ÚvodAktualityRožnovské Valašské muzeum v přírodě letos slaví devadesátku!
Památky

Rožnovské Valašské muzeum v přírodě letos slaví devadesátku!

  • 28. dubna 2015
Kulaté výročí devadesát let od svého založení slaví v roce 2015 Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm (1925 – 2015). I pro letošní rok jsou pro návštěvníky připraveny zajímavosti a novinky před sezónou. Výše vstupného zůstává stejná jako v roce 2014 a zároveň v mimosezónním období (přelom podzimu a zimy) bude prodloužena otevírací doba o vybrané víkendové dny. Zůstává zachována i zvýhodněná cena vstupného do muzea formou permanentky.
Čipovou permanentku je možno si zakoupit na pokladnách Valašského muzea v přírodě. Je platná na 10 vstupů pro jednu osobu na jeden den do všech areálů včetně programových akcí pořádaných muzeem. Cena je 350 Kč za kus a držitelé permanentky nemohou čerpat skupinovou slevu a rovněž ji používat pro komerční účely. Pro podnikatelské subjekty, především z řad poskytovatelů ubytovacích služeb, je určen program Region partner, který nabízí zvýhodněné základní okružní vstupné dle množstevního odběru.

Bonusem ke vstupnému do jednotlivých areálů je vstup na aktuální výstavy muzea zdarma. Rodinná vstupenka platí pro 2 dospělé (nemusí to být rodiče) a maximálně 4 děti ve věku do 15 let. Během července a srpna platí možnost koupit si do nejvíce exponovaného areálu, Dřevěného městečka, 2 hodiny před koncem otevírací doby vstupenku za 50 % běžné ceny celodenní vstupenky. V areálu Dřevěného městečka budou nově probíhat v červenci a srpnu každou celou hodinu organizované prohlídky pro případné zájemce. Na základě požadavků a přání návštěvníků byly vybrány listopadové a prosincové víkendy, kdy bude návštěvníkům zpřístupněn areál Dřevěného městečka (kompletní přehled otevírací doby najdete na webu Valašského muzea).

Ve spolupráci s městem Rožnov pod Radhoštěm byl umožněn v minulých sezónách vstup na Jurkovičovu rozhlednu (vybudovaná městem) z  Valašské dědiny – tento průchod z areálu je otevřený od 1. května do 30. září. Poslední možný průchod je hodinu před koncem otevírací doby muzea. Další zajímavou novinkou je možnost využití bryčky za koně, která je určena i pro handicapované osoby. Bryčku je možné využít až pro 8 osob či 2 handicapovaných osob s doprovodem. Poplatek za svezení bryčkou areálem Valašské dědiny je 40 Kč pro dospělé a 20 Kč pro děti. Bryčku je možné také zapůjčit na projížďku areálem muzea -  dílčí poplatek za hodinové zapůjčení bryčky je 600 Kč. Je nutná rezervace předem na telefonu 571 757 151  či na 571 757 138.
 

Novinky Valašského muzea v expozicích

Po několika letech bude vyměněna dlouhodobá výstava v objektu Panské sýpky v areálu Dřevěného městečka, kdy "Řeznické řemeslo" nahradí "Jak stavěli naši předkové" (výstava s tématikou tesařského řemesla). Výstava bude slavnostně otevřena veřejnosti v pondělí 18. května, na Den muzeí, kdy je navíc volný vstup do areálu Dřevěného městečka. Návštěvníci budou moci výstavu zhlédnout po dobu několika let, jedná se o dlouhodobou výstavu.

Druhou nosnou výstavou, připravovanou na instalaci v roce 2015, je výstava "Muzeum v zákulisí", která se úzce vztahuje k výročí založení muzea. Slavnostně bude otevřena ve čtvrtek 28. května 2015, v rámci slavnostního výročního zasedání muzea, a přinese pro některé možná zajímavé pohledy do zákulisí a činnosti muzea. Nejen tyto výstavy se ovšem nacházejí ve výstavních prostorách muzea. Ze sezónních výstav, kromě uvedených, budou mít návštěvníci možnost dále zhlédnout výstavu "Rožnovské slavnosti 2013 očima fotoklubu R9" (3. – 31. 7. 2015) a výstavu k 17. ročníku Mezinárodního festivalu slovenského folkloru Jánošíkův dukát (7. – 31. 8. 2015).
 

