Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Císařské lázně v Karlových Varech
Památky

Císařské lázně v Karlových Varech

Pseudorenesanční patrová budova připomíná svým podkovovitým půdorysem spíše divadelní budovu. Zdobná architektura budovy napodobuje francouzskou renesanci, spojující renesanční a barokní stavební prvky se secesními dekorativními motivy.
V Císařských lázních proběhla generální rekonstrukce, opravená památka se slavnostně otevřela 17. června 2023, a to jako společenské a kulturní centrum. Prostor slouží pro pořádání nejrůznějších akcí, od promítání filmů přes koncerty až po rauty.

Milovníci památek ocení novou muzejní expozici, která představí dějiny lázeňství v Karlových Varech ve světových i lokálních souvislostech. Historické koupelny návštěvníkům se ukazují tři hlavní druhy procedur (minerální, uhličitou, rašelinovou) a vývoj lázeňství v čase na příkladu osobností, které zhmotňují hologramy. Nechybí Antonín Dvořák, Franz Kafka nebo Claudia Cardinalová.

Kromě multifunkčního sálu a muzejní expozice je v Císařských lázních možné navštívit infocentrum, kavárnu, kancelář UNESCO, bufet nebo knihovnu s čítárnou. A navíc se na stěny atria se mimo akce promítá videomapping s motivy přírodní lázeňské léčby a s ukázkami tehdejšího technického řešení dopravy van s rašelinou do koupelen za zákazníkem.


Typy prohlídek v Císařských lázních

Skrz naskrz Císařskými lázněmi

Císařské lázně nabízí prohlídku budovy jako celku. Národní kulturní památka Císařské lázně vypráví příběh o zlaté epoše evropského lázeňství. Svou zdobností a bohatou uměleckou výzdobou demonstrují význam a bohatství Karlových Varů na přelomu 19. a 20. století. Poznejte budovu, která byla dokonalým spojením krásy a moderních technologií své doby.

Během hodinové prohlídky se seznámíte s původní technologií provozu lázní, poznáte historické čekárny, odpočívárny i luxusní prostor Zanderova sálu. Navštívíte ale i moderní koncertní sál v Atriu a dozvíte se zajímavosti spojené s historií objektu.

 

Císařská koupelna: příběh luxusu

Prohlídka trvá přibližně 20 minut. Okruh císařská koupelna je příběhem luxusu, který byl vytvořen pro nejlepší lázeňské hosty. Po stovky let lákala lázeňská města státníky, politiky, umělce a podnikatele a poskytovala jim servis na té nejvyšší úrovni.

Poznáte slavné hosty Karlových Varů a projdete si prostory koupelny, která byla vybudována pro nejnáročnější klientelu. Drahý nábytek a cenné vybavení vám připomenou dobu, kdy byly evropské lázně symbolem luxusu a okázalosti.
 

Muzejní expozice – historie lázeňství

Připravujeme pro vás moderní expozici, která vás provede světem lázeňství a představí vám nejen naši budovu. Těšit se na ni můžete již na konci tohoto roku. Expozice je bez průvodce, k dispozici nabízíme tištěného průvodce.

Hrané prohlídky s Viktorem Braunreiterem

Od podzimu se můžete těšit na hrané prohlídky s karlovarským hercem, konferenciérem a principálem Viktorem Braunreiterem. 

 

Z historie Císařských lázní

Reprezentativní lázeňská budova v soudobém módním architektonickém slohu byla vystavěna v letech 1893–1895 podle projektu slavných vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera na pozemcích bývalého měšťanského pivovaru v jižní části města Karlovy Vary. Slavnostní otevření objektu proběhlo dne 5. května 1895 uložením závěrečného kamene. Císařské lázně bývaly reprezentativním lázeňským zařízením s nejmodernějším provozem v tehdejší rakousko-uherské monarchii.

Interiéry lázeňské budovy v sobě skrývaly všechny tehdejší nejmodernější vymoženosti a neobvyklý komfort. Součástí budovy byl tzv. Zanderův sál s mechanickým cvičebním nářadím pro švédskou léčebnou gymnastiku podle metody dr. Zandera. K lázeňské budově podzemní chodbou připojen objekt Rašelinového pavilonu pro přípravu rašeliny ke koupelím.

