Úvod > Aktuality > Dobré zprávy pro lepší svět aneb co nám vzkazuje rok 2019
Životní styl

Dobré zprávy pro lepší svět aneb co nám vzkazuje rok 2019

  • Vydáno2. prosince 2019
Žijeme v báječném světě a nikdy nám nebylo lépe než dnes. S blížícím se koncem roku 2019 přinášíme spoustu skvělých zpráv. I když zaryté škarohlídy a pesimisty zřejmě nepřesvědčíme, přesto stojí za to si to dobré občas připomenout – jen tak, abychom věděli, že právě teď skutečně žijeme v nejlepším období v historii.
Z relativně bezpečné a dobře chráněné střední Evropy stojí za to dodat, že také v jednom z nejlepších míst na zemi. Potvrzuje to i index štěstí, který vytvořili vědci ve Španělsku. Systém posuzování vycházel z oficiálních zdrojů OSN, Světové banky údajů a Eurostat a testoval se na třinácti evropských zemích, pro které byla k dispozici všechna požadovaná data. Nejšťastnější lidé v Evropě podle výsledků žijí na Islandu a ve Švédsku, další příčky patří Rakousku, Británii, Francii a Španělsku. České republice symbolicky patří šťastná sedmička.
 

Návrat původní krásy

Pověstných pár minut před dvanáctou přišla záchrana pro řadu památek. Totalitní režim je nechal zchátrat nepředstavitelným způsobem: stačí se podívat na srovnávací fotky míst nyní a před pár desítkami let. Jedním z největších přínosů sametové revoluce byla obnova soukromého vlastnictví, další místa se dočkala záchrany díky státní finanční podpoře i prostředkům ze zahraničí. Podívejte se na přehlídku architektonických klenotů, které se povedlo zrenovovat do původní krásy s úctou k odborným znalostem a uměleckému a řemeslnému mistrovství našich předků. Patří k nim třeba zámek a oranžérie v Čechách pod Kosířem, brněnská vila Stiassni od Ernesta Wiesnera, Muzeum východních Čech v Hradci Králové, postavené podle projektu Jana Kotěry, historická budova Národního muzea v Praze, klášter Teplá, Památník Tomáše Bati ve Zlíně nebo Mariánská Týnice na Plzeňsku, skvělá stavba barokního architekta Jana Blažeje Santiniho.
 

Delší život a tipy pro seniory

Ubývá sňatků, přibývá rozvodů a život se o několik let prodloužil. Před třiceti lety se čeští muži v průměru dožívali 68 let, zatímco teď je to o osm let víc. Ženy, které se dožívaly bezmála 76 let, nyní mají naději dožít se 82 let. A podíl seniorů v populaci stoupá: z necelých 13 procent obyvatel je to nyní téměř pětina. Dnešní senioři déle pracují a jsou mnohem víc aktivní. Aktivním seniorům, kteří se nespokojí s každodenní rutinou a vyhledávají zajímavé akce a aktivity, pravidelně předkládá své tipy i portál Kudy z nudy. Co byste řekli třeba výletu do Kutné Hory a návštěvě některé z aktuálních výstavGalerii Středočeského kraje? Anebo se zajeďte podívat do Chebu: k prohlídce zve zajímavé Retromuseum a v zimě má otevřeno i Chebský hrad.
 

Už čtrnáctkrát si Česka všimlo UNESCO

Během totalitního režimu v Česku neexistovala jediná památka UNESCO, nyní jich je v prestižním seznamu zapsáno čtrnáct. Letos se seznam rozšířil o Hornickou krajinu Erzgebirge/Krušnohořířadou zajímavých podzemních prostor a Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Do nově zrekonstruovaného areálu se přijeďte podívat na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.
 

Objevování nových výletních míst

Cestovat se nesmělo nejen do spousty cizích zemí, pro většinu lidí byla nepřístupná i území podél hranic, kudy vedla železná opona, a samozřejmě také vojenské újezdy. Říkají vám něco vojenské újezdy Ralsko a Mimoň nebo újezd Mladá s vojenským výcvikovým prostorem Milovice severně od Lysé nad Labem? Dnes jsou tu geoparky a nové cyklostezky, rodiny s dětmi sem jezdí do zábavního parku Mirakulum, užít si adrenalinovou zábavu na tankodromu nebo obdivovat výběhy divokých koní, zubrů a praturů. Do říše fantazie patřily také ještě nedávno výlety do Brd: první turisté se sem podívali na Nový rok v roce 2016. Na portálu Kudy z nudy vás ale zveme do řady dalších míst, kam se kdysi nesmělo.
 

Tři dárky pro milovníky zvířat

Hledáte důvod, proč navštívit Zoologickou zahradu v Praze? Třeba proto, že tu v září otevřeli nový Rákosův pavilon, ráj pro vzácné papoušky. V osmi průchozích expozicích máte její obyvatele doslova na dosah ruky, navíc až do konce roku platí nedělní sleva pro děti: s každým dospělým návštěvníkem mohou do zoo přijít až dvě děti za třetinové vstupné, tedy jedno za 50 Kč.

Praze ještě chvíli zůstaňte: ve druhém patře obchodního centra Arkády Pankrác se v listopadu otevřelo unikátní medúzárium, třetí největší svého druhu na světě a vůbec největší v Evropě. Skvělá zábava čeká i na ty, kteří se na Štědrý den vypraví do Českého Krumlova: od července se v medvědím výběhu zabydlují dvě nová medvíďata a letos si s nimi můžete užít jejich první Medvědí Vánoce. A nezapomeňte jim přivézt nějaký pěkný jedlý dárek!
 

