Úvod > Co chcete dělat? > Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem
Památky

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.
Hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších hřebčínů na světě. Již v roce 1579 jej císař Rudolf II. povýšil na císařský dvorní hřebčín a od těch dob je domovem starokladrubských koní, unikátního českého plemene, vyšlechtěného speciálně pro ceremoniální účely panovnických dvorů. Od roku 2002 je hřebčín národní kulturní památkou, a to včetně kmenového stáda starokladrubských koní v bílé barvě, které můžete vidět právě v Kladrubech. Dne 6. 7. 2019 byl hřebčín spolu s krajinou hřebčína pastvinami v Kladrubech zařazen na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Stádo vraníků pak můžete navštívit ve Slatiňanech u Chrudimi.

V roce 2015 byla úspěšně dokončena rozsáhlá rekonstrukce, díky níž areál kladrubského hřebčína získal zpět svůj klasicistní vzhled a návštěvníkům se otevřely nové prohlídkové okruhy a expozice. Kromě prohlídek pořádá hřebčín každý rok pro širokou veřejnost také několik velkých slavnostních akcí, na kterých můžete vidět starokladrubské koně přímo v akci. Mezi ty nejvýznamnější patří dubnový Rudolfův pohár – mezinárodní závody spřežení, květnový Den starokladrubského koně, zářijové zábavné rodinné odpoledne Kladruby naruby a říjnová Hubertova jízda.


Paddock je po rekonstrukci znovu otevřen veřejnosti

Obnova části stájí Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, který patří od loňského roku mezi památky UNESCO, je u konce. Paddock bude nově sloužit pro ustájení starokladrubských chovných klisen. Památková obnova paddocku začala v červnu 2019. Jednou z podmínek pro zařazení Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem mezi památky UNESCO byl silný důraz na citlivou rekonstrukci staveb.
 
Stáje byly postaveny v roce 1865 na pastvině za zámeckou zahradou pro oddělené ustájení anglických plnokrevníků. Nyní budou sloužit jako domov starokladrubských chovných klisen.
 
Při rekonstrukci bylo důležité zachování stylové čistoty budovy a její navrácení do podoby z roku jejího vzniku. Největší důraz byl kladen na obnovu historicky cenných prvků stáje a nové prvky byly zapracovány tak, aby nerušily celkový dojem památky. Vybrána proto byla žlutá nátěrová barva a na půdě použita dlažba z historické fary v Kladrubech nad Labem. Velký důraz byl kladen i na funkčnost stáje, na realizaci proto spolupracovala i chovatelka koní. Jediným zcela novým prvkem je dřevěný domek vedle stájí paddocku, který bude sloužit jako seník. Vznikl z čistě praktických důvodů, aby krmení pro koně bylo vždy při ruce.
 

Prohlídkové okruhy:

Stáje
Poznejte zblízka stáje jednoho z nejstarších hřebčínů na světě, setkejte se s našimi starokladrubskými koňmi, koňmi císařů a králů, a odhalte, čím vším musí projít novorozená hříbata, než se z nich stanou chovné klisny nebo plemenní hřebci.
Délka prohlídky: 45 min. Vstupné: 200,- Kč základní, 140,- Kč snížené, 550,- Kč rodinné.

Zámek
Přeneste se zpátky v čase do dob předposledního rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho okouzlující manželky Alžběty Bavorské, přezdívané Sisi. Projděte se v jejich stopách dvanácti stylově zařízenými sály a komnatami, nahlédněte do kostela, který zde dali postavit, a nechejte si vyprávět o jejich zvláštních zvycích a podivuhodných osudech.
Délka prohlídky: 45 min. Vstupné: 90,- Kč základní, 60,- Kč snížené, 240,- Kč rodinné.

Kočárovna, postrojovna a muzeum
Prozkoumejte soukromý kočár císaře Ferdinanda I. Dobrotivého, státní kočár T. G. Masaryka a další cenné kočáry a saně. Nechejte se ohromit dokonalým modelem císařského osmispřeží a v sále muzea se vydejte na výpravu více než pětisetletou historií chovu koní v Kladrubech.
Délka prohlídky: 45 min. Vstupné: 135,- Kč základní, 90,- Kč snížené, 360,- Kč rodinné.

Lesovna
Navštivte jednu z nejstarších barokních roubenek v kraji a v ní úřadovnu c. k. lesního správce. Za ní pak objevte unikátní simulátor jízdy v kočáře. Nastupte na kočár, nasaďte si brýle pro virtuální realitu a vydejte se na projížďku krajinou Kladrubského Polabí. V pracovní dny lze také nahlédnout do stále fungující sedlářské dílny.
Délka prohlídky: 30 min. Vstupné: 45,- Kč základní, 30,- Kč snížené, 120,- Kč rodinné.

Rozhledna
Vystoupejte po 87 schodech do výšky 17 metrů na bývalou vodárenskou věž, nově přestavěnou na rozhlednu, a užijte si pohled na areál hřebčína z ptačí perspektivy.
Rozhlednu lze navštívit bez průvodce. Délka prohlídky: max. 30 min. Vstupné: 20 Kč základní, 10,- Kč snížené, 50,- Kč rodinné.
 

Rekonstrukce objektu bývalé fary a školy v Kladrubech nad Labem

V prosinci 2019 se v Kladrubech nad Labem podařil otevřít objekt bývalé fary a školy, který citlivě dotváří atmosféru samotného centra hřebčína a obce zároveň. Objekt bude nově využit jako administrativní zázemí hřebčína a zároveň zde je od února 2020 pobočka České pošty.
Zobrazit více

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Ubytování a restaurace v okolí

Autokemp Marin Mělice u Přelouče

Autokemp Marin Mělice u Přelouče

Přelouč, Východní Čechy
Kolo Bistro v Polabí

Kolo Bistro v Polabí

Kobylnice, Střední Čechy
Penzion Alwin – místo hvězdných nocí

Penzion Alwin – místo hvězdných nocí

Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecko
Zámecká restaurace Chlumec nad Cidlinou

Zámecká restaurace Chlumec nad Cidlinou

Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecko