Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Chcete s dětmi procestovat nejzápadnější výběžek České republiky? Najdete tu půvabná malá městečka, ochutnáte minerální prameny, můžete objevovat středověké hrady, romantické skály a podnikat nekonečné procházky do upravených lázeňských lesů plných rozhleden, vyhlídek a dalších zajímavostí.
Hlavní taháky výletu? Jízda lanovkouKarlových Varech, návštěva Boheminia, světa miniaturMariánských Lázních, a skvělý lázeňský aquapark ve Františkových Lázních. Plánování dovolené či prodlouženého víkendu vám usnadní tipy na slevové karty, ubytování a restaurace; ty najdete na konci článku.
 

1. den: Karlovy Vary a okolí světoznámých lázní

Velká okružní jízda po Západočeských lázních nemůže začít jinde než v Karlových Varech. Srdcem jednoho z nejhezčích krajských měst v Česku je pramen Vřídlo tryskající do výšky 12 metrů a Vřídelní kolonáda. V jejím podzemí se podíváte, jak se vyrábějí slavné kamenné suvenýry, projdete se po historických kolonádách a po nábřežích říčky Teplé, ochutnáte kulaté teplé lázeňské oplatky a dětem můžete vysvětlit, jak fungují sluneční hodiny, kde se každý kolemjdoucí na chvilku může proměnit v gnómon / ručičku.

Od Grandhotelu Pupp pak vyjedete pozemní lanovkou k rozhledně Diana. Poblíž je restaurace, dětské hřiště, mini zoo a Motýlí dům, podívat se můžete i k vyhlídce Jelení skok a další vyhlídky na lázně a jejich okolí.

Odpoledne můžete strávit na procházce: přes lázeňské lesy s řadou dětských hřišť a odpočinkových zón se dá od Diany dojít k oboře svatý Linhart s visutými vyhlídkovými můstky (nejbližší jsou necelé dva kilometry od Diany), anebo se vydejte na přibližně pětikilometrovou procházku údolím řeky Ohře ke Svatošským skalám. Pokud si v některé z půjčoven vypůjčíte kola či kanoe, můžete si údolí projet a poznat romantickou přírodu jinak než při běžném výletu pěšky.

Dětem se určitě bude líbit i celoroční vánoční výstava a muzeum plyšových medvídků ve Vánočním domě v městské části Doubí. Navštívit můžete i Muzeum voskových figurín, případně ve sklárně Moser na vlastní oči pozorovat, jak se žhavá hmota vytažená z rozpálené sklářské pece mění v umělecké dílo. Pokud vám bude přát počasí, vyzkoušejte přírodní koupaliště Rolava nebo střešní termální bazén u hotelu Thermal; to je místo, kde se každý rok v létě koná Mezinárodní filmový festival.
 

2. den: Mariánské Lázně a miniaturní Česko

Mariánských Lázních se projděte lázeňskými parky, ochutnejte zdejší prameny a zastavte se na hlavní kolonádě se Zpívající fontánou; ta hraje v hlavní sezoně denně od 7 hodin každou lichou hodinu, ve 21 a 22 hodin si dokonce vychutnáte hudbu provázenou barevným osvětlením.

Velkým lákadlem pro malé i velké výletníky je Park Boheminium, jeden z největších parků miniatur v Evropě a nejnavštěvovanější atrakce Západočeských lázní. V upraveném areálu uvidíte desítky modelů nejznámějších památek České republiky – hrady a zámky, ale také například vysílač Ještěd i s lanovkou, kostely, lidová stavení a statky, přehradu, železnici, mosty, větrný mlýn i loď.  K parku se dá dojet autem i vyjít pěšky, zajímavá je ale i nostalgická jízda nejstarší kabinovou lanovkou v Čechách s typickými historickými kabinkami.

Pokud vás lákají přírodní krásy chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, k nejhezčím místům patří Kladská s loveckým zámečkem, Domem přírody a naučnou stezkou kolem rybníka a po dřevěných lávkách přes rašeliniště. Část trasy lze projít s kočárkem, základní okruh zabere přibližně hodinu. Kladská leží pouhých sedm kilometrů od Mariánských Lázní.
 

3. den: Františkovy Lázně a koupání v termální vodě

Typická lázeňská klasicistní architektura, další minerální prameny a také socha malého Františka, symbol lázní, na kterého si lázeňští hosté chodí sáhnout pro štěstí: to jsou Františkovy Lázně, nejklidnější z trojice západočeských lázeňských měst. Užijete si tu zábavu a relaxaci v termálních lázních: moderní aquapark Aquaforum s termální vodou je největší a nejkrásnější aquapark v českých lázních, navíc přímo navazuje na parky a kolonády historické části lázní.