Vyberte si z letošních akcí

Ze zajímavých programových věcí lze například zmínit festivaly na půdě muzea – za jeden z vrcholů jubilejního roku 2015 lze považovat 38. ročník Mezinárodního folklorního festivalu "Rožnovské slavnosti" (3. – 6. 7. 2015), v letošním roce čtyřdenní s ohledem na termíny červencových státních svátků a prodloužený víkend. Mezi další festivaly na půdě muzea patří Rožnovská valaška s letošním loučícím se pořadem "Dozvuky rožnovské valašky" (6. – 7. 6.), Jánošíkův dukát (7. – 9. 8.) – organizátorem je Sdružení Slováků v ČR a 21. ročník festivalu Romská píseň (25. 7.).

Kromě tradičních pořadů se do programové nabídky po letech vrací Lázeňský výlet (12. 7. ) – vzpomínka a návrat do časů lázeňského Rožnova, Ve znamení ryb (22. 8.) – pořad zaměřený na rybářství a věci s tímto spojené či Sklářská sobota (25. 7.) – prezentace starého tradičního řemesla v regionu.

Z dalších zajímavých a ne každoročních věcí se bude jednat například o ukázky valašských svatebrožnovské (27. 6.) a hrozenkovské (23. 8.). Mimo základní strukturu pořadů Valašského roku se na půdě muzea koná například Valašské folkrockování či Valašské divadelní léto – za účasti zajímavých účinkujících.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se v roce 2015 připojilo opětovně k celoplošné mezinárodní akci Den muzeí, která se uskuteční 18. května a návštěvníkům tak umožní vstup zdarma do areálu Dřevěného městečka.
Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm Příroda

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Jánošíkov dukát 2024

9. 8.11. 8.
Jánošíkov dukát 2024

Mezinárodní festival slovenského folkloru v ČR – Valašském muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět rozezní temperamentní slovenské melodie.

Další aktuality

Pochutnejte si na Gulášfestu ve Valašském Meziříčí

Další ročník Gulášfestu je tady! Od čtvrtka 18. do soboty 20. července 2024 proběhne na fotbalovém stadionu ve Valašském Meziříčí. Festival během tří dnů nabízí návštěvníkům přes třicet druhů guláše a připraveny jsou také večerní koncerty. Letošní novinkou jsou degustační porce, můžete si tak dopřát menší porce a ochutnat ještě více druhů lahodných gulášů.
15. červenec 2024 20:01
Gurmánská turistika, Zlínský kraj

Pekařská sobota přinese do Rožnova pod Radhoštěm soutěž o nejlepší chleba a rohlík

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zaplní v sobotu 20. července 2024 pekaři. Pekařská sobota naplní Dřevěné městečko vůní čerstvého chleba a přivítá pekařské firmy, které představí svůj sortiment – nabídnou nejen „běžné“ pečivo, tedy chléb a rohlíky, ale také sladké pečivo, koláče a cukroví. Pekaři se také zapojí do tradičních soutěží o nejlepší chleba a nejlepší rohlík. Zpestřením budou netradiční pekařské discipliny, tzv. pekařský trojboj.
15. červenec 2024 9:51
Gurmánská turistika, Zlínský kraj

Valašské muzeum v přírodě je v létě plné zážitků

Během prázdnin ožívá Valašské muzeum v přírodě v Rožnově nejrůznějšími programy pro děti i dospělé. Letní programovou nabídku ve skanzenu zpestřují zajímavé komentované prohlídky, bylinkové procházky, vyprávění valašských bájí a prázdninové tvoření a hraní. Tyto aktivity probíhají na Valašské dědině v rámci oživení všedních dnů. Novinkou je procházka s hajným pod názvem Léto na hájovně, kde se zájemci seznámí s jeho prací, pomůckami a příběhy o stromech, zvířatech a přírodě. V kuchyni pak můžete pomoci paní hajné, která vám ukáže pozapomenuté náčiní a recepty. Nechybí ani kouzelné bytosti z valašských pohádek. V Dřevěném městečku vystoupí cimbálové muziky odpoledne 18. 7. a 22. 8. a proběhne příběhová hra O pacholku Divínovi.
12. červenec 2024 8:00
Památky, Zlínský kraj

