Úvod > Aktuality > Hejův nožík – vůně dřeva ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
Hejuv nožík – vune dreva ve Valašském muzeu
"> Hejuv nožík – vune dreva ve Valašském muzeu "> Pokud chcete prožít príjemný den, zastavte se v sobotu 13. cervence na rezbárském setkání Hejuv nožík "> Každý z rezbáru predvádí prímo na míste své umení a svuj osobitý styl
Památky

Hejův nožík – vůně dřeva ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

  • Vydáno7. července 2022
Ve Valašském muzeu v přírodě se v sobotu 9. července již dvaadvacáté setkáte s mistry řezbáři, kdy skanzen rozezní zvuk dlátek, zasekávajících se do dřeva, ze kterého se zajisté vyloupne krásný předmět hodný obdivu. Návštěvníci se také mohou těšit na koncerty folklorních skupin. Pořad, který je do programové nabídky zařazen po čtyřech letech, je pojmenovaný po lidovém řezbáři Josefu Hejovi (1902 – 1985) z Halenkova – Dinotice, který je oceňován za své figurální plastiky svatých, řemeslníků, lidiček a zvířátek, zhotovených ze samorostů či dřevěných špalíků. Skanzen v Rožnově bude otevřen od 9 do 18 hodin.
Hejův nožíkPokud chcete prožít příjemný den, zastavte se v sobotu 9. července na řezbářském setkání Hejův nožík ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Každý z řezbářů předvádí přímo na místě své umění a svůj osobitý styl. Stejně tak osobité jsou i plastiky lidového řezbáře Josefa Heji (1902 – 1985) z Halenkova, podle kterého je nazváno i celé setkání.

Hejův nožík je setkání lidových řezbářů, kteří si cestu k uměleckému řemeslu našli sami. Pozvání přijaly více než dvě desítky účastníků. Atmosféru v areálu po celý den zpříjemní cimbálová muzika Bendö a cimbálová muzika Valašského souboru písní a tanců, odpoledne ve 14.30 vystoupí maďarský folklorní soubor Béri Balogh Ádám.

Areál Mlýnské doliny ožije v neděli 10. července připomínkou tradice výroby skla na Valašsku. Návštěvníci Sklářského dne uvidí různé techniky zpracování skla. Po celý den budou u venkovní pece pracovat skláři ze sklárny Davida Černého ze Starých Splavů a vyučující ze Střední průmyslové školy sklářské Valašské Meziříčí. Návštěvníci budou mít možnost vidět vznik foukaných nádob i skleněných ozdob přímo v areálu Mlýnské doliny. Broušení skla předvede Tomáš Horák a foukání figur Karel Sobotka.

Valašské muzeum spravuje také početně rozsáhlou sbírku Hejových plastik. Pro potřeby výstavy byly zapůjčeny další a podařilo se tak shromáždit úctyhodný počet postaviček, zvířátek, světců či betlémů. Druhá část výstavy je věnovaná právě účastníkům Hejova nožíku, jejichž tvorba je zastoupena v muzejní sbírce. V průběhu sobotní návštěvy muzea je možné zhlédnout obě akce – řezbáře v tvůrčím zápalu i výsledky jejich pilné práce.
 
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.