Úvod > Aktuality

Aktuality Zlínský kraj

Hradby a věže tyčící se na zalesněných kopcích, historie plná bojů, úkladů a zrady, ale také lásky a romantiky. To vše a mnohem víc nabízí hrady a zříceniny. Vyslechněte si barvité pověsti, navštivte středověká tržiště a historické jarmarky, užijte si nádherné výhledy do okolí nebo třeba prohlídky v dobových kostýmech. Hrady a zříceniny jsou krásným okénkem do minulosti a ukazují nám život našich předků, jejich každodenní činnosti a tradiční způsob obživy. Některé areály jsou volně přístupné po celý rok. Probuďte v sobě fantazii a vyrazte po stopách statečních rytířů, krásných princezen a bezhlavých draků. Z naší nejkomplexnější nabídky si vybere opravdu každý.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Zlínský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Hrady a zámky Moravskoslezského kraje se těší na první turisty

Památky ve správě Národního památkového ústavu zahájí návštěvnickou sezónu již v sobotu 1. dubna 2023. Na zámcích v Hradci nad Moravicí, Raduni a Dole Michal si můžete potom užít také blížící se velikonoční svátky. Oblíbený projekt Po stopách šlechtických rodů se letos zaměřuje na rod Harrachů. Hlavním opěrným bodem tohoto projektu na severní Moravě jsou Janovice u Rýmařova, drobnou výstavou se k projektu připojí i zámek Hradec nad Moravicí.
Zlínský kraj | Památky

Na hrad Cimburk se můžete vydat i v zimním období

Zřícenina rozsáhlého gotického hradu nedaleko Koryčan láká romanticky založené turisty po celý rok. I v zimě je hrad otevřen každý den od 10:00 do 17:00 hodin, kdy si jej můžete projít sami bez průvodce.
Zlínský kraj | Památky

Na Štěpána tradičně otevírá své brány hrad Buchlov

Většina hradů a zámků bývá v zimním období návštěvníkům uzavřena. Nejinak je to i na středověkém Buchlově. Jedinou výjimkou je svátek sv. Štěpána tj. 26. prosince, kdy se hradní brána od 9:30 do 15:00 hodin otevírá. Tak jak se k vánočním svátkům pojí různé tradice, tak se hrad Buchlov na Štěpána stává již tradičním místem setkávání a vánočního přípitku. Ani letos nebude chybět živý betlém a speciální prohlídky slavnostně vyzdobeného purkrabství. Příchozí uvidí, jak vypadaly Vánoce posledních majitelů hradu, hrabat Berchtoldů.
Zlínský kraj | Památky

Den hradu Lukova nabídne zábavu i komentovanou prohlídku

Den hradu Lukova ukáže v neděli 18. září 2022 archeologické práce, ale nabídne i doprovodný program pro děti i dospělé, mši v kapli sv. Jana Křtitele na hradě nebo slavnostní otevření nové expozice. Program začne na oblíbené zřícenině nedaleko Zlína v 10:00 a potrvá do 17:00 hodin.
Zlínský kraj | Památky

Vyzkoušejte si v sobotu Lukovský zimní víceboj

Krkonoše mají svého hraběte Harracha, v Lukově pak propagátora lyžování hraběte Františka Seilerna. V sobotu 16. února si můžete ověřit svou všestrannost při 10. ročníku Lukovského zimního víceboje stopou Františka Seilerna. Od 9:30 proběhne na hradě Lukově registrace, vlastní soutěže budou zahájeny v 10 hodin.
Zlínský kraj | Památky

Hrad Buchlov na víkend připravuje mimořádné prohlídky

Hrad Buchlov i v letošním roce nabízí v rámci prohlídkových tras speciální, netradiční prohlídku, Buchlovskou spirálu. Výběrová prohlídková trasa se zaměřuje na postupný stavební vývoj hradu s těžištěm ve středověku. Prohlídka s odborným výkladem je koncipována zejména pro zájemce o architektonický vývoj hradu, ale i ostatní návštěvníci ocení netradiční pojetí prohlídkového okruhu. Na netradiční prohlídkový okruh se vypravte o víkendu 2. a 3. října 2021.
Zlínský kraj | Památky

#světovéČesko a tajemná zřícenina hradu Lukova

Jedna z nejkrásnějších zřícenin na Moravě se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov nedaleko Zlína. Svojí rozlohou se jedná o jeden z největších moravských hradů, do dnešních dnů se z něj zachovala rozsáhlá zřícenina se zachovalým pilířovým mostem a vstupní branou. Zajímavá je jeho podobnost s Nevitským hradem ležícím dnes na území Ukrajiny, v Zakarpatské oblasti.
Zlínský kraj | Památky

Hradě Cimburk prochází rozsáhlými opravami, přesto je přístupný

Významná památka Koryčanska, hrad Cimburk, prochází, stejně jako v minulém roce, rozsáhlými opravami. Hrad založený v první třetině 14. století se do dnešních dnů zachoval v podobě zříceniny. Hrad je i v zimě přístupný každý den, prohlídková trasa vede přes pozůstatky hradního paláce a obranných prvků, jež se tyčí až do výšky 16 metrů.
Zlínský kraj | Památky

Navštivte vánoční hrad Buchlov a akci Na Štěpána na Buchlově otevřená brána

Brána hradu se návštěvníkům otevře ve čtvrtek 26. prosince 2019 od 10 do 15 hodin. Na hradním nádvoří se můžete zúčastnit pravé domácí zabijačky nebo ochutnat čaj z buchlovské lípy, vánoční punč a grog.
Zlínský kraj | Památky

Hrad Buchlov láká na večerní strašidelné prohlídky

Hrad Buchlov ožívá v době prázdnin nadpřirozenými bytostmi. V historických interiérech se totiž usadila Černá paní, strašidla a duchové! Proniknout do jejich světa můžete při večerních prohlídkách během 3 nocí hraných pověstí a příběhů, proběhne i doprovodný program na nádvoří a ohňová show. Noci s černou paní, uskuteční se v termínech čtvrtek 25., pátek 26. a sobota 27. července 2019, začátky vždy v 19:30. Vstup do areálu je zdarma, vstupné je potřebné k prohlídce hradu, která trvá 70 minut. Vstupenky doporučujeme rezervovat.
Zlínský kraj | Památky

Hrad Lukov zve na strašidelnou prohlídku

Strašidelnou prohlídkou hradu Lukova můžou začít pro školáky letní prázdniny. Oblíbená akce se uskuteční v sobotu 29. června 2019.
Zlínský kraj | Památky

Oblíbená zřícenina hradu Lukov nedaleko Zlína bude dějištěm tradičního Dne stromů

Den stromů s Lesy ČR se chystá na hradě Lukov u Zlína. Akce pro děti i dospělé se uskuteční v sobotu 25. května od 9:00 do 17:00. Vstup je volný. Bude se soutěžit v řezání dřeva, vyzkoušet si bude možné loveckou lukostřelbu či otestovat své znalosti v přírodovědných hrách a soutěžích. Komentované prohlídky hradu proběhnou ve 12:00 a 14:00 hodin. Těšit se můžete i komentovanou prohlídku naučné stezky severním svahem hradu.
Zlínský kraj | Památky