Vůně dřeva vás přiláká na Hejův nožík ve Valašském muzeu

Ve Valašském muzeu v přírodě se v sobotu 13. července 2024 již třiadvacáté setkáte s mistry řezbáři, kdy skanzen rozezní zvuk dlátek, zasekávajících se do dřeva, ze kterého se zajisté vyloupne krásný předmět hodný obdivu. Návštěvníci se také mohou těšit na koncerty folklorních skupin. Pořad, který se v rožnovském skanzenu těší velké oblibě, je pojmenovaný po lidovém řezbáři Josefu Hejovi (1902 – 1985) z Halenkova – Dinotice, jenž je oceňován za své figurální plastiky svatých, řemeslníků, postav lidí i zvířat, zhotovených ze samorostů či dřevěných špalíků. Skanzen v Rožnově bude otevřen od 9:00 do 18:00 hodin.
11. červenec 2024 8:00
Památky, Zlínský kraj

Je tu Masters of Rock, největší rockový open-air festival v České republice

Jubilejní XX. ročník jedné z největších kulturních akcí v republice, mezinárodního open-air festivalu Masters of Rock, proběhne od čtvrtka 11. do neděle 14. července 2024 v důvěrně známém a oblíbeném prostředí likérky R. Jelínek ve Vizovicích. Tradičně se na Valašsko kromě domácích příznivců mnoha rockových a metalových žánrů vydají i fandové z více než 36 zemí světa a rozhodně se můžou těšit na skvělé hudební zážitky i na vynikající atmosféru. Letošní krásné, kulaté festivalové jubileum přijíždído Vizovic oslavit řada rock-metalových velikánů!
11. červenec 2024 6:00
Zážitky, Zlínský kraj

Ve Valašské Bystřici zažijete Portášské slavnosti

Tradiční regionální akce představí historii portášů a četnických a policejních sborů. Pro návštěvníky je připravena také bitevní ukázka z období napoleonských válek. Hlavní den slavností je sobota 13. 7.2024. Připraveno je i bohaté občerstvení a ukázky výcviku historických vojenských jednotek. Návštěvníci se blíže seznámí se slavnou portášskou tradicí a uvidí i ukázky bojů.
10. červenec 2024 12:00
Kultura, Zlínský kraj

Oslavy věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velehradě budou plné lidí dobré vůle

Ve dnech 4. a 5. července 2024 ožije Velehrad tradičními cyrilometodějskými oslavami. Bude se zde konat už 25. ročník Dnů lidí dobré vůle. Sváteční oslavy, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí, nabídnou i letos pestrý program. Organizátoři pro návštěvníky připravili kromě duchovně změřených aktivit také hudební vystoupení, soutěže, workshopy, zábavu pro děti i dospělé, nebo přehlídku krojovaných. Dny lidí dobré vůle budou zahájeny Modlitbou za vlast, která je organizována ve spolupráci s Armádou ČR. Mezi účastníky budou představitelé státu, hasiči, zdravotníci, policisté i široká veřejnost.
3. červenec 2024 12:00
Památky, Zlínský kraj

Zvonečkový jarmark láká na tradiční setkání hrnčířů, keramiků a dráteníků

Dřevěné městečko Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm patří ve dnech 5. až 7. 7. 2024 mistrům hrnčířům, keramikům a dráteníkům. Návštěvníci mohou obdivovat nejen ukázky těchto tradičních řemesel a samozřejmě si výrobky i zakoupit. Nebudou chybět ani včelaři, kteří nabídnou široký sortiment včelích produktů.
2. červenec 2024 14:00
Kultura, Zlínský kraj