Úvod > Aktuality > Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě
Zdroj foto: archiv ČT
Památky

Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě

  • Vydáno11. února 2023
Masopust, fašank, fašinek, ostatky, končiny, bláznivé dny nebo voračky – to všechno jsou jména pro stejný svátek, jehož čas přichází během února. A pokud chcete vidět oslavy jako za starých časů, doporučíme vám akci, která se od těch ostatních v lecčems liší: Fašankový festival ve Strání a další fašankové oslavy na Slovácku a Východní Moravě. Letos se zde bude hlavní program konat v sobotu 18. února 2023.
fašank stráníKde Strání najdete? V kouzelné krajině Bílých Karpat, v kraji žítkovských bohyní a divokých orchidejí. Tady na Slovácku se folklorním zvykům daří víc než jinde, a tak není divu, že právě tady se odehrává svérázný Fašank, prý největší festival masopustních tradic u nás. Chcete-li vidět to nejlepší, přijeďte se do Strání podívat! Letošní Festival masopustních tradic začíná v pátek 17. a končí v úterý 21. února 2023 o půlnoci symbolickým pochováním basy. Všichni příznivci lidové zábavy a starých zvyků jsou zváni na veselý masopustní program v sobotu 18. února 2023.

Dnešní Strání není zapomenutá vesnička, schoulená v hlubokém karpatském údolí. Kdysi to tak ale bývalo: osada vznikla u staré, takzvané uherské obchodní stezky, která tudy mířila přes Uherský Brod a Olomouc dál na sever k jantarovému pobřeží Baltského moře. Nyní je Strání prosperující obec, kde žije přibližně 3 600 obyvatel. Možná ale znáte Strání také díky sklárnám v Květné, což je část obce. Mimo tohoto velkého podniku je ve Stráních ještě jedna menší sklárna, a to Glass Ladislav Breznický. Dílna provádí foukání, lisování či broušení skla a dekoruje pískováním, malováním i rytím. Sami můžete vidět, co se ve sklárně vyrábí: Fašank totiž doprovází tradiční sklářský Den otevřených dveří.
 

Fašank Strání slaví 36. ročník

pod šableFestival masopustních tradic Fašank 2023 ve Strání má před sebou 36. ročník. Pořadatelé se letos těší na plnohodnotný program a srdečně vás zvou na sobotu 18. 2. 2023, kdy se bude konat ve Sklárně LB Glass Den otevřených dveří. V centru obce Strání u Zámečku proběhne dopoledne jarmark tradičních řemesel, prodej zabíjačky, košt koblihů a hlavně festival nasopustních tradic. Masopustní průvody se sice liší oblast od oblasti, téměř ve všech ale potkáte Turky, slaměné či slaměňáky, kominíky nebo masku zvanou ženuška. Ozdobou průvodů také bývá medvěd; někde jej vodí dům od domu a každá panímáma si s ním musí zatančit a vytrhnout mu chlup, aby pak měla celý rok štěstí. O další povyražení se stará kobyla: kope, klape tlamou, žere koblihy a zlobí jako čert. Během festivalu se představí místní i přespolní soubory a nebude chybět mečový tanec Pod šable (náměstí u Zámečku ve 13:00 hodin). Na Zámečku si prohlédnete ukázky lidových řemesel, v kulturním domě proběhnou scénická vystoupení folklorních souborů a od 19:00 zde vypukne Beseda u cimbálu – volná zábava za přispění muzik všech zúčastněných souborů.
 

Kde zažijete další fašanky?

