Úvod > Aktuality

Aktuality Zlínský kraj

Židovské památky představují bohaté kulturní dědictví a snahy o jeho záchranu nabírají na intenzitě. Mnoho z nich prošlo v posledních letech nákladnou rekonstrukcí a vy je nyní můžete navštívit v jejich obnovené podobě. Na druhou srpnovou neděli vždy připadá den židovských památek, kdy můžete zhlédnout také hřbitovy a synagogy, které nejsou po zbytek roku volně přístupné. Po celé České republice se také pravidelně konají dny židovské kultury, které navazují na historický odkaz a snaží se představit židovské památky, tradice a kulturu široké veřejnosti a turistům. Sledujte naše aktuality a neunikne vám žádná novinka z vašeho okolí.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Zlínský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

400 let Rabína Šacha: objevte židovské památky Holešova

Šabtaj ben Meir ha-Kohen neboli rabín Šach patřil k nejvýznamnějším židovským učencům. V letošním roce si připomínáme výročí 400 let od jeho narození. V Holešově se sice nenarodil, ale působil zde posledních pět let svého života a také tu napsal některé ze svých knih. Jeho hrob je dodnes poutním místem Židů z celého světa. Přijíždějí sem z dalekých zemí, aby se u hrobu pomodlili a poklonili učenci, který se zabýval židovským právem (halachou) a jehož dílo je aktuální i dnes. Patří k dvacítce největších učenců židovského národa na světě. A navíc přímluva u hrobu rabína Šacha prý opravdu dělá zázraky – až z Izraele sem jezdí mladíci, aby prosili o příhodnou nevěstu.
Zlínský kraj | Památky

Festival židovské kultury v Holešově připomene i T. G. Masaryka

Od úterý 24. července do neděle 29. července se koná další ročník tradičního Festivalu židovské kultury Ha-Makom v Holešově na Kroměřížsku. Divadelní představení pod širým nebem a další skvělý program nabídne festival o tomto víkendu. Festival židovské kultury nese letos podtitul „Sto let republiky“ a připomene mimo jiné T. G. Masaryka. Hlavní výstavou totiž je „Masaryk a Svatá země,“ která představuje na patnácti panelech mnohdy dosud nepublikované fotografie a další archivní materiál z návštěvy prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka do Svaté země v roce 1927.
Zlínský kraj | Památky