Cestou do Františkových Lázní se zastavte v přírodní rezervaci Soos. Rozlehlým rašeliništěm prochází po dřevěných chodnících 1,5 km dlouhá naučná stezka, cestou můžete ochutnat vodu z Císařského pramene. Výlet můžete spojit také s návštěvou hradu Vildštejn nebo hradu Seeberg a prohlédnout si mučírnu nebo expozici o výrobě porcelánu.
 

4. den: Krušné hory a Boží Dar

Nejvýše položené město v Česku i střední Evropě se jmenuje Boží Dar. Leží v nadmořské výšce kolem 1 200 metrů pod Klínovcem, nejvyšším vrcholem Krušných hor. Přímo z města se můžete vydat na výlet po Ježíškově cestě. Má dvě trasy: kratší měří tři kilometry a vede po povalových chodnících Božídarským rašeliništěm, ta delší má 13 kilometrů, ale dá se rozdělit na dvě části. Všechny stezky snadno zvládnete s kočárkem, větší děti mohou plnit zábavné úkoly. Trasy vedou krásnou drsnou přírodou horských mokřadů po dřevěných chodnících, které chrání jak přírodu, tak vaše zdraví. V městečku je malé vlastivědné muzeum s betlémy a Ježíškovou poštou.

Odpoledne si užijete Krušné hory aktivně. Přímo v Božím Daru na rodiny s dětmi čeká Dětský svět Novako s řadou atrakcí včetně půjčovny koloběžek, horských kár, kol i elektrokol. Větší děti, které už mají s jízdou na kole určité zkušenosti, vezměte do Trail Parku Klínovec; na stezkách různých obtížností si s kolem užijí všichni, od začínajících jezdců až po pokročilé bikery. K dispozici je lanovka a kompletní zázemí včetně půjčovny kol, děti se mohou roztrénovat na pump tracku a ve skill centru. Nejjednodušší modré trasy měří kolem 10 kilometrů, nástupní místa jsou vrchol Klínovce či Jáchymov.
 

5. den: Loket nad Ohří a koupaliště Michal

Dopoledne věnujte Lokti, překrásně dochovanému historickému městečku v meandru řeky Ohře. Vynechat samozřejmě nesmíte středověký hrad s atraktivní expozicí útrpného práva a řadou zajímavostí; děti tu objeví například skřítka Gottsteina. Historické centrum města možná znáte z bondovky Casino Royale: James Bond jedl ve filmu na zahrádce hotelu Goethe, i když ve filmu to bylo kdesi v Černé Hoře. Navštívit můžete také Muzeum tajných spolků, v létě se v Lokti pořádá řada koncertů a divadelních představení. Na město se také můžete podívat z řeky; půjčovny lodí se nacházejí před městem.

Pokud vám přeje počasí, byla by škoda nezajet do Sokolova k přírodnímu koupališti Michal s mnoha atrakcemi a velmi čistou vodou. Takzvané Sokolovské moře nabízí písečnou pláž, obří 190 m dlouhý tobogán a nejdelší venkovní skluzavky v Česku. Je tu i velká vodní trampolína, šlapadla, dětská brouzdaliště, skákací hrad, dětská hřiště s prolézačkami a skluzavkami, beach volejbalová hřiště, tenisový kurt, kuželky a stolní tenis.

Když se naopak slunce schová za mraky, můžete se zajet podívat na hrad a zámek Bečov nad Teplou. V jeho zdech se skrývá relikviář svatého Maura, druhý největší český poklad po korunovačních klenotech, prohlídka je přizpůsobená i menším dětem. V centru Bečova kousek od hradu a zámku navíc objevíte Muzeum motocyklů s expozicí hraček.
 

Slevové karty a cestovní výhody?

Cestování po Karlových Varech, Mariánských Lázních a jejich okolí usnadní Karlovy Vary Region Card. Bezplatně nebo se slevou můžete navštívit několik desítek galerií, muzeí, historických památek, sportovních areálů a dalších míst v Západočeských lázních. Karta zároveň slouží jako jízdenka městské dopravy v Karlových Varech a v Mariánských Lázních, umožňuje zdarma cestovat lanovkou na Dianu či lanovkou Imperial, v obou městech se s ní svezete i populárním autovláčkem.
 

Zbyla vám chvilka času?

 

Kde se najíst?

 

Kde se ubytovat?

 

Jak se tam dostanete?

Do Karlovarského kraje se snadno dostanete z Prahy rychlostní silnicí E 48, která se aktuálně přestavuje na dálnici; cesta trvá asi 2 hodiny. Karlovy Vary jsou velmi dobře dostupné i vlakem a k dispozici je i mezinárodní letiště. Orientační časy dojezdů z dalších velkých měst: Brno 4 hodiny, Plzeň 1 hodina, Ostrava 5,5 hodiny.