Úvod > Aktuality > Fontána „českého Edisona“ v Praze
Fontána „českého Edisona“ v Praze
">
Památky

Fontána „českého Edisona“ v Praze

  • Vydáno10. března 2011
Psal se rok 1881, kdy Paříž a světová veřejnost vůbec spatřila obloukovou lampu se samočinnou regulací. Za jejím vynálezem nestál nikdo jiný než „český Edison“ František Křižík. Později přispěl do světa elektřiny ještě mnoha dalšími vynálezy a inovacemi, například v roce 1891 v Praze zavedl první tramvajovou elektrickou linku z Letné na Výstaviště, kde také při příležitosti Všeobecné zemské výstavy konané téhož roku vybudoval známou osvětlenou fontánu.
Fontána dodnes nese jeho jméno. Nové podoby se dočkala až v roce 1991 a při příležitosti Všeobecné československé výstavy byla slavnostně znovuotevřena. Bazén fontány měří 25 x 45 metrů a vejde se do něj až 1 650 kubických metrů vody. Vodní okruhy tvoří přes dva kilometry potrubí, z nichž vychází téměř 3 000 trysek. Na jejich napájení je použito 49 čerpadel.
 
Letošní sezóna Křižíkovy fontány začíná 11. března 2011 programem sestávajícím ze tří různých představení. Připomínka Křižíkovy osobnosti se však neomezuje pouze na Prahu. Navštívit můžete také Křižíkův rodný domek, který najdete v Plánici nedaleko Klatov. Z domku je dnes muzeum, které bylo od roku 2007 rekonstruováno a v roce 2010 slavnostně otevřelo zbrusu novou expozici. Otevřeno je od května do října.
Křižíkova fontána v Praze

Křižíkova fontána v Praze

Křižíkova světelná fontána navržená slavným českým elektrotechnikem Františkem Křižíkem byla poprvé spuštěna 24. května roku 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy a rekonstruována v nové podobě pro Všeobecnou československou výstavu konanou v roce 1991.

Muzeum Františka Křižíka v Plánici – život a dílo českého vynálezce

Muzeum Františka Křižíka v Plánici – život a dílo českého vynálezce

Křižíkovo muzeum nabízí jedinečnou expozici věnovanou životu a dílu významného českého vynálezce a zakladatele elektrotechniky v Čechách Františka Křižíka. Expozice se nachází v rodném domku vynálezce v Plánici na Šumavě.