!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Národní muzeum v přírodě se rozrostlo o fojtství v Jasenné
Národní muzeum v přírodě se rozrostlo o fojtství v Jasenné
"> "> ">
Památky

Národní muzeum v přírodě se rozrostlo o fojtství v Jasenné

Vydáno 20. března 2021
Národní muzeum v přírodě se stalo správcem objektu fojtství z Jasenné, jež je od roku 2014 Národní kulturní památkou. Jedná se o dřevěný patrový roubený dům s pavlačí na průčelí a rozsáhlým hospodářstvím, který v roce 1748 postavil Jiří Mikuláštík. Fojtství patří k nejlépe dochovaným stavbám svého druhu na Valašsku.
Muzeum fojtstvíNa začátku letošního roku došlo k podpisu smlouvy mezi Národním muzeem v přírodě (které se stará například o Valašské muzeum v přírodě nebo o Veselý kopec u Hlinska) a potomky fojtského rodu Mikuláštíků z obce Jasenná na Zlínsku. Završilo se tak několikaleté jednání o osudu této unikátní památky. Nyní budouvu fojtství v Jasenné zkoumají odborníci a připravuí její obnovu a nezbytné úpravy.
 
Fojtství z Jasenné je původní roubenou stavbou z poloviny 18. století, jejíž interiér slouží jako muzejní expozice. Patří k unikátním památkám lidové architektury jižního Valašska. Dědičky fojtského rodu Mikuláštíků o objekt pečovaly od roku 1993, kdy jim byl v restituci vrácen. Objekt zároveň procházel obnovou a sloužil jako soukromé muzeum. Převzetím fojtství v Jasenné získává Valašské muzeum v přírodě první objekt in situ, tedy historický objekt stojící na svém původním místě.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné

Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné

Dřevěný patrový roubený dům s pavlačí na průčelí a rozsáhlým hospodářstvím, který v roce 1748 postavil Jiří Mikuláštík, je nejlépe dochovanou stavbou svého druhu na Valašsku.