Úvod > Aktuality > Potrubní pošta v Praze je světovým unikátem: slouží už 125 let
Památky

Potrubní pošta v Praze je světovým unikátem: slouží už 125 let

Poslechněte si audio verzi článku
Mnohý Pražan netuší, že se pod povrchem chodníků skrývá klenot, který nám ostatní metropole mohou jen závidět. Je jím potrubní pošta, která v roce 2024 slaví již 125. výročí svého veřejného provozu. V Praze jde zároveň o nejzachovalejší potrubní poštu na světě, která byla aktivně využívaná až do povodní 2002 posledním fungujícím městským systémem tohoto způsobu dopravy zásilek.
Potrubní poštaUnikátní zařízení sloužilo veřejnosti od 4. března 1899. První trasa pražské potrubní pošty vznikla za Rakouska-Uherska roku 1887 a vedla z hlavní pošty v Jindřišské ulici na poštovní úřad na Malostranském náměstí. Později byla tato trasa prodloužena na Pražský hrad, její celková délka v té době měřila přes pět kilometrů. Systém sloužil hlavně k přepravě telegramů.

Hlavní rozvoj potrubní pošty nastal mezi lety 1927 až 1932, kdy vznikaly další trasy a systém přepravoval přes 400 tisíc pouzder ročně. Během druhé světové války sehrála potrubní pošta důležitou roli při zásobování obléhané budovy rozhlasu. Ještě v 90. letech 20. století bylo potrubní poštou přepravováno 9 tisíc pouzder měsíčně, provoz však postupně slábl a ničivé povodně v roce 2002 udělaly za fungováním 55 kilometrů dlouhé sítě tečku. Rozsáhlou síť neobvyklého poštovního zařízení zachránil před sešrotováním soukromník a stále ji udržuje v provozuschopném stavu.

Potrubní poštaPotrubní pošta funguje na principu přetlaku a podtlaku. Pouzdro se zásilkou se vložilo do systému potrubí a speciální dmychadlo začalo do potrubí vhánět vzduch, tím se vytvořil přetlak. Tak mohlo pouzdro cestovat až na vzdálenost tří kilometrů. I když poslední městský systém potrubní pošty zničily povodně, vnitřní systémy v Česku stále fungují. Využívají je například nemocnice pro dopravu rentgenových snímků, krve mezi transfuzní stanicí a operačním sálem, ale také pro transporty léčiv či laboratorních vzorků. V některých supermarketech se potrubní pošta používá pro odvádění tržby z pokladen.

Pražská potrubní pošta je dnes již jediný dochovaný systém městské potrubní pošty na světě.
7 věcí, které nevíte o… poštovních známkách

7 věcí, které nevíte o… poštovních známkách

Speciální edici známek nazvanou Modrý Mauricius nebo jednocentovou magentu z Britské Guineje zná kdekdo. Znáte ale stejně dobře české poštovní známky? Víte, co bylo na té první a kdo ji vytvořil? Kdo vlastně podobu nových poštovních známek schvaluje? A že na nejkrásnější známce roku je Ladův kocourek Mikeš? Vydejte se s portálem Kudy z nudy prozkoumat svět poštovních známek.

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.

Poštovní muzeum v Praze

Poštovní muzeum v Praze

Sběratelé i zájemci historie známek mohou navštívit Poštovní muzeum v Praze, kde si prohlédnou např. expozici poštovních známek, unikátů i padělků, známky nejstarší, ale i specializované sbírky a dopisy s otisky razítek.

Pošta Praha – největší pošta v České republice

Pošta Praha – největší pošta v České republice

Největší poštou v České republice je Hlavní pošta v Jindřišské ulici v Praze na Novém Městě. Prostory této pošty pro věřejnost mají podobu velké kryté dvorany s několika desítkami přepážek, které fungují pro všechny druhy poštovních služeb.

Expozice historie poštovních služeb na Pražském hradě

Expozice historie poštovních služeb na Pražském hradě

Česká pošta a Kancelář prezidenta republiky na Pražském hradě otevřely expozici historie poštovních služeb. Ve třech tematických celcích přibližuje dějiny hradní pošty i poštovních služeb obecně, známkové motivy Pražského hradu a tradici prezidentského portrétu na známkách.

Další aktuality

Všechno znáte? Všechno jste viděli? Festival otrlého diváka jistě překvapí i vás!

Zvlášť pokud patříte mezi milovníky braku, neestetiky a všeho, co na filmovém plátně překročilo hranici dobrého vkusu, bude vás tenhle festival bavit. Určitě se už stalo, že jste dokoukali film, který vás tématem, zpracováním nebo jednoduše vším pohoršil. A určitě se to nestalo jen jednou. Takových filmů je totiž víc než dost a spojuje je třeba Festival pro otrlého diváka – alternativa k tradičním festivalům a stále stejným televizním programům. Od pondělí 4. března do neděle 10. března 2024 tak můžete v kině Aero prošmejdit ta nejzatuchlejší zákoutí světové kinematografie. Letos na téma "havěť".
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.3. – 10.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den s T. G. M. v Lánech, Český lev – předávání výročních cen České filmové a televizní akademie, Halový pohár dračích lodí v Praze, Valkýra ve Státní opeře, Street food na Smíchovské náplavce. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Česká národní banka vydává pamětní minci ke 200. výročí narození Bedřicha Smetany

Bedřicha Smetanu nově připomíná pamětní stříbrná mince. Ke 200. výročí narozenin světově proslulého českého hudebního skladatele ji vydala Česká národní banka (ČNB). Jde o druhou letošní pamětní minci v dvousetkorunové nominální hodnotě.
Praha | Kultura

Setmělým skleníkem Fata Morgana se projdete i v březnu

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Poznejte unikátní skleník Fata Morgana za tmy, kdy vykvétají druhy rostlin, které jsou opylovány nočními motýly. Během března si tento jedinečný zážitek můžete vychutnat v pátek i v sobotu vždy od 18:50 hodin. Přijďte se projít džunglí, která nespí. Noční procházka je možná do 23. 3. 2024!
Praha | Zážitky

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky