Úvod > Aktuality > Ve Valašském muzeu v přírodě se bude stavět májka
Ve Valašském muzeu v přírodě se bude stavět májka
"> "> "> "> ">
Památky

Ve Valašském muzeu v přírodě se bude stavět májka

  • Vydáno29. dubna 2022
Tradiční lidová májová slavnost se odehraje tak jako každý rok první májový den v areálu Dřevěného městečka muzea. Areály muzea jsou otevřeny od 9:00 do 17:00. Máj ve Valašském muzeu tento rok postaví Valašský soubor písní a tanců Beskyd ze Zubří.
Stavění májePřijďte se podívat do Valašského muzea v Rožnově, jak se staví tradiční májka. Akce vypukne ve 14:00 hodin v Dřevěném městečku. Hrát, tančit i stavět máj bude Valašský soubor písní a tanců Beskyd ze Zubří. Přijďte se pobavit a nezapomeňte se svými milými vyhledat v areálech muzea poslední rozkvetlé třešně. Podle lidového zvyku totiž musí být každá žena na 1. máje políbená pod rozkvetlou třešní, aby do roka neuschla.

V 19. a počátku 20. století ožíval 1. máj tancem a hudbou. Téměř v každém městě či obci se při lidové veselici stavěly vysoké máje. Tyto obecní máje připravovala všechna mládež předvečer svátku svatých Filipa a Jakuba, který dříve v kalendáři připadal právě na 1. května. Při májové zábavě byl na odkorněný kmen stromu připevněn ozdobený zelený vršek smrku nebo borovice. Celý máj pak byl slavnostně vztyčen na návsi, kde měl stát až do svatodušních svátků. Vedle společných májů stavěli mládenci malé máje s pentlemi svým milým, nejčastěji pod okna do zahrad. Jestliže se o jednu dívku zajímalo hochů vícero, vzájemně si májky vyvraceli.

Rožnov pod RadhoštěmStavění májek, podobně jako předchozí pálení ohňů (pálení čarodějnic) náleží k dávným tradicím předkřesťanského světa. Jejich význam lze s největší pravděpodobností spatřovat v skryté symbolice jara – znamení růstu, plodnosti, snad i také daru či oběti na usmířenou. Ač mnoho magických složek již vymizelo, nadále se májové pořádají zejména při "kácení mája". V řadě vesnic se dochovalo obřadní používání masek. O svatodušním víkendu přicházejí drvaři, bídně oděni, s dřevěnou sekyrou a pilou, doprovázeni robečkou s bečičkou kořalky, která je cestou častuje, a hajným s dřevěnou flintou a žilou, jenž morisuje nezvedenou chasu kolem.
Jaro na dědině ve Valašském muzeu

21.5.
Jaro na dědině ve Valašském muzeu

Připomínkou tradičních jarních prací ožije v sobotu 21. května Valašská dědina. V areálu se budou předvádět činnosti spojené především s domácími pracemi kolem chalupy a v zemědělství.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.

Jak stavěli naši předkové – stálá expozice v objektu Panské sýpky

Jak stavěli naši předkové – stálá expozice v objektu Panské sýpky

Expozice v objektu "Panské sýpky" přináší pohled na řemeslný důvtip a um, které naši předkové uplatňovali při stavbě domů i hospodářských objektů. Expozice se svými interaktivními prvky zaměřuje i na zvídavé návštěvníky.

Další aktuality

13.5.
2022
Zoo Zlín otevírá Jaguar Trek!

Zoo Zlín otevírá Jaguar Trek!

Zlínský kraj | Příroda
4.5.
2022
10 tipů, kde si půjčit loď na Baťově kanále

10 tipů, kde si půjčit loď na Baťově kanále

Zlínský kraj | Letní sporty