Úvod > Aktuality > Když milujete Západočeské lázně: relikviář ze zlata, sklo, Mattoni a ztracený kostel
Životní styl

Když milujete Západočeské lázně: relikviář ze zlata, sklo, Mattoni a ztracený kostel

  • Vydáno11. června 2022
Víte, že v nejzápadnějším cípu Česka objevíte vzácný poklad, který leckdo přirovnává ke korunovačním klenotům? Seznamte se s relikviářem svatého Maura! Provedeme vás také zdejšími lázněmi, které byly zapsány na Seznam UNESCO, podíváme se do podzemí i na vrcholky hor a poradíme vám, kam se vydat s dětmi. Co byste řekli třeba parku s modely hradů a zámků anebo místu, kam můžete zajít po celý rok?

Bečov nad Teplou a svatý Maur: zářivý zlatý poklad

Poklad, jaký nikde jinde nespatříte: to je relikviář svatého Maura, vzácná památka ze zlata, stříbra a drahých kamenů, v níž jsou uloženy kosterní ostatky sv. Jana Křtitele, sv. Maura, sv. Apolináře a sv. Timoteje. Má podobnou cenu jako korunovační klenoty a prohlédnete si ho na hradě a zámkuBečově nad Teplou. Půvabné městečko láká i na další zajímavosti, třeba muzeum historických motocyklů nebo botanickou zahradu s unikátní skalní stezkou – bioferratou. K zajímavým výletním cílům patří šroubovitě zatočená rozhledna na Krásenském vrchu, pravidelně řazena mezi nejhezčí vyhlídkové věže Česka, anebo Dlouhá stoka, umělý vodní kanál z 16. století.
 

Lázně v UNESCO: perly našeho lázeňství

Tři lázeňská města z regionu Západočeských lázníKarlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně – byly v červenci 2021 zápsány na prestižní seznam světového dědictví UNESCO. Společně s nimi se projekt Slavné lázně Evropy týkal i dalších jedenácti evropských lázeňských měst, která byla do prestižního seznamu rovněž zapsána – jedná se o německý Baden-Baden, belgické Spa, francouzské Vichy, anglické město Bath či italské Montecatini Terme. České lázeňství je unikátní svou rozlohou, procedurami, historickými budovami i krajinou.

vřídloZastavte se třeba u karlovarského Vřídla se zajímavým podzemím a nově zrekonstruovaným pavilonem, na nádherné novobarokní kolonádě se zpívající fontánouMariánských Lázních anebo v Aquaforu, světě vody a relaxace ve Františkových Lázních. Mimochodem, víte, že s teplotou až 73°C je Vřídlo nejteplejším termálním pramenem Česka a že vystřikuje až dvanáct metrů vysoko? Na povrch vyvěrá neuvěřitelných 2 000 litrů minerální vody za minutu, což představuje 95 % veškerých karlovarských minerálních vod. Opravená Vřídelní kolonáda byla otevřena v květnu 2022, v současnosti se připravuje ještě poslední etapa, která by měla zpřístupnit střechu kolonády a ochozy v druhém nadzemní podlaží veřejnosti.
 

Soos, Svatošovy skály a Kladská: kouzelná příroda

soosKousek od Františkových Lázní objevíte skutečnou geologickou raritu: národní přírodní rezervace Soos, rozlehlé rašeliniště s řadou minerálních pramenů, připomíná pravěkou krajinu. Rezervací prochází naučná stezka. Kromě pramenů zde vyvěrá plynný kysličník uhličitý – vývěry vypadají jako malé krátery, široké jsou až 80 cm a hluboké několik desítek cm. Ty, ze kterých se syčením uniká oxid, se nazývají mofety, v jiných bublá voda a bahno. Z Karlových Varů se můžete vypravit na procházku do údolí Ohře k pohádkovým Svatošským skalám, kousek od Mariánských Lázní lákají k výletům přírodní rezervace Smraďoch či osada Kladská s romantickým loveckým zámečkem, Domem přírody a rozlehlými rašeliništi, jimiž vede naučná stezka. Nezapomeňte ani na Komorní hůrku; nejmladší sopka na území Českého masivu se tyčí mezi Chebem a Františkovými Lázněmi.
 

