Úvod > Aktuality > Vánoční jarmark v rožnovském skanzenu připomene staré vánoční zvyky
Památky

Vánoční jarmark v rožnovském skanzenu připomene staré vánoční zvyky

  • Vydáno1. prosince 2023
Sváteční atmosféru plnou vánočních zvyků zažijí návštěvníci Valašského muzea v přírodě v sobotu a v neděli 9. a 10. prosince 2023. Dřevěným městečkem se opět projdou mikulášské družiny s čerty ze Zděchova, Lačnova a z Valašských Klobouk, lucky letos pochází ze souboru Radhošť. Nebudou chybět pastuchové, ti dorazí až z Maďarska! V kuchyni fojtství budou tetičky drát peří a uvaří štědračku.
vmpDruhý adventní víkend 9. a 10. prosince 2023 bude ve Valašském muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm ve znamení starobylých zvyků i předvánočního rozjímání. Návštěvníci se mohou těšit na obchůzky lucek a mikulášské družiny, atmosféru lidových vánoc v oživených expozicích i tradiční Vánoční jarmark. Program proběhne v sobotu a neděli od 10:30 do 14:00 hodin (areál skanzenu je otevřen od 9:00 do 16:00 hodin) a v průběhu dne se představí tanečníci, zpěváci a muzikanti ze souborů Dyjavan (cimbálová muzika), Muziga, Bartoškův soubor ze Zlína anebo soubor Agapé, který dorazí až ze vzdáleného Srbska.

vmpNa sobotu 9. prosince se chystá také tradiční Vánoční jarmark v areálu Dřevěného městečka. Své výrobky příchozím nabídne více než stovka tradičních lidových výrobců se sortimentem např. vánočních ozdob a dekorací, domácí obuvi, zuberských metel, keramiky a drátování, šperků, výrobků ze šustí, skleněných výrobků, lidových hudebních nástrojů, tkaných koberečků, textilních výrobků, jmelí, včelích produktů a výrobků z vlny

V kostele sv. Anny v areálu Dřevěného městečka proběhne v 10:30 koncert s názvem "Nastala jasnost nad Betlémem" - písně svátečního času z okolí Znojma v podání cimbálové muziky Dyjavan. Ve 14:00 následuje Muziga, adventní i lidové písně inspirované českým a moravským folklorem v úpravách Heleny Vedralové. V Janíkově stodole proběhne v 10:30 divadlo pro děti "Vánoce se skřítky" divadla Křesadlo. Přesně v 13:30 se těšte na "Ten vánoční čas" – vánoční pásmo v podání Bartošova souboru ze Zlína.
 

Nedělní program v městečku a oživené objekty Valašské dědiny

VMP_kostel_sv-Anny_foto_Jan_Kolář_VMPNeděle 10. prosince 2023 přinese do kostela sv. Anny od 10:30 adventní koncert "Vánoce, Vánoce, brzo-li budete", vystoupí cimbálová muzika Valašsko a CM Marty Gerlíkové. Janíkova stodola nabídne v 11:30 program "Spolu o Vánocích folklorního souboru Vizovjánek. Do kostela přijďte také ve 14:00, to zde zazní písně svátečního času Slováků z Vojvodiny "Pokoj Vám", účinkuje soubor Agapé až ze Srbska.

Po oba dny budou oživené také expozice ve Valašské dědině. "Obyvatelé" venkovských chalup zájemcům představí vánoční zvykosloví jako např. lití olova a pouštění lodiček. Ve staré škole si můžete zazpívat koledy, hospodyně vás naučí péct a zdobit perníčky a k ochutnání budou štědrovečerní pokrmy. Nebude chybět ani výroba březových metel, šindele, svíček ze včelího vosku a také předení na kolovratech a paličkování. Přijďte se zastavit a zavzpomínat na vánoční zvyky, které se pomalu z našich životů vytrácejí. Po oba dny budou areály Valašské dědiny a Dřevěného městečka otevřeny od 9:00 do 16:00 hodin, vstupné stojí 300 Kč, pro seniory a mládež 240 Kč a pro celou rodinu 600 Kč.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě

Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě

Dřevěné městečko je nejstarším areálem Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm. K vidění je zde rozsáhlý soubor lidových staveb, které stály v městečku nebo okolí již od počátku 19. století. V areálu lze navštívit muzeum, kuželnu, stodolu, kostel, hostinec a mnoho jiných dobových staveb.

