Úvod > Aktuality > Objevte kouzlo lázní Kyselka, chystá se další ročník Kyselských slavností
Objevte kouzlo lázní Kyselka, chystá se další ročník Kyselských slavností
"> "> ">
Kultura

Objevte kouzlo lázní Kyselka, chystá se další ročník Kyselských slavností

  • Vydáno22. května 2019
Tradiční „Kyselské slavnosti 2019“ s bohatým doprovodným programem pro děti i dospělé budou zahájeny tuto sobotu 25. května v areálu lázeňského parku obce Kyselka. Návštěvníci se mohou již od 11 hodin těšit na hudební vystoupení, řadu zajímavých hostů a na velký výběr aktivit pro celou rodinu. Zájemci si během slavností mohou zapůjčit pod dohledem plavčíků lodičky na řece Ohři, prohlédnout si stánky s řemesly, navštívit Mattoni Muzeum nebo se projít po Mattoniho stezce. Milovníky cestování vlakem přiveze na Kyselské slavnosti historický motorový vlak vyjíždějící z Chomutova. Během dne je přepraví na jinak pro osobní dopravu neužívané vlečce na trase z Kyselky do Vojkovic a zpět.
Opět se můžete těšit na pestrý venkovní program v areálu obecního parku v Kyselce, v kině se můžete dozvědět mnoho zajímavého o historii i současném dění a také o plánech do budoucna.

Venkovní program bude probíhat od 11 hodin v parku s příjezdem prvního vlaku, kde se návštěvníkům postupně představí celá řada účinkujících. Energii nejen na pódiu rozvíří kapela Fšehochuť, skvělou hudební show předvedou rock ‘n‘ rolloví Crazy Dogs. Zábavné hudební divadlo a kabaret pro děti připravilo hudební divadlo Hnedle vedle, Flying Boys předvedou komediální gymnastické vystoupení.

Během celého dne budou v Kyselce přítomni velocipedisté, bude možné si vypůjčit lodičky na Ohři, vyzkoušet paddleboarding, nahlédnout do řemeslných stánků, pochutnat si na občerstvení a nebudou chybět ani atrakce pro děti.
 

Historie a obnova Kyselky i cesta Po stopách skřítků

Program v kině přinese přednášky a povídání nejen o historii Kyselky, dozvíte se informace o průběhu obnovy areálu bývalých lázní, zajímavosti z restaurátorských prací a také něco o chystaných projektech.

Celou rodinu potěší procházka na Mattoniho stezce „Po stopách skřítků“, která umožní výletníkům projít si trasu dlouhou zhruba 4 km, dozvědět se další zajímavosti o obci a seznámit se s místními legendami i zajímavými místy v okolí Kyselky.

Mattoniho lázně Kyselka

Mattoniho lázně Kyselka

Kyselka leží 11 kilometrů severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře v nadmořské výšce 340 metrů. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera z roku 1522. Největší rozkvět zažily lázně za Heinricha Mattoniho.

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Šestnáct zábavných a poučných zastavení čeká návštěvníky nově vybudované tříkilometrové naučné stezky v Kyselce u Karlových Varů. Mattoniho stezka “Po stopách skřítků“ poskytne návštěvníkům informace o historii Kyselky i o budovách bývalých lázní, které prochází stavební obnovou.

Jindřichovo sedátko v Kyselce

Jindřichovo sedátko v Kyselce

Ve svahu nad pavilonem Ottova pramene bylo upraveno odpočívadlo nazvané Jindřichovo sedátko (Heinrich-sitz), pojmenované podle samotného vlastníka a budovatele lázní v Kyselce, Heinricha Mattoniho.

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.

Kolonáda v Kyselce

Kolonáda v Kyselce

Empírovou kolonádu nechal postavil Heinrich K. Mattoni v době největšího rozmachu místních lázní.

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum v Löschnerově pavilonu je věnováno především historii stáčení minerálních vod v Kyselce, která sahá až do roku 1873. Expozice muzea se soustředí především na Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV a na historii samotné značky Mattoni.

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád naleznete v parku bývalých lázních Kyselka. Jedná se o umělou kaskádu, kterou si nechal za svou vilou postavit na začátku 19. století Jindřich Mattoni. Voda z Mattoniho pramene stéká vedle bývalé restaurace na začátku lázeňského areálu a odtéká pod silnicí do Ohře.