Na Slovácku a východní Moravě můžete fašankové obchůzky, veselé průvody, ochutnávky pálenek a večerní zábavy v sobotu 18. února navštívit například na fašanku v Mikulově, stejný termín má i Valtický vinařský fašank a velkou událostí bude ve stejný den rovněž Masopust v Kroměříži. Tradiční maškary, mezi nimiž nebude chybět medvěd s medvědářem, kominík, četník či bába s nůší dorazí po desáté hodině na Hanácké náměstí. Do průvodu masek a k tradiční fašankové zábavě zve slovácký krúžek Poštorná „Koňaré“. Poštorenský fašank začne 18. února, sraz průvodu masek je u kostela od 14. hodin. K tanci a poslechu již tradičně DH Pivoňka
 

Víte, že…?

KoblihyObvyklou součástí masopustního jídelníčku jsou dodnes koblihy či boží milosti. Pro jejich přípravu se využívaly výhradně bílé potraviny (vejce, mouka a mléko), které jsou, podle pověry rozšířené po celém světě, nejmilejší pochoutkou mnoha dobrých duchů. Proto koblihy, boží milosti či koláče mívaly obřadní úlohu obětního jídla, které se při určitých příležitostech roznášelo po stavení a hospodář je dokonce vynášel do polí. Koblihy, buchty a další sladkosti patřily k masopustu natolik, že v Tyrolsku se první masopustní neděli říkalo Pekáčová, v Alsasku Koláčová a v Anglii se masopustní úterek jmenoval „pancakeday“. Ba dokonce se říkalo, že ten, kdo na masopust nenapeče koláče, se po celý rok nerozveselí. Ve Švýcarsku zase dávaly hospodyně první hotový koláč či placku psovi nebo kočce, protože potom se totiž ostatní povedly o to lépe. Vyzkoušejte i vy některou z tradičních masopustních pochoutek!
 

Recept na Boží milosti:

Suroviny:
boží milosti250 g hladké mouky, 2 žloutky, 1 lžíce práškového cukru, 200 g tuku na smažení, trochu mléka, špetka prášku do pečiva, sůl
 
Postup:
Zpracujeme mouku se žloutky, špetkou soli, s práškem do pečiva a cukrem. Podle tuhosti těsta můžeme přidat trochu mléka. Podle potřeby zasypáváme moukou a těsto propracováváme, až je hladké a nelepivé. Necháme asi hodinu v chladu odpočinout. Na vále vyválíme tenkou placku, nakrájíme rádýlkem čtverečky nebo trojhránky a smažíme v rozpáleném tuku. Necháme okapat, pocukrujeme a podáváme.
Masopustní mečové tance – tradiční lidové tance ze Slovácka

Masopustní mečové tance – tradiční lidové tance ze Slovácka

Tradiční masopust doprovází pestré masky, zabíjačkové pochoutky, koblihy a boží milosti, a také starobylé obřadní mečové tance. Fenomén moravsko-slovenského pomezí je od roku 2023 zapsaný na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy s mírně zvlněnými hřebeny jsou velmi oblíbenou rekreační oblastí Východní Moravy. Milovníci turistiky a cykloturistiky si mohou vybrat z velkého množství značených stezek. Nadšenci pro houbaření či běžecké a sjezdové lyžování zde naleznou ideální terény.

Štrbákovec – rolnický dům ve Strání

Štrbákovec – rolnický dům ve Strání

Dům čp. 216 se sýpkou v podstřeší a s dekorativním rámováním oken patří k hodnotným dokladům lidového stavitelství v obci a spolu se sousední nemovitostí čp. 327 tvoří jednotu.

Další aktuality

Zimní dovolená v Beskydech: nová vyhřívaná šestisedačka, výhodný skipas i termály

Zcela nová vyhřívaná 6sedačka v areálu Bílá je jednou z mnoha letošních zimních novinek v Beskydech. Pro lyžaře si tady provozovatelé hned šesti lyžařských středisek připravili výhodný skipas a na jejich příjezd se připravují už i hotely, které lákají na wellness s teplými vyhřívanými bazény i bohatý doprovodný program.
Zlínský kraj | Lázně a wellness

Znáte mechanický betlém v Horní Lidči?