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě

Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Svou členitostí připomíná podobu mnohých skutečných vesnic, rozkládajících se na úbočích Beskyd, jak je známe ještě z počátku 20. století.

Další aktuality

Poznejte národní kulturní památky Zlínského kraje

Poznejte unikátní památky Zlínského kraje, které jsou zapsány na seznamu národních kulturních památek. Kromě zámků a církevních památek je na něm i Valašské muzeum v přírodě a několik fojtství. V každé roční době jsou krásné Pustevny, za návštěvu ale stojí i nedávno zrekonstruovaný Památník Ploština nebo barokní hřbitov ve Střílkách.
Zlínský kraj | Památky

Užijte si rodinnou zábavu za jakéhokoli počasí v Dětském světě na výstavišti v Kroměříži

Nebaví vás jen sedět doma a chcete mít zážitky, na které jen tak nezapomenete? Vyrazte do Dětského světa v Kroměříži plného atrakcí. Bavit se zde budou malí i velcí. Vychutnejte si návštěvu unikátního zábavního parku, který vám nabízí zábavu pro celou rodinu, a to za jakéhokoliv počasí.
Zlínský kraj | Zážitky

Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě

Masopust, fašank, fašinek, ostatky, končiny, bláznivé dny nebo voračky – to všechno jsou jména pro stejný svátek, jehož čas přichází během února. A pokud chcete vidět oslavy jako za starých časů, doporučíme vám akci, která se od těch ostatních v lecčems liší: Fašankový festival ve Strání a další fašankové oslavy na Slovácku a východní Moravě. Letos se zde bude hlavní program konat v sobotu 10. února 2024.
Zlínský kraj | Památky

Jarní prázdniny 2024: tipy pro týden 19. – 25. února

Třetí týden jarních prázdnin v období od 19. až 25. února 2024 začne pro děti z Kroměříže, Uherského Hradiště, Vsetína, Zlína, ale také budou mít volno žáci a studenti z okresů Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice a Nový Jičín. Užít si prázdninové dny mohou děti například v aquaparcích, Zoo Zlín, na pražském letišti a v nejrůznějších zábavních expozicích.
Zlínský kraj | Zážitky

Masopust ve skanzenu v Rožnově propukne v sobotu

V sobotu 3. 2. 2024 se od 9:00 do 16:00 uskuteční v prostorách Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě tradiční masopustní program. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční masopustní obchůzky z obce Francova Lhota a folklorního souboru Beskyd ze Zubří. Rožnovský soubor Javořina představí Hru o svaté Dorotě. Po celý den bude hrát dechová hudba Galička a v Billově domě hospodyně nasmaží „boží milosti“. Na závěr programu vystoupí sbor dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty s pásmem pochovávání basy
Zlínský kraj | Zážitky

Skleníky Květné zahrady v Kroměříži opět rozkvetly kaméliemi, přijďte se podívat!

Ve sklenících v Květné zahradě, která figuruje na seznamu památek UNESCO, opět po roce vykvetly vzácné kamélie. Od soboty 3. února 2024 bude probíhat tradiční výstava kamélií, letos s podtitulem „Belle Élégance Le Parfum“. Půvabné rostlinky se staly součástí expozic ve Velkém a Palmovém skleníku. V Kroměříži zkušení zahradníci pěstují na čtyři desítky exemplářů, které jsou staré více než sto let.
Zlínský kraj | Památky

Lešetínský fašank ovládne v sobotu Zlín

Masopusty a fašanky nemusí být jen záležitostí menších měst, vesnic či skanzenů. Svou tradiční slavnost má i Zlín, kde se masopust tradičně koná v ulici Lešetín, známé svou takřka starosvětskou atmosférou. Letošní fašank se koná už tuto sobotu, 3. února 2024. Akce se koná na ulicích Lešetín I, Lešetín II a Kvítková.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Noční stopa Valachy i přes nedostatek sněhu bude: přesune se do biatlonové arény

Běžkařský závod Noční stopa Valachy, který byl letos kvůli nedostatku přírodního sněhu málem zrušen, se nakonec v sobotu 3. února 2024 ve Velkých Karlovicích přece jen uskuteční. Díky nabídce místního biatlonového klubu a obce Velké Karlovice se pro tentokrát přesune do karlovického biatlonového areálu s uměle zasněžovaným okruhem.
Zlínský kraj | Letní sporty