Úvod > Aktuality

Aktuality Zlínský kraj

Gurmánská turistika je to pravé pro všechny milovníky dobrého jídla a pití. V České republice najdete známé restaurace a kavárny, které se zaměřují na zahraniční kuchyni a nabídnou vám speciality ze všech koutů světa. Své místo zde má ale také česká kuchyně a regionální produkty a Čechy tolik oblíbené pivo a pivovary. Pokud preferujete spíše tekuté hrozny, pak vás jistě osloví vinařská turistika a pro ty náročnější s vás je tu zážitková gastronomie, která spojuje prvotřídní kuchyni s příjemným prostředím. Přinášíme vám aktuální trendy a novinky z oblasti gastronomie, stačí si jednoduše vybrat z naší exkluzivní nabídky.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Zlínský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Hrad Cimburk obsadí milovníci dobrého vína

Už podvanácté se v sobotu 27. května od 14:00 hodin na hradě Cimburku uskuteční košt vín. Připravena bude více než stovka vzorků a doprovodný program laděný v tradičním duchu. K poslechu a tanci zahraje cimbálová muzika Hantál.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Lešetínský fašank ovládne v sobotu Zlín

Masopusty a fašanky nemusí být jen záležitostí menších měst, vesnic či skanzenů. Svou tradiční slavnost má i Zlín, kde se masopust tradičně koná v ulici Lešetín, známé svou takřka starosvětskou atmosférou. Letošní fašank se koná už tuto sobotu, 28. ledna 2023. Akce se koná na ulicích Lešetín I, Lešetín II a Kvítková.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Česko mezi řádky: Slovácko sa súdí, Slovácko sa nesúdí a Zdeněk Galuška

Host do domu – čagan do ruky, Kačena za třicet tisíc, Púťové tajemství v itrnici nebo Herodes – to býl král! To je jen malý výběr povídek Zdeňka Galušky, které vyšly v knížkách Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí. Možná je znáte i z televizního seriálu, v němž si hlavní role stařečka Pagáče a jeho nerozlučného druha Jury Kláska zahráli Jozef Kroner a Oldřich Velen.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Objevte Valašsko a naučte se připravovat halušky a borůvkové knedlíky

Procházky po zvlněných kopcích posetých ovcemi a romantickými chaloupkami, ale taky spousta výborných tradičních pokrmů, které se tady dokonce můžete, klidně při dovolené, naučit vařit. To vše vás čeká ve Velkých Karlovicích, kde v Bistru Razula pořádají Kurz přípravy valašských halušek (4. 9.) a Kurz přípravy borůvkových knedlíků (11. 9.).
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Kilometry chutí a vůní: nejlepší gastronomické slavnosti začátku října

Na podzimních gastronomických slavnostech skutečně můžete nachodit pěkných pár kilometrů, třeba při gastrofestivalu v Malé Úpě anebo na Jablečném dni na zámku Krásný Dvůr. Na Břevnovském posvícení zase lákají vedle stánků s dobrotami k procházkám klášterní zahrady a při dalších food festivalech se podíváte třeba do Slaného nebo k rybníku Rožmberk.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Za tradicí páleničářství se vydejte na Slovácko

Na Východní Moravě můžete ochutnat mnoho místních delikates – vyhlášená je slivovice. Poznejte tradici pálení a ochutnejte ty nejlepší vzorky! V Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově se seznámíte s podomáckou výrobou pálenek ve vesnickém prostředí. Uvidíte kolem tří desítek kompletních destilačních přístrojů a jejich částí. Z Vlčnova je to jen 20 km do obce Modrá. Zde, v Centru slováckých tradic, vás seznámí s historií pálení a vinařství na Slovácku, nahlédnete také do moderní pálenice i sušírny ovoce a ve sklepním labyrintu ochutnáte ty nejlepší vzorky vín a slivovice. Míst, kde se na Slovácku potkat s tradicí páleničářství je však daleko víc.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Vizovice o víkendu ovládne Trnkobraní

Tradiční letní švestkový festival Vizovické Trnkobraní se bude konat v pátek a sobotu 19. a 20. srpna 2022 v areálu likérky R. Jelínek ve Vizovicích nedaleko Zlína. Návštěvníci se mohou těšit na dvoudenní hudební program s kapelami, jako je No Name, Chinaski, Mirai, Fleret, Alkehol, Harej, Rybičky 48, Tomáš Klus a dalšími interprety. Součástí festivalu bude již tradičně veřejnosti otevřená soutěž v pojídání švestkových knedlíků, která se bude konat v sobotu ve 13:20 hodin.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Pochutnejte si na Gulášfestu ve Valašském Meziříčí

Další ročník Gulášfestu je tady! Už od čtvrtka 14., až do soboty 16. července 2022 probíhá na fotbalovém stadionu ve Valašském Meziříčí. Festival během tří dnů nabízí návštěvníkům přes třicet druhů guláše a připraveny jsou také večerní koncerty. Sobotní odpoledne bude patřit dětem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Pekařská sobota přinese soutěž o nejlepší chleba a rohlík

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zaplní v sobotu 16. července 2022 pekaři. Pekařská sobota naplní Dřevěné městečko vůní čerstvého chleba a přivítá pekařské firmy, které představí svůj sortiment – nabídnou nejen „běžné“ pečivo, tedy chléb a rohlíky, ale také sladké pečivo, koláče a cukroví. Pekaři se také zapojí do tradičních soutěží o nejlepší chleba a nejlepší rohlík. Zpestřením budou netradiční pekařské discipliny, tzv. pekařský trojboj.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Ve Velkých Karlovicích se naučíte péct frgály

Resort Valachy v beskydských Velkých Karlovicích připravil na léto 2022 zážitek pro ty, kteří na cestách rádi objevují krajovou gastronomii a vyhledávají neobvyklá gurmánská potěšení. Během hlavní turistické sezóny, v červenci a srpnu, bude dvakrát týdně v hotelu Galik nabízet návštěvníkům kurzy pečení frgálů.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Hrad Cimburk láká na ochutnávky piva

V sobotu 11. června 2022 se od 14:00 hodin na hradě Cimburku uskuteční setkání malých pivovarů. Připraven bude také doprovodný program laděný v tradičním duchu. Vystoupí Duo Juyos Complet, Šufunky gang a Nšoči.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Ve Velkých Karlovicích startují pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, beránků, mazanců a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy a pozor, k dispozici je letos i kurz na pečení mazanců! Kurzy probíhají vždy od dubna do listopadu.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika