Úvod > Co chcete dělat? > Expozice horolezectví v Českém ráji – Z Českého ráje na vrcholy světa
Kultura

Expozice horolezectví v Českém ráji – Z Českého ráje na vrcholy světa

Expozici horolezectví najdete v Muzeu České ráje v Turnově. Horolezectví je sport neodmyslitelně spjatý s Českým rájem, chcete-li se o něm dozvědět nejrůznější zajímavosti a projít si muzejní stezku "skalním městem", určitě se do muzea vypravte.
Nosným prvkem nové atraktivní části muzea je geometrická polygonní struktura, která vytváří analogii skalního města, ale zároveň plně respektuje původní umístění velkoplošné malby Mikoláše Alše Bitva pod Hrubou Skálou. Různé soutěsky a prolákliny tvoří dřevěné desky, ve kterých jsou skleněné vitríny, světelné efekty a animace, které simulují různé fáze lezení. Návštěvník tak v bezprostřední blízkosti tohoto obrazu pomyslně stoupá stylizovanou krajinou a kromě její struktury vnímá pomocí textů, fotografií, exponátů a audiovizuálních efektů důležitá sdělení a příběhy. Muzejníci dokonce vytvořili část expozice, ke které se návštěvníci dostanou jen po malé via ferratě, zajištěné stezce s kovovým lanem. Během prohlídky se naučí také vázat horolezecké uzle.

Součástí expozice je i návštěvnické centrum, kde ti, kteří se chtějí dozvědět více, budou mít možnost nahlédnout do databáze o historii pískovcového i vysokohorského lezení, které mají nějakou spojitost s oblastí Českého ráje a osobnosti z tohoto regionu, které dobyly světových vrcholů. Zájemci se mohou seznámit i s horolezeckou sbírkou muzea, která dnes čítá přes 500 předmětů.

Ubytování a restaurace v okolí

Pukū

Pukū

Turnov, Liberecký kraj
Ábelův Mlýn

Ábelův Mlýn

Turnov, Liberecký kraj