Objekt Císařských lázní, od roku 1918 nazývaných Lázně I, byl využíván k balneologickým účelům až do konce 80. let 20. století. Následně bylo v Zanderově sále provozováno kasino. Od roku 1994 byla nakonec budova uzavřena a chátrala. V roce 2008 byl objekt bývalých Císařských lázní bezplatně převeden na Karlovarský kraj.
 

Rekostrukce 2023

V posledních letech prošla lázeňská budova, která byla prohlášena Národní kulturní památkou, postupnou obnovou. V rámci rekonstrukce zde vznikla unikátní expozice zaměřená na historii lázeňství, kterou jistě ocení návštěvníci, ale i obyvatelé Karlovarského kraje. Budova může být ideálním cílem rodin s dětmi, připravuje se zde trasa i pro dětské návštěvníky. 
 

Císařské lázně bez bariér

Kromě fyzické přístupnosti Císařských lázní příspěvková organizace usiluje o komplexní přístup a pracuje na odstraňování komunikačních bariér, jehož výsledkem bude postupné rozšíření nabídky pro návštěvníky s hendikepem. 

Císařské lázně jsou národní kulturní památkou, která je bezbariérově přístupná. Vjezd do dveří není limitován žádným prahem. Za vstupem je k dispozici nájezdová plošina pro vozíčkáře. Patra jsou propojena výtahem. Bezbariérovost sálu Atrium zajišťuje schodišťová plošina. Plošinu je možno ovládat bez obsluhy. Ve všech případech je vám k dispozici personál Císařských lázní.

Budova nabízí základní značení pro návštěvníky s poruchami zraku. Návštěva s doprovodem je vhodná.

Vánoce u Osmanyho Laffity

Originální zábavný pořad populárního módního návrháře kubánského původu Osmanyho Laffity ve vánočním speciálu plném nekorektního humoru.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

City Triathlon Karlovy Vary 2024

Nejlepší triatlonisté planety míří do Karlových Varů. V září se v nádherných kulisách lázeňského centra uskuteční závod Světového poháru!
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Salon 2024 v Galerii umění v Karlových Varech

Výstava výtvarníků a architektů spjatých s Karlovarským krajem k poctě Milana Neuberta a Antonína Polonyho.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Zdeněk Lukeš – Newyorské mrakodrapy 2

Druhý díl přednášky o nejvyšších budovách v New Yorku a jejich tvůrcích, tentokrát z období od roku 1945 do současnosti.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Sedm dekád Galerie umění Karlovy Vary (1953–2023)

Nová stálá expozice připravená v rámci 70. výročí založení Galerie umění Karlovy Vary prezentuje bohaté sbírkové fondy českého umění 20. století a představuje díla klasiků českého moderního umění i současných autorů.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Vánoce s NOP – Norbi & Olin & Pavel

Fenomenální kytarista Norbi Kovács společně s výtečným violoncellistou Jaroslavem Olinem Nejezchlebou a vynikajícím houslistou Pavlem Fischerem. Energická trojice špičkových muzikantů přináší strhující muziku napříč žánry.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Komentovaná prohlídka výstavy Jana Pohribného

Výstavou provedou samotný autor Jan Pohribný a kurátor Jan Samec.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Jan Pohribný – Spi-rituální krajina

Jan Pohribný (1961), významný český fotograf, držitel mnoha našich i mezinárodních ocenění, se ve volné tvorbě dlouhodobě zaměřuje na aranžovanou a konceptuální fotografii v přírodě a land-art. Aktuální výstava je průřezovou přehlídkou fotografických realizací z let 1988–2022.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Císařská koupelna – příběh luxusu v Karlových varech

Perlou Císařských lázní je Císařská koupelna, luxusní lázeňská koupelna pojmenovaná po císaři Františku Josefovi I.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Komentované prohlídky Skrz naskrz Císařskými lázněmi

Pojďte společně s námi prozkoumat každý kout opravených lázní a poznejte nejen architektonické, ale i technické poklady unikátní budovy.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Sady Karla IV. v Karlových Varech

