Úvod > Co chcete dělat? > Tržní kolonáda v Karlových Varech
Tržní kolonáda v Karlových Varech
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Tržní kolonáda v Karlových Varech

Bohatě vyřezávaná, dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu byla postavena v letech 1882 – 1883 podle projektu slavných vídeňských architektů Fellnera a Helmera. V interiéru kolonády naleznete tři minerální prameny – Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen a Tržní pramen.

Tržní kolonáda se nachází v těsném sousedství Vřídelní kolonády, na druhém břehu řeky Teplé. Je založena na upatí skály – Zámeckého vrchu, na místech nejstarších vývěrů. Dnes se jedná o věrnou kopie z konce 20. století původní dřevěné stavby ze 2. poloviny 18. stol.

Bílá dřevěná stavba, postavená ve švýcarském stylu, měla podle plánu zastřešovat zřídla jen pár let. Když už však stála nad prameny Tržním a Karla IV. více než sto let, přistoupilo město k jejímu zachování a kompletní rekonstrukci. Podobně jako celá řada dalších karlovarských staveb, pochází i Tržní kolonáda z dílny vídeňských architektů Fellnera a Helmera. Kolonádu zdobí různé krajkové motivy vyřezávané do dřeva. Zajímavostí je také reliéf zobrazující pověst o objevení Karlových Varů nad pramenní vázou pramene Karla IV.

Na Tržní kolonádě můžete ochutnat několik pramenů:

  • Pramen Tržní: 62 °C teplý pramen se od svého objevení (1838) několikrát ztratil a znovu objevil. Posléze byl uskutečněno několik vrtů, díky nimž může být i dnes lázeňskými lékaři předepisován k pitné kúře.
  • Pramen Karla IV.: léčivé schopnosti tohoto 64°C horkého zřídla možná přispěly k rozhodnutí císaře Karla IV. vybudovat zde lázně. O objevení Karlových Varů vypovídá reliéf umístěný nad pramenem.
  • Dolní Zámecký pramen: teplota pramene vyvedeného v Tržní kolonádě se uvádí okolo 55 °C, vydatnost základního pramene je až 200 l/min. Tento pramen sice patří k pramenům Zámecké kolonády, ale veřejnosti je přístupný pouze na Tržní kolonádě.
Zobrazit více
Zámecká kolonáda v Karlových Varech

Zámecká kolonáda v Karlových Varech

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
Vřídlo Karlovy Vary

Vřídlo Karlovy Vary

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
Spa hotel Purkyně Karlovy Vary

Spa hotel Purkyně Karlovy Vary

Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí