Úvod > Aktuality

Aktuality Zlínský kraj

Zajímá vás život za zdmi klášterů nebo si chcete vyzkoušet práci zvoníka ve věži? Portál Kudy z nudy vám přináší aktuální tipy na církevní památky, které otevírají dveře široké veřejnosti a nechají vás nahlédnout za brány malebných kostelů, kaplí, synagog a bazilik. Mnohé nabízí také večerní nebo kostýmované prohlídky nebo speciálně zaměřený program. Vydejte se na pouť po křížové cestě a odpočiňte si od starostí všedních dní. Církevní památky a poutní místa vám nabídnou duchovní oázu, kde vládne klid, potřebný nejen k meditaci a modlitbám, ale také k zastavení se a načerpání nové energie do dalších dnů.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Zlínský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Oslavy věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velehradě budou plné lidí dobré vůle

Ve dnech 4. a 5. července 2021 ožije Velehrad tradičními cyrilometodějskými oslavami. Loni proběhly ve velmi omezeném režimu a určitým epidemiologickým opatřením se nevyhnou ani letos. Hlavním tématem 22. ročníku je poděkování všem nejen v první linii, kteří stále bojují proti covidové pandemii. Současně velehradské oslavy připomenou rok sv. Josefa, 170. výročí narození Antonína Cyrila Stojana a 100. výročí jeho jmenování olomouckým arcibiskupem. Chybět nebude ani připomínka k 1100. výročí úmrtí sv. Ludmily, patronky rodin a první české světice.
Zlínský kraj | Památky

#světovéČesko a bazilika na Velehradě: barokní architektonická hostina

Klenot moravského baroka, bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě, je významné duchovní centrum, místo církevních poutí a cyrilometodějských oslav. Místo, v němž se setkává duchovní, náboženské a kulturní dědictví, je oblíbeným cílem poutníků i poutních cest.
Zlínský kraj | Památky

#světovéČesko a Svatý Hostýn: maják Moravy s nebem plným hvězd

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Hostýně září do dálky jako hvězda. Není divu, že se jí říká Maják Moravy: chrám je díky nadmořské výšce 718 metrů zároveň jednou z nejvýše položených sakrálních staveb na Moravě. Na výlet se sem můžete vypravit kdykoliv a jakkoliv: ti sportovně naladění pěšky, těm pohodlnějším usnadní cestu do kopce autobus.
Zlínský kraj | Památky

V Holešově se otevřela nová expozice patrona zpovědníků Jana Sarkandera

Už jste slyšeli o svatém Janu Sarkanderovi? V sobotu 27. června 2020 se v Holešově otevírá nová expozice, která tohoto katolického kněze připomíná. Právě letos uplynulo celých 400 let od jeho umučení. Světec působil na konci svého života právě v Holešově, který navíc pomohl ochránit ořed barbarskými nájezdy polských kozáků.
Zlínský kraj | Památky

Obdivujte krásu velehradského kláštera a dopřejte si duševní odpočinek

Velehrad je dnes místem, kam směřují kroky turistů, kteří chtějí vidět jeden ze skvostů moravské barokní architektury, i poutníků, kteří hledají duchovní povzbuzení a touží nasát „genia loci“, který je s tímto historickým místem neodmyslitelně spjatý. A kdy jindy by se měl člověk na chvíli zastavit, než na Vánoce.
Zlínský kraj | Památky

Turistickou sezonu v Kroměříži zahájí Poutní dny

Návštěvnickou sezónu v Kroměříži 2019 pomyslně zahajují tzv. Poutní dny, které letos připadají na druhý dubnový víkend 13. a 14. 4. Jedná se o souhrn několika akcí, jež se konají v rámci Bolestného pátku před Květnou nedělí, kdy v Kroměříži v kostele sv. Mořice probíhá tradiční pouť k Panně Marii Sedmibolestné. Své brány v tyto dny po zimě otevírá také Arcibiskupský zámek.
Zlínský kraj | Památky

Objevte tajemství řádu cisterciáků

Mnišský řád cisterciáků spravoval v průběhu staletí na našem území téměř dvacet klášterů z nichž v současnosti plní svou původní funkci tři. Nahlédněte spolu s námi do života řádu, jehož zásluhou se po Evropě rozšířila gotika.
Zlínský kraj | Památky

Štípa se připravuje na návštěvu papežského vyslance i na koncert Hradišťanu

Několik významných akcí nyní připravují a plánují ve Štípě u Zlína. První z nadcházejících událostí se bude konat 20. června, kdy v 15:00 arcibiskup Jan Graubner požehná nově opravenou lázeňskou kapli sv. Marie Magdalény. Nenápadná stavba, která byla v minulých týdnech opravena, se nachází v Kostelci u lázní v blízkosti cyklostezky vedoucí do Štípy. Po slavnostním žehnání se pak vydají poutníci i sám arcibiskup na pěší pouť do štípského kostela, kde pak bude v 17:00 sloužena mše svatá.
Zlínský kraj | Památky

Na zámku ve Vizovicích se otevře obnovená zámecké kaple

Na Zelený čtvrtek, 2. dubna 2015 bude ve 14 hodin slavnostně otevřena obnovená zámecká kaple na státním zámku Vizovice. Interiér kaple patří k vrcholným dílům architekta Františka Antonína Grimma a sochaře a štukatéra Ondřeje Schweigla (1735–1812). Kaple má mimořádnou prostorovou kompozici a je ojedinělým odkazem řemeslné dovednosti a kulturní úrovně našich předků.
Zlínský kraj | Památky

Víkend gregoriánského chorálu se chystá na Velehradě

Matice velehradská pořádá na Velehradě od roku 2008 každoročně Víkend gregoriánského chorálu. Kurz je určen všem amatérským zájemcům o tento druh liturgického zpěvu. V přátelském prostředí je možné osvojit si základy gregoriánského chorálu pod vedením sympatických a empatických lektorů Jiřího Hodiny a Vladimíra Richtera. Letos se Víkend gregoriánského chorálu koná od pátku 8. do neděle 10. listopadu.
Zlínský kraj | Památky

Velehrad nabízí prohlídky poutního areálu v nové šíři a kvalitě

Program Cyrilometodějská cesta nabídne návštěvníkům příležitost putovat bazilikou po stopách Cyrila a Metoděje, respektive těch, kdo přicházeli na toto poutní místo vyjádřit svůj vztah k těmto světcům.
Zlínský kraj | Památky

Velká cena cestovního ruchu pro Poutní stezky Východní Moravy

Na právě probíhajícím veletrhu Regiontour v Brně byla 12. ledna udělena Velká cena cestovního ruchu. Prestižní ocenění získali Zlínský kraj a Centrála cestovního ruchu Východní Moravy za produkt Poutní stezky Východní Moravy. Odborná porota složená ze specialistů na cestovní ruch a novinářů ocenila jeho nápaditost a komplexnost, ale také obchodovatelnost.
Zlínský kraj | Památky