Když cestujete s dětmi: miniatury a zábavné stezky

boheminiumMezi místa oblíbená malými i velkými návštěvníky Západočeských lázní patří celoročně otevřený park Boheminium v Mariánských Lázních, kde je podél cest rozmístěno několik desítek modelů stavebních a technických památek z celého Česka. Park se nachází na vrchu Krakonoš, kam návštěvníky dopraví i lanovka či MHD, navíc ho obklopují lesy a louky. Pro rok 2022 se chystají dva nové "pražské" modely – Břevnovský klášter (v červnu) a chrám sv. Petra a Pavla na Vyšehradě (v září). S dětmi se můžete vypravit také do Hornického muzea Krásně, na putování Po stopách skřítků do lázní Kyselka anebo na výlet po Ježíškově cestě kolem Božího Daru. Má dva okruhy a na každém zastavení děti najdou pohádkové postavy a nejrůznější atrakce.
 

Klínovec: rozhled z nejvyššího vrcholku Krušných hor

Chcete poznat Krušné hory? Podívejte se na ně z rozhledny na Klínovci, nejvyšším vrcholu pohoří. Už od začátku 19. století patřil k vyhledávaným výletním místům a dnes bychom si vrchol bez oblíbené věže jen těžko dovedli představit. Na Klínovec vede lanovkaJáchymova, svahy využívají v zimě lyžaři a po zbytek roku cyklisté. Rozhledna je otevřená každý den včetně víkendů a z ochozu se otvírá nádherný kruhový výhled nejenom na hřebeny Krušných hor a Podkrušnohorskou hnědouhelnou pánev, ale také na Doupovské hory a Slavkovský les. Za mimořádně dobré viditelnosti bývá vidět také Šumava a další místa.
 

Lázně Kyselka: chlouba Heinricha Mattoniho

lázně KyselkaPřed několika lety vysílaný televizní seriál Já, Mattoni probudil zájem nejenom o Heinricha Mattoniho, ale i o historii jedné z nejznámějších českých značek. Po stopách Mattoniho a slavné Mattonky se můžete vydat do obnovovaného areálu někdejších lázní Kyselka u Karlových Varů a navštívit třeba starou kolonádu, Mattoniho rozhlednu na Bučině anebo Mattoni Muzeum s originální interaktivní expozicí. O historii Kyselky a o budovách bývalých lázní, které postupně prochází stavební obnovou, vás poučí naučná stezka. Její trasa je vedena z velké části po původních promenádních cestách z dávných dob Heinricha Mattoniho, kdy byly ještě hojně využívány tehdejšími turisty a jsou i v dnešní době průchozí. V průběhu trasy stezka upozorňuje na téměř zaniklá odpočinková místa, vyhlídky, parky, altány a podává podrobnější informace o přilehlých stavbách.
 

TOP výrobky regionu: sklo, Becherovka a porcelán

V regionu Západočeských lázní se potkáte s trojlístkem výrobků, které řadíme mezi české rodinné stříbro. Líbí se vám broušené sklo, které vyrábí sklárna Moser v Karlových Varech? Celoročně a denně si můžete prohlédnout nejenom muzeum a sklářskou huť, ale také firemní prodejnu, kavárnu a návštěvnické centrum. Ze stejného města už více než dvě stě let proudí do světa bylinný likér Becherovka, známý také jako třináctý léčebný pramen Karlových Varů. Historii nápoje, vyrobeného podle tajného receptu ze směsi bylinek a koření, mapuje Jan Becher Muzeum. Kdo touží odhalit tajemství výroby křehkého porcelánu, ten může zamířit do návštěvnického střediska porcelánky Thun 1794 v Nové Roli anebo na Porcelánové slavnosti; v Karlových Varech se pořádají dvakrát ročně, začátkem května a začátkem září.
 

Krudum: tajemný kostel a domov sv. Mikuláše

Krudum se třemi vrcholy je nejtajemnější hora Slavkovského lesa. Leží mezi Horním Slavkovem a Sokolovem a na jeho úpatí stojí středověký kostel sv. Mikuláše. O kostele, který si prý někdy ve 13. století postavili místní horníci, bychom nevěděli zhola nic, nebýt archeologického průzkumu v roce 2002. Tehdy se jako zázrakem objevily zdi, stovky let pohřbené v zemi. Zároveň se probudily staré legendy: V nejzápadnějším cípu Čech kdekdo neví, kde leží hora Krudum a nezná ani kostel svatého Mikuláše. Zato dobře ví, že právě tam někde v tajemném Slavkovském lese žije svatý Mikuláš a právě odtud vychází obklopen hejnem andělů a klubkem čertů, aby roznesl dárky dětem v okolí v předvečer svého svátku.
 

Svět z výšky: nejkrásnější a nejtajemnější rozhledny

Víte, že Bismarckova rozhledna u Chebu na desítky let zmizela? Vznikla roku 1909, ale protože stála necelý kilometr od česko-německých hranic, po druhé světové válce se proměnila v pozorovatelnu pohraniční stráže. Okolní svět na ni zapomněl a vysoké stromy se postaraly o zbytek. V roce 2005 se dočkala rekonstrukce, je přístupná celoročně a zdarma a otvírá se z ní hezký výhled na město Cheb, vodní nádrž Skalka, pásmo Krušných hor i do Německa. V seznamech našich nejhezčích vyhlídkových věží se pravidelně objevuje rozhledna na Krásenském vrchu, která stojí jižně od města Krásno. Vznikla ve třicátých letech 20. století a má tvar dutého kamenného válce, po jehož plášti se ve spirále vine točité schodiště. Z plošiny na vrcholu se otvírá pěkný kruhový výhled na Slavkovský les a Krušné hory, naopak dole najdete místnost s ohništěm, kde se můžete schovat před deštěm a nepohodou.
 

Celoročně otevřeno: kam na výlet po celý rok?

Chystáte se do Západočeských lázní až po sezóně? Nevadí, v nejzápadnějším výběžku Čech najdete řadu míst, pro která sezona nahraje roli a kde bývá otevřeno celý rok. Bez obav se například můžete vypravit do kouzelného městečka Loket s monumentálním středověkým hradem, na Chebský hrad, na hrad a zámek Horní hrad neboli Hauenštejn nedaleko Stráže nad Ohří, do zámku a Paláce princů v Ostrově anebo na zámek Valeč; zimní noční prohlídky s lucernou promění prohlídku barokního zámku v nezapomenutelný zážitek. Také premonstrátský klášter v Teplé u Mariánských Lázní s románsko-gotickým kostelem Zvěstování Páně, vzácnou knihovnou a obrazárnou bývá otevřený celý rok kromě ledna, podívat se můžete také na Dianu a do Motýlího domu Karlových Varech. Oblíbeným cílem výletů je také volně přístupná zřícenina hradu Andělská Hora, údajně místo prodchnuté pozitivní energií.
Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Mezi největší poklady v Česku patří zlatem, stříbrem a drahými kameny vykládaný relikviář svatého Maura, který si dnes můžete prohlédnout na zámku v Bečově nad Teplou. Jedno z nejvýznamnějších šperkařských děl nalezli za zvláštních okolností v roce 1985 kriminalisté.

Hrad Seeberg – Ostroh u Františkových Lázní

Hrad Seeberg – Ostroh u Františkových Lázní

Přijďte navštívit hrad Seeberg, často nazývaný Ostroh. Najdete jej několik kilometrů západně od Františkových Lázní. Dnešní podobu hradu tvoří románský a gotický palác, které doplňuje renesanční křídlo s krásnou arkádovou chodbou. Zajímavý zážitek nabízí i vstup do sklepních prostor hradu.

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte o minerálních pramenech a tajemných mofetách, starobylých rašeliništích, jedinečných hadcových horninách a pestrých mokřadních loukách.

Vřídlo Karlovy Vary

Vřídlo Karlovy Vary

Symbolem Karlových Varů je bez pochyby Vřídlo, gejzír horké minerální vody o 72°C. Gejzír Vřídla, unikátní přírodní úkaz, vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a díky vysokému tlaku vystřikuje až do výšky 12 metrů.

Boheminium – miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Boheminium – miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Park Boheminium nabízí expozici více než 70 modelů významných pamětihodností z celé republiky. Nechybí model hradu Karlštejn, Ještěd nebo Bezděz. Řadí se mezi 5 největších parků miniatur v Evropě.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu. Vstup se psem povo...

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána byla vybudována v letech 1982 – 1986 při rekonstrukci promenády akademickým architektem Pavlem Mikšíkem. Působivé vodní obrazce jsou tvořeny z deseti střikových systémů, jejichž kombinace řídí počítač.

Karlovy Vary Region Card – poznejte Karlovy Vary i celý Karlovarský kraj

Karlovy Vary Region Card – poznejte Karlovy Vary i celý Karlovarský kraj

Kupte si turistickou kartu a navštěvujte historické památky, galerie, muzea a další turistické zajímavosti. V nabídce najdete i celou řadu slev v Karlových Varech, Mariánských Lázních a v celém Karlovarském kraji.

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Balbínův pramen v Mariánských Lázních

Balbínův pramen v Mariánských Lázních

Balbínův pramen se původně jmenoval Rašeliništní. Pramení totiž na okraji rašeliniště – asi kilometr západně od Mariánských Lázní.

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny

Naučná stezka Kladská vede po hranicích Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a seznamuje s historií osady Kladská, s vývojem rašeliniště a jeho faunou a flórou. Na trase dřevěného chodníku se poznáte se zdejší přírodu zblízka na vlastní oči.

