Úvod > Co chcete dělat? > Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem
Památky

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.
Hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších hřebčínů na světě. Již v roce 1579 jej císař Rudolf II. povýšil na císařský dvorní hřebčín a od těch dob je domovem starokladrubských koní, unikátního českého plemene, vyšlechtěného speciálně pro ceremoniální účely panovnických dvorů. Od roku 2002 je hřebčín národní kulturní památkou, a to včetně kmenového stáda starokladrubských koní v bílé barvě, které můžete vidět právě v Kladrubech. Dne 6. 7. 2019 byl hřebčín spolu s krajinou hřebčína pastvinami v Kladrubech zařazen na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Stádo vraníků pak můžete navštívit ve Slatiňanech u Chrudimi.

V roce 2015 byla úspěšně dokončena rozsáhlá rekonstrukce, díky níž areál kladrubského hřebčína získal zpět svůj klasicistní vzhled a návštěvníkům se otevřely nové prohlídkové okruhy a expozice. Kromě prohlídek pořádá hřebčín každý rok pro širokou veřejnost také několik velkých slavnostních akcí, na kterých můžete vidět starokladrubské koně přímo v akci. Mezi ty nejvýznamnější patří dubnový Rudolfův pohár – mezinárodní závody spřežení, květnový Den starokladrubského koně, zářijové zábavné rodinné odpoledne Kladruby naruby a říjnová Hubertova jízda.


Paddock je po rekonstrukci znovu otevřen veřejnosti

Obnova části stájí Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, který patří od loňského roku mezi památky UNESCO, je u konce. Paddock bude nově sloužit pro ustájení starokladrubských chovných klisen. Památková obnova paddocku začala v červnu 2019. Jednou z podmínek pro zařazení Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem mezi památky UNESCO byl silný důraz na citlivou rekonstrukci staveb.
 
Stáje byly postaveny v roce 1865 na pastvině za zámeckou zahradou pro oddělené ustájení anglických plnokrevníků. Nyní budou sloužit jako domov starokladrubských chovných klisen.
 
Při rekonstrukci bylo důležité zachování stylové čistoty budovy a její navrácení do podoby z roku jejího vzniku. Největší důraz byl kladen na obnovu historicky cenných prvků stáje a nové prvky byly zapracovány tak, aby nerušily celkový dojem památky. Vybrána proto byla žlutá nátěrová barva a na půdě použita dlažba z historické fary v Kladrubech nad Labem. Velký důraz byl kladen i na funkčnost stáje, na realizaci proto spolupracovala i chovatelka koní. Jediným zcela novým prvkem je dřevěný domek vedle stájí paddocku, který bude sloužit jako seník. Vznikl z čistě praktických důvodů, aby krmení pro koně bylo vždy při ruce.
 

Prohlídkové okruhy:

Stáje
Poznejte zblízka stáje jednoho z nejstarších hřebčínů na světě, setkejte se s našimi starokladrubskými koňmi, koňmi císařů a králů, a odhalte, čím vším musí projít novorozená hříbata, než se z nich stanou chovné klisny nebo plemenní hřebci.
Délka prohlídky: 45 min. Vstupné: 200,- Kč základní, 140,- Kč snížené, 550,- Kč rodinné.

Zámek
Přeneste se zpátky v čase do dob předposledního rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho okouzlující manželky Alžběty Bavorské, přezdívané Sisi. Projděte se v jejich stopách dvanácti stylově zařízenými sály a komnatami, nahlédněte do kostela, který zde dali postavit, a nechejte si vyprávět o jejich zvláštních zvycích a podivuhodných osudech.
Délka prohlídky: 45 min. Vstupné: 90,- Kč základní, 60,- Kč snížené, 240,- Kč rodinné.

Kočárovna, postrojovna a muzeum
Prozkoumejte soukromý kočár císaře Ferdinanda I. Dobrotivého, státní kočár T. G. Masaryka a další cenné kočáry a saně. Nechejte se ohromit dokonalým modelem císařského osmispřeží a v sále muzea se vydejte na výpravu více než pětisetletou historií chovu koní v Kladrubech.
Délka prohlídky: 45 min. Vstupné: 135,- Kč základní, 90,- Kč snížené, 360,- Kč rodinné.

Lesovna
Navštivte jednu z nejstarších barokních roubenek v kraji a v ní úřadovnu c. k. lesního správce. Za ní pak objevte unikátní simulátor jízdy v kočáře. Nastupte na kočár, nasaďte si brýle pro virtuální realitu a vydejte se na projížďku krajinou Kladrubského Polabí. V pracovní dny lze také nahlédnout do stále fungující sedlářské dílny.
Délka prohlídky: 30 min. Vstupné: 45,- Kč základní, 30,- Kč snížené, 120,- Kč rodinné.

Rozhledna
Vystoupejte po 87 schodech do výšky 17 metrů na bývalou vodárenskou věž, nově přestavěnou na rozhlednu, a užijte si pohled na areál hřebčína z ptačí perspektivy.
Rozhlednu lze navštívit bez průvodce. Délka prohlídky: max. 30 min. Vstupné: 20 Kč základní, 10,- Kč snížené, 50,- Kč rodinné.
 

Rekonstrukce objektu bývalé fary a školy v Kladrubech nad Labem

V prosinci 2019 se v Kladrubech nad Labem podařil otevřít objekt bývalé fary a školy, který citlivě dotváří atmosféru samotného centra hřebčína a obce zároveň. Objekt bude nově využit jako administrativní zázemí hřebčína a zároveň zde je od února 2020 pobočka České pošty.
Zobrazit více

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

17.9.
Kladruby naruby 2022

Kladruby naruby 2022

Kladruby nad Labem, Pardubický kraj
28.5.
Den starokladrubského koně

Den starokladrubského koně

Kladruby nad Labem, Pardubický kraj
26.12.
27.12.
Zimní království starokladrubských koní

Zimní království starokladrubských koní

Kladruby nad Labem, Pardubický kraj
29.10.
Hubertova jízda v Kladrubech nad Labem pro veřejnost

Hubertova jízda v Kladrubech nad Labem pro veřejnost

Kladruby nad Labem, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Autokemp Marin Mělice u Přelouče

Autokemp Marin Mělice u Přelouče

Přelouč, Pardubický kraj
Kolo Bistro v Polabí

Kolo Bistro v Polabí

Kobylnice, Středočeský kraj
Penzion Alwin – místo hvězdných nocí

Penzion Alwin – místo hvězdných nocí

Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj
Zámecká restaurace Chlumec nad Cidlinou

Zámecká restaurace Chlumec nad Cidlinou

Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj