otevřeno je navíc celoročně.
 

Štoly na Měděnci

Poslední zastávkou je Měděnec a hornická krajina na vrchu Mědník s pozůstatky asi osmdesáti větších i menších štol a jam z 15. až 19. století a především se štolami Země zaslíbená a Marie Pomocná. Vstupenky do štoly se kupují v infocentru, které je v restauraci Mědník. Tam také objevíte minimuzeum hornictví a minerálů.
 

Magické, známé i tajné podzemí

  • Držitelem několika rekordů je důl Svornost: ve dvanácti patrech je vyraženo přes sto kilometrů chodeb. Jde o nejstarší důl v Jáchymově, nejdéle fungující důl ve střední Evropě a první důl na světě na těžbu radia. Těžilo se tu stříbro, později kobalt, arsen, nikl, bismut a v nedávné době uran. Nyní se v něm nachází zdroj léčivých radonových vod pro Léčebné lázně Jáchymov, které příležitostně nabízejí prohlídky nejvyššího patra podzemí.
  • Za návštěvu stojí i Horní Blatná, kde v historickém hrázděném domě sídlí muzeum s expozicí těžby cínu, modely důlní techniky, mineralogickými sbírkami nebo kolekcí cínového nádobí. Otevřeno je od května do září.
Muzeum v Krupce – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum v Krupce – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum v Krupce se od 31. ledna 2018 do 31. října roku 2023 uzavírá kvůli rozsáhlé rekonstrukci. Z muzea zmizí expozice věnovaná přírodě severozápadních Čech, nová bude patřit pouze historii hornického města a těžbě cínu.

Štola Marie Pomocné na Mědníku

Štola Marie Pomocné na Mědníku

Štola v blízkosti Měděnce byla využívána od 17. století. Těžila se zde hlavně měď, která dala místu jméno – v kopci Mědník vzniklo velké množství šachet a štol.

Prohlídky kostela sv. Anny na Božím Daru

Prohlídky kostela sv. Anny na Božím Daru

Komentované prohlídky kostela sv. Anny na Božím Daru.

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

Hnusná, špinavá, černá a zničená: do některých míst se na výlet, prodloužený víkend ani na dovolenou zkrátka nejezdí. Ale není to náhodou jen naše zažitá představa? Špatná pověst řady takových měst, čtvrtí a oblastí je mnohem horší než skutečnost. Na Kudy z nudy vám to dokážeme na sedmi jednoduchých příkladech. Nechte se překvapit a okouzlit někdejšími periferiemi, kde nikdo nechtěl bydlet, jezerní krajinou, horami, strašidelným lesem a znovuzrozenými průmyslovými areály.

Štola č. 1 v Jáchymově

Štola č. 1 v Jáchymově

Ve Štole č. 1 se nachází jáchymovské hornické muzeum. Štola dlouhá 260 m připomíná nejen způsob dobývání nerostů v minulém století, ale také utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v této a podobných štolách těžce pracovat.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Unikátní muzeum, nacházející se v bývalém dole v Kopistech, bylo založeno za účelem provozování jedinečného hornického skanzenu. Jak se cítili muži hluboko pod zemí? Jak se uhlí v hlubině těžilo a dosud ještě na několika málo místech těží?

Muzeum Karlovy Vary

Muzeum Karlovy Vary

Ve zcela nové podobě se představuje od dubna 2017, kdy muzeum oslavilo 150 let své existence. Součástí nové expozice je i příroda, kde návštěvníci spatří čtyři biotopy. Krušné hory, Doupovské hory, Sokolovskou pánev, Slavkovský les, ale i řeku Ohři.

Městská památková zóna Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické město

Městská památková zóna Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické město

Na úpatí Krušných hor, asi 10 km od nejvyššího vrcholu Klínovce (1.244 m n.m.), leží město Jáchymov. Městská památková zóna zde byla vyhlášena v roce 1992. Zahrnuje historické jádro bývalého těžebního města, proslulého těžbou stříbra dalších rud od 16. století.

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Naučná stezka Blatenský vrch – Vlčí jámy

Naučná stezka Blatenský vrch – Vlčí jámy

Naučná stezka seznamuje s okolím starého hornického města Horní Blatná v Krušných horách. Provede vás územím jam a propadlin, s podzemím protkaným sítí šachet a štol. Navštívíte umělé vodní dílo Blatenský příkop a vrchol Blatenského vrchu s rozhlednou.