Je nám dobře na světě

Životní prostředí se od socialistických časů hodně zlepšilo a ekologie se stala jedním z hlavních témat našich životů. Ano, naše lesy čelí největší kůrovcové kalamitě, jaká kdy v Česku byla, ale je to příležitost k proměně krajiny a zachování posledních zbytků neporušené přírody. K lepšímu se toho zkrátka změnilo hodně: například Praha před několika dny obsadila na žebříčku kvality života 13. místo ze 113 světových měst. Dobrý výsledek jí zajistila především bezpečnost a počet lékařů. Nic moc, říkáte si? Ani ti nejšťastnější z nás nežijí úplně bez problémů. Svět se ale rozhodně nenachází ve stádiu chaotického rozkladu a navzdory chmurám, které někdy cítíme, stojí za to si připomínat, že na světě je nám docela dobře – a nakonec, jiné místo k životu zatím nemáme, že?
 
Boží vyhlídka na Božím Daru

Boží vyhlídka na Božím Daru

Vyhlídka moderního střihu stojí ve výšce 1 099 metrů nad mořem na trase červené turistické značky jihovýchodně od města Boží Dar. Je vysoká osm metrů, vyhlídková plošina se nachází ve výšce pět metrů nad zemí a turisté se z ní mohou rozhlížet za příznivého počasí bez omezení.

Herní krajina Pecka na Portáškách ve Velké Úpě

Herní krajina Pecka na Portáškách ve Velké Úpě

U Portášovy boudy v Krkonoších, nedaleko horní stanice lanovky nad Velkou Úpou, vznikla Herní krajina Pecka – unikátní soubor dřevěných modelů zvířat v nadživotní velikosti, lanových stezek a prolézaček. Zdarma ji můžete navštívit u horní stanice lanovky na Portášky ve Velké Úpě.

Obří mamut v resortu Dolní Morava

Obří mamut v resortu Dolní Morava

Obří interaktivní atrakce pro děti v podobě 13 metrů vysokého mamuta je novou dominantou Dolní Moravy a zároveň největším modelem mamuta na světě!

Vrch Vítkov v Praze – připomínka české historie

Vrch Vítkov v Praze – připomínka české historie

Dominanta tyčící se nad Prahou, připomínka slavné české historie – to je pražský vrch, který ve své nejvyšší části dosahuje výšky 270,4 m.n.m. a rozděluje od sebe čtvrtě Karlín a Žižkov.

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá vzniká nestátní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kteří zde spásáním vzácných stepí a zbytků bohatých luk pomohou zachovat křehkou biodiverzitu a zabrání tak zarůstání biologicky cenných lokalit.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Veteran Arena Olomouc – muzeum historických automobilů

Veteran Arena Olomouc – muzeum historických automobilů

Přenesete se do pozoruhodného období, ve kterém design aut nebyl svázán dnešními přísnými zákony a nařízeními. Srdcem sbírky jsou automobily československé výroby, zejména Tatra, Praga, Aero, Škoda, Jawa a Walter. Najdete u nás také největší ucelenou sbírku prostějovské značky Wikov a vozů „Z“.

Městská památková zóna Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické město

Městská památková zóna Jáchymov – radioaktivní, léčebné i hornické město

Na úpatí Krušných hor, asi 10 km od nejvyššího vrcholu Klínovce (1.244 m n.m.), leží město Jáchymov. Městská památková zóna zde byla vyhlášena v roce 1992. Zahrnuje historické jádro bývalého těžebního města, proslulého těžbou stříbra dalších rud od 16. století.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní a také na rozhlednu.

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy

Ve Ctěnicích, na severovýchodním okraji Prahy, najdete romantický zámecký areál, který je ideálním cílem pro cyklisty a rodiny s dětmi. V areálu zámku najdete také romantické ubytování v bývalé sýpce.

Dvě bobové dráhy v areálu Bobovka na Lipně

Dvě bobové dráhy v areálu Bobovka na Lipně

Bobové dráhy přímo v obci Lipno nad Vltavou jsou ideálním celoročním cílem rodinných a školních výletů pro všechny, kteří preferují aktivní využití volného času. Užijte si nevšední zážitek z jízdy rychlým korytem či na horské dráze s překrásnými výhledy na Lipenské jezero.

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

V obci Bošovice jihovýchodně od Brna naleznete ostrov tropické přírody. Jedinou papouščí zoo v Evropě obývá téměř 60 druhů papoušků ve stovce prostorných voliér. Součástí areálu je i dětská zoo s několika druhy savců

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Expozice horolezectví v Českém ráji – Z Českého ráje na vrcholy světa

Expozice horolezectví v Českém ráji – Z Českého ráje na vrcholy světa

Expozici horolezectví najdete v Muzeu České ráje v Turnově. Horolezectví je sport neodmyslitelně spjatý s Českým rájem, chcete-li se o něm dozvědět nejrůznější zajímavosti a projít si muzejní stezku "skalním městem", určitě se do muzea vypravte.

Další aktuality

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
Životní styl

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.
Životní styl

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.
Životní styl

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?
Životní styl

Neobjevené skvosty pro sezonu 2024

Zažít Česko a objevit zajímavá místa bez davů? Vybírejte z bohaté nabídky tipů na dosud neobjevené skvosty Česka pro letošní rok. Cílem agentury CzechTourism spolu s regiony je rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou. Nechte se inspirovat dosud neobjevenými místy a vydejte se za poznáním napříč Českou republikou. Tipy z regionů na neobjevené skvosty letošního roku čítají celkem 42 atraktivit, z každého kraje vždy tři. Vydejte se za poznáním zajímavých a neobjevených míst ve všech 14 krajích.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl