Úvod > Aktuality > Nejnavštěvovanější místa Karlovarského kraje: Loket, Bečov nad Teplou a park miniatur v Mariánských Lázních

Nejnavštěvovanější místa Karlovarského kraje: Loket, Bečov nad Teplou a park miniatur v Mariánských Lázních

Vydáno 27. července 2019 Kultura
Deseti nejnavštěvovanějším místům Karlovarského kraje kraluje hrad Loket. Druhá příčka patří parku Boheminium v Mariánských Lázních a třetí hradu a zámku v Bečově nad Teplou, kde si prohlédnete unikátní relikviář sv. Maura. Společně s korunovačními klenoty je nejcennější zlatnickou památkou České republiky.
Románsko-gotický hrad Loket nad řekou Ohří je srdcem malebného městečka. Nelitujte námahy a vyšplhejte na 26 metrů vysokou hradní věž, odkud uvidíte všechno pěkně z ptačí perspektivy: náměstí s radnicí a barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historické měšťanské domy i zbytky hradeb. K posezení zvou v Lokti spousty restaurací a kaváren, najdete tu i několik zajímavých muzeí, třeba se sbírkami lázeňských pohárků nebo knižních vazeb.
 

TOP místa: miniatury, příroda a kuriozity

Jednou z hlavních atrakcí Mariánských Lázní je park Boheminium. Jeden z největších parků miniatur v Evropě nabízí desítky do detailu propracovaných modelů architektonických a technických památek z celého Česka. Na hradě a zámku v Bečově nad Teplou si zase prohlédnete skutečný skvost, relikviář sv. Maura, a na zámku Kynžvart jedinečný kabinet kuriozit knížete Metternicha. Celý rok pak můžete navštívit třeba národní přírodní rezervaci Soos nedaleko Františkových Lázní, Chebský hrad anebo rozhlednu na Klínovci nad Božím Darem. Mimochodem, nedaleko objevíte skvělý výletní cíl pro rodiny s dětmi, Ježíškovu cestu.
 

Neobjevená místa: kamenné růže pod karlovarským Vřídlem

I v Karlovarském kraji existují místa, která zatím výletníci neobjevili, a to dokonce přímo v krajském městě Karlových Varech. Vedle dvou míst, která se řadí mezi desítku nejnavštěvovanějších, tedy Motýlího domu a Jan Becher Muzea věnovaného bylinnému likéru Becherovce, to je především Vřídelní kolonáda a podzemí Vřídla. Místo, kde vřídlovcem „obrůstají“ růže a další typické karlovarské suvenýry, si můžete prohlédnout v hlavní turistické sezoně denně.
 

Co vám nesmí uniknout: letní slavnosti na Lokti

Léto si neužijete jen na hradě Loket, který je až do konce srpna otevřený denně až do 18.30, ale také v amfiteátru na břehu Ohře: Léto pod hradem Loket nabízí řadu divadelních představení a koncertů. Pokud se chcete vrátit do minulosti, přijeďte o víkendu 10. a 11. srpna na Středověké slavnosti purkrabího Půty. Pověst vypráví, že skutečný purkrabí Půta z Illburka prý zkameněl. My už dnes víme, že se tak stalo někdy kolem roku 1422, kdy někam do okolí Lokte dopadl nejstarší známý meteorit na světě. Přijeďte si prohlédnout jeho kopii a užijte si rytířské turnaje, divadelní taškařice, kejklířské kousky, středověkou hudbu a řemesla našich předků.
 
Výzkum návštěvnosti turistických cílů v České republice realizovala agentura CzechTourism ve spolupráci s destinačními společnostmi a krajskými úřady. Měřítkem návštěvnosti je počet registrovaných návštěvníků v tisících. Data zahrnují návštěvnost domácích a zahraničních turistů.
 
Hrad Loket - impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Hrad Loket - impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Boheminium - miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Boheminium - miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Park Boheminium nabízí expozici více než 70 modelů významných pamětihodností z celé republiky. Nechybí model hradu Karlštejn, Ještěd nebo Bezděz. Řadí se mezi 5 největších parků miniatur v Evropě.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou - odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou - odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu - relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Národní přírodní rezervace Soos - evropská rarita nedaleko Františkových Lázní

Národní přírodní rezervace Soos - evropská rarita nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. Mofetách - bahenních sopkách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Chebský hrad - jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Chebský hrad - jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Jan Becher Muzeum - ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů

Jan Becher Muzeum - ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů

Máte rádi Becherovku? Pak přijďte přivonět k historii a poodhalit tajemství tohoto bylinného alkoholického likéru do muzea. Dozvíte se tu mnoho o výrobě i skladování známého nápoje, mlsné návštěvníky potěší degustace v muzejním baru.

Hora Klínovec s rozhlednou

Hora Klínovec s rozhlednou

Na nejvyšší hoře Krušných hor Klínovci (1244 m n.m.) leží 80 m vysoká dominanta radiotelekomunikační věže a rozhledna. Rozhledna zde stála už v 19. století, od 80let však byla ve velmi špatném stavu. Rozhledně hrozil dokonce zánik, ale od roku 2013 je znovu nádherná kamenná stavba přístupná.

Zámek Kynžvart - sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart - sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Motýlí dům v komplexu Diana v Karlových Varech

Motýlí dům v komplexu Diana v Karlových Varech

Motýlí dům v komplexu Diana v Karlových Varech - to je tropická zahrada s živými motýly z celého světa. Můžete sledovat všechna stádia jejich vývoje v jejich přirozeném prostředí, od vajíčka přes housenku a kuklu až v motýla.

Ježíškova cesta na Božím Daru

Ježíškova cesta na Božím Daru

Boží Dar je nejvýše položeným městem střední Evropy. Je znám vánoční Ježíškovou poštou a mají tu i Ježíškovu cestu se dvěma okruhy.

Další aktuality

1.12.
2019
Mariánskolázeňský vánoční trh zaplní kolonádu

Mariánskolázeňský vánoční trh zaplní kolonádu

Západočeské lázně | Kultura
9.9.
2019
Karlovy Vary zvou na festival světel

Karlovy Vary zvou na festival světel

Západočeské lázně | Kultura