Karavanem od jara do zimy: do Krušných hor na Klínovec a Boží Dar

Karavanem od jara do zimy: do Krušných hor na Klínovec a Boží Dar

Krušné hory jsou pro karavanisty mimořádně přitažlivé: 160 kilometrů dlouhé pohoří nabízí spousty zážitků, krásných míst a odlehlých silniček. Zcela zvláštní místo má mezi všemi zajímavostmi vyhrazený nejvyšší vrchol Krušných hor Klínovec a blízké městečko Boží Dar. Vydejte se sem a uvidíte sami.

Štola Svatého Mikuláše v Hoře Svaté Kateřiny – štola, kde hledali Jantarovou komnatu

Štola Svatého Mikuláše v Hoře Svaté Kateřiny – štola, kde hledali Jantarovou komnatu

Mikulášská štola v obci Hora Svaté Kateřiny je největší a nejznámější štolou v oblasti české části Krušnohoří. Ve středověku se zde těžilo stříbro a měď. Celkově dosahují chodby hloubky až 157 m pod zem. V 90. letech tu hledači pokladů pátrali po Jantarové komnatě.

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

Nedávno Jáchymov oslavil 500 let od svého založení města. Právě tady také získala Marie Curie-Skłodowská radioaktivní rudu pro svůj světoznámý výzkum a v roce 2019 se město společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Navíc sem už více než sto let jezdí lidé z celého světa do slavných radonových lázní.

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

Dočká se Žatec a krajina žateckého chmele zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO? Šance je velká, město na řece Ohři s řadou chmelařských památek nabízí unikátní spojení s regionální a celosvětově známou zemědělskou plodinou. V elitní společnosti UNESCO zatím takové spojení chybí, a tak by Žatec mohl získat cenné body za originalitu.

Hornický region Erzgebirge – Krušnohoří je nově zapsán na seznam UNESCO

Hornický region Erzgebirge – Krušnohoří je nově zapsán na seznam UNESCO

Česká republika dosáhla zapsání Krušnohoří na seznam UNESCO! O zápisu rozhodl výbor pro světové dědictví UNESCO na svém zasedání v ázerbájdžánském Baku v sobotu 6. 7. 2019. Na české straně tato oblast zahrnuje pět lokalit – Hornickou kulturní krajinu Jáchymov, Hornickou kulturní krajinu Abertamy-Boží Dar-Horní Blatná, Hornickou kulturní krajinu Krupka, vrch Mědník a Rudou věž smrti u Ostrova. Na německé straně dosáhlo zápisu 17 lokalit.

Z Jáchymova až do Ameriky: 500 let od vzniku nejslavnější české mince

Z Jáchymova až do Ameriky: 500 let od vzniku nejslavnější české mince

Jáchymovský tolar, který dal jméno slavným dolarům, zanedlouho oslaví 500 let. K výročí dostal hezký dárek: město, kde se začal razit, se společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Muzeum Jáchymov

Muzeum Jáchymov

Jáchymovské muzeum se nachází v historické budově mincovny z 1. poloviny 16. století, která je situované nad místní radnicí, nedaleko kostela sv. Jáchyma.

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

Fandové technických památek, starých dolů, štol, hornických muzeí a plavebních kanálů míří do Krušných hor! Zájem probudil zápis Krušnohorské hornické krajiny mezi památky UNESCO. A protože šlo o společný projekt dvou zemí, pět hornických lokalit na české straně Krušných hor doplňuje sedmnáct dalších v Německu.

Štola Země zaslíbená na Mědníku

Štola Země zaslíbená na Mědníku

Důl Země zaslíbená se nachází ve vrchu Mědník, kde se kutalo pravděpodobně již v 10. století. Dochované záznamy pocházejí ale až z 15. století. Těžily se zde hlavně stříbronosné měděné rudy, a to až v 27 štolách.

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku

Cílem geoparku je představit široké veřejnosti kouzlo místní krajiny, spoluvytvářené geomorfologickými procesy a následným působením člověka, zachyceném v pozůstatcích po hornické a důlní činnosti, ve využití místních hornin ve stavitelství a v umění nebo ve stopách dějinných událostí.

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost pochází z roku 1518 a od roku 1530 je nejdéle pracujícím dolem ve střední Evropě. Nejprve se zde těžilo stříbro, později smutně proslul těžbou uranu politickými vězni. Důl je aktuálně uzavřen.