V Horní Lidči na Valašsku si v budově za kostelem sv. Václava můžete prohlédnout originální ručně vyřezávaný mechanický betlém. Betlémská scéna o rozloze 170 m² přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. V betlému je osazeno 230 figur, z toho 75 pohyblivých, a více jak stovka vyřezávaných staveb.
Zlínský kraj | Kultura

Vánoční jarmark v rožnovském skanzenu připomene staré vánoční zvyky

Sváteční atmosféru plnou vánočních zvyků zažijí návštěvníci Valašského muzea v přírodě v sobotu a v neděli 9. a 10. prosince 2023. Dřevěným městečkem se opět projdou mikulášské družiny s čerty ze Zděchova, Lačnova a z Valašských Klobouk, lucky letos pochází ze souboru Radhošť. Nebudou chybět pastuchové, ti dorazí až z Maďarska! V kuchyni fojtství budou tetičky drát peří a uvaří štědračku.
Zlínský kraj | Památky

Velké Karlovice zažijí Noc bílých lanýžů, kuchaři je přivezou přímo z Piemontu

Vzácné bílé lanýže, považované za vrcholnou delikatesu a po kaviáru druhou nejdražší kuchařskou surovinu na světě, budou moci letos opět ochutnat gurmáni na Valašsku. Přímo do italské „lanýžové“ oblasti Piemont se pro ně z Velkých Karlovic vypravili kuchaři hotelů Resortu Valachy. Noc bílých lanýžů, zasvěcená ochutnávce této jedinečné podzemní houby i dalších delikates z Piemontu, nabídne gurmánům 16. listopadu zážitková restaurace Vyhlídka v hotelu Lanterna.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm zůstává o svátečním víkendu mimořádně otevřený

Nadcházející prodloužený víkend od 17. do 19. listopadu 2023 nabídne mimořádnou možnost návštěvy areálů Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Vedení muzea rozhodlo vyjít vstříc zájmu návštěvníků, a tak od pátku do neděle budou areály Dřevěného městečka a Valašské dědiny otevřeny, a to vždy od 9 do 16 hodin.
Zlínský kraj | Památky

Vánoční výstava ve Vizovicích láká na tradiční ozdoby i módními trendy

Ve vizovické Galerii Mariette se každoročně od podzimu do Vánoc koná vánoční výstava. Ta letošní potrvá až do 23. prosince 2023 a představuje tradiční ozdoby i módními trendy ve vánoční vázdobě a zdobení stromečků. Jedná se o exkluzivní kolekce skleněných vánočních ozdob vyráběných ručně českými výrobci.
Zlínský kraj | Kultura

Užijte si strašidelný a zábavný Halloween ve zlínské zoo

Přijďte si vychutnat strašidelnou procházku areálem zlínské zoo! Čekají na vás čarodějnice, duchové, kostlivci, pavouci a také originální dýňová aranžmá. Letošní oslava keltského svátku Halloween probíhá ve velkém stylu! Od čtvrtka 26. do neděle 29. října 2023 potrvá speciální program, který pobaví malé i velké návštěvníky. Halloween v Zoo Zlín trvá po celé podzimní prázdniny, ale hlavní program je připraven na sobotu. Návštěvu s menšími dětmi doporučujeme spíše v pátek nebo neděli.
Zlínský kraj | Zážitky

Velké Karlovice lákají na závod Běhej Valachy

Běžeckým závodem Běhej Valachy vyvrcholí v sobotu 21. října 2023 v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích letošní 11. ročník sportovního seriálu DATART Valachy tour. V údolí Léskové u hotelu Galik pořadatelé připravili trasy pro dospělé i děti. O start hlavního závodu se jako host postará přední česká běžecká osobnost: držitelka českého maratonského rekordu Eva Vrabcová Nývltová. Pojďte symbolicky zakončit letošní sezónu do Velkých Karlovic!
Zlínský kraj | Letní sporty