Úvod > Aktuality > Vyhánění ovcí na pastviny a zážitky pro celou rodinu nabídne májový víkend ve skanzenu v Rožnově
Vyhánění ovcí na pastviny a zážitky pro celou rodinu nabídne májový víkend ve skanzenu v Rožnově
">
Památky

Vyhánění ovcí na pastviny a zážitky pro celou rodinu nabídne májový víkend ve skanzenu v Rožnově

  • Vydáno15. května 2017
Velkým redykem ožije v sobotu 20. května areál Valašské dědiny, děti se mohou těšit na zbojnický muzikál, a k 20. výročí otevření historické poštovny se uskuteční v neděli 21. května filatelistická burza. Tradiční jarní program „Velký redyk“ proběhne v areálu Valašské dědiny Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Zážitkem bývá samotný výhon ovcí – redyk , doprovázený představením folklorního seskupení ze Slovenska – Bačovského tria, které nám předvede atraktivní hru na tradiční lidové hudební nástroje, ale i pořádně zapráská bičem a doplní tak atmosféru celého dne.
V průběhu dne budou oživené chalupy, návštěvníci mohou spatřit ukázky tradiční rukodělné výroby, ochutnat tradiční valašské pokrmy, pozorovat průběh jarních prací, zakoupit si drobné domácí produkty.

Nejen na Valašsku se vždy s napětím očekával příchod jara. Všichni se připravovali na vyhánění stád na zelenající se horské pastviny. Před samotným výstupem na hory se musela připravit salaš a opravit košáry. V nížinách se hlásilo místní obyvatelstvo, které chtělo svěřit své ovce pastevcům – tzv. míšaníci. Ti si své ovce označovali různým způsobem – zářezy v uších či provlékáním značek, které si musel bača dobře zapamatovat. Valašské míšaní s redykáním ovcí je v lidovém prostředí spojováno s pohyblivými svatodušními svátky a letos nám vychází na 20. května.

Ovce Valašky musí shodit hustou a těžkou zimní vlnu. Na stánisku z Rákošového bude předváděna stříž ovcí a celý proces zpracování ovčí vlny až po výrobu tzv. ubíraných punčoch metodou zvanou plstění. Zejména děti potěší kování koní v kovárně a mláďata různých plemen oveček. Ke koupi zde také budou domácí ovčí produkty a výrobky.

Valašský dobytek se tak na pastvu vyháněl většinou v průběhu května, někdy se však redykal už okolo svátku sv. Jiří. Košárováním strávil dobytek převážnou část léta a na svá zimoviště se vracíval v den sv. Vendelína či na sv. Václava.

Při své procházce po stráni nahlédnete i do chalup, kde můžete přihlížet dříve běžným činnostem, které se dnes již povětšinou z našich životů vytratily. K vidění bude stloukání másla, odstřeďování mléka, tlačení tvarohu či pečení tzv. šrotových pagáčů. Potkáte hospodáře, jak naklepává kosu, vyplétá plot z proutí a vyrábí provazy, a také hospodyni, která bělí prádlo na louce a která vás seznámí s okolními rostlinami. Na podsíňku pak potkáte šikovné řemeslníky, např. výrobce zvonců, košů, kožených krpců či nádob z mosoru (mosor = dřevitá hmota vznikající působením hojivého pletiva (kalusu) na živném pařezu jehličnanu). Návštěvníci mohou vidět, jak probíhá stříž ovcí a jak se následně vlna zpracovává. Zejména děti potěší kování koní v kovárně a mláďata různých plemen oveček.

Zážitkem bývá samotný výhon ovcí – redyk , doprovázený představením folklorního seskupení ze Slovenska – Bačovského tria, které nám předvede atraktivní hru na tradiční lidové hudební nástroje, ale i pořádně zapráská bičem a doplní tak atmosféru celého dne.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Další aktuality