Další aktuality

Užijte si podzimní hrad Bečov: procházkou v zahradě, prohlídkami hradu či pozorováním kovářských mistrů

Podzimní čas si v Bečově nad Teplou užijete nejen zajímavými prohlídkami zámku, ale také třeba procházkou zdejší botanickou zahradou a o víkendu 9. a 10. září se můžete podívat pod ruce šikovným mistrům kovářského řemesla na Mezinárodním kovářském sympoziu, které se koná v areálu penzionu Hradní Bašta.
Karlovarský kraj | Zážitky

Společnost Thun 1794 zve na Porcelánové slavnosti do Karlových Varů

Na prostranství před Grandhotelem Ambassador (bývalý Národní dům) v Karlových Varech se v termínu 1. – 3. září 2023 konají Porcelánové slavnosti, které pořádá porcelánka Thun 1794 a.s. ve spolupráci s Grandhotelem Ambassador. V prostorách karlovarského grandhotelu bude instalována výstava Prostřené stoly, kde si lze prohlédnout současnou porcelánovou produkci porcelánky Thun 1794 vhodně doplněnou kolekcemi nápojového skla karlovarské sklárny Moser. V prodejních stáncích bude nabízen porcelán a sklo za mimořádně zvýhodněné ceny.
Karlovarský kraj | Kultura

Česko mezi řádky: Cejch, Krušné hory a Zdeněk Šmíd

Spisovatel Zdeněk Šmíd (1937–2011) je autorem řady populárních knížek, část své tvorby věnoval také kraji, kde se narodil a působil jako učitel a profesor na základních a středních školách. Do Krušných hor umístil svůj nejdiskutovanější román nazvaný Cejch, v němž se jako jeden z prvních českých autorů pustil do tématu soužití Čechů a Němců v západním pohraničí. Kde přesně se odehrává?
Karlovarský kraj | Životní styl

Vánoce v létě? Vezměte děti na Ježíškovu stezku

Dětem určitě udělá radost výlet po Ježíškově cestě, který můžete podniknout na kole, pěšky i na koloběžce. V infocentru na Božím Daru získáte plánek cesty a Ježíškův pas. Po celý rok tu též děti mohou zanechat svá přání na Ježíškově poště.
Karlovarský kraj | Zážitky

Mariánské lázně hostí již 64. ročník Chopinova festivalu

Od 12. do 19. srpna 2023 probíhá v Mariánských Lázních již 64. ročník mezinárodního hudebního svátku, Chopinova festivalu, který se svou tradicí řadí mezi deset nejstarších hudebních evropských festivalů. Festival pořádá Společnost Fryderyka Chopina v České republice a pro letošní rok vyhlásila jako hlavní téma "Chopin a jeho přátelé". Kromě hudby si návštěvníci festivalu mohou prohlédnout i dva zajímavé klavíry.
Karlovarský kraj | Kultura

Poutní místo Skoky ožije tradiční poutí

Poutní místo Skoky je proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou. Místní kostel ale nežije jen v minulosti a nabízí bohatý kulturní program s poutěmi a hudebními představeními. V úterý 15. srpna 2023 se ve Skokách koná Slavnost Nanebevzetí Panny Marie.
Karlovarský kraj | Památky

Na Lokti vypuknou o víkendu tradiční Slavnosti purkrabího Půty

Stejně jako každý rok, tak i letos vás čekají o tomto víkendu na hradu Loket dva dny plné dobrého jídla a pití, jadrné středověké zábavy a možnosti pobavit sebe i své blízké účastí v různých kláních. Letošní akce přichystala i několik novinek. Přijďte 12. srpna 2023 nasát atmosféru starých časů na hrad Loket, kde můžete hradní branou vstoupit do časů gotiky.
Karlovarský kraj | Zážitky

Prohlédněte si Karlovy Vary z vyhlídkového autovláčku

Autovláčkem se třemi vagóny a s kapacitou 36 pasažérů se můžete po lázeňském centru Karlových Varů projet denně až do 29.10.2023. Během cesty autovláčkem uvidíte největší lákadla tohoto největšího českého lázeňského města. Kdo má chuť poznat více historie a širší okolí, může se vydat na cestu víkendovým autobusem do nedalekých lázní Kyselka.
Karlovarský kraj | Zážitky