Úvod > Aktuality > Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě
Zdroj foto: archiv ČT
"> Zdroj foto: archiv ČT "> Zdroj foto: Region Slovácko "> Zdroj foto: slovacko.cz, Martin Štecher "> Zdroj foto: Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě, 2019 "> Zdroj foto: město Uherské Hradiště "> Zdroj foto: Folklorní soubor Cifra "> "> "> "> ">
Památky

Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě

  • Vydáno4. února 2022
Masopust, fašank, fašinek, ostatky, končiny, bláznivé dny nebo voračky – to všechno jsou jména pro stejný svátek, jehož čas přichází během února. A pokud chcete vidět oslavy jako za starých časů, doporučíme vám akci, která se od těch ostatních v lecčems liší: Fašankový festival ve Strání a další fašankové oslavy na Slovácku a Východní Moravě. Letos se zde bude hlavní program konat v sobotu 26. února 2022.
fašank stráníKde Strání najdete? V kouzelné krajině Bílých Karpat, v kraji žítkovských bohyní a divokých orchidejí. Tady na Slovácku se folklorním zvykům daří víc než jinde, a tak není divu, že právě tady se odehrává svérázný Fašank, prý největší festival masopustních tradic u nás. Chcete-li vidět to nejlepší, přijeďte se do Strání podívat!

Letošní Festival masopustních tradic začíná v pátek 25. února a končí v úterý 1. března 2022 o půlnoci symbolickým pochováním basy. Všichni příznivci lidové zábavy a starých zvyků jsou zváni na veselý masopustní program v sobotu 26. února 2022.

Dnešní Strání není zapomenutá vesnička, schoulená v hlubokém karpatském údolí. Kdysi to tak ale bývalo: osada vznikla u staré, takzvané uherské obchodní stezky, která tudy mířila přes Uherský Brod a Olomouc dál na sever k jantarovému pobřeží Baltského moře. Nyní je Strání prosperující obec, kde žije přibližně 3 600 obyvatel.

Možná ale znáte Strání také díky sklárnám v Květné, což je část obce. Mimo tohoto velkého podniku je ve Stráních ještě jedna menší sklárna, a to Glass Ladislav Breznický. Dílna provádí foukání, lisování či broušení skla a dekoruje pískováním, malováním i rytím. Sami můžete vidět, co se ve sklárně vyrábí: Fašank totiž doprovází tradiční sklářský Den otevřených dveří.
 

Fašank Strání slaví 35. ročník

pod šableFestival masopustních tradic Fašank 2022 ve Strání má před sebou 35. ročník. Pořadatelé se však letos museli omezit pouze na venkovní program, ale i tak vás srdečně zvou na sobotu 26. 2. 2022, kdy se bude konat ve Sklárně LB Glass Den otevřených dveří. V centru obce Strání u Zámečku proběhne dopoledne jarmark tradičních řemesel, prodej zabíjačky a hlavně festival nasopustních tradic. Představí se místní i přespolní soubory a nebude chybět mečový tanec Pod šable.

Masopustní průvody se sice liší oblast od oblasti, téměř ve všech ale potkáte Turky, slaměné či slaměňáky, kominíky nebo masku zvanou ženuška. Ozdobou průvodů také bývá medvěd; někde jej vodí dům od domu a každá panímáma si s ním musí zatančit a vytrhnout mu chlup, aby pak měla celý rok štěstí. O další povyražení se stará kobyla: kope, klape tlamou, žere koblihy a zlobí jako čert.
 

Kde zažijete další fašanky?

Na Slovácku a východní Moravě můžete fašankové obchůzky, veselé průvody, ochutnávky pálenek a večerní zábavy v sobotu 26. února navštívit například na fašanku v Mikulově, stejný termín má i Valtický vinařský fašank, v sobotu 12. února můžete v oslavách pokračovat při Zámeckém masopustu ve Vsetíně.

Fašank v duchu tradic Slovácka připravilo na 26. února také město Kunovice. Fašančáři mají sraz před radnicí ve 12:30, fašankovou obchůzku zahájí ve 13 hodin výstřel z děla, poté se průvod se vydá na obchůzku městem. V památkovém domku budou připraveny zabíjačkové dobroty, ve Slováckém sklepě pak ochutnávka ovocných destilátů. Chybět nebudou ani koblihy, mužský a ženský sbor. Večer bude patřit besedě u cimbálu s pochováváním basy.
 

Víte, že…?

KoblihyObvyklou součástí masopustního jídelníčku jsou dodnes koblihy či boží milosti. Pro jejich přípravu se využívaly výhradně bílé potraviny (vejce, mouka a mléko), které jsou, podle pověry rozšířené po celém světě, nejmilejší pochoutkou mnoha dobrých duchů. Proto koblihy, boží milosti či koláče mívaly obřadní úlohu obětního jídla, které se při určitých příležitostech roznášelo po stavení a hospodář je dokonce vynášel do polí.

Koblihy, buchty a další sladkosti patřily k masopustu natolik, že v Tyrolsku se první masopustní neděli říkalo Pekáčová, v Alsasku Koláčová a v Anglii se masopustní úterek jmenoval „pancakeday“. Ba dokonce se říkalo, že ten, kdo na masopust nenapeče koláče, se po celý rok nerozveselí. Ve Švýcarsku zase dávaly hospodyně první hotový koláč či placku psovi nebo kočce, protože potom se totiž ostatní povedly o to lépe. Vyzkoušejte i vy některou z tradičních masopustních pochoutek!
 

Recept na Boží milosti:

Suroviny:
boží milosti250 g hladké mouky, 2 žloutky, 1 lžíce práškového cukru, 200 g tuku na smažení, trochu mléka, špetka prášku do pečiva, sůl
 
Postup:
Zpracujeme mouku se žloutky, špetkou soli, s práškem do pečiva a cukrem. Podle tuhosti těsta můžeme přidat trochu mléka. Podle potřeby zasypáváme moukou a těsto propracováváme, až je hladké a nelepivé. Necháme asi hodinu v chladu odpočinout. Na vále vyválíme tenkou placku, nakrájíme rádýlkem čtverečky nebo trojhránky a smažíme v rozpáleném tuku. Necháme okapat, pocukrujeme a podáváme.
Štrbákovec – rolnický dům ve Strání

Štrbákovec – rolnický dům ve Strání

Dům čp. 216 se sýpkou v podstřeší a s dekorativním rámováním oken patří k hodnotným dokladům lidového stavitelství v obci a spolu se sousední nemovitostí čp. 327 tvoří jednotu.

Další aktuality