Milovice

Ačkoli se historie Milovic začala psát již ve 14. století, většinou je spojujeme s novodobými událostmi. Synonymem pro město poblíž Lysé nad Labem se totiž stala armáda, na počátku 20. století rakouskouherská, v druhé polovině sovětská. Obyčejný smrtelník se sem nemohl podívat dlouhé desítky let.

Co musíte vidět v Milovicích

Tolik památek jako v jiných městech v Milovicích nenajdete, zastupuje je jen novogotický kostel sv. Kateřiny Alexandrijské postavený po vzniku vojenského újezdu jako náhrada za zničený kostel ve vesnici Mladá.

S historií města a zejména jeho vojenskou minulostí se seznámíte v Muzeu Milovicka v kulturním domě na hlavním náměstí a také na mezinárodním vojenském hřbitově, založeném v roce 1915 zejména pro italské vojáky padlé za první světové války; v budově u hřbitova najdete malé muzeum.
 

Náměstí posledního vojína

V bývalém vojenském újezdu, zřízeném již za Rakousko-Uherska roku 1904, žilo během okupace Československa po roce 1968 více než sto tisíc sovětských vojáků. V roce 1995 byl vojenský prostor zrušen, historii připomíná například zvláštní název milovického náměstí 30. června – právě ten den roku 1991 totiž z Milovic odešli poslední sovětští vojáci. V revitalizované krajině vznikla například přírodní rezervace, která se stala novým domovem pro stáda zubrů, divokých koní a praturů.
 

Mirakulum, Tankodrom a zábava ve vzduchu i na zemi

Památek je v Milovicích poskrovnu, zato o zábavu pro volný čas tu není nouze; to vám dokáže třeba oblíbený dětský park Mirakulum s každoroční porcí atraktivních novinek. Úzkokolejka vás dopraví z Mirakula na Tankodrom, kde si užijete jízdy na obrněném transportéru a jiné adrenalinové kousky.

Aktuality z města

22. červen 2021 10:30

Divocí koně, zubři a pratuři pomáhají zachraňovat zanedbanou krajinu. Kde uvidíte tato vzácná zvířata?

Milovice
Skvělé využití bývalých vojenských prostor a jejich revitalizace pomocí přírodních sil se daří na mnoha místech České republiky díky divokým koním, zubrům a praturům, kteří spásáním agresivních druhů trav pomáhají růstu vzácných rostlin a navrací přírodu opět do rovnováhy. Nejznámější rezervací těchto zvířat jsou středočeské Milovice, ale po republice jich najdete ještě několik – například Na Šlovickém vrchu, v Podyjí nebo u Hradce Králové.

Turistická informační centra


Akce

5.8.
7.8.
Let It Roll Open Air 2021

Let It Roll Open Air 2021

Milovice, Střední Čechy
26.6.
31.8.
Sbohem, armádo! Aneb 30 let po...

Sbohem, armádo! Aneb 30 let po...

Milovice, Střední Čechy
10.6.
12.6.
Festival Votvírák Milovice 2022

Festival Votvírák Milovice 2022

Milovice, Střední Čechy