Úvod > Aktuality

Aktuality Zlínský kraj

Jak se dříve žilo a bydlelo? Čím si naši předkové vydělávali na živobytí, co si oblékali nebo jak si krátili dlouhou chvíli, nám ukazují právě lidová architektura a skanzeny. Poznejte mnohaleté tradice nebo dávno zapomenuté recepty a vydejte se na výlet za poznáním. Naučte se péct čerstvý kváskový chléb v originální nefalšované peci, vyzkoušejte si mletí mouky, tlučení másla nebo vyřezávání drevěných hraček. Lidová architektura a skanzeny jsou hodnotným odkazem našich předků, od kterých se toho máme stále hodně co naučit. A začít můžete třeba tím, že navštívíte jeden z našich aktuálních výletních tipů.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Zlínský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Májové dny v rožnovském skanzenu: Májka, vyhánění ovcí na pastviny a zážitky pro celou rodinu

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se chystá na pestrý květnový program. Ve svém areálu nabídne ukázku májových slavností jako je stavění máje, ukázku jarních prací na valašské vesnici, poznání starých řemesel anebo slavnostní otevření nového exponátu – Hájovny z Valašské Bystřice.
Zlínský kraj | Památky

Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě

Masopust, fašank, fašinek, ostatky, končiny, bláznivé dny nebo voračky – to všechno jsou jména pro stejný svátek, jehož čas přichází během února. A pokud chcete vidět oslavy jako za starých časů, doporučíme vám akci, která se od těch ostatních v lecčems liší: Fašankový festival ve Strání a další fašankové oslavy na Slovácku a Východní Moravě. Letos se zde bude hlavní program konat v sobotu 18. února 2023.
Zlínský kraj | Památky

Vánoční jarmark v rožnovském skanzenu po třech letech – Valašské muzeum připomene také vánoční zvyky

Sváteční atmosféru plnou vánočních zvyků zažijí návštěvníci Valašského muzea v přírodě v sobotu a v neděli 10. a 11. prosince 2022. Po tříleté přestávce se Dřevěným městečkem projdou mikulášské družiny s čerty z Valašských Klobouk, Zděchova, Lačnova a lucky ze souboru Radhošť. V kuchyni fojtství budou tetičky drát peří a uvaří štědračku.
Zlínský kraj | Památky

Expozice ve Valašské dědině a Mlýnské dolině Valašského muzea v přírodě zůstávají mimořádně otevřené

Ještě dva víkendy vybízejí k procházce po rozsáhlém areálu Valašského muzea v přírodě. Vedle areálu Dřevěného městečka jsou v tomto mimosezónním období přístupné exteriéry Valašské dědiny a Mlýnské doliny. Pro nadcházející víkendy, od 5. do 6. a od 12. až do 13. listopadu 2022, připravilo Valašské muzeum v přírodě pro návštěvníky možnost prohlídek areálu od 9:00 do 16:00 hodin.
Zlínský kraj | Památky

Hejův nožík – vůně dřeva ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Ve Valašském muzeu v přírodě se v sobotu 9. července již dvaadvacáté setkáte s mistry řezbáři, kdy skanzen rozezní zvuk dlátek, zasekávajících se do dřeva, ze kterého se zajisté vyloupne krásný předmět hodný obdivu. Návštěvníci se také mohou těšit na koncerty folklorních skupin. Pořad, který je do programové nabídky zařazen po čtyřech letech, je pojmenovaný po lidovém řezbáři Josefu Hejovi (1902 – 1985) z Halenkova – Dinotice, který je oceňován za své figurální plastiky svatých, řemeslníků, lidiček a zvířátek, zhotovených ze samorostů či dřevěných špalíků. Skanzen v Rožnově bude otevřen od 9 do 18 hodin.
Zlínský kraj | Památky

V Rymicích se v sobotu otevře zrekonstruovaný hospodářský dvůr

Muzeum Kroměřížska v sobotu 14. května 2022 slavnostně otevře zrekonstruovaný hospodářský dvůr v Rymicích. Zájemcům o lidovou kulturu nabídne jedinečnou exkurzi do života na venkově v minulosti. Návštěvníci se v sobotu mohou těšit i na bohatý kulturní program.
Zlínský kraj | Památky

Ve Valašském muzeu v přírodě se bude stavět májka

Tradiční lidová májová slavnost se odehraje tak jako každý rok první májový den v areálu Dřevěného městečka muzea. Areály muzea jsou otevřeny od 9:00 do 17:00. Máj ve Valašském muzeu tento rok postaví Valašský soubor písní a tanců Beskyd ze Zubří.
Zlínský kraj | Památky

Oslavte jaro v oživených expozicích rožnovského skanzenu

Areál Dřevěného městečka a Valašské dědiny ve Valašském muzeu v přírodě, ale i celý Rožnov pod Radhoštěm ožívá v sezóně zajímavými akcemi. V průběhu jara se návštěvníci mohou těšit na klasické venkovské slavnosti a kratochvíle. V květnu to bude připomínka tradičních jarních prací, stavění a kácení máje, Slabikář řemesel a oslavu si zaslouží i celosvětový Den muzeí. Začátkem léta skanzen rozezní Ondrášova valaška a tajemství dávných rituálů poodhalí Svatojánský podvečer.
Zlínský kraj | Památky

Skanzen Rochus zve na vánoční komentované prohlídky

Park a skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve milovníky starých zvyků a obyčejů na komentované prohlídky, které budou 18. prosince 2021 věnovány hospodářském roku a zemědělství na vesnici, lidové magii a zvykům patřící k adventnímu a vánočnímu období.
Zlínský kraj | Památky

Na konci srpna se bude v rožnovském skanzenu vzpomínat na časy dávno minulé

Pestrý program připravilo na nadcházející dny Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Budete moci sledovat, jak se dříve pralo velké prádlo, poslechnete si valašské pověsti a pohádky nebo se necháte překvapit tím, jak se v minulosti bavily děti.
Zlínský kraj | Památky

#světovéČesko, Pustevny, obnovený Libušín a vyšívaná vesnice Čičmany

Kdo zná beskydské Pustevny, zná i Maměnku a Libušín: dvě půvabné horské útulny, které navrhl architekt Dušan Jurkovič a o něž pečuje Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Když v roce 2014 Libušín vyhořel, opravy se sice protáhly na šest let, ale zato neobyčejnou stavbu uvidíte v podobě, jakou naposled měla v roce 1925.
Zlínský kraj | Památky

Večer plný čar a kouzel láká na Valašskou dědinu

Červnový večer plný magické atmosféry budou moci prožít návštěvníci v pátek 18. června, kdy se v amfiteátru Na Stráni ve Valašské dědině uskuteční od 21:00 program s názvem Svatojánský večer. Ten přiblíží starodávné zvyky a rituály, které tyto slavnosti od pradávna provázely.
Zlínský kraj | Památky