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec je největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor. Spolu s německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec který lyžařům nabízí 47 km sjezdovek od jeden a půldenní permanentky. Nově došlo k propojení Klínovce s Neklidem a Božím Darem.

Zámecké Lázně Karlovy Vary

Zámecké Lázně Karlovy Vary

Zámecké Lázně stojí přímo v samém srdci lázeňské zóny Karlových Varů, v těsném sousedství Tržní a Vřídelní kolonády. Momentálně nejsou v provozu, otevřít by se mohly v průběhu roku 2023.

Lázeňské pobyty ve Františkových Lázních

Lázeňské pobyty ve Františkových Lázních

Široké spektrum klasických lázeňských i moderních rehabilitačních procedur nabízí světově proslulé lázně Františkovy Lázně, které jsou součástí tzv. Lázeňského trojúhelníku v západních Čechách, který je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.

Rozhledna Diana v Karlových Varech

Rozhledna Diana v Karlových Varech

Věž z roku 1914 najdete na Výšině přátelství nad Grandhotelem Pupp. Dostanete se k ní pěšky po lesních stezkách nebo lanovkou od Grandhotelu Pupp. Na ochoz rozhledny Diana, do výšky 25 m, vyjedete buď výtahem, nebo protáhnete nohy na 150 schodech.

Rudolfův pramen v Mariánských Lázních

Rudolfův pramen v Mariánských Lázních

Rudolfův pramen vyvěrá v lukách v Úšovicích a byl známý jako pramen Luční. Voda z pramene Rudolf se užívá k pitné léčbě a na koupání. Ochutnat jej můžete v pavilonu Křížového pramene na kolonádě.

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád naleznete v parku bývalých lázních Kyselka. Jedná se o umělou kaskádu, kterou si nechal za svou vilou postavit na začátku 19. století Jindřich Mattoni. Voda z Mattoniho pramene stéká vedle bývalé restaurace na začátku lázeňského areálu a odtéká pod silnicí do Ohře.

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů.

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů

U Kladského lesa v blízkosti Mariánských Lázní leží malá osada Kladská, jejíž dominantou je dřevěný lovecký dům s možností ubytování a dalšími stavbami v alpském stylu.

Léčebné lázně Konstantinovy lázně – mají díky léčivé vodě významný primát

Léčebné lázně Konstantinovy lázně – mají díky léčivé vodě významný primát

Nejmenšími a nejklidnějšími ze západočeských lázní jsou Konstantinovy Lázně. Lázeňské město Konstantinovy Lázně nabízí více než 300 lůžek v lázeňských domech a dalších 400 lůžek v hotelech a pensionech na dovolenou a léčebné pobyty v průběhu celého roku.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Ohře – Vodáckou stezkou do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.

Dům umění Becherova vila – rodinný palác Becherů

Dům umění Becherova vila – rodinný palác Becherů

Ve vilové čtvrti Karlových Varů najdete dům s názvem místního slavného likéru. Objekt je i se zahradou součástí památkově chráněného území, navíc je zapsanou kulturní památkou. Dnes je upravena na interaktivní galerii pro mladé výtvarníky.

Národní cyklotrasa po cyklostezce Ohře – na kole z Bavorska do Čech

Národní cyklotrasa po cyklostezce Ohře – na kole z Bavorska do Čech

Lehká trasa bez většího převýšení v délce 110 km a vede přes regiony Chebsko, Sokolovsko, Karlovarsko a Ostrovsko. Cyklostezka Ohře navazuje na Valdštejnovu cyklostezku v Bavorsku označenou jako Wallenstein-Radweg.

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů

Chcete se vrátit v čase do přelomu 18. a 19. století a nechat se hýčkat jako lázeňští hosté v dávných časech? Vyberte si malebné Františkovy Lázně s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov, umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků.

Muzeum Karlovy Vary

Muzeum Karlovy Vary

Ve zcela nové podobě se představuje od dubna 2017, kdy muzeum oslavilo 150 let své existence. Součástí nové expozice je i příroda, kde návštěvníci spatří čtyři biotopy. Krušné hory, Doupovské hory, Sokolovskou pánev, Slavkovský les, ale i řeku Ohři.

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora sv. Linhart, která se rozkládá na ploše téměř 70 hektarů, kromě klasické pozorovatelny nabízí i ojedinělý pohled na zvířata a krajinu, a to shora. K tomu účelu slouží soustava můstků, která místy vyvede stezku až do šestimetrové výšky.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos

Císařský pramen je nejznámější a nejvydatnější pramen Národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o nejteplejší ze studených minerálek Chebského trojúhelníku. Voda je jímána vrtem, hlubokým kolem 10 m, chuťově výborná, ale k transportu nevhodná.

