Úvod > Aktuality > Rožnovské Valašské muzeum v přírodě letos slaví devadesátku!
Rožnovské Valašské muzeum v přírodě letos slaví devadesátku!
"> "> ">
Památky

Rožnovské Valašské muzeum v přírodě letos slaví devadesátku!

  • Vydáno28. dubna 2015
Kulaté výročí devadesát let od svého založení slaví v roce 2015 Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm (1925 – 2015). I pro letošní rok jsou pro návštěvníky připraveny zajímavosti a novinky před sezónou. Výše vstupného zůstává stejná jako v roce 2014 a zároveň v mimosezónním období (přelom podzimu a zimy) bude prodloužena otevírací doba o vybrané víkendové dny. Zůstává zachována i zvýhodněná cena vstupného do muzea formou permanentky.
Skanzen RožnovČipovou permanentku je možno si zakoupit na pokladnách Valašského muzea v přírodě. Je platná na 10 vstupů pro jednu osobu na jeden den do všech areálů včetně programových akcí pořádaných muzeem. Cena je 350 Kč za kus a držitelé permanentky nemohou čerpat skupinovou slevu a rovněž ji používat pro komerční účely. Pro podnikatelské subjekty, především z řad poskytovatelů ubytovacích služeb, je určen program Region partner, který nabízí zvýhodněné základní okružní vstupné dle množstevního odběru.

Bonusem ke vstupnému do jednotlivých areálů je vstup na aktuální výstavy muzea zdarma. Rodinná vstupenka platí pro 2 dospělé (nemusí to být rodiče) a maximálně 4 děti ve věku do 15 let. Během července a srpna platí možnost koupit si do nejvíce exponovaného areálu, Dřevěného městečka, 2 hodiny před koncem otevírací doby vstupenku za 50 % běžné ceny celodenní vstupenky. V areálu Dřevěného městečka budou nově probíhat v červenci a srpnu každou celou hodinu organizované prohlídky pro případné zájemce. Na základě požadavků a přání návštěvníků byly vybrány listopadové a prosincové víkendy, kdy bude návštěvníkům zpřístupněn areál Dřevěného městečka (kompletní přehled otevírací doby najdete na webu Valašského muzea).

RožnovVe spolupráci s městem Rožnov pod Radhoštěm byl umožněn v minulých sezónách vstup na Jurkovičovu rozhlednu (vybudovaná městem) z  Valašské dědiny – tento průchod z areálu je otevřený od 1. května do 30. září. Poslední možný průchod je hodinu před koncem otevírací doby muzea. Další zajímavou novinkou je možnost využití bryčky za koně, která je určena i pro handicapované osoby. Bryčku je možné využít až pro 8 osob či 2 handicapovaných osob s doprovodem. Poplatek za svezení bryčkou areálem Valašské dědiny je 40 Kč pro dospělé a 20 Kč pro děti. Bryčku je možné také zapůjčit na projížďku areálem muzea -  dílčí poplatek za hodinové zapůjčení bryčky je 600 Kč. Je nutná rezervace předem na telefonu 571 757 151  či na 571 757 138.
 

Novinky Valašského muzea v expozicích

Dřevěné městečkoPo několika letech bude vyměněna dlouhodobá výstava v objektu Panské sýpky v areálu Dřevěného městečka, kdy "Řeznické řemeslo" nahradí "Jak stavěli naši předkové" (výstava s tématikou tesařského řemesla). Výstava bude slavnostně otevřena veřejnosti v pondělí 18. května, na Den muzeí, kdy je navíc volný vstup do areálu Dřevěného městečka. Návštěvníci budou moci výstavu zhlédnout po dobu několika let, jedná se o dlouhodobou výstavu.

Druhou nosnou výstavou, připravovanou na instalaci v roce 2015, je výstava "Muzeum v zákulisí", která se úzce vztahuje k výročí založení muzea. Slavnostně bude otevřena ve čtvrtek 28. května 2015, v rámci slavnostního výročního zasedání muzea, a přinese pro některé možná zajímavé pohledy do zákulisí a činnosti muzea. Nejen tyto výstavy se ovšem nacházejí ve výstavních prostorách muzea. Ze sezónních výstav, kromě uvedených, budou mít návštěvníci možnost dále zhlédnout výstavu "Rožnovské slavnosti 2013 očima fotoklubu R9" (3. – 31. 7. 2015) a výstavu k 17. ročníku Mezinárodního festivalu slovenského folkloru Jánošíkův dukát (7. – 31. 8. 2015).
 

Vyberte si z letošních akcí

Lázeňský výletZe zajímavých programových věcí lze například zmínit festivaly na půdě muzea – za jeden z vrcholů jubilejního roku 2015 lze považovat 38. ročník Mezinárodního folklorního festivalu "Rožnovské slavnosti" (3. – 6. 7. 2015), v letošním roce čtyřdenní s ohledem na termíny červencových státních svátků a prodloužený víkend. Mezi další festivaly na půdě muzea patří Rožnovská valaška s letošním loučícím se pořadem "Dozvuky rožnovské valašky" (6. – 7. 6.), Jánošíkův dukát (7. – 9. 8.) – organizátorem je Sdružení Slováků v ČR a 21. ročník festivalu Romská píseň (25. 7.).

Kromě tradičních pořadů se do programové nabídky po letech vrací Lázeňský výlet (12. 7. ) – vzpomínka a návrat do časů lázeňského Rožnova, Ve znamení ryb (22. 8.) – pořad zaměřený na rybářství a věci s tímto spojené či Sklářská sobota (25. 7.) – prezentace starého tradičního řemesla v regionu.

Jurkovičova rozhlednaZ dalších zajímavých a ne každoročních věcí se bude jednat například o ukázky valašských svatebrožnovské (27. 6.) a hrozenkovské (23. 8.). Mimo základní strukturu pořadů Valašského roku se na půdě muzea koná například Valašské folkrockování či Valašské divadelní léto – za účasti zajímavých účinkujících.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se v roce 2015 připojilo opětovně k celoplošné mezinárodní akci Den muzeí, která se uskuteční 18. května a návštěvníkům tak umožní vstup zdarma do areálu Dřevěného městečka.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě.