Úvod > Aktuality

Aktuality Zlínský kraj

Příroda je všude kolem nás a nabízí nám svoje poklady a krásy. Chráněná území a národní parky skrývají vzácné rostliny a téměř vyhynulé živočišné druhy. Prozkoumejte naučné stezky a trasy a objevte na svých výletech tajuplná skalní města, majestátní hory, divoké řeky a jezera a další přírodní zajímavosti. Vypravte se na rozhledny a vyhlídky nebo třeba po stopách pravěkých lidí do jeskyně, obdivujte botanické zahrady a parky plné exotických dřevin anebo se vydejte za zvířátky a navštivte Zoo a akvária. Příroda je tu pro každého a nikdy nezavírá. Kudy z Nudy vám přináší aktuální tipy na zajímavé výlety.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Zlínský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku právě nyní krásně kvetou. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2024. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda

Užijte si jarní prázdniny v Zoo Zlín

Pro všechny návštěvníky, kteří během jarních prázdnin zavítají do zlínské zoologické zahrady, nabízí zoo speciální prázdninový program. Děti i dospělí se tak mohou těšit na komentované krmení u vybraných expozic zvířat a milovníky přírody jistě potěší i právě kvetoucí první jarní květinky.
Zlínský kraj | Příroda

S pololetním vysvědčením přijďte do Zoo Zlín za 1 Kč

Dárek pro všechny děti školou povinné připravila k příležitosti pololetního vysvědčení Zoo Zlín. Všichni školáci, kteří dorazí s vysvědčením do zoo od pátku 2. do neděle 4. února, budou mít vstup pouze za 1 Kč. Akce platí také pro slovenské školáky a studenty. V Zátoce rejnoků panuje „letních“ 27 stupňů, při krmení a hlazení rejnoků rádi odložíte teplé oblečení. Na nevlídné zimní počasí se rychle zapomene i v tropické hale Yucatan, v pavilonu slonů a žiraf.
Zlínský kraj | Příroda

Do Zoo Zlín se vypravte i uprostřed zimy, nebudete litovat

I v zimním období má zlínská zoo svůj půvab, je plná života a rozhodně stojí za návštěvu. Do venkovních výběhů stále vycházejí sloni, zebry, nosorožci, tygři, klokani, lachtani, tučňáci a celá řada dalších zvířat. Zlínská zoo je úspěšná v mnoha oblastech. Je jedinou zahradou na světě, která v posledních letech opakovaně odchovává dvojzoborožce indické, největší druh asijských dvojzoborožců. Nedávno tu odchovali také mořské rejnoky siby ománské, mláďata marabu menšího, ary hyacintové nebo gaura indického, největšího tura na světě. V roce 2023 ve zlínské zoo otevřeli dvě nové expozice, asijskou Keralu a africkou Gora Ark, nejdelší voliéru v České republice.
Zlínský kraj | Příroda

Navštivte jedinečné ledopády v Pulčínských skalách

Letošní zima opět vymodelovala nádherné barevné ledopády v Pulčínských skalách. Období od poloviny ledna do začátku února, kdy jsou ledopády v plné síle, bývá k návštěvě nejpříhodnější. Výlet k ledopádům stojí za to i těm, kteří jej viděli v minulých letech – pokaždé je totiž trochu jiný. Několikametrové ledové rampouchy jsou jedinečné svým karamelovým zbarvením, které způsobují takzvané sněžné řasy.
Zlínský kraj | Příroda

Letošní Vánoce zlínská zoo slaví prodlouženou otevírací dobou

Štědrý den 24. prosince lze s dětmi strávit až do 14 hodin v Zoo ve Zlíně-Lešné. Od 25. prosince až do 1. ledna příštího roku bude v horní části Zoo, kde je atraktivní světelná výzdoba, prodloužena návštěvní doba do 17 hodin.
Zlínský kraj | Příroda

Vyšlápněte si na rozhlednu Brdo v Chřibech

Milovníci turistiky a krásných výhledů se mohou 30. prosince opět hromědně vydat na rozhlednu Brdo v Chřibech. Nenápadný kopec Brdo se nachází 3,5 km od Bunče. Na vrcholu stojí kamenná rozhledna, která byla slavnostně otevřena 28. října 2004. Předsilvestrovský výstup má své kouzlo a svou zvláštní atmosféru. Setkání účastníků na vrcholu bývá zpravidla mezi 11. a 12. hodinou.
Zlínský kraj | Příroda

Jurkovičova rozhledna bude na přelomu roku opět otevřená

Během posledních prosincových dní bude otevřená Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm. Konkrétně od 27. prosince 2023 do 1. ledna 2024. K rozhledně každoročně míří návštěvníci i v tomto zimním období, aby obdivovali architekturu Dušana Jurkoviče. Ten se podle vlastních slov snažil „...o praktické využití lidových motivů při stavbě uměle konstruované...“.
Zlínský kraj | Příroda

20 tipů, kam za kouzlem zimy v Beskydech

Při toulkách beskydskou přírodou objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě mráz a sníh změní k nepoznání. Hory, kopce a vrcholky pokryje sněhobílá peřina, horské potoky i přehrady zamrznou a křišťálové rampouchy dodají horským stavbám pohádkový ráz. Všechny krásy přírody je možné si prohlédnout z běžkařských stop, které vás provedou téměř celým pohořím. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy v Beskydech!
Zlínský kraj | Příroda

Zlínská zoo na období adventu připravila speciální výzdobu

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Návštěvníci mohou využít zvýhodněného zimního vstupného, které pro dospělé činí 120 korun, pro seniory 100 korun a pro děti do 15 let 80 korun. V neděli 10. prosince 2023 se Zoo Zlín rozzáří krásnou vánoční výzdobou ve tvaru exotických zvířat.
Zlínský kraj | Příroda

Démon na vrcholcích hor: příběh beskydského Radegasta a jeho bratra

Jedním z nezaměnitelných symbolů Beskyd je socha Radegasta, slovanského pohanského boha slunce, hojnosti a úrody. Víte ale, kdy a jak se do sedla v polovině cesty z Pusteven na Radhošť dostal? A že stejného Radegasta najdete tam, kde byste ho rozhodně nečekali: v pražské zoologické zahradě?
Zlínský kraj | Příroda