Další aktuality

Ježíškova vánoční pošta na Božím Daru se rozjede 1. prosince

Od roku 1994 funguje na Božím Daru Ježíškova pošta. Do Ježíškovy speciální poštovní schránky může každý dětský i dospělý návštěvník během celého roku vkládat svá přání. V prosinci pak přání rozešle Ježíšek adresátům. Ti kteří se na Boží Dar nedostanou osobně, mohou svá přáníčka zaslat na poštu Boží Dar. Ježíšek tato přání rozešle v prosinci spolu s ostatními. Každý rok se na přáních objevuje nové speciální vánoční razítko. V místním infocentru razítkují pracovnice dopisy nejen z celé České republiky, ale prakticky ze všech koutů světa. Každý den čeká na speciální vánoční razítko několik tisíc dopisů.
Karlovarský kraj | Zážitky

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Od 5. listopadu do 26. března funguje Chebský hrad v omezeném zimním režimu, v němž je hradní areál otevřený o víkendech. Přístupná zůstává za vhodných klimatických podmínek hradní dominanta, Černá věž, z níž se příchozím nabízí neopakovatelný pohled na celé město. Víte, že Chebský hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území? Další se nacházejí až na území dnešního Německa a severní Itálie.
Karlovarský kraj | Památky

Ekofarmy Karlovarského kraje: tipy, kam za relaxací i skvělými bioprodukty

Chybí vám k pocitu štěstí příroda, klid a relaxace? Pak je pro vás výlet na farmu skvělým řešením! Dopřejte si pár dnů na venkově a věnujte se docela obyčejným věcem, jako jsou procházky, práce kolem hospodářství, péče o zvířata, projížďky na koních, rybolov, houbaření a hlavně – ochutnávání domácích dobrot.
Karlovarský kraj | Životní styl

Rej strašidel propukne na hradě Loket

Po roce si všechna strašidla mohou prověřit svoji zručnost a důvtip v soutěžích o ceny, ukázat své dovednosti v tanečním reji nebo získat to nejvyšší ocenění za svůj vzhled na hradě Loket. Mistři ohně a jejich magický tanec ukončí rej strašidel na nádvoří hradu večer 3. listopadu 2023. Hrad se otevře všem strašidlům úderem osmnácté hodiny na kostelní věži.
Karlovarský kraj | Zážitky

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

Od chvíle, kdy se britský tajný agent 007 James Bond ve filmu Dr. No poprvé objevil na filmovém plátně, uplynulo už přes šedesát let. Natočeno bylo celkem 25 oficiálních celovečerních filmů, ten poslední s názvem Není čas zemřít byl do kin uveden v říjnu 2021. Jak dobře znáte Jamese Bonda, jeho elegantní obleky, drahá auta, krásné ženy a oblíbený drink, provázený nezbytným „protřepat, nemíchat“?
Karlovarský kraj | Zážitky

Lázeňský festival jablek se chystá tuto neděli v Mariánských Lázních

V neděli 15. října se bude konat na Kolonádě Maxima Gorkého v Mariánských Lázních dvanáctý ročník podzimního festivalu s vůní jablečného štrůdlu. Přijďte nasát atmosféru sklizně, dozvědět se zajímavosti z oblasti ovocnářství a vychutnat si jablečné speciality. Hezkou tradicí festivalu se stalo hlasování návštěvníků v soutěži o „Nejkrásnější jablko“ vypěstované místními zahrádkáři.
Karlovarský kraj | Gurmánská turistika

V Karlových Varech začala nová koncertní sezóna

Nejen léčebné prameny a mezinárodní filmový festival proslavily největší západočeské lázně. Pojmem je Karlovarský symfonický orchestr. Ten právě vstoupil do nové koncertní sezóny 2023/24 a posluchačům přinese nezapomenutelné hudební zážitky. Těšit se mohou například na Mou vlast, závěrečný koncert Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, koncert v rámci Jazzfestu Karlovy Vary anebo vánoční koncerty.
Karlovarský kraj | Kultura

Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

Karlovy Vary jsou našimi nejznámějšími lázněmi, které nabízí kromě blahodárných účinků zdejších minerálních pramenů také spoustu tipů na zajímavé výlety. I když se ve městě samotném nudit určitě nebudete, byla by škoda nepodívat se i po okolí.
Karlovarský kraj | Letní sporty