Veřejný městský park Sady Karla IV. leží před Císařskými lázněmi v jižní části lázeňského centra Karlových Varů. Park je přístupný od roku 1895.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Zámecké Lázně Karlovy Vary

Zámecké Lázně stojí přímo v samém srdci lázeňské zóny Karlových Varů, v těsném sousedství Tržní a Vřídelní kolonády. Momentálně nejsou v provozu, otevřít by se mohly v průběhu roku 2023.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Festivalový most v Karlových Varech

Festivalový most mezi Císařskými lázněmi a Grandhotelem Pupp byl otevřen v lednu 2023. Jedná se v pořadí o třetí most, který na tomto místě stojí. První z nich byl přes koryto řeky Teplé postaven již roku 1880.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Karlovarský symfonický orchestr Karlovy Vary

Karlovarský symfonický orchestr je nestarším orchestrem na území Čech a jedním z nejstarších na světě. Založen byl už roku 1835 skladatelem, houslistou a dirigentem Josefem Labitzkým jako sezónní lázeňské těleso.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Carlsbad Clinic Karlovy Vary – svět krásy a zdraví

Vstupte do chrámu krásy a zdraví v Karlových Varech. Carlsbad Clinic je znovuobjevení vaší vitality, energie a spokojenosti s vlastním tělem. Římané ve starověku říkali: „mens sana in corpore sano“ – „ve zdravém těle je zdravý duch“, my říkáme: „ve zdravém a krásném těle je zdravý duch“.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Muzeum Karlovy Vary

Ve zcela nové podobě se představuje od dubna 2017, kdy muzeum oslavilo 150 let své existence. Součástí nové expozice je i příroda, kde návštěvníci spatří čtyři biotopy. Krušné hory, Doupovské hory, Sokolovskou pánev, Slavkovský les, ale i řeku Ohři.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Carlsbad Plaza Medical Spa & Wellness Hotel

Hotel Carlsbad Plaza je prvním hotelem v České republice, který získal nejvyšší možnou certifikaci 5* Superior. V lázeňském centru Karlových Varů nabízí svým hostům 152 pokojů včetně 26 apartmánů, 2 restaurace, 4 bary, konferenční prostory i luxusní obchody.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

ID Bar & Restaurant v Karlových Varech

Zážitková restaurace ID Bar & Restaurant klade důraz na čerstvé sezónní suroviny a následnou zdravou a chutnou přípravu všech nabízených pokrmů.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Restaurace Le Marché Karlovy Vary

Zážitková restaurace Le Marché Karlovy Vary nabízí zážitek v podobě vybraného jídla šest dnů v týdnu. Přijďte si vychutnat tříchodový oběd, tříchodovou večeři, nebo některé z degustačních menu od vyhlášeného šéfkuchaře Jana Krajče.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Hotel Quisisana Palace Karlovy Vary

Luxusní pětihvězdičkový hotel Quisisana Palace nabízí devatenáct majestátních pokojů a apartmá. Součástí hotelu je i vynikající Café-restaurant a wellness salon. Užijte si každý okamžik pobytu v hotelu Quisisana Palace pod heslem "Lifestyle with a touch".
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Hotel & restaurant Embassy

odinný hotel Embassy najdete v srdci jednoho z nejoblíbenějších lázeňských měst Karlovy Vary. V jeho těsném okolí se nacházejí vyhlášené léčivé prameny, romantická historická Kolonáda nebo nejznámější karlovarský pramen Vřídlo.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Hotel Dvořák Spa & Wellness

Uprostřed lázeňského centra města Karlovy Vary se na pravém břehu řeky Teplé nachází hotel Dvorak Spa & Wellness. Hotel tvoří šest elegantně zdobených budov se secesní fasádou. Jméno nese na počest světoznámého hudebního skladatele Antonína Dvořáka,.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Hotel Boston v Karlových Varech

Hotel Boston, celkově zrekonstruovaný v letech 2006 a 2007, se nachází přímo v lázeňském centru Karlových Varů naproti divadlu u řeky Teplá.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Lázeňský hotel Morava v Karlových Varech

Lázeňský hotel se nachází nad Vřídelní kolonádou, přímo pod Jelením skokem. Díky své poloze si zachovává poklidnou atmosféru a nabízí panoramatický výhled na centrum.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj